Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 

Vacanta in Bibione Italia

- - - - -
  • Please log in to reply
205 replies to this topic

#163
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Pana la urma am fost la Bibione intrun sejur de 7 zile si a fost ok.Ne-am bucurat de o vreme foarte calduroasa, cer senin iar apa marii a fost calda.In unele zile, seara, aveai impresia ca este incalzita.A fost frumos insa ca minusuri pentru noi a fost ca apartamentul in care am fost cazati nu era prevazut cu aer conditionat iar  noaptea faceai sauna, desi nu eram situati la ultimul nivel al cladirii, si datorita vegetatiei abundente din zona si umiditatii care este foarte mare, seara, incepand cu ora 20.00, ora locala, si pana a doua zi dimineata,in exterior daca nu esti protejat cu sprayuri, vei suferi intepaturile a cel  cel putin 4-5 tantari.De aia pe care ii alungi, nu ii mai amintesc.Din ce am vazut, cladirile nu sunt prevazute cu plasa pentru tantari asa ca te bazezi doar pe perdele ca sa ii tii la distanta.Desi am avut terasa la locuinta, seara, dupa ora indicata de mine, nu am stat prea mult pe terasa din cauza tantarilor.Ca sa stai imbracat in haine lungi pe terasa era prea cald.Faceai sauna.
De regula in aceasta zona a Italiei, dupa cum afirma bastinasii, incepand cu luna mai se face baie in mare iar in cursul lunii iulie, in zona Padova situata la circa 150 km de Bibione, se ajunge la temperaturi de circa 37-40 de grade.Bibione fiind situat pe malul marii nu sufera de frig in aceasta perioada.Inclusiv in perioada cand am fost noi, 15-22 iunie 2013, in jurul amiezii, te ardea nisipul de pe plaja, la talpa.
Cine opteaza pentru autoadministrare culinara, inchiriind o locuinta, asa cum fac foarte multi, trebuie sa ia in calcul ca Italia este scumpa inclusiv la produsele alimentare.Un litru de lapte, proaspat, la magazin costa circa 1,49 euro.Cel UHT este mai ieftin, il poti cumpara la circa 0,80-0,90 euro.Unii isi aduc de acasa alimentele de baza ca sa iasa mai ieftin.La capitolul paine italienii stau foarte prost, scumpa, circa 1,40 euro o franzela alba si destul de rea.Este disponibila si paine made in Germany la acelasi pret.Asta a fost salvarea pentru noi.
Sigur ca in zona Bibione sunt multe magazine, insa cel mai indicat este sa iti cumperi produse de la supermagazine, pentru ca gasesti o gama mai variata de produse la preturi ceva mai bune.Un asemenea supermagazin este si WINNER SUPERMERCATI, situat in Bibione, pe Via Cellina 3.
Autostrada a costat de la intrarea in Italia pana la iesirea din zona statiunii circa 4,40 euro, la un singur drum.
Bibione este o statiune curata, ingrijita, avand intrarea in apa lina, ideala pentru cei cu copii mici.Ca mici neajunsuri, datorita canalelor si lagunelor din zona uneori se gasesc in cantitati foarte mici, la tarm, resturi de vegetatie.Din punctul meu de vedere Bibione este peste ce iti ofera Romania, poate cu exceptia celor private.
Am plecat cu autoturismul din Bibione, spre casa, dimneata in jurul orei 8,30 iar seara, in jurul orei 19.00 eram deja la punctul de trece a frontierei Petea.Am calatorit pe ruta Slovenia, Ungaria, Romania, si am rulat de regula cu viteza de 130km pe autostrada.Cel mai ieftin iesi daca nu alimentezi in Ungaria si Italia ci iti faci plinul in Romania si Slovenia unde 1 litru de motorina costa 1,34 euro.In Italia 1 litru de motorina costa 1,64 euro.Plata am facut-o cu cardul Visa, peste tot, atat in Slovenia cat si in Italia si a fost ok.Conversia valutara se face la un pret bun, aproape de cea a BNR-ului si nu ti se percepe comision, totul este sa dispui de lichiditati in cont.
Totul in Bibione este afisat atat in limba italiana cat si limba germana.Cu exceptia italienilor, sunt foarte multi turisti vorbitori de limba germana, cehi, slovaci, polonezi, unguri si ceva romanasi.Agentii de turism pot conversa si  in lb germana, engleza.
Cu siguranta ca voi reveni la Bibione.

#164
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
cat a costat cazarea?

#165
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

 Buhani73, on 23 iunie 2013 - 19:08, said:

cat a costat cazarea?

237 euro un apartament compus din sufragerie in care este amenajata si bucataria, un dormitor cu doua paturi si o camera de baie.Pentru aceasta saptamana costa deja mai mult, 406 euro, din data de 05.07.2013 va costa dublu iar in luna august va costa de circa trei ori mai mult.
Daca nu am fi prins o rupere de nori pe autostrada in Ungaria, am fi ajuns mai repede la Petea cu cel putin 30 de minute.Sigur ca pe drum am facut cateva opriri.Pentru cei care folositi navigatoare Garmin am constatat ca harta Garmin a Navteq-ului, CN EUROPE NT, nu acopera toate strazile din Bibione.La circa 1 km de intrarea in Bibione, dinspre autostrada, unde este panoul rutier si sensul giratoriu,cand te deplasezi spre Bibione primesti indicatia vocala sa intorci cand poti , asta ti se repeta pe o portiune de circa 500m apoi este ok insa pe sensul invers de mers, situat in paralel cu cel de la sosire, este ok.De asemenea harta Garmin nu are unele sensuri giratorii din Bibione sau unele strazi unde se afla mai putine imobile.In alta zona a Italiei, intro localitate cu circa 9000 de locuitori, nu avea un bloc construit in urma cu 5 ani, insa avea o alta cladire invecinata cu cea la care vroiam sa ajung, construit in urma cu cel putin 15 ani.Pana la urma a fost ok, ne-am descurcat cu aceasta harta.Am avut adresele a doua magazine Lidl din Bibione, luate de pe internet, insa dupa ce am ajuns la Bibione si am vrut sa ma duc la unul din ele, am constatat ca harta navigatorului nu are strazile unde sunt amplasate cele doua magazine.Eu am gasit supermagazinul mentionat mai sus in timp ce ma deplasam prin Bibione spre o alta locatie.Poate ca hartile Tomtom, IGO sau Miomap acopera complet toata zona.Este indicat ca sa va pregatiti inca de acasa cu adresele pe care vreti sa le cautati cu gps-ul, dand o rutare de acasa.Noi am luat decizia de a pleca totusi in Italia mai precipitat, din cauza vremii.
Am constatat ca daca va luati vigneta pentru Slovenia din Romania, de la Petea, de exemplu, platiti mai mult cu circa 3 euro decat daca o cumparati din Slovenia de la prima benzinarie intalnita dupa ce intrati in aceasta tara.Ma rog, fiecare face ce vrea cu banii sai.
In Ungaria politia rutiera o intalniti destul de des pe M3 si mai putin pe M7.In Slovenia am vazut cateva echipaje de politie in zona Liublianei unde se lucreaza la autostrada, spre Italia.Unii au zis ca sambata au vazut pe autostrada si politisti cu radare mobile care actioneaza de pe marginea drumului.Acolo se fac coloane si unii au pierdut si circa  o ora in asteptare.In Italia am vazut un singur echipaj de politie pe autostrada.

#166
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
pretul e ok
eu am luat de pe net o harta cu Bibione si a fost mult mai utila
iar cu vignetele..e regula generala. fiecare incearca sa te faca..

#167
bubuloiu

bubuloiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 26.03.2006
Buna ziua!

As dori sa intreb si eu pe cei care cunosc zona Caorle-Bibione-Sabiadorro, in care din aceste 3 statiuni ar fi de preferat un concediu (iulie sau august 2014) pentru o familie cu 2 copii mici (3 ani si 1,5 ani)?
Venim din Franta si coasta de nord a Italiei ne intereseaza din motive practice, intrucat ar fi la jumatatea drumului intre Franta si Romania.
Cautam o statiune linistita, fara muzica pe plaja, fara discoteci si nebuneli. Vrem liniste (pe cat posibil), faleza pentru plimbat piticii, etc.
Am dori sa rezervam la un hotel de minim 4 stele, in regim all inclusive daca se poate (ar fi cateva hoteluri din ce am vazut).
Multumim celor care pot sa raspunda!

#168
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 bubuloiu, on 03 ianuarie 2014 - 17:21, said:

Buna ziua!

As dori sa intreb si eu pe cei care cunosc zona Caorle-Bibione-Sabiadorro, in care din aceste 3 statiuni ar fi de preferat un concediu (iulie sau august 2014) pentru o familie cu 2 copii mici (3 ani si 1,5 ani)?
Venim din Franta si coasta de nord a Italiei ne intereseaza din motive practice, intrucat ar fi la jumatatea drumului intre Franta si Romania.
Cautam o statiune linistita, fara muzica pe plaja, fara discoteci si nebuneli. Vrem liniste (pe cat posibil), faleza pentru plimbat piticii, etc.
Am dori sa rezervam la un hotel de minim 4 stele, in regim all inclusive daca se poate (ar fi cateva hoteluri din ce am vazut).
Multumim celor care pot sa raspunda!

Noi am fost la porto santa margherita, lipita de caorle. Am stat la hotel ambassador, de 3 stele, dar la ultimul etaj au un apartament misto in care am stat, nu mai țin minte cat am dat, dar nu a fost o avere. Mai exista vreo 2 hoteluri de 4 stele.
Am fost si la bibione,dar aici am uitat numele hotelului, 4 stele adevărate, ma uit sa vad dc mai am corespondenta cu ei si-ți spun numele.
Sa va trăiască pustii si sa crească sănătosi!

#169
bubuloiu

bubuloiu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 26.03.2006
Multumesc pentru raspuns.
Daca va amintiti de numele hotelului la care ati fost in Bibione mi-ar fi de folos.
In Bibione am o oferta de early booking la Mediterranee Wellness Resort (4 stele all inclusive), care e de fapt in Bibione Pineda, unde pe google earth nu prea vad faleza sau ceva trotuar de plimbare pe malul marii, si  e o zona cu stradute mici si inguste.
Ar mai fi la mai scump cu 50% Savoy Hotel Bibione (4 stele jumate) si Palace Hotel (4 stele), ambele bine plasate la malul marii cu trotuar de iesit seara la plimbare pe malul marii. La astea 2 comentariile pe tripadvisor nu is cele mai elogioase, unii vestici plangandu-se ca e plin de estici Posted Image (foarte probabil rusi), cam (prea) necivilizati.
Mi-ar conveni sa fie hotelul intr-o zona cu promenada pe malul marii ca sa nu scot masina din garaj in fiecare seara (pliaza-depliaza carucioare de copii, scaune, bouclier etc, etc) doar pt a face 3 km pana in zona Ok a statiunii.

Edited by bubuloiu, 04 January 2014 - 21:53.


#170
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
ce nu cautati ceva apartamente?sunt mai ieftine, camere mai mari si aproape de zona care o vreti. dar nu ofera masa

#171
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

 bubuloiu, on 04 ianuarie 2014 - 21:50, said:

Multumesc pentru raspuns.
Daca va amintiti de numele hotelului la care ati fost in Bibione mi-ar fi de folos.
In Bibione am o oferta de early booking la Mediterranee Wellness Resort (4 stele all inclusive), care e de fapt in Bibione Pineda, unde pe google earth nu prea vad faleza sau ceva trotuar de plimbare pe malul marii, si  e o zona cu stradute mici si inguste.
Ar mai fi la mai scump cu 50% Savoy Hotel Bibione (4 stele jumate) si Palace Hotel (4 stele), ambele bine plasate la malul marii cu trotuar de iesit seara la plimbare pe malul marii. La astea 2 comentariile pe tripadvisor nu is cele mai elogioase, unii vestici plangandu-se ca e plin de estici Posted Image (foarte probabil rusi), cam (prea) necivilizati.
Mi-ar conveni sa fie hotelul intr-o zona cu promenada pe malul marii ca sa nu scot masina din garaj in fiecare seara (pliaza-depliaza carucioare de copii, scaune, bouclier etc, etc) doar pt a face 3 km pana in zona Ok a statiunii.

La cat ieseai cu hotelul in Bibione?Pentru ce statiune ati optat pana la urma?
Anul trecut am fost pentru cateva ore in Caorle.Este o locatie simpatica.

Edited by fredy2007, 08 April 2014 - 18:41.


#172
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,902
  • Înscris: 31.03.2003

 Buhani73, on 16 ianuarie 2014 - 22:51, said:

ce nu cautati ceva apartamente?sunt mai ieftine, camere mai mari si aproape de zona care o vreti. dar nu ofera masa
Unde s-ar putea cauta astfel de apartamente ?:

#173
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

 oaspetele, on 08 aprilie 2014 - 19:00, said:

Unde s-ar putea cauta astfel de apartamente ?:

Pe google.Introdu cuvintele apartamente  sau Appartamenti Bibione in casuta de cautare.

Edited by fredy2007, 10 April 2014 - 21:08.


#174
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008

 oaspetele, on 08 aprilie 2014 - 19:00, said:

Unde s-ar putea cauta astfel de apartamente ?:

Bibione.com dar la sectiunea cu Estate Agencies

Edited by Buhani73, 22 April 2014 - 13:57.


#175
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Din 26.07 am facuta si eu rezervare in Bibione. Nu s-a intors nimeni de curand cu informatii proaspete? :D

#176
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007

 sebip_sebip, on 21 iulie 2014 - 08:14, said:

Din 26.07 am facuta si eu rezervare in Bibione. Nu s-a intors nimeni de curand cu informatii proaspete? Posted Image
Scuze.Am plecat din Bibione pe data de 22.06.2014, insa din comoditate nu am mai accesat acest topic.Presupun ca si tu ai revenit deja acasa.
Sejurul a fost ok.Autostrada costa 3,60 euro de la intrarea in Italia pana aproape de Bibione.Practic autostrada nu te duce chiar pana in Bibione ci la aproximativ 20 km de statiune.Ca si anul trecut am stat tot la un aparmatent inchiriat.
In Italia motorina costa 1,66 euro/litru in timp ce in Slovenia costa 1,36 euro/litru.
Vigneta pentru Slovenia costa 15 euro si este valabila o saptamana.Se poate cumpara cu 30 euro o vigneta valabila pentru 30 de zile.
Dupa ce intri in Slovenia, din Italia, la prima benzinarie din Slovenia, in parcare, politistii sloveni verifica daca ai vigneta valabila, documentele masinii si actele de identitate ale ocupantilor.Control de rutina.Echipaje ale Politie cu radar am intalnit doar in Ungaria.De regula cand te deplasezi spre Budapesta dinspre Slovenia, gasesti 1-2 echipaje cu radar, la circa 80-150 km de capitala, si cel putin un echipaj dupa Budapesta, la circa 40-120km, in directia Debrecin.In Ungaria totul este ok insa calitatea drumurilor in Budapesta lasa de dorit.Sa nu mai vorbim de traficul lent prin capitala ungara cauzat de efectuarea unor lucrari la infrastructura rutiera.Candva tranzitam Budapesta in circa 25minute dintro parte in alta in timp ce acum, atat la plecare cat si la sosire am avut nevoie de circa 55 minute.Se pare ca asa stau lucrurile de 1 an de zile in timpul zilei.Poate ca noaptea este altfel, traficul rutier fiind foarte redus.

Produse diversificate se gasesc la magazinul Winner, avand coordonatele GPS:N:4538.714' si E:01302.855'.Aceste coordonate le-am luat cu un navigator Garmin folosind harta CN EUROPE NTU 2015.10.Nu vreau sa fac reclama la marca navigatorului ci doar sa indic cu ce aparat am luat coordonatele geografice.Cu siguranta ca la fel afli aceste date folosind un navigator care nu este marca premium.
La circa 9km de magazinul Winner se afla un magazin Lidl, in localitatea Lignano, via Lovato 33054, avand coordonatele GPS:N:4540.890' si E:01306.813'.Coordonatele geografice(gps) le-am luat din parcarea celor doua magazine.Pe harta CN EUROPE NTU 2015.10, rulata de navigatoarele Garmin, la punctele de interes, POI, nu aparare magazinul Winner insa Lidl apare.
Fata de anul trecut, preturile nu sunt mai mari la produsele alimentare.La Lidl produsele sunt mai ieftine fata de Winner insa in situatia carnatilor, de exemplu, cel putin la un produs anume, foarte gustos, realizat din carne de pasare, vitel si porc, pe care il cumperi la jumatatea pretului fata de Winner, la cantitate dubla, calitatea este slaba.Plini de zbarciuri.In acest caz ieftin nu inseamna si bun.Lasand deoparte acesti carnati, daca te limitezi la alte produse din carne cum ar fi fleici sau la cealalta gama de produse, iesi mai bine daca iti cumperi majoritatea alimentelor de la Lidl, inclusiv bauturile.Fiind cald afara acum merge un pahar rece de vin tip frizzante( alb-demisec)  care costa circa 2,30 euro/butelia de 750ml, care contine alcool 7%.Berea produsa in Italia, indiferent de marca, chiar daca costa circa 1,50 euro/sticla, mi se pare slaba.Ma rog, chestie de gusturi.
Un litru de lapte costa circa 0,85 euro cutia avand grasimea de 1,5% iar la Winner costa circa 0,95 euro/cutia.Daca vreti sa va cumparati branzeturi sau mezeluri, produsele de calitate costa de la 6 euro in sus, bucata sau batonul de salam.Produsele ieftine sunt ordinare.Macaroanele sunt ieftine, Italia fiind patria macaroanelor.Painea cumparata chiar si de la brutarie, este ordinara, si costa undeva la 2euro-3 euro/500 gr.Depinde de unde cumperi.Italienii nu prea mananca paine.Preturile la produsele alimentare de la supermagazine poate fi aflat de pe pagina de internet a acestor magazine.Asta este valabil inclusiv la cele dedicate articolelor de imbracaminte sau incaltaminte.
La capitolul curatenie si liniste nu am ce sa reprosej acestei statiuni.Din fericire nu am auzit absolut deloc manele si nu am vazut colorati originari din Romania insa in zona sunt negri si barbati originari din Bangladesh, care in mod civilizat, si pasnic, vand ochelari de soare, haine si produse artizanale, atat pe plaja cat si in statiune.Conduita lor nu impune critica.Oamenii castiga in mod civilizat un ban.
Daca mananci in statiune, la local, pretul variaza in functie de zona si local insa nu prea mult.La un local am platit circa 18euro pentru o pizza, o portie de fructe de mare, un suc si o apa plata la 500ml am platit circa 17 euro iar la alt local,pentru doua pizza consistente, un pahar de bere la 400ml, o apa plata la 500ml si un suc, am platit circa 32 de euro.La multe localuri in Italia se plateste pe langa consumatie, fata de masa si servetelele .O magarie dar asta este traditia la italieni.Unde am mancat cele doua pizza am primit in loc de servetel, cate un prosop.
In concluzie, fata de Romania, Italia este mai scumpa insa si puterea de cumparare este mult mai mare.Cine se documenteaza de acasa, poate vizita locatiile din imprejurimi, cum ar fi Caorle, Portogruaro unde se afla un mare centru comercial inclusiv cu articole de vestimenatie si incaltaminte.Este imposibil sa nu iti gasesti ceva acolo, daca vrei sa cumperi.Sigur, nu haine si pantofi  de colectie.
In toate magazinele de imbracaminte si incaltaminte din Bibione gasesti aceleasi produse, de regula fabricate in Asia, pentru occident, iar pretul este in general aceleasi, indiferent de zona din Bibione de unde le cumperi.Diferentele de pret sunt foarte mici.
In zona sunt mai multe parcuri de distractie unde preturile pot ajunge si la 40euro/persoana.In localitatea Lignano Sabbiadoro, aflata la circa 9km de Bibione, exista un parc pentru copii, Parco Junior, unde intri gratuit insa daca copii vor sa se joace , trebuie achitat undeva la 15 euro/copil, din cate imi amintesc.Datele de contact sunt:
Junior Park
Central Avenue
33050 Lignano Sabbiadoro (UD) GPS: 45 ° 41 '04 "N, 13 ° 07 '54" E
Telefon (+39) 0431 721 370
Va doresc o vara placuta in continuare.

Edited by fredy2007, 03 August 2014 - 13:08.


#177
fredy2007

fredy2007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,644
  • Înscris: 09.09.2007
Asa cum am scris si anul trecut, ceva mai sus, Supermercati WINNER se afla situat in Bibione pe Via Cellina 3.
Fata de anul trecut, anul asta au fost mult mai putini tantari.Probabil din cauza deratizarii.

#178
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Intr-adevar, am ajuns acasa. Ca si o concluzie a meritat concediul, statiunea ii ok, plaja curata, super aranjata. Eu am fost printr-o agentie din Italia (http://www.agenziavenezia.it/en/), le-am platit un avans prin martie si restul cand am ajuns. Eu am inchiriat un apartament intr-un bloc (Ausonia del Mare) la mai putin de 50 m de plaja. Am avut aer conditionat si loc pe plaja. Binenteles, ca sa te simti bine primul lucru: trebuie sa uiti cursul valutar. Statiunea ii plina de pizzerii, magazine cu haine si gelaterii. Se poate manca pizza la felii (2-2.5 euro), inghetata la cornet/pahar (1.20-1.30 euro paleta), daca alegeti terasele o pizza sau pastele se invart intre 7.0-9.0 euro in functie de "dotari", o apa la 750ml era 2.50 euro. De exemplu era in Winner pui rotisat cu 3.60 euro bucata. Ca si magazine pentru alimente am mai fost la Supermercati Momoli pe Corso del Sole 159 si pe aceasi strada inspre mare era si un magazin de paine. Fiind cazat in zona asta mai era un magazin mare in piata Zenit: Zenith Supermarket. Era interesant ca pe plaja nu se fumeaza, era interzis de la mare pana la primul de sezlonguri, era interzis cu caini. Se mai plimbau printre sezlonguri persoane de culoare cu ochelari, impletit de par si asiatici cu masaj. Si mai era un disperat cu "coco-bello", dar nu am reusit sa aflu ce vindea.

In Italia ii scumpa autostrada si combustibilul. Eu venind dinspre Graz, am intrat in Italia pe la Tarvisio si pana la Latisana unde am coborat de pe autostrada am platit 11.10 euro. Cand m-am intors am plecat spre Kaprun in Austria si am lasat la italieni doar 6.20 euro, pentru ca dupa Udine am intrat pe national.

Attached Files



#179
Buhani73

Buhani73

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 803
  • Înscris: 05.11.2008
cat te-a costat cazarea?

#180
sebip_sebip

sebip_sebip

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,103
  • Înscris: 09.03.2011
Sper ca nu ii tarziu. Am platit 611 euro pentru 7 nopti (AC, parcare si sezlonguri incluse).

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate