Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST

Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat
 Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara

Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki
 Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...

Propranolol zilnic

Ce "tip" de apartament/ca...
 A luat cineva masina Tesla din re...

Robot de spalat geamuri

Lipsa etrieri noduri

nume strazi

Edius Grass Valley

- - - - -
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

vgabi

vgabi

Senior Member

• Grup: Senior Members
Revin cu o rectificare.
La a doua încercare Edius deschide și face render la fișierele 1080p50, nu are însă template de proiect de felul ăsta.
Nu pricep de ce cu o zi înainte nu a vrut să facă treaba asta.
Cît despre resurse e clar că Edius consumă mai multe decît Corel, veți observa în stînga jos cum lucrează cu buffer și ram.

vgabi

vgabi

Senior Member

Am tot căutat prin filtrele video dar nu am găsit cum se poate exporta un video cu deinterlace.
Ce am exportat a fost întrețesut same as source.

juanis

juanis

New Member

• Grup: Members
incearca la "speed" cu "always deinterlace" bifat

florinetzul

florinetzul

Member

fratilor sunt nou si amator in ale filmatului si am si eu intrebari
acest prg edius stie format .vob?(acesta este formatul in care trage camera mea)
este mai bun decit ulead 10?eu il folosesc pe caesta acum.
mentionez ca nu vreau ceva profi ci doar o simpla editare a unor filme din vacante  si petreceri si cam atit.editare insemnind:o translatie,o melodie pusa pe fundal si toate puse la capat.

multumesc.

juanis

juanis

New Member

poti lucra si cu vob-uri, dar eu nu recomand pt ca pe unele nu poti sa le folosesti daca nu le-ai convertit in avi/mpeg s.a. risti sa ti se faca verde video-ul in timeline. dar edius-ul vine cu un program de convertit: DiscCapture, care ti le face mpeg-uri. incearca fara coversie si vezi daca merge.

vgabi

vgabi

Senior Member

View Postjuanis, on 12th May 2010, 14:01, said:

risti sa ti se faca verde video-ul in timeline.

Lămurește-ne și pe noi care e treaba cu liniile de sus din timeline și culorile clipurilor de care zici că se colorează în diferite culori.
Mai exact semnificația culorilor.

mersi

Edited by vgabi, 12 May 2010 - 16:52.

juanis

juanis

New Member

tu te referi la "liniile" rosii/portocalii/albastre/verzi care apar cand dai play, alea au legatura cu randarea. daca ai lucrat cu alte programe (premiere), stii ca "rosu" inseamna ca-i musai sa faci "render", altfel nu vei exporta bine materialul. "verde" apare dupa ce faci render.
eu am spus ca daca bagi un vob in timeline, poate sa ti se "coloreze" verde (te uiti la primul/ultimul frame), adica in preview nu vezi ce ai filmat, vezi "verde" si asta inseamna "EROARE".

Edited by CristianAdrian, 11 June 2010 - 08:54.
scos citat inutil

vgabi

vgabi

Senior Member

Cei care aveți instalat Edius cum ați procedat cu instalarea de update 5.5?
Mi se pare ciudat că versiunea 5.1 kit este mai mică decît 5.0.
Are cineva instalat 5.0+5.1+5.5 ??

smectzer

smectzer

Junior Member

Da, update-ul 5.5 are 146 MB, si merge perfect. L-am pus dupa 5.12. La versiunea 4.xx inverzea ecranul la vob-uri, dar cu 5.5 chiar nu mai am nici o problema. Cateva tutoriale destul de bine facute: http://www.videoprod..._equipment.html

gigi4all

gigi4all

New Member

am o problema cu programul edius pro3.Fac toate setarile pentru captura la imput settings bay composite dv pal 4:3 si cand dau play la camera pe monitorul de la edius nu imi apare nimic...sunet am dar imaginea nu apare.cand schimb pe monitorul din dreapta pe cel pe care ar trebui sa imi redea captura imi apare doar un cadru din ce am filmat si nu se misca.am schimbat programul cu edius 4.51.acolo am imagine sunet si pot face captura cu aceleasi setari dar dupa un timp programul se inchide din senin automat fara sa fac nimic dar culmea e ca si atunci sunetul inca se mai aude in calculator putin timp. am vazut ca mai este ceva legat de program dar nu am gasit rezolvare la problema.care ati mai patit va rog sa ma ajutati

coca_tm

coca_tm

Junior Member

Ai verificat daca ai spatiu suficient pe disc? Am patit ceva asemanator cu Vegas: uitasem o setare cu destinatia pe C, iar eu aveam spatiu suficient doar pe E...

Edited by coca_tm, 25 June 2010 - 07:04.

_DelSte_

_DelSte_

Softpedia Grup

Am downloadat trialul Edius, se pare ca este versiunea 6.01. Aceasta este ultima versiune? Intreb asta pentru ca am vazut ca se vehiculeaza pe anumite pagini si o asa zisa versiune 6.02. Sper ca mai este cineva aici pe care sa ne putem baza :-) Edius nu merita un topic mort.

vgabi

vgabi

Senior Member

Se pare că există și v6.02 oficial și care cuprinde pluginuri și cîteva mici retușuri.
Aici o referință http://ediusforum.gr.../showthread.php

_DelSte_

_DelSte_

Softpedia Grup

Am incercat sa accesez linkul lasat de tine dar mi-a fost imposibil. Desi am deja cont la Grass Valley si sunt deja activat pe site-ul lor, cand folosesc linkul tau nu imi apare nimic si imi spune ca eventual pot contacta administratorul. Nu stiu, poate gresesc eu ceva....
Oricum, din cate am impresia versiunea de baza este 6.01 iar 6.02 este doar un update cu ceva imbunatatiri.
Ai instalat Gabi Edius? Ce zice? Prezentarea de pe Youtube mie mi s-a parut fabuloasa. Mersi pentru raspuns.

vgabi

vgabi

Senior Member

L-am pus imediat după apariție. De mers merge la fel ca versiunea 5 dar cu îmbunătățirile aduse și se pare că știe și formă spartană de smartrender adică poți alege să encodeze numai anumite porțiuni din timeline.

"Segment Encoding for SD and 1080i MPEG-2.
Segment Encoding ('Smart Rendering') makes its debut in EDIUS Pro version 4. Supporting standard definition (480i, 576i) and 1080i MPEG-2 content, Segment Encoding reduces the time taken to export your project to the same format and bitrate, by simply encoding the edited and modified sections of any source MPEG-2 clips that match the target MPEG-2 format (e.g. frame rate, resolution, bitrate)."

1. Better render quality - highest quality possible based for the given video!
2. Faster render - fastest rendering possible

Those advantages are achieved because "segment encoding" (smart encoding) does not re-compress video that is already compressed with the output format. For example, if you edit MPEG2 encoded video, and you want to output it as MPEG2 (for example to DVD), and if you don't add effects or transitions, and just make cuts to the video, there shouldn't be (almost) any compression to the video... Since MPEG2 is lossy, any re-encoding to MPEG2 will reduce the quality of the video. No compression will not change the quality and thus will give the best quality possible: the original video quality! And when no compression is needed, rendering can be done VERY fast: just copy the video segment data to the output!
If your edit cuts the video in the middle of a GOP (Group Of Pictures: something about 15 frames), you would need just to re-encode that GOP to be shorter. If you add transitions between video clips, only those transitions will have to be re-encoded (and a few frames more, in case those transitions are in the middle of GOPs). If you add Effects to specific frames, only those frames will have to be re-encoded (and middle cut GOPs).
Thus "Segment Encoding can give you the fastest render time and best quality possible, but only when you don't change the video format (MPEG2 to MPEG2 for example) and use the same video parameters (same resolution, bitrate, frame rate and fields order). Otherwise the Segment Encoding will not work, and Edius will re-encode the whole video.

_DelSte_

_DelSte_

Softpedia Grup

Da... ceea ce mi-a placut la Edius a fost cu totul altceva decat smartrender-ul care nu prea ma intereseaza pe mine in mod deosebit. Nedumerirea mea era si ramane daca 6.02 este o versiune aparte, downloadabila separat sau doar un mic update la versiunea 6.01. Eu am intrat acum cateva zile pe pagina oficiala Grass Valley si am downloadat trialul Edius: 6.01.

Edited by _DelSte_, 02 April 2011 - 22:06.

_DelSte_

_DelSte_

Softpedia Grup

Ok, mai revin cu cateva date si cateva nelamuriri legate de Edius.
Mi-a placut fluiditatea in editare/preview oferita de Edius in lupta cu AVCHD-ul. De fapt eu am transformat aceasta lupta in ceva si mai crancen, editarea 1920x1080 50p si vad ca Ediusul este pana acum campion absolut.

Raman cateva intrebari:
1. Versiune 64bit la Edius nu exista?
2. Tranzitie "fade to black" nu exista? Am tot cautat si se pare ca nu, multi vorbeau despre folosirea keyframe-urilor pentru a obtine o simpla tranzitie fade. Oare asa sa fie?
3. Exista vreo forma de a sterge un fisier din proiect dar sa il pot sterge si din hdd direct din Edius? Se pare ca optiunea exista, o vad, doar ca este in stadiul inactiv, nu o pot folosi. Are cineva vreo sugestie? Las si un screenshot ca exemplificare.

Attached Files

Edited by _DelSte_, 07 April 2011 - 14:37.

vgabi

vgabi

Senior Member

Acum nu am Edius 6 instalat dar din cîte văd lucrurile stau cam așa.

1. Nu există versiune pe 64 bit dar se poate optimiza sistemul așa pe W7 http://www.videoprod.../win7-tips.html
2. Am căutat și eu tranziții de genul crossfade, dissolve sau fade și am rămas mirat că nu sînt puse la vedere deși sînt tranzițiile principale chiar pt broadcast. Se pare că mai bine funcționează tranzițiile astea din pachetele de efecte gen Adorage, etc.
3. Cred că se poate am văzut un tutorial și parcă explica acolo. O să văd din nou.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate