Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare suport tableta

Adaptare motor nou la unele elect...

Sfat achizitie mirrorless Lumix

Romania printre primele poziții d...
 Pisica din Iasi care a mers sa na...

PC fara wifi, conectare smart mon...

Renovare garsoniera 40 m.p. - ins...

Amorsa
 Catel gasit pe strada

Arhiva tar - descarcare nesigura ...

Racord flexibil gaz in loc de apa

Microsoft Office versiune optima
 Dezmenbrare teren - cedare drum l...

Zilele cataloagelor Americane

Poate Rh-ul negativ afecta o viit...

Solutie Backup pentru Server Linux

Edius Grass Valley

- - - - -
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

vgabi

vgabi

Senior Member

• Grup: Senior Members
Nu văd nici o problemă în asta, poți exporta un fișier master din Edius și apoi să îl comprimi cu x264 în alt soft.
Mai ales că VDub lucră f bine cu codecurile .avi de la Canopus chiar și în HD.
Eu așa fac de cele mai multe ori cînd e nevoie de mai multe softuri.

_DelSte_

_DelSte_

Softpedia Grup

Stiu Gabi, dar... fug si eu de compresii intermediare, ma intelegi. Desi ai dreptate, nu asta conteaza. Mi-a placut cat de stabil este si cat de bine ruleaza 1920x1080 50p-ul in full preview. Creste Ediusul, creste..... :)

vgabi

vgabi

Senior Member

Apropo de compresii intermediare, îți dai seama ce ar zice cei care folosesc FinalCut dacă ar citi.
Traiască ProRes-ul că i-a scos din necaz pe cei care trag avchd cu dslr.  :D
Nu cred că se strică ceva vizibil dacă transcodezi întrun codec visualy lossless la bitrate 100-200 mbps.

Edited by vgabi, 24 January 2012 - 18:51.

_DelSte_

_DelSte_

Softpedia Grup

Stiu, stiu... aceeasi poveste si la Media Composer :) Doar ca deh... am zis sa evit intermediarul macar atunci cand am posibilitatea exportului direct. Tu ce compresie intermediara folosesti cand vrei sa scoti ceva din Edius catre alt soft?

vgabi

vgabi

Senior Member

Ca workflow dacă am proiect SD atunci folosesc avi dv peste tot, în Edius avem Canopus DV codec.
Iar dacă lucrez ceva în HD atunci import formatul original fie hdv fie avchd și la export folosesc Canopus HQ cu setările standard.
Din timeline export fișier master cît o fi el de mare, de obicei max 1-2 ore.
În Corel X4 export cu SmartRender în același format cu cel de import.
După care cu alt soft sau compresoare gen VDub, MainConcept Reference sau TMPGenc fac compresia cu setările dorite.
În general trascodările intermediare se folosesc și cînd ai un mix timeline din mai multe feluri de video pt a le aduce la același nivel.
Un material despre codecuri aici

Attached Files

Edited by vgabi, 24 January 2012 - 19:29.

_DelSte_

_DelSte_

Softpedia Grup

Mda... incurcate lucrurile si la tine :) Eu ma mentin pe Vegas si Premiere, depinde de proiect. Sunt multumit de ele, iar legat de Premiere ma bucur mult ca l-am invatat. Intradevar simt lipsa fluiditatii in preview din Edius, aici nu exista loc de dubii. Nu pot sa ma plang nici de Vegas/Premiere, mai ales ca eu editez cam mult 1080 50p. Merg destul de bine doar ca da... cateodata mai ramane intepenit si ii dau play din nou.

Intr-o perioada urmaream multe tutoriale pe Youtube (si pe Vimeo am gasit) despre Edius, invatasem si tranzitia deep to black sa o fac (stii tu ca e un truc la mijloc) dar atata timp cat am vazut ca pot edita intr-un singur timeline avand la dispozitie pluginurile dorite (ma refer la Twixtor si Colorista II sau MB Looks in Vegas) si sa fac exportul direct cu compresia dorita prin frameserver (x264), usor-usor nu prea mai m-am interesat de Edius. Colorista II se poate folosi si in Edius prin bridge (AE CS4), stii deja asta, in schimb imi aduc aminte ca niciodata nu am reusit sa gasesc cele 3 roti pentru inalte/medii/joase care imi apar in Colorista II atunci cand lucrez cu Premiere. Cu Vegas nu este compatibil.

_DelSte_

_DelSte_

Softpedia Grup

Poate ma ajuta si pe mine cineva...
Va rog, cum pot obtine in Edius un fade audio de calitate? Ma invart de cateva ore bune prin soft si chiar mi-e imposibil sa gasesc. Ceva, ceva am gasit, doar ca nu este ceea ce cautam. In Sony Vegas poti obtine un fade audio foarte usor si mai ales foarte placut, auditiv vorbind. La fel si in Premiere cu ajutorul keyframe-urilor. In Edius fade-ul este la pamant, eu inca sper ca exista undeva o modalitate de care nu am dat pana acum. Fade-ul incepe, merge spre final si dintr-o data brusc tinde catre 0 (zero). Prea brusc, mult prea brusc. De fapt, ma uit la fade-ul din Edius si parca e pe invers comparat cu fade-ul din alte softuri. Am cautat inclusiv in setari, singurul loc unde am vazut ca se poate face schimbul audio fade/liniar (Settings->User settings->Application->Timeline->Waveform). O sa las si cateva screenshot-uri, arata clar despre ce este vorba.

Inca o data, va rog, spuneti-mi ca gresesc, ca nu am gasit, ca undeva exista fade-ul autentic pe care il intalnim de atatia ani in orice soft decent.
Multumesc anticipat.

Attached Files

_DelSte_

_DelSte_

Softpedia Grup

Da, nu mai este nevoie de raspuns, am aflat intre timp: nu se poate face asa ceva in Edius. La drept vorbind... asta nu o mai credeam nici batut, ce soarta crunta au si softurile astea... sa exceleze in ceva si sa se faca (chiar) de ras in altceva...
Asta e... stand-by pana la Edius 7, ce sa-i faci...

_DelSte_

_DelSte_

Softpedia Grup

Pai Edius-ul este la pamant fratilor. Daca gresesc cu ceva, contrazis sa fiu.
Dar nici partea de keyframe pe video nu merge, YUV Curve intr-un anumit punct este stabilit pe keyframe la anumiti parametrii, peste 10 secunde schimbi parametrii si aplici sau se creaza automat alt keyframe. Intre cele doua keyframe-uri nici o schimbare (anormal, trecerea de la un keyframe la altul trebuia sa functioneze fluid) si apoi, in dreptul celui de-al doilea keyframe si brusc dintr-o data, schimbarea apare (atat pe spline cat si pe linear).
Search pe google, forumul oficial GV.... o groaza in situatia asta, incearca lumea sa se carpeasca cu blend filters intr-un fel.

Aveam o parere buna despre Edius, acum ma intreb de unde dracu' o scosesem.... Pesemne ca doar puneam un clip pe timeline, urma play si... "vai, ce fluid se vede in Edius". Dar cand am bagat mouse-ul mai adanc in el.... pai e dezastru. Oricum, cam simplut il vedeam de la inceput pe anumite aspecte, dar nici asa primitiv parca nu mi-l imaginam la inceput. Si eu il puneam cateodata peste Vegas sau Premiere. Ce inseamna sa vorbesti in necunostinta de cauza... Pe mine ma surprinde atitudinea celor ce pretind ca domina Edius-ul, nici un cuvant, nu acum si nu legat de comentariile mele, ci in general si mai ales pana acum, legat de imposibilitatile astea atat de elementare. Si cate injuraturi isi mai lua Vegasul pe topicul lui cu tot workflow-ul ala atat de complex din el. Pai asta in locul lui era desfintat de la inceput. Acolo ce e bun se spune si ce e rau se spune si mai mult.

Edius tata... mai erau niste latrai de ma-njurau pe mine cand de fapt cel ce cadea in fund era Edius-ul, nu eu. Pai esti la pamant tata, excelezi in unele chestii (de fapt incep sa cred ca in nici una in afara de fluiditate in preview) si esti târâş legat de o groaza de elementare cred ca pana si in Ulead.

Cand m-oti mai auzi spunand ceva despre Edius, sa-mi fie data una peste ceafa, asta ca sa nu uit experienta asta.

_DelSte_

_DelSte_

Softpedia Grup

Continuand sirul posibilitatilor si inconvenientelor intalnite in Edius.... cu deja incasata meritata palma dupa ceafa :-)

Plusuri:
-fluiditate in preview, cea mai buna comparat cu celelalte softuri instalate in propiul calculator. Dar asta parca am mai spus-o, nu? :-)
-un foarte bun raport calitate-dimensiune atunci cand se foloseste la export Canopus lossless.
-multiple posibilitati in procesul de editare/grading/CC folosind Chrominance-ul.

Minusuri (si din pacate astea sunt cele care ma lovesc cel mai mult pe mine, m-au facut si continua sa ma faca sa-mi schimb parerea despre soft, sa-mi pierd interesul):
-partea de audio (posibilitati/editare) la pamant.
-imposibilitatea folosirii de o forma decenta a Magic Bullet Looks (vechea problema de level 0-255/16-235, imaginea apare spalacita in preview-ul MB, pentru acest inconventient in Vegas exista sRGB to cRGB, in Edius... ioc, eu nu am gasit nicio solutie pana acum).
-imposibilitatea folosirii Colorista II (bridge-ul "Edius-AE" o face (a nu stiu cata oara) trunchiat, prost, Colorista II in Edius este privat de ceea ce are mai bun: cele 3 roti joase/medii/inalte)

vgabi

vgabi

Senior Member

Din aprilie un nou update 6.5
Includes numerous new, ground-breaking features, including:

• RED format native support
• 3D stereoscopic editing
• AVCHD 2.0 support
• Loudness meter
The complete details of all new functionality of EDIUS 6.5 will be available on the Grass Valley website in April 2012.

hy28

hy28

Member

• Grup: Members
salut,stie cumva cineva cum sa export mai multe fisiere deodata (clipuri filmate cu dslr la 1280x720 50p) in formaul canopus hq standard de la edius pt.a lucra mai usor? deci daca se poate cu edius sau cu alt soft (ca nu as vrea sa export fiecare fisier in parte si nu as dori sa unesc toate clipurile intr-un singur fisier,ca apoi sa tai din nou)

vgabi

vgabi

Senior Member

Cauţi opţiunea batch conversion sau cu alt soft poţi transcoda în .avi.
Codecurile de la Canopus sunt free şi le poţi descărca şi instala singure fără Edius.
Tutoriale pe YT [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/AqpEfMq29Tk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by vgabi, 26 December 2012 - 13:16.

address

address

Junior Member

Buna ziua.

A fost lansat pe 8 iunie 2013 noul Edius 7 Pro, destinat utilizarii autonome, si Edius 7 Elite, pentru lucrul in retea :
http://www.grassvall...diting-software
   Detalii complete : http://www.grassvall...cts/edius_pro_7
   O comparatie intre cele doua variante, Pro si Elite :
http://www.grassvall...e_CompGuide.pdf
   Edius 7 este disponibil gratuit in varianta trial 30 de zile, complet functional, pe site-ul http://www.grassvalley.com (trebuie facut cont pe acest site pentru a-l putea descarca).
   Edius 7 nu mai permite utilizarea pe Windows XP, si nici pe sisteme de operare pe 32 bit. Necesita Windows 7 sau Windows 8, pe 64 bit.

Sa speram ca au rezolvat jitter-ul de cateva linii la materialele MPEG SD, problema cu egalizorul parametric care avanseaza frecventele cu 5Hz la fiecare deschidere, si decalarea sunetului la folosirea unor plug-in-uri audio VST, ce apareau in Edius 6. (Pentru materiale SD, Edius 4 Pro este inca de baza, si ceva mai usor de folosit.)

Din cele prezentate, exportul in format MPEG si H264/AVC este de calitate mai buna, si mai rapid. A aparut si un nou Gaussian blur, ca si posibilitatea de a insera mai multe imagini statice. Accepta si formate mai noi, ca XAVC/XAVC S si AVC-Ultra.

* Per quelli che parlano italiano, ecco un bel sito :
  Amici di Edius - http://amicidiedius.forumfree.it/

ありがとう、日本

Editare frumoasa !

Edited by address, 11 July 2013 - 00:53.

c_anicai

c_anicai

Senior Member

address, on 11 iulie 2013 - 00:48, said:

ありがとう、日本
edius e japonez ? ....... nu stiam

hy28

hy28

Member

salut; am o camera (Panasonic HPX250) cu care pot filma si lua sunetul pe 4 canale consecutiv (2 pe microfonul camerei,iar 2 prin XLR-de ex.sunetul din mixer audio etc); cand import clipul in edius,se vad cele 4 canale (CH1 si 2 pe AV1 + CH3 si 4 pe A1) si pot lucra sincron cu ele fara sa fac taieturi pt.fiecare track in parte...nu stiu cum sa fac /setez insa ca sa obtin un dvd /bluray sa am exact la fel canalele (deci la un home-theatre sa am sunetul pe 4 canale,asa cum l-am tras cu camera si sa pot da volum la fiecare canal in parte dupa cum doresc -de ex.,poate ca as vrea sa scot sunetul CH3,4 de ambianta si sa aud doar ce s-a inregistrat cu microfonul camerei CH1,2)...am incercat mai multe variante setand canalele in Channel map,dar nu a iesit cum vreau eu...

Edited by _DelSte_, 20 February 2014 - 17:43.
-comentariu mutat in topicul aferent-

_DelSte_

_DelSte_

Softpedia Grup

Ştie cineva de unde pot downloada Canopus HQX? Am înţeles că se poate downloada free și fără a fi obligat să instalezi Edius. Sunt înregistrat pe site-ul GV, doar că tot ceea ce-mi apare este "Available downloads: Not found". Mersi anticipat.

vgabi

vgabi

Senior Member

Uite aici un link free fără inregistrare, cu tot pachetul de codecuri. Sau versiunea simpla din attach.
http://www.canopus.c...odecs_Pack(v652).html

Attached Files

Edited by vgabi, 21 April 2014 - 15:29.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate