Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Punte dentara ocluzie deschisa

Izolație coș de fum

Un imn al iubirii (spirituale)

Depistare cartela ?
 TV Samsung nu recepționeaza ...

Reconventionala la apel?

Detector gaz defect.

Inlocuire serpentina boiler termo...
 Primele supermaketuri, hypermarke...

Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...
 Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

Edius Grass Valley

- - - - -
  • Please log in to reply
175 replies to this topic

CristianAdrian

CristianAdrian

Active Member

• Grup: Senior Members
Da, am folosit in Edius si in Premiere. Tot 4gb aveam si imi mergea bine (pe win7 64bit)... N-am intampinat probleme cu Mercalli in privinta memoriei, dar eu folosesc pe cadre scurte de 10-15 secunde. ca si fps... la analizare scria cam 8-12 fps. Asta cu un q9550.

c_anicai

c_anicai

Senior Member

mersi fain, merge acum,
eu incercam la file mai mari de circa 19 min, dar am refacut testul pe o fila de un min si merge, stabilizarea e buna, poate e o impresie, dar mi se pare calitatea finala a materialului ceva mai scazuta in comparatie cu metoda pe care o foloseam inainte 'virtual dub si deshaker', insa stabilizarea e foarte buna si lucrul cu acest plugin pare mai simplu. Inainte aveam o metoda mai greoaie, din hdv interlaced faceam avi cu huffyuv 50p, apoi cu virtualdub si deshaker faceam stabilizarea, exportam tot avi si abia la final importam in editor si faceam materialul din nou interlaced.

'calculatorul' ceva mai slabuț, e quad amd dar la 1,8 ghz si ram 4 gb numai 3,25 utili deoarece restul ii sharuieste video incorporat in mainboard, si ca viteza nu se stabilizeaza decat la 5fps.

Edited by c_anicai, 30 August 2011 - 20:30.

yariss99

yariss99

New Member

• Grup: Members
Am si eu o problema, daca ma poate ajuta cineva..... am urmatoarea configuratie:
proc. i7 870
placa de baza asrock p4 extrem
8 giga ram
sistemul instalat pe ssd ocz 120
si totusi, de o bucata de timp nu mai pot lucra cu edius imi apare urmatoarea avertizare: edius stop working......
ma poate cineva ajuta?
ms!

cami1990

cami1990

New Member

am edius 6 vreau doar sa decupez un filmulet apoi sa-l salvez.ma juta careva? pupik..

Puferiu

Puferiu

Fun du Gaulle

• Grup: Banned
pupik

_DelSte_

_DelSte_

Softpedia Grup

Daca iti iei "pupik"-ul inapoi fara sa mai confunzi acest forum cu Hi5-ul sau Mirc si mai cauti si putin pe Youtube tutoriale despre Edius 6, sigur ai sa reusesti :)
De exemplu unul il ai aici.

cami1990

cami1990

New Member

retrag pupiku..ma ajuti?

c_anicai

c_anicai

Senior Member

poate pe topicul dedicat sunt mai multi cunoscatori

cami1990

cami1990

New Member

am citit, topicul, prea multe nu am inteles, mai simplu imi poate explica cineva cum pot decupa un filmulet si cum il pot salva?

Puferiu

Puferiu

Fun du Gaulle

• Grup: Banned
Ti-a dat Delste un link de pe youtube mai sus. Ai intrat acolo, sa vezi despre ce e vorba ?

cami1990

cami1990

New Member

am vazut linkul trim de tine, se pare ca e cam greu progr ptr mine, eu vroiam un program doar sa decupez si sa pun un fond muzical dar in HD.oricum merci,,,

c_anicai

c_anicai

Senior Member

incearca sony vegas pro (recomand programul deoarece printre altele rata de scadere a calitatii in urma editarii este infima)

exista un topic dedicat cu multi useri unde sunt raspunsuri la majoritatea  intrebarilor si cei care posteaza sunt prietenosi.

am si eu instalat o versiune de edius 6 dar nu prea stiu multe despre el, altfel ajutam. Alt program foarte usor dar care ofera mai putin este corel video studio.

Edited by c_anicai, 03 December 2011 - 10:53.

c_anicai

c_anicai

Senior Member

unde gasesc un set de comenzi uzuale (combinatii de taste pentru a accesa functiile uzuale) pt acest soft.

Liniste totala pe aici ............  :confuzzled:

vgabi

vgabi

Senior Member

Caută în meniu undeva Application Settings sau așa ceva. Comenzile se pot customiza/schimba după dorință.

Sau cauți în link cu toate explicațiile - EDIUS601_User_Reference_Guide_ENG http://www.grassvall...n=gvcms#manuals

Edited by vgabi, 23 January 2012 - 21:23.

_DelSte_

_DelSte_

Softpedia Grup

Ti-a raspuns deja Gabi. Oricum, cautand putin pe net am gasit si pagina asta

[ http://www.4keyboard.com/images/stickers/canopus/canopus_sticker.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

c_anicai

c_anicai

Senior Member

multe multumiri  :cheers:
_DelSte_, dar deja ma ia dureri de cap, prea multe .......... tre sa fac scoala sa le inteleg, in fine vad eu care e treaba

Edited by c_anicai, 23 January 2012 - 21:16.

alnick

alnick

Member

cam asa ceva, Edius are comenzi foarte usor de utilizat. Eu nu mai prea pot lucra in premier dupa ce lucrez in edius.

_DelSte_

_DelSte_

Softpedia Grup

Edius este un soft extraordinar. Desi initial nu aveam aceasta parere. Dar cat de greu imi este sa lucrez in el.... Arata rau, interfata urata.... Stiu ca este doar parerea mea, stiu ca nu asta ar trebui sa conteze, stiu ca altii au o alta parere. Pentru mine ramane un soft FOARTE bun, FOARTE matur.... dar nu ma pot invata cu el. Si mai sunt doua inconveniente care nu ma lasa sa-l aprofundez (nici macar sa incerc):
1. de cand am descoperit calitatea x264, nu mai pot reveni la H264, inclusiv la cel obtinut din Edius (e testat). Asa ca eu depind de frameserver catre compresorul preferat. Iar frameserver-ul nu este compatibil cu Edius.
2. in majoritatea proiectelor mele Twixtor are un loc important. Compatibil cu Sony Vegas, compatibil cu Premiere Pro.... Nu cu Edius. Ce pacat, nici bridge-ul nu m-a ajutat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate