Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 Va rog recomandati echipa serioa...

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari
 Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa

Stimulente AJOFM
 

Nu vreau sa imi dau demisia !

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,019
  • Înscris: 31.07.2007

View PostSirLaurentiu, on 15th April 2010, 20:04, said:

Litera I exista dar se foloseste doar in cazuri extreme de catre angajator, pentru ca poate fi contestata.

Amice, s-a modificat codu' muncii, deci litera I nu mai exista. Exista in schimb art 61 litera a care spune cam acelasi lucru, adica:

Art. 61. - Angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in urmatoarele situatii:

a) in cazul in care salariatul a savarsit o abatere grava sau abateri repetate de la regulile de disciplina a muncii ori de la cele stabilite prin contractul individual de munca, contractul colectiv de munca aplicabil sau regulamentul intern, ca sanctiune disciplinara;


#20
Costynnn

Costynnn

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 15.01.2007
Buna ziua. Am revenit cu o veste in cazul meu. I-am anuntat ca nu vreau sa imi dau demisia, si au spus ca imi fac un raport si tot ma dau ei afara. Stie cineva ce inseamna asta ? Ce implica ?
Multumesc.

#21
boxerbull

boxerbull

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 980
  • Înscris: 25.05.2009
daca ai calcat stramb, iti pot face raport, daca nu, nu au ce sa-ti faca, doar poate vre-o inscenare greu de dovedit.

#22
undesignus

undesignus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 28.06.2006

View PostCostynnn, on 2nd May 2010, 11:08, said:

Buna ziua. Am revenit cu o veste in cazul meu. I-am anuntat ca nu vreau sa imi dau demisia, si au spus ca imi fac un raport si tot ma dau ei afara. Stie cineva ce inseamna asta ? Ce implica ?
Multumesc.

Intimidare sau poker la cacealma. Daca aveau posibilitatea sa iti faca ceva o faceau demult ;)

#23
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
O sa ai viata grea acolo ca probabil nu iti vor mai da nimic de facut si pot merge pana acolo incat sa-ti blocheze accesul in sediu. Cand se ajunge la marsavii de astea e bine sa apeleze deja la un avocat. Ca sa te scoata in somaj e complicat plus ca din ce stiu nici nu pot angaja un om pe postul tau o perioada de timp. Daca esti sofer pe distributie, e destul de greu pentru firma sa nu trebuiasca sa angajeze soferi. :D

#24
paznicmare

paznicmare

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,450
  • Înscris: 01.02.2010
aici ai reglementata procedura

CAP. 2
    Răspunderea disciplinară

    ART. 263
    (1) Angajatorul dispune de prerogativă disciplinară, având dreptul de a aplica, potrivit legii, sancțiuni disciplinare salariaților săi ori de câte ori constată că aceștia au săvârșit o abatere disciplinară.
    (2) Abaterea disciplinară este o faptă în legătură cu munca și care constă într-o acțiune sau inacțiune săvârșită cu vinovăție de către salariat, prin care acesta a încălcat normele legale, regulamentul intern, contractul individual de muncă sau contractul colectiv de muncă aplicabil, ordinele și dispozițiile legale ale conducătorilor ierarhici.
    ART. 264
    (1) Sancțiunile disciplinare pe care le poate aplica angajatorul în cazul în care salariatul săvârșește o abatere disciplinară sunt:
    a) avertismentul scris;
    B) suspendarea contractului individual de muncă pentru o perioadă ce nu poate depăși 10 zile lucrătoare;
    c) retrogradarea din funcție, cu acordarea salariului corespunzător funcției în care s-a dispus retrogradarea, pentru o durată ce nu poate depăși 60 de zile;
    d) reducerea salariului de bază pe o durată de 1 - 3 luni cu 5 - 10%;
    e) reducerea salariului de bază și/sau, după caz, și a indemnizației de conducere pe o perioadă de 1 - 3 luni cu 5 - 10%;
    f) desfacerea disciplinară a contractului individual de muncă.
    (2) În cazul în care, prin statute profesionale aprobate prin lege specială, se stabilește un alt regim sancționator, va fi aplicat acesta.
    ART. 265
    (1) Amenzile disciplinare sunt interzise.
    (2) Pentru aceeași abatere disciplinară se poate aplica numai o singură sancțiune.
    ART. 266
    Angajatorul stabilește sancțiunea disciplinară aplicabilă în raport cu gravitatea abaterii disciplinare săvârșite de salariat, avându-se în vedere următoarele:
    a) împrejurările în care fapta a fost săvârșită;
    B) gradul de vinovăție a salariatului;
    c) consecințele abaterii disciplinare;
    d) comportarea generală în serviciu a salariatului;
    e) eventualele sancțiuni disciplinare suferite anterior de către acesta.
    ART. 267
    (1) Sub sancțiunea nulității absolute, nici o măsură, cu excepția celei prevăzute la art. 264 alin. (1) lit. a), nu poate fi dispusă mai înainte de efectuarea unei cercetări disciplinare prealabile.
    (2) În vederea desfășurării cercetării disciplinare prealabile, salariatul va fi convocat în scris de persoana împuternicită de către angajator să realizeze cercetarea, precizându-se obiectul, data, ora și locul întrevederii.
    (3) Neprezentarea salariatului la convocarea făcută în condițiile prevăzute la alin. (2) fără un motiv obiectiv dă dreptul angajatorului să dispună sancționarea, fără efectuarea cercetării disciplinare prealabile.
    (4) În cursul cercetării disciplinare prealabile salariatul are dreptul să formuleze și să susțină toate apărările în favoarea sa și să ofere persoanei împuternicite să realizeze cercetarea toate probele și motivațiile pe care le consideră necesare, precum și dreptul să fie asistat, la cererea sa, de către un reprezentant al sindicatului al cărui membru este.
    ART. 268
    (1) Angajatorul dispune aplicarea sancțiunii disciplinare printr-o decizie emisă în formă scrisă, în termen de 30 de zile calendaristice de la data luării la cunoștință despre săvârșirea abaterii disciplinare, dar nu mai târziu de 6 luni de la data săvârșirii faptei.
    (2) Sub sancțiunea nulității absolute, în decizie se cuprind în mod obligatoriu:
    a) descrierea faptei care constituie abatere disciplinară;
    B) precizarea prevederilor din statutul de personal, regulamentul intern sau contractul colectiv de muncă aplicabil, care au fost încălcate de salariat;
    c) motivele pentru care au fost înlăturate apărările formulate de salariat în timpul cercetării disciplinare prealabile sau motivele pentru care, în condițiile prevăzute la art. 267 alin. (3), nu a fost efectuată cercetarea;
    d) temeiul de drept în baza căruia sancțiunea disciplinară se aplică;
    e) termenul în care sancțiunea poate fi contestată;
    f) instanța competentă la care sancțiunea poate fi contestată.
    (3) Decizia de sancționare se comunică salariatului în cel mult 5 zile calendaristice de la data emiterii și produce efecte de la data comunicării.
    (4) Comunicarea se predă personal salariatului, cu semnătură de primire, ori, în caz de refuz al primirii, prin scrisoare recomandată, la domiciliul sau reședința comunicată de acesta.
    (5) Decizia de sancționare poate fi contestată de salariat la instanțele judecătorești competente în termen de 30 de zile calendaristice de la data comunicării.

#25
onlyone

onlyone

    - - - GAME MASTER - - -

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,845
  • Înscris: 08.10.2005

View PostGOD_BLESS_ROMANIAN_NATION, on 15th April 2010, 20:05, said:

Am condus instutie cu 600 de oameni, daca vor te dau afara usor, nu te-au invat parintii tai ce se intimpla cind facii pipii, contra vantului? Cati ani crezi ca au vorbele astea,: poate mai bine de 10.000 de ani.
Cauta sa te duci in alta parte si zi mersi ca nu-ti insceneaza ceva. Intreaba avocatii cati oameni nevinovati sant in puscarii. Trebuie sa fie iadul pe pamant sa stai inchis ca un animal si stii ca esti nevinovat.[/b]
God bless you.

PS: stii cum defineste biblia intelepciunea: "intelept este omul care stie sa descifreze semnele care le primeste"
Viata nu se sfarseste cu o firma, gandestete  ce drame traiesc unii.............
Cat bullshit !!!
Sa se duca eventual la Biserica sa multumeasca lu' Doamne Doamne ca nu i-au inscenat vreo crima ceva.
Stau si ma crucesc ce balarii imi e dat sa vad.

PS sunt si eu curios: institutia aia era bugetara? sunt convins ca da pentru ca doar acolo era posibil sa faci greseli gramaticale atat de grave deoarece la stat sefia nu are treaba cu competentele reale ci mai degraba cu gradele de rudenie...

PPS Omule, NU iti da demisia daca stii ca ai dreptate. Chiar daca nu ai avea dreptate, daca nu vrei sa iti dai demisia nu ti-o dai si gata. Ce esti tu? barbat sau oaie dusa la taiere?

Edited by onlyone, 27 May 2010 - 10:53.


#26
utb-u550_vs

utb-u550_vs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.11.2014
buna seara azi patonu ma chemat sa imi zica ca ma da afara . motiv nu fac treaba si ca nu imi convine salaru ca iam cerut marire (salarul fiind pe contract 1000lei si in mana iau 700 lei stiu ca muti o sa radeti de acest salar  ). eu sunt electrician . a zis ca am 3 variante sa ma transfer in alta parte , sa imi dau demisia sau ma da el afara. la firma asta am venit cand aveam somaj, lucrez de 8 luni aici . motivu invocat nu este real eu muncesc cot la cot cu toata lumea nu am avut nici un fel de abateri. problema a plecat de cand sefu de echipa ma tot oprea peste program nu mai pe mine. la deranjat ca iam zis de ce ma opreste nu mai pe mine (motivu lui ca sunt tanar (am 24 de ani ) si nu am familie) ce sa fac? din ce am citit aici trebuie sa imi dea preaviz  nu? am uitat sa zic firma face angajari. patronu tot insista sa imi fac transfer chear imi recomanda 2 firme sau sa imi dau eu demisia.

#27
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,596
  • Înscris: 30.07.2003
De taraganat un pic o mai poti duce. Insa din moment ce nu mai sunt relatii bune intre voi atunci viitor bun nu ai aici, orice ai intreprinde sa ramai.

#28
utb-u550_vs

utb-u550_vs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.11.2014
o duc cat pot asta e da macar sa nu se intample dupa placu inimii lui.

a mai avut un macaragiu la fel ia facut ia zis ca nu mai are nevoie de el fara nici un motiv. dar omul a plecat cu ceva scandal a plecat linistit fiind si pensionar

#29
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Daca iti dai tu demisia n-o sa ai drept de somaj(asta in cazul in care te intereseaza sa beneficiezi de asa ceva). Eu as zice sa stai sa te dea el afara. Nu te poate obliga nimenj sa-ti dai demisia.

Ce contract ai? Pe perioada determinata sau nedeterminata?

#30
utb-u550_vs

utb-u550_vs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.11.2014
pe perioada nedeterminata de cand ma angajat . oare am dreptu de somaj ca am cam 7luni jum 8luni. eu cand am venit aici mai aveam si 2 luni de luat somaj

#31
Bucifon

Bucifon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,434
  • Înscris: 08.05.2005
Din cate stiu poti sa iei somaj daca ai 12 luni in total lucrate/de cotizare in ultimele 24 de luni.

Iti zic, nu fa prostia sa-ti dai demisia :)

#32
urbanreality

urbanreality

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,104
  • Înscris: 25.07.2008
daca te concediaza, insista sa-ti faca dosarul de somaj, daca te incadrezi sau nu, iti va spune ajofm-ul. este dreptul tau dar nu te lasa intimidat.

#33
utb-u550_vs

utb-u550_vs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.11.2014
asa o sa fac . sper sa nu imi faca probleme patronu la alte locuri de munca pentru ca toti se cunosc intre ei si vorbesc intreaba unu pe altu ce e cu respectivu
...

#34
utb-u550_vs

utb-u550_vs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 16.11.2014
fiti atemti a zis ca o sa ma dea afara pe motiv neconform . ce se intampla in cazu asta? banuiesc cum era inainte litera I . o sa ma afecteze pe viitor?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate