Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 

Insula Paxi

- - - - -
  • Please log in to reply
76 replies to this topic

#19
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Gataaa, eu am ales si cazarile

23-27 august vom sta in Perdika , pe continent , la jumatatea distantel dintre Syvota si Parga

http://www.arilla-ho...-hotel.gr/  - 4nopti MD+ seaview 228 euro

27 august -1 septembrie vom sta in Paxos ,Gaios

http://www.harrystud...ng=english  - 4 nopti 315 euro fara MD




#20
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Bravo. S-ar putea sa mergem ai noi in Syvota, am primit niște oferte ok la cazari , unele chiar cu plaja + piscina + sea view , la preturi mult mai mici fata de paxos. Am vazut si Laguna , se ajunge imediat , pare un loc frumos si mult mai pe ce vrem noi , plaje cu șezlong si multã umbra , concediul asta e fix pentru lenevit la plaja.

Si e bine ca ajungi înainte :)) abia imi zii si mie unde e mai ok :))

#21
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
Paxos este o insulita deosebita. Traversarea de la Igoumenitsa pana in Paxos dureaza intre 2h 30-2 h 45 m. Costul pentru un sedan uzual = 3 pasageri pentru traversarea la dus este de @60 euro, la intoarcere este mai ieftin cu cca 10 euro. Traficul auto pe Paxos este o aventura, intrucat stradutele sunt extrem de inguste. Pe insula majoritatea masinilor sunt mici sau lipsesc cu desavarsire, majoritatea localnicilor folosesc scutere.
Viata de noapte in Gaios si Lakka este deosebit de animata. Costurile la mancare si bautura sunt rezonabile, cu exceptia unui restaurant (nu-mi mai aduc aminte cum se numeste acum) situat pe varful muntelui, de unde se vad niste apusuri de soare superbe.
Cu exceptia plajei Harami, care are si ceva nisip (mai ales in apa), restul plajelor sunt cu pietre mari, deci incaltarile speciale sunt un "must have". Sunt locuri de vizitat pe insula, sus spre munte in Lakka si in alte zone pe care le cunosc doar localnicii.
Am pe acasa pe un cd ceva poze de atunci, poate am timp sa le urc.
Noi am stat acolo 4 zile in 2012 la niste prieteni greci, alaturi de care am petrecut clipe minunate (mai ales avand in vedere ca multe locuri sunt stiute doar de localnici).
Se pot inchiria barci cu motor si vizita grotele si antipaxos, insa noi am preferat sa stam acolo si sa ne relaxam. Ah, de luat in calcul ca este o zona a insulei unde nu este semnal gsm ;)) eu am apreciat asta, si ca in orase in general wi-fi este omniprezent.

#22
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
Am mai studiat cazarile, le-am luat la rand, am gasit multe variante , e insula plina de apartamente si studiouri. Preturile incep de pe la 30 euro si ajung si la 120 :) pentru vile cu piscina super noi . Raman la PAxos, nu stric traditia de a merge doar in insule  :) Mai astept ceva oferte si o sa dau si eu un avans sa fiu linistit.
Pentru deplasare pe acolo cred ca iau un scuter sau un atv sa ma deplasez fara griji, oricum insula este extrem de mica .
Daca ai stii si ceva preturi de rent la moto si barci ar fi super, eu inteleg ca sunt ( am vazut si o lista de preturi la cineva ) cam 50-60 euro in septembrie barca + benzina separat , scuter cam 15 euro .
Ceva preturi de mic dejun ? se gaseste vreun english breakfast pe la 5 euro  ?

#23
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
In septembrie am gasit si eu cazare cu 30 euro / noapte , din pacate in august nu :(...asa as merge si eu in septembrie dar nu pot !

Imi pare bine ca mergi in Paxi , ma gandeam ca am ramas doar eu , eram doi romani care bantuiam pe internet cautand informatii despre Paxi :) ...stai sa vezi cand ne-om intoarce , cred ca se va resuscita forumul asta :)))

Ps : nu suport agentiile romanesti , am dat telefon la grecia.directbooking , mi-au zis sa le trimit mail , sa aleg cateva locatii ca-mi trimit ei oferte ...si de cateva zile tot astept , nimic nu mi-au trimis , noroc ca am facut eu rezervari pe booking ca dupa ei ... nu ma mai prinde vreo agentie de client pentru sejur in Grecia :)

View PostMirceaDWC, on 18 iulie 2014 - 08:44, said:

Paxos este o insulita deosebita. Traversarea de la Igoumenitsa pana in Paxos dureaza intre 2h 30-2 h 45 m. Costul pentru un sedan uzual = 3 pasageri pentru traversarea la dus este de @60 euro, la intoarcere este mai ieftin cu cca 10 euro. Traficul auto pe Paxos este o aventura, intrucat stradutele sunt extrem de inguste. Pe insula majoritatea masinilor sunt mici sau lipsesc cu desavarsire, majoritatea localnicilor folosesc scutere.
Viata de noapte in Gaios si Lakka este deosebit de animata. Costurile la mancare si bautura sunt rezonabile, cu exceptia unui restaurant (nu-mi mai aduc aminte cum se numeste acum) situat pe varful muntelui, de unde se vad niste apusuri de soare superbe.
Cu exceptia plajei Harami, care are si ceva nisip (mai ales in apa), restul plajelor sunt cu pietre mari, deci incaltarile speciale sunt un "must have". Sunt locuri de vizitat pe insula, sus spre munte in Lakka si in alte zone pe care le cunosc doar localnicii.
Am pe acasa pe un cd ceva poze de atunci, poate am timp sa le urc.
Noi am stat acolo 4 zile in 2012 la niste prieteni greci, alaturi de care am petrecut clipe minunate (mai ales avand in vedere ca multe locuri sunt stiute doar de localnici).
Se pot inchiria barci cu motor si vizita grotele si antipaxos, insa noi am preferat sa stam acolo si sa ne relaxam. Ah, de luat in calcul ca este o zona a insulei unde nu este semnal gsm ;)) eu am apreciat asta, si ca in orase in general wi-fi este omniprezent.



Abia asteptam pozele daca reusesti sa-ti faci timp , multumim de info !

Edited by aylla, 18 July 2014 - 13:12.


#24
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
in destinatii ca astea nu cred ca stie vreo agentie ce sa iti dea, iti dai seama ca nu au fost acolo in viata lor si iti vand chestii despre care citesc pentru prima data pentru tine.
Plus de asta, am vazut si eu ce au pe site, doar hoteluri, pe cand in grecia e frumos sa stai la un studio , o villa, alt farmec.
Pe paxinet.gr am gasit cele mai multe oferte, unele au si site ttrecut acolo, altele doar email dar mi-au raspuns in 1 zi aproape toti , multe cu vedere la port, altele cu piscina, gasesti tot ce vrei .

#25
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
Si pe Paxos se gasesc studiouri, insa, dat fiind ca insula e mai exclusivista, sunt destul de scumpe, se invart la peste 80 euro pe noapte.
Cu scuze pentru intarziere: Attached File  uploadfromtaptalk1407258066307.jpg   124.44K   38 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407258091765.jpg   147.96K   37 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407258131808.jpg   90.29K   34 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407258162924.jpg   119.7K   36 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407258187151.jpg   120.97K   35 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407258213817.jpg   47.48K   38 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407258234365.jpg   148.06K   41 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407258260366.jpg   101.58K   41 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407258289372.jpg   104.99K   41 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407258334385.jpg   129.18K   39 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407258391510.jpg   129.26K   38 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407258419659.jpg   47.06K   37 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407258463878.jpg   84.1K   33 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407258508764.jpg   118.42K   36 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407258554836.jpg   170.7K   36 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407258608572.jpg   129.34K   43 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407258673347.jpg   143.84K   44 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407258763280.jpg   131.48K   47 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407258832999.jpg   220.07K   46 downloadsAttached File  uploadfromtaptalk1407258901441.jpg   105.36K   37 downloads

#26
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Multumim ptr poze , abia astept vacanta , in august intr adevar cazarea am gasit -o scumpa dar in septembrie preturile par rezonabile ...din pacate noi nu putem sa mergem decat la sf de august asa ca vom
plati cam 65euro /studio in Gaios , revin cu impresii si foto !

Edited by aylla, 07 August 2014 - 10:23.


#27
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
frumoase pozele, multumesc. Am rezervat un studio destul de maricel si modern, 40 euro/noapte, in Lakka, chiar in centru, la 5 min de mers pe jos de Harami beach :) chiar citeam ca au sezlonguri si nu le vedeam prin poze, am inteles ca unele sunt de la restaurant si mai sunt unele de la un hotel , e suficient :)

#28
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
La Harami sezlongurile sunt langa beach bar, sunt un fel de scene in trepte, din lemn pe care sunt sezlongurile asezate, ca sa ajungi in apa de acolo cobori vreo 10 metri. Plaja e cu pietre, dar in apa este nisip acolo. Este singura plaja cu nisip din Paxos. In Lakka ai sa gasesti o cafenea unde lucreaza doua fete din Romania. :) Si tot in Lakka ai sa gasesti cea mai buna inghetata, la gelateria unei italience. Dimineata cand treci spre plaja o prepara, apoi pe la pranz cat te intorci e numai buna.

#29
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
As vrea sa merg si eu inn zona dar e ceva last minute adica peste o saptamana. Ceva recomandari pe Paxos sau pe main land in apropiere dar mai linistit? Eventul in vila...

#30
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
singurul sfat ar fi sa mergi pana acolo, sigur gasesti ceva la fata locului , daca nu pe mainland in sivota iar e frumos .

#31
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Sa ma risc sa merg in sezon fara rezervare in conditiile in care pe booking nu gasesc nimic? E destul de riscant. La Sivota se poate o recomandare?

#32
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,090
  • Înscris: 28.02.2006
La cat costa feriboat-ul nu ti-as recomanda sa mergi la risc.

#33
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
@forbes Ș booking nu cuprinde nici 20% din oferta de pe insula. din ce am studiat eu, sunt sute de optiuni de cazare, toata insula cam din asta traieste pe vara, cu siguranta gasesti ceva. Scrie un mail la Routsis Holidays, au site, raspund imediat , vezi ce iti pot oferi ei , sunt foarte seriosi.
In sivota cauta pe booking dar e cam aceeasi situatie, locurile acestea nu sunt foarte turistice, putine agentii le vand , nu exista sa nu gasesti cazare .

#34
forbes29

forbes29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 580
  • Înscris: 19.09.2013
Le-am scris dar sunt "fully booked".. Oricum multumesc de ajutor!

#35
aylla

aylla

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 26.06.2007
Stie cineva vreun numar de telefon de la vreo firma de ferry Igoumenitsa Gaios , as vrea sa rezerv si nu gasesc ....mi-e teama ca nu voi gasi locuri ptr masina .

#36
tak30ver

tak30ver

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,287
  • Înscris: 16.01.2009
[email protected] , scrie aici , mie mi-au raspuns . Agentia prin care am luat cazare in insula mi-a rezervat deja la ferry , uite ce mi-a scris, poate te ajuta  :
as for the ferry yes there will be one at 09:30am and one at 14:30pm, if you tell us on which one you wish to come we can make a reservation for you, you will also have to send us your car's plate number so we can book the tickets.
The name of the ferry is <<AGIA THEODORA>> and your tickets will be at the ticket kiosk which is located at the port of Igumenitsa and right opposite from where the ferry arrives. It also has a big sign saying <<TICKETS TO PAXOS WITH AGIA THEODORA>>. All you will have to do is give the lady at the kiosk your name and ask for your tickets.
In case you need to ask anything please don't hesitate to contact us.
Eu stiam ca sunt 2 companii, nu stiu exact care-i care dar preturile erau similare si timetable-ul la fel .
Eu zic sa mergi linistita deoarece toti turistii pe acea insula vin din Corfu cu hidofoil , foarte putini sunt cu masina pe insula, ma gandeam serios sa inchiriez un scuter sau ceva, cica sunt doar 5 taxiuri :) ma gandesc ca sunt si f f putine alte auto iar drumurile nu sunt cele mai late si drepte.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate