Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Nokia C3

- - - - -
  • Please log in to reply
723 replies to this topic

#73
mike-5

mike-5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 636
  • Înscris: 14.12.2007
Aveti idee se aude bine in convorbiri (ma refer la volumul difuzorului), de exemplu fata de Nokia 3120 c, Nokia 2730 c ?
Are setare de reglare a luminozitatii (mai rar vezi asa ceva la telefoanele Nokia) ?

#74
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

mike-5 said:

Are setare de reglare a luminozitatii (mai rar vezi asa ceva la telefoanele Nokia) ?

Nu cred, n-am văzut niciun telefon cu S40 și setare de acest gen. De obicei e doar pentru S60.

View PostYOUR_GOD, on 28th November 2010, 11:51, said:

La momentul actual, eu personal, nici nu as lua in calcul un aparat fara wifi, dar, fiecare cu preferintele sale.

Din păcate aparatele cu WiFi sînt mai scumpe, de asta i-am zis că ar trebui să decidă în primul rînd dacă rămîne în zona bugetului lui C3 sau mai pune vreo 200 de lei.

View PostJust_Cavalli, on 28th November 2010, 12:07, said:

Exista doar un producator de telefoane mobile sau ? In afara de Nokia nu vezi altceva?

Îmi plac Nokia și la Nokia mă pricep, deci i-am făcut recomandări din ce știu eu.

View Postmariusake01, on 28th November 2010, 13:27, said:

Pai stai ca nu inteleg...adica internetul de pe C3 o sa se rezume numai la wireless si fara abonament?  :confuzzled:
Adica eu nu pot sa ma duc la cosmote si sa imi pun internet pe telefon?

Ba da, doar că n-o să fie 3G ci doar GPRS sau EDGE. (@Just_Cavalli, informează-te mai atent te rog.)

Cosmote și Orange suportă și EDGE deci nu vei avea probleme. EDGE oferă viteze relativ ok (pînă în 500 kbps) și deși este un add-on la rețele GSM (care sînt 2G, sau 2.5G cu GPRS) este tehnic vorbind considerată o tehnologie 3G. ("EDGE is part of ITU's 3G definition and is considered a 3G radio technology.")

Dar ceea ce lumea înțelege de obicei prin "3G" este UMTS (care are viteze perfect comparabile cu EDGE, deci pe un telefon care suportă doar UMTS 3G, cum ar fi 2730, nu există nicio diferență) respectiv HSUPA/HSDPA (care-s de fapt 3.5G) care ating viteze de ordinul megabit.

Însă pentru navigare de pe telefon cu S40, deci cu Opera Mini, cel mai probabil vitezele megabit sînt inutile. Mai ales avînd în vedere ce-ai spus tu ("daca o sa am telefon cu internet o sa folosesc internetul numai la citit stiri si citit/dat e-mail-uri"). Cam orice telefon din ziua de azi suportă EDGE.

Atenție doar dacă vreodată vei vrea să-l folosești pe Vodafone pentru că Vodafone nu oferă EDGE. La ei o să trebuiască neapărat telefon cu UMTS/HS*PA pentru viteze decente, GPRS e mult prea lent chiar și pentru ce vrei tu să-l folosești. Din punctul ăsta de vedere 2730 este mai versatil (știe GPRS/EDGE/UMTS).

Edited by wirespot, 29 November 2010 - 01:01.


#75
dagulicious

dagulicious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 27.11.2010
E o chestie ce n-am inteles-o...
Avand Facebook si Twitter ca si "bonus" sa zic asa, sa inteleg ca si fara abonament de internet si fara a te afla intr-o zona cu wireless, accesul la aceste retele nu tine de internet? Adica,merg oriunde?

Edited by dagulicious, 29 November 2010 - 07:58.


#76
Dragon Warrior

Dragon Warrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,636
  • Înscris: 23.09.2006
Da. La fel cum iti curge la robinet coca-cola fara sa ai teava conectata la fabrica.

#77
Just_Cavalli

Just_Cavalli

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,540
  • Înscris: 17.11.2009

View Postwirespot, on 29th November 2010, 00:56, said:

Ba da, doar că n-o să fie 3G ci doar GPRS sau EDGE. (@Just_Cavalli, informează-te mai atent te rog.)
Ma faci sa rad. :lol:   Pai tu compari EDGE cu 3G/HSDPA? Pe EDGE "iti creste barba" pana se incarca o pagina. :deadtongue:

Samsung C6625 suporta HSDPA, 3.6 Mbps.

Edited by Just_Cavalli, 29 November 2010 - 12:57.


#78
ionescuvaly

ionescuvaly

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 12.10.2005
Salut,

Am un C3 codat in Orange, pe care vreau sa il folosesc in VOdafone. Stie cineva cat costa decodarea? (pe net am gasit numai preturi de 50EURO, care mi se pare cam mult).

Multumesc,
Vali

#79
dagulicious

dagulicious

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 328
  • Înscris: 27.11.2010

View PostDragon Warrior, on 29th November 2010, 08:03, said:

Da. La fel cum iti curge la robinet coca-cola fara sa ai teava conectata la fabrica.


Puteai sa fi mai delicat cu mine,dar merci oricum,am inteles ideea :P ;)

#80
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002

View PostJust_Cavalli, on 29th November 2010, 13:57, said:

Ma faci sa rad. :lol:   Pai tu compari EDGE cu 3G/HSDPA? Pe EDGE "iti creste barba" pana se incarca o pagina. :deadtongue: Samsung C6625 suporta HSDPA, 3.6 Mbps.

Nu am pus egal între ele, am menționat diferențele.

Ce va face cu HSDPA pe un ecran de 2.6 cu rezoluție 320x240? Și avînd în vedere scopul pentru care a spus că va folosi datul pe net? Va economisi 5 secunde pe zi, super.

EDGE este suficient pe ecrane sub 3 inch și fără browser full. Opera Mini reduce și el dimensiunea paginilor la cel puțin o treime. Plus că nu prinzi 3G peste tot prin țară, și cînd va sta pe EDGE e preferabil să fie class 32 decît class 10 (viteză dublă).

Și nici nu știm ce abonament de net își va lua, dar dacă ia ceva cu trafic de cîțiva zeci de mega atunci HSDPA chiar că va fi complet inutil.

View Postionescuvaly, on 29th November 2010, 15:38, said:

Am un C3 codat in Orange, pe care vreau sa il folosesc in VOdafone. Stie cineva cat costa decodarea? (pe net am gasit numai preturi de 50EURO, care mi se pare cam mult).

Din păcate cam astea sînt prețurile la telefoanele recent apărute. Bine, poate nu 50 dar 35-40 tot este. Zi mersi că se poate, uneori durează vreun an după apariție pînă se pot debloca.

#81
ved3neu

ved3neu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 450
  • Înscris: 13.02.2008
Salut as vrea sa imi iau si eu maine C3-ul de la Germanos si as vrea sa va intreb pe cei care il aveti deja daca in pachetul telefonului  a fost inclus si cardul de 2 Giga(am vazut pe site-ul Nokia la accesorii apare si cardul de 2 Giga).

#82
Bullet

Bullet

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 238
  • Înscris: 03.07.2006
Da, a fost inclus card-ul de 2 GB.

#83
chr1styx

chr1styx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.07.2008
O intrebare, cum pot sa imi setez taburile alea in ecranul principal? Am vazut in reviewuri ca au astia da eu nu :)
2 la mana, langa semnal daca apare "E"-ul ala inseamna ca e conectat la internet? Is pe abonament si nu vreau sa fac cost.

#84
Lorycica

Lorycica

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 28.11.2010

View Postchr1styx, on 9th December 2010, 22:13, said:

O intrebare, cum pot sa imi setez taburile alea in ecranul principal? Am vazut in reviewuri ca au astia da eu nu :)
2 la mana, langa semnal daca apare "E"-ul ala inseamna ca e conectat la internet? Is pe abonament si nu vreau sa fac cost.



Ca sa iti setezi ecranul de start, intri la setari - afisaj -ecran de start - personalizare ecran de start. Ca sa iti adaugi contacte preferate trebuie sa salvezi contactele in memoria telefonului si in acest fel poti sa pui si poza la fiecare contact in parte. Poti sa schimbi continutul fiecarui tab, sa iti apara ce vrei tu acolo, poti sa faci sa iti apara doar 1 tab, sau 2. Descoperi tu intrand in setari.
Aparitia semnului "E" nu inseamna neaparat ca esti conectat la internet. Oricum poti sa iti setezi sa nu se conecteze automat la internet, ci sa te intrebe inainte.
Succes!

#85
chr1styx

chr1styx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 23.07.2008
Multumesc de indicatii, am reusit, cum as putea sa fac setarea pentru internet, mai apas din greseala shortcut-urile de email.

#86
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Eu știam că [E] înseamnă că ești conectat prin EDGE.

#87
69MAR

69MAR

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 19.10.2010
http://cgi.ebay.co.u...em=230560688161
care-i chestia?
pot să-l cumpăr și doar imi pun cartela de Vodafone in el?

#88
cipbia

cipbia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.09.2008
stie cineva daca un c3 blocat in orange in spania merge fara deblocare in romania tot in orange?

#89
wirespot

wirespot

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,654
  • Înscris: 23.09.2002
Nu-s deloc sigur că un telefon blocat pe Orange sau Vodafone din altă țară va merge folosit pe același operator la noi. Aș înclina să zic că nu.

#90
cipbia

cipbia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 10.09.2008
dar daca nu merge se poate debloca un c3? poate s-a mai raspuns la intrebarea asta, dar mi-e greu sa caut prin toate paginile de aici....

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate