Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cum desfac monitorul Philips 220XW8 ?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am un monitor LCD Philips 220XW8, cu audio incorporat. De ceva timp a inceput sa baraie un difuzor cand dau volum putin mai mare, iar celalalt difuzor nu se aude deloc. Am verificat partea de amplificator, cu casti, la iesirea de casti si ambele canale functioneaza corect. Nu stiu ce s-a intamplat, am folosit putin aceasta facilitate a monitorului si cand am facut-o, am facut-o la volum rezonabil, nu ar fi trebuit sa se intample nimic. Acum problema sta asa: monitorul e in garantie si nu as vrea sa-l trimit la reparat, sa stau fara el un timp si sa mi se intoarca tot zgariat si ciobit de la interventia celor de la service. Pentru ca eu zic ca doar difuzoarele sint stricate, o sa incerc sa le inlocuiesc cu altele noi de aceleasi dimensiuni si impedanta (eventual mai mare). Din pacate, nu stiu cum sa demontez monitorul, sa scot carcasa pentru a avea acces la difuzoare. Monitorul e acesta http://download.p4c....8fb_00_rtp_.jpg si m-am uitat si am invartit monitorul pe toate partile aproape o ora. Nu pare sa aiba nici un surub (sau cel putin nu l-am dibuit eu desi l-am cautat). Cred ca pe suportul din plastic din spate a fost montat (pe dinauntru) sasiul cu componentele, apoi de acesta ecranul (prin fixare cu suruburi de sasiu) si la final, peste toata tarasenia, s-a pus masca din fata, care sta ori lipita, ori prinsa cu cleme. Stie cineva cum sa scot acea masca, sau alte solutii cum pot desface carcasa ? Cei de la Philips stiu ca si-au luat masuri, nu gluma. Daca trag de acea masca frontala risc sa o rup si oricum e de jur imprejur. Daca trag de o parte, se strange in partea opusa. Loc de bagat ceva pentru a debloca eventuale capse (sau cum sa le numesc) nu am gasit si mi-e frica sa pun surubelnite cu care sa fac parghii, pentru ca acel plastic e foarte fragil si se zgarie foarte usor. Nu stiu daca la toate LCD-urile de calculator e la fel sau nu (probabil nu), dar cine are un monitor la fel, sau Philips sau macar similar si s-a confruntat cu problema asta, e rugat sa posteze. La fel, orice sugestie sau sfat sint binevenite. Multumesc.

#2
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
De obicei piciorul este prins cu suruburi dupa care trebe sa folosesti o "pana" tot de plastic sa faci parghie sa poti desface carcasa care de obicei e prinsa numai cu cleme.
Nu am desfacut fix modelul asta insa am desdfacut altele si asa se face. Bineanteles ca nu trebuie sa tragi de plasticele acelea exagerat ca vor ceda.
Daca nu ai facut niciodata operatiunea asta cred ca ar fi mai bine sa apelezi la un service daca chiar te deranjeaza chestia cu difuzoarele.

#3
mister_rf

mister_rf

    freelancer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 22.10.2002
Attached File  philips_220xw8fb_00_93.pdf   3.58MB   52 downloads

#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Multumesc atupi si mister_rf. O sa fie un chin sa desfac acea masca. Sint convins ca cei de la service nu vor lucra atent si ingrijit, de asta vreau sa evit ca reparatia sa fie facuta de ei. Aceste pene de plastic se gasesc de cumparat sau sint facute artizanal ? Trebuie sa fie ceva suficient de rezistent, dar tocit si foarte neted, pentru a nu zgaria. Inca odata multumesc.

#5
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Am cautat azi pe la magazine dupa surubelnite din plastic, dar nu am gasit. M-am gandit la pene de chitara, dar sint prea moi. Oare cei de la service-uri ce folosesc ?

#6
mario_bros

mario_bros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 12.01.2007
cauta o cartela valorica romtelecom , eu asta folosesc cand am nevoie de pene din plastic (cand demontez telefoane mobile in special)

#7
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Acum pun o intrebare tampita. Sint mai bune cele de romtelecom, mai dure, mai subtiri, etc., sau merg orice carduri ? Ca am din astea destule :)

#8
c14h3r

c14h3r

    Membru nesanatos..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,822
  • Înscris: 12.12.2007

View PostIon_de_la_Raion, on 14th April 2010, 00:43, said:

Am cautat azi pe la magazine dupa surubelnite din plastic, dar nu am gasit. M-am gandit la pene de chitara, dar sint prea moi. Oare cei de la service-uri ce folosesc ?


cauta pene de genul celor de demontat iphone. sunt destul de dure. daca nici astea nu sunt bune, poti folosi unghia degetului mare sau, in ultima instanta, o surubelnita plata, servetele (ca sa stea sub surubelnita si sa nu deformez plasticul) si foarte multa rabdare si atentie.

#9
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Redezgrop topicul. Recunosc ca am incercat inital sa demontez carcasa si nu am reusit. Inarmat cu mai mult timp si cu un avant tovarasesc, am luat taurul de coarne, dar tot nu am reusit. Am incercat cu o cartela de telefon. Trecand peste faptul ca de abia am reusit sa o bag, se pare ca acele cleme sint foarte tari, foarte lungi si foarte multe. Cineva care a mai desfacut modelul asta (sau vreun model de Philips similar) e rugat sa-si spuna impresiile. Eu am senzatia ca trebuie sa folosesc cate o cartela pentru fiecare clema, pentru ca odata ce scot cartela, clema revine. Nu mai spun ce tari sint, parca sint arcuri de la capcane de soareci. Nu-mi dau seama ce ustensile au cei din service-uri si de ce au recurs producatorii la metoda asta si au renuntat la clasica prindere in suruburi.

#10
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Mai fac o ultima incercare, poate intre timp cineva s-a mai lovit de problema asta. Va rog cititi mai sus, pentru a nu ma repeta. Am incercat cu cartele de telefon, am tras cat am putut de plastic si de cleme, dar pur si simplu nu pot demonta carcasa. Mor de curios cum se poate demonta. Vreo 5 ore m-am uitat (in total, de cand tot incerc) la monitor dupa suruburi ascunse, dar nu am gasit nimic. Pare sa fie in jur de 20 cleme lungi de jur imprejurul carcasei. Nu e vorba de bani pentru a apela la un service, mi-e sa nu zagarie carcasa cei de acolo. S-a mai confruntat cineva cu problema asta ?

#11
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,987
  • Înscris: 28.08.2008
Cu asta ar trebui sa reusesti.

#12
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postcristyz, on 2nd February 2011, 11:52, said:

Cu asta ar trebui sa reusesti.

Multumesc, cristyz. Pare cam scurt. Clemele mele sint lungi si tari. Trebuie bagat destul de mult.

Piciorul iese usor. E prins in suruburi. Dar nu pot nicidecum sa desfac cele 2 semicarcase ale carcasei. Sint vreo 20 cleme tari si nu pot baga asa multe pene si sa si trag in acelasi timp. In plus, marginile monitorului sint rotunjite si asta ingreuneaza accesul. Sincer, imi pare rau de calitatea difuzoarelor. Stiu ca sint niste difuzorase mici, care teoretic nu ofera cine stie ce calitate, dar mie imi place cum suna. E subiectiv, am incercat cu tot felul de boxe externe, cel mai bune au fost Logitech X140, dar ocupa spatiu, le mai daram din greseala si m-am obisnuit cu difuzoarele integrate si imi place cum suna. Am vazut produse venite de la reparat si cei de acolo nu au grija, de asta ma tem. Stiu ca sint sacaitor si imi cer scuze pentru o problema aparent minora dar deja devine personal si mi s-a pus pata. Am un televizor LCD Philips si acolo producatorii au putut sa puna suruburi. De ce nu or fi putut si aici ? Sa fi fost datorita diagonalei mai mici decat a unui televizor ?

Edited by Ion_de_la_Raion, 02 February 2011 - 14:54.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate