Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Masina de batut porumb

- - - - -
  • Please log in to reply
607 replies to this topic

#37
Peska

Peska

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 16.08.2007
Va pun niste poze cu dracia asta weekendu asta :P; Sper sa ajung pe la ei.

#38
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007

View PostPeska, on 28th July 2011, 13:07, said:

Va pun niste poze cu dracia asta weekendu asta :P; Sper sa ajung pe la ei.

Ati mai ajuns?..pt poze .daca se poate si interiorul  :thumbup:

#39
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
buna seara. astazi am fost la cineva si am batut porumb (din ala care se curata mai greu de pe cocean, nu hibrid), cam 2500 kg de boabe au iesit  de la ora 7 la ora 17 . se putea si mai repede dar am vrut sa protejez motorul... l-am adaptat la 220 v (era la 380 v 600w) si transformand-ul la 220 am mai pierdut din putere , am mai facut unele modificari , i-am mai micsorat fulia ca sa ai maresc puterea da nu mai duce ca la 380 v. atunci bagam galeata de 20 litri plina dintr-o data. acum trebuie sa bag treptat . da ma bucur ca merge si asa. randamentul fata de 380v este de 60%. sa zicem ca la 380v curatam cam 100 kg boabe in juma de ora, la 220 desfaca cam 60 kg boabe la 30 min. am facut si un filmulet (scuze pt claritate este facut cu un aparat foto) cine vrea sa vada masina de batut in actiune , poate urmari pe youtube... ideala ar fi sa ai pun un motor la 220 de minim 600w(pe care momentan nu il am) si aici filmuletul    [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/yOP-bez0fAA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
dobrotescunicol

dobrotescunicol

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,872
  • Înscris: 30.08.2003
Cred cã trebuia sã faci ușița lateralã mai mare, cînd o deschizi sã iasã toți cocenii (ciucalãii) odatã.
Îmi place cum funcționeazã, apreciez modul în care ai conceput-o și construit-o.

Mulțumesc pentru filmulețe și poze. Mulțumesc cã ne arãți și nouã. Toate cele bune!

Edited by dobrotescunicol, 03 September 2011 - 23:45.


#41
mihaidela3

mihaidela3

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 19.08.2006

View Postcatalin789, on 27th May 2011, 15:28, said:

este usor de facut o masina de batut porumb.
eu am facut una in felul urmator: am strunjit un ax de 1150mm lungime in 3 trepte. la capete pentru rulmenti si fulie, cate 50mm pt rulmenti si 50mm pentru fulie. in continuare 800mm cu diametrul de 100mm(poti suda o teava lunga de 800mm si cu diametrul de 100mm pe un ax cu diametrul mai mic)si restul de 200mm cu diametrul putin mai mare decat cel de rulmenti. pe zona de 800mm am sudat placute de otel (aproximativ 6-8 buc) cu dimensiunile de 100x500x5 putin oblice ca atunci cand se invarte axul sa fie ca un filet, iar pe cei 200mm am sudat doua bucati de fier in parti opuse de 100mm cu diametrul de 30mm.  acest ax l-am introdus intr-n cilindru format din fier beton de 8mm sudate bucati cat lungimea dintre rulmenti (adica 1000mm)la distanta de 10mm pana s-a inchis cilindrul.  la capetele cilindrului sirmele de fier beton le-am sudat pe doua talere de tabla cu diametrul masuratcit cilindrul. cilindrul trebuie sa aibe diametrul mai mare decat axul interior cu grosimea unui cocean de porumb curatat de boabe (cu aproximativ 40mm)adica in momentul in care se introduce stiuletele, axul perpeleste porumbul in interior boabele sar de pe cocean, iar coceanul este preluat de placutele de pe cilindru si impins spre zona de evacuare unde cilindrul este mai subtire.  acest cilindru se fixeaza la capete pe un cadru sudat din profil patrat cu inaltimea de aproximativ 900mm.  pe acelas cadru se fixeaza cu carcase de rulmenti si axul central dupa ce a fost introdus in cilindru.  in partea de sus a cilindruliu la capatul unde axul este mai gros se decupeaza o gaura de aproximativ 200x200 unde se sudeaza o palnie pe un de se introduc stiuletii, iar la capatul celalalt al cilindrului se mai practica o gaura in partea laterala de 150x150mmunde se sudeaza un tub de evacuate coceni.   sub cilindru se pune o sita inclinata pe lungimea lui la un unghi in care sa  curga boabele intr-un vas, iar dedesupt sa cada pleava. cadrul pe care se fixeaza acest ansamblu este bine sa fieinnchis pe lateral ca sa nu sara boabele.  se monteaza fulia  care trebuie sa aibe diametrul cam de 400mm.  pe acelas cadru trebuie sudata o policioara sub cilindru pe care se asaza motorul electric. cam asa se poate confectiona o masina de batut porumb si va asigur ca puteti baga porumb cu sacul in palnie.
spor la treaba.

salutare. poti pune cateva poze ca sa ne dam si noi seama cum ai facut toata treaba. multumesc

#42
gaby177

gaby177

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 25.04.2011
salut.... Sa va prezint si eu batoza mea de porumb ,se leaga dupa tractor intr-o ora bat aproape 350 de baniti

#43
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Daca nu vrei sa ne-o arati spune macar cum o cheama, ca tot zici sa o prezinti ! :)

#44
costicamacovei

costicamacovei

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.02.2010
te rog adauga niste fotografii ca nu prea inteleg
poate o schita facuta de mana
multumesc

#45
Peska

Peska

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 16.08.2007

View Postgcom61, on 6th August 2011, 11:34, said:

Ati mai ajuns?..pt poze .daca se poate si interiorul  :thumbup:



Dupa cum am promis mai demult pe forum, am facut si cateva poze vara asta la utilajele de prin curte construite de mine de-a lungul timpului. Mai greu cu uploadatu', n-am avut timp in ultima perioada (ceva plimbari pe la spital datorate flexului); In fine, pozele sunt mai graitoare decat discutiile asa ca va invit sa va inspirati din rezulatele mele si sa va construiti si voi utilaje pentru uzul casnic. Mai multe poze si detalii, pt. cine intereseaza "peska_2005" si discutam.

http://www.damp.ro/p...00872-jpg/24550

De asemenea, am gasit pe youtube ceva similar cu ce am eu, doar ca e filmulet; eu n-am stat sa filmez; mai trebuia sa fac si treaba; Va las linkul sa vedeti despre ce e vorba.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sG6A3_9ZfCI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si filmuletul de promovare de pe site-ul celui de la care am cumparat-o.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OJqTgDMvVy0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Peska, 19 October 2011 - 00:05.


#46
Peska

Peska

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 16.08.2007

View PostPeska, on 18th October 2011, 23:57, said:

Dupa cum am promis mai demult pe forum, am facut si cateva poze vara asta la utilajele de prin curte construite de mine de-a lungul timpului. Mai greu cu uploadatu', n-am avut timp in ultima perioada (ceva plimbari pe la spital datorate flexului); In fine, pozele sunt mai graitoare decat discutiile asa ca va invit sa va inspirati din rezulatele mele si sa va construiti si voi utilaje pentru uzul casnic. Mai multe poze si detalii, pt. cine intereseaza "peska_2005" si discutam.

http://www.damp.ro/p...00872-jpg/24550

De asemenea, am gasit pe youtube ceva similar cu ce am eu, doar ca e filmulet; eu n-am stat sa filmez; mai trebuia sa fac si treaba; Va las linkul sa vedeti despre ce e vorba.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sG6A3_9ZfCI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si filmuletul de promovare de pe site-ul celui de la care am cumparat-o.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OJqTgDMvVy0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]




Se pare ca nu pot pune pozele originale din cauza dimensiunii. Poze cu interiorul va spun din capul locului ca n-am; sunt niste placute de metal de 12x8 cm sudate pe un ax; nu-i mare lucru.

Attached Files



#47
margineanflorin

margineanflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.11.2011
Am vazut discutiile de mai sus.Eu recent m-am apucat sa comercializez astfel de masina de batut porumb: http://www.tocmai.ro...mb-2177242.html

     Este foarte buna si cu un randament pe care la putine masini il gasesti.
     Daca doresti am si un video cu masina!!!

Attached Files


Edited by margineanflorin, 09 November 2011 - 12:53.


#48
Peska

Peska

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 16.08.2007

View Postmargineanflorin, on 9th November 2011, 12:46, said:

Am vazut discutiile de mai sus.Eu recent m-am apucat sa comercializez astfel de masina de batut porumb: http://www.tocmai.ro...mb-2177242.html

     Este foarte buna si cu un randament pe care la putine masini il gasesti.
     Daca doresti am si un video cu masina!!!




sigur, daca aveti deja unul facut; cred ca toti care urmaresc acest topic ar vrea sa-l vada.

#49
margineanflorin

margineanflorin

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.11.2011
Aceasta este o masina cu randament mare si cu un efort minim de folosire.Daca doriti si un video cu masina ma puteti contatcta la adresa de mail [email protected] sau la http://www.tocmai.ro...mb-2177242.html

Attached Files



#50
predrag80

predrag80

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,496
  • Înscris: 21.12.2006
Are un mos la noi in sat cateva masini ce despoaie porumb, separa cioclozi, vantura boabele si le incarca direct in saci. Nu te opresti ca sa scoti cioclozi, boabe curate si cioclozi integi. Ce-i drept, se baga stiuletii unul cate unul. Cred ca le-a si patentat.

#51
pascaluta

pascaluta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 12.07.2009

View PostPeska, on 19th October 2011, 00:39, said:

Se pare ca nu pot pune pozele originale din cauza dimensiunii. Poze cu interiorul va spun din capul locului ca n-am; sunt niste placute de metal de 12x8 cm sudate pe un ax; nu-i mare lucru.
Totusi, niste poze de interior, cu capacul scos ar fi foarte bune.
Te rog, fa un efort.
Mersi.

#52
vara

vara

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 15.02.2010
Am gasit pe net un model nou si destul de simplist se pare.Motorul cred ca e de la masina de spalat.Are cineva asa ceva pe acasa?Domnul respectiv cere 200 lei,dar nu cred ca ar fi dificil de construit.Am sters numele site-ului.

Attached Files



#53
gigiang

gigiang

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 08.01.2012

View Postciprian_vladis, on 9th February 2011, 22:48, said:

buna seara. am vazut mai de mult deschis acest subiect dar am vazut ca nu prea s-au mai dat detalii... asa ca mi-am luat inima in dinti si mi-am facut si eu o masina de batut porumb electrica cu un motor de 0,6 kw (380 v) motor de la masina de sulfilat prevazuta cu ambreiaj, nu am avut motor la 220 v . merge super . este facuta dintr-un bazin de la o masina de spalat, cu tot cu ax original, caseta cu rulmenti, o veche pinza de circular de la care i-am taiat dintii , am sudat o fulie in care sunt date 3 gauri filetate pentru surub de 8, pentru a putea sa o fixez de ax. apoi am gaurit pinza de circular din loc in loc si am infiletat suruburi de 8 , le-am taiat apoi de deasupra piulitei, am batut surubul in cap ca sa nu se desfileteze, am pus 3 picioare si in 3 zile a fost gata de munca , azi i-am facut proba ... am facut 2 saci de boabe, ramane ciucalaul curat fara un bob pe el... singurul incovenient- fulia de la motor este mai marisoara si are turatie mare si din cauza asta mai crapa din boabe . o sa ii pun o fulie mai mica si se rezolva sper. din cite am vazut pe net o masina de batut costa de la 700 de lei in sus ... la mine nu a costat decat curentul pt ca celelalte le-am avut de la o masina de spalat defecta nemteasca cu cuva groasain carne. poate daca este cineva interesant sa vada cum a iesit trasnaia si cata galagie face, o sa pun poze si filmulet daca este cazul. mai am multe in plan.....


#54
ciprian_vladis

ciprian_vladis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,195
  • Înscris: 25.07.2010
Salutare . De anul trecut (cu o saptamana inainte de craciun) m-am apucat sa construiesc o noua masina de batut porumb printre timp ,cam 3-4 ore pe zi. Este de capacitate mai mare si sper randament pe masura . O sa functioneze cu motor de 3 kw la 220v . Nu este pentru mine dar o sa mai fac una si pentru casa mea in timp. Toate materialele si consumabile (electrozi , suruburi etc) sunt procurate de catre beneficiar . Eu primesc doar manopera. Pun citeva fotografii de la masina ce o fac si masina dupa care m-am luat... Daca vrea cineva sa isi faca il ajut cu un sfat cu mare placere... Mai am de facut gratarul pentru cernut pleava , suportul motorului si de sudat lanturile din interior. Rotile sunt doar pentru transport ( poate fi mutata doar de o singura persoana ) sunt demontabile , atunci cand se bat porumbii se scot .

Attached Files



Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate