Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De la un proiect scris in python ...

Audi A4 B9 quattro 190 CP!

Tepari la pariuri pe TikTok

Banca imi cere justificativ fondu...
 schema pcb ELECTRA CIM150 PAS

Probleme stomac

Sfat achizitie bicicleta oras

Canalele Sky Showtime 1 și S...
 Recomandare anvelope lexus rx

Extindere rețea wireless int...

Configuratie PC

Mufa TV
 PPC Energy

Camera conferinta Tenveo tevo-vl12u

Recomandare rulouri exterioare us...

Gaoyue 858
 

Executie camin apa potabila

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Vially

Vially

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.03.2003
Tocmai am primit o notificare de la Apa Nova in care sunt somat sa execut racordarea la apa si canal, in caz contrar fiind deconectat (desi nu sunt conectat, canalizarea este in curte si e nefolosita, apa nu am...). In fine, ideea este ca am aflat ca au trecut 3 ani de cand primaria a tras apa si canal pe strada noii mele proprietati si Apa Nova a sesizat ca unii proprietari s-au conectat la apa si canal dar nu platesc pentru serviciile primite. Asa ca ne obliga in acest moment sa construim caminul de apa unde sa se instaleze robinetul si contorul corespunzator.

Am sunat la Apa Nova acum cateva zile si a venit cineva, care mi-a spus ca ar trebui sa sap o groapa de 1 pe 1 si 1,5m adancime, in care sa se instaleze ce trebuie. Sunt insa nelamurit, privitor la cateva aspecte:

1. Am vazut ca acest camin se poate face si in regie proprie, ceva din beton armat cu plasa de Buzau, am vazut si camine din mase plastice... etc. Ce varianta de camin e recomandata?
2. Exista o distanta minima fata de caminul de canalizare? In cazul in care exista, am o problema, pentru ca teava de apa este cam la 0,5m de caminul canalizarii.
3. Tot legat de canalizare, ce parere aveti de riscul contaminarii apei de cele deversate? Exista recomandari privind izolarea caminului fata de o eventuala scurgere a apei de canal... etc?
4. Aveti idee cine cumpara contorul si eventual de unde?

Orice idei si / sau experiente proprii sunt binevenite.

#2
Vially

Vially

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.03.2003
Nu a mai facut nimeni un camin de apa ? Am inteles ca se gasesc prefabricate pe la diverse magazine, ma duc eu sa caut si postez rezultatele, macar poate beneficiaza altcineva de experienta mea.

#3
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Eu am facut caminul in regie proprie (din beton).

Incearca sa il izolezi, sa nu iti intre apa in el. Eu am facut rost de o substanta care se pune in beton (intreaba pe la statii de betoane, de obicei nu se gaseste la magazin). E nevoie de putin praf din ala, se amesteca odata cu cimentul, nisipul si pietrisul cand faci betonul. Nu imi intra apa in camin.
Nu mai stiu cam ce dimensiuni am la camin, dar parca e cam cum sui tu (1X1X1.5).

Pe langa asta, ai grija ca racordul de apa sa intre "in urcare" in caminul de apa. In felul asta daca se prelinge apa pe acest racord apa nu iti va intra in camin.
Am avut atata grija sa nu imi intre apa in camin deoarece am vazut perrsoane care trebuie sa tot scoata apa din camin...

Contorul si toate cele necesare conectarii le-am cumparat eu de la magazinul din sat (care stiind ca se conecteaza multi s-a aprovizionat). Am tras "teava" pana langa conducta principala, am introdus teava in caminul meu. Apoi i-am sunat, au venit cei de la ApaVital, au facut racordul la conducta principala si mi-au montat si sigilat apometrul.
Lor le-am platit cam 150 ron manopera pentru conectare.

#4
Dic1

Dic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 13.01.2007
Din cate stiu exista cateva reguli simple ce trebuiesc respectate de camine:
- teava de apa in camin trebuie sa fie la cel putin la 0.90m adancime de nivelul solului (daca e mai adanc este mai bine, sa zicem 1-1.20m), pentru ca daca este mai sus nu vei primi ok-ul Apa Nova (motivul: este posibil sa inghete iarna).
- caminul de apa nu trebuie sa comunice deloc cu cel de canalizare (se pot face 2 camine separate, cu zid comun).
- trebuie sa prinzi pe margine niste scari pentru acces (se pot face usor din fier beton de fi12-14, dari gauri in perete si le bati acolo)
- trebuie sa ai un robinet inaintea contorului de apa si alt robinet dupa contorul de apa; teava de apa se sprujina in 2 suporti in forma de Y infipti "podeaua" caminului (sa nu vada teava in aer pentru ca nu primesti ok-ul).
- o dimensiune cate de cat: patrat cu latura de 1m si adancime de 1.50m.
- la receptie sa nu fie apa in camin.

In rest il poti face din ce doresti: pereti de beton (nici nu trebuie sa fie armat pana jos de tot), caramida (e bine sa fie plina), tuburi de plastic, tuburi de beton), cum este mai ieftina. Dar sa respecte cat de cat cele de mai sus.

#5
Vially

Vially

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 342
  • Înscris: 19.03.2003
Excelent, multumesc pentru informatii. Legat de caminele prefabricate, am gasit doua modele:
Un model de la Valrom, cu diametrul de 55cm si pret de 400 lei in majoritatea locurilor unde l-am vazut (Dedeman, Hornbach) si
Un model de la o firma necunoscuta, cu diametrul de aprox 45cm, la un pret de 450 lei, in magazinele Metro.

Asadar voi ramane la varianta construirii in regie proprie, din beton armat. Wish me luck.

#6
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Dezgrop un thread mai vechi, pentru a nu mai deschide unul nou.

Trebuie sa execut caminul in vederea bransarii cu apa si am gasit 3 variante:
-modelul de plastic cu D=55cm amintit mai sus, eu vad aici un dezavantaj eventuala lipsa de durabiltiate in timp (nu stiu sigur daca asa e, dar plasticul in general imi da senzatia ca nu e prea durabil) si tot ca dezavantaj vad marimea lui, daca e nevoie sa se lucreze in interior cred ca va fi foarte incomod.
-am mai gasit un model de cub de beton armat cu latura de 1m si 8,5 cm grosime la 600 de lei si inca vreo 200 transport (problema ca nu au macara si nu prea vad cum as putea manevra acest mastodont cu masa de aproximativ 1 tona) - arata cam asa http://www.bizoo.ro/...on-80-x-80-x-80
- varianta "clasica" de turnare beton (nu stiu ce grosime ar trebui sa aiba - 10 cm e suficient?) - dar care este si cea mai costisitoare
- mai e si varianta cea mai ieftina - un butoi de 200 L ingropat.

Ii rog pe cei care au experienta cu aceste probleme (beneficiari care au fost pusi la un moment dat in aceeasi situatie ca mine) sa imi ofere opinii. Va multumesc.

PS: in cazul celor de beton va fi nevoie si de un capac - nu prea vad prin comert - vreo idee de confectionare aveti?

Edited by Bylly00, 31 August 2015 - 14:52.


#7
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 23.02.2007
Si eu trebuie sa imi fac un camin pt apa si canal la mine in curte, unde iasa tevile din casa. Apometrul e in alt canal de plastic in drum. Vezi solutii de capace pe jurnalele lui cumparator si innu

#8
blackiesasha

blackiesasha

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,972
  • Înscris: 21.01.2013
in dede sunt o gramada de capace ...

#9
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Sunt o gramada dar sunt mici (maxim 550 x 550 mm). Adica ma intreb ce rost are sa fac caminul 1x1x1 m si sa fac capacul de 55x55?

#10
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,184
  • Înscris: 23.02.2007
Sa se poata intra in el si lucra cu usurinta :)

#11
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,943
  • Înscris: 13.04.2007

 Bylly00, on 31 august 2015 - 14:52, said:

Dezgrop un thread mai vechi, pentru a nu mai deschide unul nou.

Trebuie sa execut caminul in vederea bransarii cu apa si am gasit 3 variante:
-modelul de plastic cu D=55cm amintit mai sus, eu vad aici un dezavantaj eventuala lipsa de durabiltiate in timp (nu stiu sigur daca asa e, dar plasticul in general imi da senzatia ca nu e prea durabil) si tot ca dezavantaj vad marimea lui, daca e nevoie sa se lucreze in interior cred ca va fi foarte incomod.
-am mai gasit un model de cub de beton armat cu latura de 1m si 8,5 cm grosime la 600 de lei si inca vreo 200 transport (problema ca nu au macara si nu prea vad cum as putea manevra acest mastodont cu masa de aproximativ 1 tona) - arata cam asa http://www.bizoo.ro/...on-80-x-80-x-80
- varianta "clasica" de turnare beton (nu stiu ce grosime ar trebui sa aiba - 10 cm e suficient?) - dar care este si cea mai costisitoare
- mai e si varianta cea mai ieftina - un butoi de 200 L ingropat.

Ii rog pe cei care au experienta cu aceste probleme (beneficiari care au fost pusi la un moment dat in aceeasi situatie ca mine) sa imi ofere opinii. Va multumesc.

PS: in cazul celor de beton va fi nevoie si de un capac - nu prea vad prin comert - vreo idee de confectionare aveti?

Varianta A este pentru cei comozi, dar se practica cu succes de catre firmele serioase.
Varianta B iese din calcul.
Varianta C o recomand.
Varianta D nu este pentru profesionisti.
Daca mai vrei detalii, discutam.
Numai bine!

#12
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Intrebare: de ce iese varianta B din calcul? Dificultatea manipularii?

#13
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,943
  • Înscris: 13.04.2007
Si asta conteaza, dificultatea manipularii. Pentru a monta acest camin trebuie facuta groapa, carat pamantul, nu se potriveste chiar bine, mai trebuie sapat sau mai trebuie bagat pamant intre camin si peretele din pamant. Cel mai simplu este saparea gropii, armatura din fier beton, cofrag, turnat beton, inclusiv rama capacului, unde se lasa o trapa de acces de cca. 600 x 600 mm.

#14
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009
Cred ca ar trebui sa respecti niste pasi:

1. Dimensiune minima/maxima autorizata (ApaNova iti va furniza informatiile)
2. Beton, indubitabil. Plasticul e scump si n-are rost in pamant. Dar... fiecare cu parerea lui, o sa se vada in timp.
3. Apa ingheata la cei 90 de cm in AER = distanta asta trebuie sa fie in PAMANT. Cum nu e cazul, caminul trebuie IZOLAT cu polistiren de 10 cm. Deci capac....
E nasol mai ales daca noaptea, iarna, trebuie sa interveniti acolo in 90 cm, descoperiti, si ninge sau e lapovita.
4. Depinde de sol, e posibil sa nu aveti caminul izolat nici la 2 metri adancime.


LA urma urmei, e o groapa in pamant, casele au temelii de beton. De ce sa folositi plastic? Deci clasic, 10 cm armati cu plasa de Buzau. Si capac... in functie de posibilitati.
La toate casele, oamenii gospodari realizeaza un camin in care pun hidroforul, camin care are 2x2x2 m. SI care are rol suplimentar de beci pentru diverse.  Merita intrebat daca accepta Apa Nova un camin mai mare.

#15
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Nu e bai daca e mai mare, problema lor e sa nu fie prea mic sau prea putin adanc. Beci o sa am separat, nu imi fac probleme pentru asta. Deci am contorizat inca un vot pentru camin betonat.

#16
fotografix

fotografix

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 03.04.2009
Nu stiu daca merge cu democratia aici. Nu e elcventa statistica voturilor.
E casa ta si gandeste-te ce te avantajeaza.
Poate un camin de plastic e mai bun /rapid/etans pentru tine.
Betonul e mai trainic dar trebuie armat/cofrat/turnat.

Deci.. tu stii de ce ai nevoie. Asa, la o sueta, mege democratia...

#17
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Daca nu voiam sa stiu si alte opinii nu mai intrebam :) Treaba e ca mie mi-e fizic imposibil sa il fac deoarece nu am timp pentru asta. Sa gasesc 2 salaori sa faca treaba - foarte greu, nu prea gasesti oameni de incredere. Sa pun firma care imi mai construieste in perioada asta-una alta, cred ca imi cere constructorul cat nu face. Sa vedem ce imi propune, daca e prea piperat, o sa iau un camin de plastic de 55 cm diametru si cu asta am incheiat.

#18
lucian1963

lucian1963

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 15.06.2007
Am primit si eu o "somatie" sa fac camin langa intrare in maximum o luna ... desi am la 12m in curte un camin betonat destul de mare si adanc, special facut de acum 60 de ani pentru acest lucru, avand acces facil si pentru a nu ingheta bransamentul...
Revin: acum 25 de ani cand au facut inlocuirea tevilor stradale, compania de utilitati publice a considerat caminul acesta ok si au montat contorul si bransamentul in el ... Acum intreb: daca acum 25 de ani caminul era bun asa la 12 m in interiorul proprietatii, ma pot obliga sa fac alt camin tot in curtea mea, dar langa gard? ... pe cheltuiala mea si tot pe proprietatea mea alt camin, desi am mentionat ca au acces oricand pentru citit si avarie si suport toate cheltuielile de inlocuire parte suplimentara instalatie pana la caminul ce a fost atatia ani folosit in acest scop si care este uscat, betonat, adanc la cca 1.80 m, si maricel pentru un acces facil in caz de urgente...


Multumesc.

Edited by lucian1963, 07 July 2016 - 16:41.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate