Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Make-up artist

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Darala

Darala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.04.2009
Buna. Am apropape 18 ani si doresc sa imi fac o cariera din domeniul acesta al Makeup-ului. Imi doresc acest lucru de ceva vreme si as fii extrem de bucuroasa daca as reusi sa devin un makeup artist  :)  Am calitatile necesare sa urmez aceasta cale. Problema este ca am cautat si nu gasesc o facultate ce imi va folosi. Stiu ca va trebui sa urmez niste cursuri de specialitate dupa facultate, insa pana atunci nu stiu la ce facultate sa ma duc. Este cineva care a urmat o facultate specializata pe acest lucru, sau ceva care cat de cat le-a ajutat in acest domeniu? Ceva prin Brasov sau Cluj? Cand aud de Bucuresti am o usoara ezitare insa daca va fi nevoie ma voi duce si acolo :)
Multumesc anticipat!

#2
14-sexy-anuk

14-sexy-anuk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,821
  • Înscris: 02.10.2008

View PostDarala, on 11th April 2010, 16:07, said:

Buna. Am apropape 18 ani si doresc sa imi fac o cariera din domeniul acesta al Makeup-ului. Imi doresc acest lucru de ceva vreme si as fii extrem de bucuroasa daca as reusi sa devin un makeup artist  :)  Am calitatile necesare sa urmez aceasta cale. Problema este ca am cautat si nu gasesc o facultate ce imi va folosi. Stiu ca va trebui sa urmez niste cursuri de specialitate dupa facultate, insa pana atunci nu stiu la ce facultate sa ma duc. Este cineva care a urmat o facultate specializata pe acest lucru, sau ceva care cat de cat le-a ajutat in acest domeniu? Ceva prin Brasov sau Cluj? Cand aud de Bucuresti am o usoara ezitare insa daca va fi nevoie ma voi duce si acolo :)
Multumesc anticipat!
Draga mea din cate stiu eu o meserie de make-up artist nu se face intr-o facultate-este un mestesug ce se fura si se invata prin multa multa practica.
Eu te sfatuiesc sa te gandesti bine la ce doresti sa faci in viitor si sa faci o facultate -pe placul tau-ce iti doresti tu-arte plastice etc.si sa te inscri in paralel la un curs de make-up profesionist-eu stiu ca se tin cursuri in cluj si in bucuresti si Timisoara.
Eu mi-am dorit mult acelasi lucru ca si tine-dintotdeauna-dar am urmat insa o facultate care imi asigura un venit cat de cat si in paralel fac acum un curs de make-up artist de 3 luni jumatate si deja stiu destul de multe lucruri-machiez pe cine am ocazia-si incerc sa fur aceasta meserie de la cine o preda.
In general make-up artist-tine de un curs de cosmetica si sunt meserii care nu necesita facultate ci doar vointa si multa straduinta si incercare.
Bafta-daca ai nevoie de detalii-poti sa imi scri un pm.

#3
eva_22

eva_22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 07.05.2010
Daca tii musai sa faci o facultate care sa aiba legatura cu make-upul, poti incerca artele plastice. Acolo vei invata multe lucruri care te vor ajuta in meseria pe care vrei sa o practici. Totusi, pentru a deveni make-up artist trebuie sa ai la baza niste cursuri bune (unele costa si 4 - 5000 de euro), dupa care sa faci pe asistenta unui make-up artist deja consacrat pentru a "fura" din trucuri si, de ce nu, pentru a-ti forma o clientela. Totusi, din cate am auzit, multi dintre make-up artistii consacrati cer bani celor care vor sa stea pe langa ei. Stiu ca e absurd, dar iti spun asta din surse sigure.

#4
Darala

Darala

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 20.04.2009
Da ..ma gandeam si eu la arte plastice. Intre timp fac acele cursuri de make-up. Mama lucreaza intr-un magazin de cosmetice si intr-o zi a venit un domn ce se ocupa cu o firma de vopsea de par si cosmetice  si i-a propus mamei o slujba in care sa mearga in diferite tari din europa sa prezinte acele produse, sa vopseasca si sa machieze. Salariul bineinteles foarte tentant, insa nu stapanea foarte bine engleza. Ma gandeam ca as putea eu sa fac asa ceva dupa ce termin cursurile. Si daca nici asta nu o fi bine...atunci mai am inca o varianta. Terminand facultatea de arte plastice mi-ar placea sa ma gandesc la ceva cu design de interioare. Nu se poate sa nu imi mearga bine macar la una din ele, plus ca am talent in arte, lucru descoperit inca de cand eram mica. :)

#5
anda_sandu

anda_sandu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 30.07.2011

View Post14-sexy-anuk, on 11th April 2010, 16:47, said:

Draga mea din cate stiu eu o meserie de make-up artist nu se face intr-o facultate-este un mestesug ce se fura si se invata prin multa multa practica.
Eu te sfatuiesc sa te gandesti bine la ce doresti sa faci in viitor si sa faci o facultate -pe placul tau-ce iti doresti tu-arte plastice etc.si sa te inscri in paralel la un curs de make-up profesionist-eu stiu ca se tin cursuri in cluj si in bucuresti si Timisoara.
Eu mi-am dorit mult acelasi lucru ca si tine-dintotdeauna-dar am urmat insa o facultate care imi asigura un venit cat de cat si in paralel fac acum un curs de make-up artist de 3 luni jumatate si deja stiu destul de multe lucruri-machiez pe cine am ocazia-si incerc sa fur aceasta meserie de la cine o preda.
In general make-up artist-tine de un curs de cosmetica si sunt meserii care nu necesita facultate ci doar vointa si multa straduinta si incercare.
Bafta-daca ai nevoie de detalii-poti sa imi scri un pm.

Corect..nu sunt facultati pentru asa ceva ci cursuri care in general sunt adiacente cursurilor de cosmetica. Oricum cred ca e nevoie sa ai la baza cursuri de cosmetica pentru ca trebuie sa ai cel putin niste notiuni de baza despre chestia asta. Eu iti recomand Mareviglia. Nu am facut inca un curs de machiaj la ei dar am facut cursul de cosmetica si acum fac cursul de machiaj semipermanent.Intentionam sa-l fac pe cel de gene false dar mi-ai dat alta idee. Anyway..le poti adresa o intrebare. Nu ai nicimic de pierdut..plus ca ce cursuri se fac acolo sunt acreditate si chiar inveti

#6
a091887

a091887

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.10.2013
Anna Maria Ionescu Make-up & Tattoo Artist- cine doreste machiaj semipermamennt la sprancene, ochi si buze foarte natural
https://www.facebook...608879822477938

#7
mountainsurvival

mountainsurvival

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 20.02.2016
Servicii profesionale de machiaj.Posted Image

Mai multe detalii puteti gasi pe pagina de facebook :
https://www.facebook...naaMakeupArtist

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate