Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id
 DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...

Avem sanse sa avem energie electr...
 Radio Bucur 1

Sfaturi boiler pana la bransament...

Creare site gen OLX / Autovit

Imagini gratuit sau contra cost i...
 Fisuri beton de egalizare

Reincepe mineritul in UE

Playlist melodii radio - unde?

P0335 senzor arbore cotit - senzo...

Agenti de vanzari

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

greyhound

greyhound

Junior Member

• Grup: Members
Oameni buni, scriu sa va cer parerea asupra unui subiect discutat indelung cu mai multe cunostinte din corporate finance, marketing si vanzari.  E seara si sunt foarte obosit, imi cer scuze pentru eventuale ambiguitati. Rog pareri oneste, tin la ironii dar totusi as vrea sa vad mai multe lucruri constructive decat misto-uri! Mergeti cu scenariul, de dragul jocului, va rog:

Situatie ipotetica de pe piata unei tari din zona EE: o companie X, nu conteaza domeniul de activitate, tocmai a definitivat un produs de natura tehnica Y care se anunta o inovatie utila si destul de spectaculoasa in segmentul sau de piata (nu este o aberatie umflata de marketing gen "inventia ultrasecreta de 77 miliarde"  :D , ci doar un produs care prin aceea ca ofera niste functii noi si foarte atractive in raport cu ce exista pe piata pana la acest moment, la un pret bun, e probabil - ca mai sigur nu se poate zice la momentul de fata - ca va deveni un succes comercial).

Acuma, compania X duce lipsa de oameni de vanzari buni. X exclude din start colaborarea cu o companie specializata in marketing si vanzari pe partea tehnologica pentru ca toti cei cu care au discutat le-au cerut mai mult decat partea leului din eventualele profituri. Pe de alta parte, n-au suficienti bani sa isi permita sa angajeze oameni de vanzari de calitate (stiu ca o sa-mi atrag replici de tipul "nu se poate si frumoasa si devreme acasa", dar X incearca sa vada daca e posibila o solutie sa realizeze vanzari profesionale la cost scazut).

Un prieten, marketer din SUA vine cu urmatoarea idee: "colaborati part-time cu unul sau mai multi agenti de vanzari care au deja un job full-time in alta parte. Evident ca sunt o comoara de relatii si oamenii astia, nedepinzand de un salariu de la voi, e posibil chiar sa nu ceara bani in chip de salariu, ci doar parte la profit din vanzari. Daca dati peste un om de vanzari bun si un profesionist suficient de entuziast sa se bazeze exclusiv pe potentialul de piata al produsului si sa accepte o participare in felul asta, va puteti ridica reciproc foarte sus."

95% dintre cunostintele cu care am discutat sugestia asta au avut o parere la modul: naiv americanu' !  :lol: Pai adica cum, iti vine un om bun in a-ti genera vanzari si pe gratis? adica sa fie de acord sa castige numai din ce venituri genereaza? Cam mare "entuziasmul" necesar pentru asa aventura!  :P N-o sa accepte nici dracu asa ceva, luati-va gandul!

Acum eu intreb: mistocareala si neincredere tipic estice sau realism?

Alice

Alice

Big Boobs

• Grup: Senior Members
Ba mi se pare foarte corect, atata timp cat:
- are un venit asigurat
- nu il phute nimeni la cap "ala e planu', il faci sau zbori"
- nu "ba l..a trista, iar ai intarziat?"
- vrea sa faca un ban
sa ii convina sa ii dai cota parte din profit.

emre

emre

Junior Member

Daca omul vede o oportunitate in produs si chiar este un produs de calitate la un pret convenabil, comparabil cu alte produse similare, cred ca merita incercat. Eu as incerca cel putin, daca vad fantezie si potential in produs. Depinde si de persoana respectiva. Daca gandesti pe termen lung?

Yoda

Yoda

Eternal padawan

Greyhound,

Gasesti oameni part-time, asta nu e o problema.
Ideea este ca daca part-time iti vinzi produsul, part-time o sa ai si profitul.

Daca vrei intr-adevar sa vinzi produsul respectiv, fa-o cu oameni motivati. Un colaborator part-time va fi intotdeauna motivat de jobul de baza.

Mai cauta firme de distributie, negociaza dur cu ele. Vor partea leului? OK, lasa-i sa o aiba.
De exemplu: vor 30% discount?
Accepta, pentru un volum de vanzari de 5 ori mai mare decat crezi tu ca pot ei vinde.

Nu neglija vanzarile. Fara ele, ideile mor in fasa oricat ar fi de bune.

Din punctul meu de vedere, cea mai proasta varianta e cu angajatii full time. Costuri mari, fitze, fluctuatie mare de personal.

CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

I love SRI & DNA

Eu nu am intalnit niciodata o varianta mai buna de promovare decat fluturasii, pliantele si micile brosuri. Daca sunt facute intr-un nu mar foarte mare de exemplare costa si foarte putin un exemplar. Din 200.000 de fluturasi raspanditi intr-un oras ca Bucurestiul, este imposibil ca macar cateva sute de oameni sa nu tina cont de informatie.
Aici intervin calitatile produsului. Daca sunt asa de extraordinare, reclama de la la om la om functioneaza perfect si deja vanzarile sunt gata. Daca doar incerci sa bagi pe gat un nou model de aragaz cu manerul pe dreapta... mai bine renunti.

gtk

gtk

Guru Member

bizara chestia... profesionistii in general sunt angajati la companii mari (gen interbrands - daca stii despre ce-i vorba)... astora pe e o parte li se interzice sa aiba alt job in domeniu iar pe de alta nu au timp deloc in plus... sunt presati atat de tare incat de de obicei abia isi ating targeturile...

deci nu cred ca ai sa gasesti profesionisti care sa lucreze part-time..

mai sunt cateva lucruri importante:
- daca nu oferi masina de servici si pui lumea sa umble de aiurea, gasesti si mai putini amatori...
- daca produsele nu sunt promovate in nici un fel (publicitate mass-media, afise, etc.), cei care cunosc domeniul s-ar feri de un astfel de job...

in general se apeleaza la firme de distributie in astfel de cazuri... daca firma nu isi permite asa ceva si nici sa ofere un salariu si ceva conditii pt. angajati, toata afacerea e cat se poate de dubioasa...
daca e o afacere mica, ar putea incepe chiar patronul sa umble cu masinuta si pe masura ce se dezvolta sa angajeze... asa au facut multi...

jedialex1985

jedialex1985

Member

Entuziasmul este dat de potentialul castig. Nu cred ca conteaza daca mai are un job full-time si la tine lucreaza part-time. De asemenea entuziasmul mai vine si dintr-o posibila colaborare pe viitor. Adica mai pe scurt, ce-i iese omului ca-ti promoveaza tie produsele.

Cum mai zicea cineva, totusi nu o sa se inghesuie lumea sa-i vanda ceva ce nici el nu crede ca ar cumpara vreodata. De ex si eu vindeam din usa in usa tot felul d e ceaiuri de slabit si alte buruieni din astea. Stiam ca se cauta si erau si la un pret mic asa ca m-am bagat dar pe urma cand a trebuit sa vand nu stiu ce prostie de aparat de slabit la un pret destul de mare nici nu m-am obosit sa ma mai duc la usa cuiva.

Si nu stiu unde traiesc cunostintele alea ale tale, dar in randul elevilor si studentilor, se practica metoda asta part-time la greu. Du-te in Metro sau Carrefour si sigur o sa vezi niste pustoaice in fuste mini si pe tocuri inalte vanzand orice de la paine la aparate electrice. Si sa nu crezi ca e doar asa vrajeala, pt bani de buzunar. AM colege care lucreaza inca din liceu iar acum chiar sunt cautate (acum inseama anul I la fac) si nici nu accepta contracte mai mici de 6-7 mil, adica mai mult decat castiga un profesor, si crede-ma ca au de unde alege. Si toate joburile lor sunt part-time, adica dc n-au chef nu accepta.

Acuma nu stiu cat de dezvoltata e chestia asta pe un segment de varsta superior, 25+ dar eu cred ca americaul ala stie ce vorbea. Adica daca n-a incercat nimeni la noi, nu inseamna neaparat ca nu functioneaza.

gtk

gtk

Guru Member

cred ca am inteles gresit... ma gandeam la distributie catre societati comerciale, dar cred ca e vorba de vanzari directe catre clientul final... si mai rau  :death:
am mai vazut eu vreo doi care incercau sa vanda niste boarfe (turcesti sau chinezesti) sub pretextul ca ar fi de la o firma americana care face o testare a pietei iar preturile sunt promotionale  :death:
tot asa mai erau altii cu detergenti si alte prostii...  :death:
asta-i bataie de joc de obicei...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate