Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior
 ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 

Runner's Club

- - - - -
  • Please log in to reply
5242 replies to this topic

#37
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Ma primiti si pe mine? :angel: Poate daca tre' sa dau raportul se contureaza si motivatia.

Scop: maraton pe 11 octombrie (daca nu ma plictisesc din nou pana atunci de idee)
Start: 28 martie 2010
Conditie fizica initiala: relativ buna (dar nu marathon-ready)
Motivatie: la stadiul de idee. Ideea exista de vreo 3 ani iar motivatia lipseste cu desavarsire tot de atunci.
Plan de antrenament: deocamdata la liber de cel putin 3 ori pe saptamana si,  din cauza de plictiseala rapida, chef schimbator si ploi ce nu se mai termina, nu bazat doar pe  alergare: jogging, eliptica, inot, ciclism. Ultimile 12 saptamani vor fi - daca va exista motivatia atunci - ca la carte .

Pana acum:

Saptamana 1:
    28 martie - 4 aprilie (6 zile din 8): in total 350 km ciclism dintre care ~30% offroad -_-

Saptamana 2:
    Luni 5 aprilie - 45 km ciclism (drum relativ drept)
    Miercuri 7 aprilie - 23km eliptica (61min - intervale scurte, intensitate 1)
    Vineri 9 aprilie - 20km eliptica (65min - intervale scurte, ultimii 6km la putere maxima)

Saptamana 3:
    Luni 12 aprilie - 22km eliptica (60min - intervale scurte, intensitate 1)
    Joi 14 aprilie HIT* - 14km eliptica (40min - intervale 3:1)
    Vineri 16 aprilie HIT* - 12km eliptica (35min - interale 3:1)
    Duminica 17 aprilie - ~4km jogging (35min - usurel usurel, ca-i prima data pe anul asta cand ies afara la alergat si m-a omorat cantitatea de oxigen din aer :death:)

Saptamana 4:
       Miercuri 21 aprilie - 22km eliptica (60min - intervale lungi, intensitate 2)
       Joi 22 aprilie - 16km eliptica (43min - intervale lungi, intensitate 2)

#38
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007

View PostDev, on 23rd April 2010, 16:14, said:

Ma primiti si pe mine? :angel: Poate daca tre' sa dau raportul se contureaza si motivatia.

Scop: maraton pe 11 octombrie (daca nu ma plictisesc din nou pana atunci de idee)
Start: 28 martie 2010
Conditie fizica initiala: relativ buna (dar nu marathon-ready)
Motivatie: la stadiul de idee. Ideea exista de vreo 3 ani iar motivatia lipseste cu desavarsire tot de atunci.
Plan de antrenament: deocamdata la liber de cel putin 3 ori pe saptamana si,  din cauza de plictiseala rapida, chef schimbator si ploi ce nu se mai termina, nu bazat doar pe  alergare: jogging, eliptica, inot, ciclism. Ultimile 12 saptamani vor fi - daca va exista motivatia atunci - ca la carte .

Pana acum:

Saptamana 1:
    28 martie - 4 aprilie (6 zile din 8): in total 350 km ciclism dintre care ~30% offroad -_-

Saptamana 2:
    Luni 5 aprilie - 45 km ciclism (drum relativ drept)
    Miercuri 7 aprilie - 23km eliptica (61min - intervale scurte, intensitate 1)
    Vineri 9 aprilie - 20km eliptica (65min - intervale scurte, ultimii 6km la putere maxima)

Saptamana 3:
    Luni 12 aprilie - 22km eliptica (60min - intervale scurte, intensitate 1)
    Joi 14 aprilie HIT* - 14km eliptica (40min - intervale 3:1)
    Vineri 16 aprilie HIT* - 12km eliptica (35min - interale 3:1)
    Duminica 17 aprilie - ~4km jogging (35min - usurel usurel, ca-i prima data pe anul asta cand ies afara la alergat si m-a omorat cantitatea de oxigen din aer :death:)

Saptamana 4:
       Miercuri 21 aprilie - 22km eliptica (60min - intervale lungi, intensitate 2)
       Joi 22 aprilie - 16km eliptica (43min - intervale lungi, intensitate 2)
Nu e cam incarcat?
Succes la maraton!

Record nou personal- 55 de min de alergare usoara(nici incet. dar nici repede)
Spor la treaba in continuare tuturor!

#39
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
La minimaratonul de 20 km  cu stafeta s-ar putea sa particip si eu cu inca un coleg de facultate.  (sper ca nu-s pe langa cu subiectul)
Eu azi am mers cu bicla ~60km . Dev, te misti bine pe bicicleta. Vezi ca pe 1-2mai se merge la mare pe bicla din Bucuresti ,daca ai intentia. Eu abia astept sa ajung acasa la mine  sa alerg pe undeva pustiu

#40
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
http://www.daftlogic...-calculator.htm


Asta e ruta mea:

#41
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Dacă aveți trasee de împărtășit se poate folosi și site-ul ăsta:
http://www.runmap.net

Baftă la maraton și semimaraton!

#42
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
35 de minute azi.

#43
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008
Salutari,imi permiteti sa intru si eu in club? :D

Ajung cam de 5 ori pe saptamana sa merg la jogging,pe un teren de fotball foarte aproape de casa mea.De obicei alerg in jur de 15-20 minute.Nu ca as avea probleme cu oboseala,dar ma plictisesc sa ma tot invart in cerc.O singura data am reusit sa alerg 37 de minute,am vrut sa vad cum ma simt dupa un asemenea efort.

Mai folosesc si telefonul pt a-mi masura distanta,viteza,kaloriile arse etc.Poate joggerilor o sa li se para interesant acest serviciu oferit de Nokia.

http://sportstracker...x.do?id=2124813

Nu e zi sa nu ma gandesc la jogging,simt cum corpul imi cere sa se relaxeze alergand :D

#44
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007

View PostKatta92, on 24th April 2010, 22:45, said:

Salutari,imi permiteti sa intru si eu in club? :D

Ajung cam de 5 ori pe saptamana sa merg la jogging,pe un teren de fotball foarte aproape de casa mea.De obicei alerg in jur de 15-20 minute.Nu ca as avea probleme cu oboseala,dar ma plictisesc sa ma tot invart in cerc.O singura data am reusit sa alerg 37 de minute,am vrut sa vad cum ma simt dupa un asemenea efort.

Mai folosesc si telefonul pt a-mi masura distanta,viteza,kaloriile arse etc.Poate joggerilor o sa li se para interesant acest serviciu oferit de Nokia.

http://sportstracker...x.do?id=2124813

Nu e zi sa nu ma gandesc la jogging,simt cum corpul imi cere sa se relaxeze alergand :D
trebuie sa am Nokia pentru ala?

#45
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postkosty91, on 25th April 2010, 11:10, said:

trebuie sa am Nokia pentru ala?
Nokia cu GPS.


Eu am mai facut Vineri 23 Aprilie -15 km eliptica(40 minute munte).

#46
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View PostDev, on 25th April 2010, 12:24, said:

40 minute munte

Ce-i aia ?

#47
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postvp-emanuel, on 25th April 2010, 14:06, said:

Ce-i aia ?


[ http://www.prosportuk.com/images/prodimages/2/york%20elliptical%20trainers/21.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

:angel:

#48
Katta92

Katta92

    Sibiu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,771
  • Înscris: 08.09.2008

View Postkosty91, on 25th April 2010, 12:10, said:

trebuie sa am Nokia pentru ala?
Un Nokia cu GPS sau Iphone 3G/3GS.Pt iphone este un serviciu asemanator cu cel de la nokia.Restul nu ofera asa ceva pt iubitorii de sport.

On-topic: Iarasi Ploua :(  :cursing: .Nu cred ca mai ajung azi la alergat. Anul trecut tot in aceeasi perioada era seceta iar acum e fix inversu',nu zic ca ar fi bine,dar ni se da prea multa ploaie :D

#49
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
40 de minute azi :)

GO!

#50
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View PostDev, on 25th April 2010, 16:41, said:

:angel:

Aha, deci program din ala de-ti baga bete-n roate  :D , alea de la noi n-au asa ceva.
M-ai facut si pe mine curios cu km , nu ma uitam niciodata decat la timp.
In 65min am facut 33km, in 45min/24km, azi am facut banda 45 min ca mi s-a acrit de eliptica.

#51
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005

View Postvp-emanuel, on 26th April 2010, 16:36, said:

Aha, deci program din ala de-ti baga bete-n roate :D , alea de la noi n-au asa ceva.
M-ai facut si pe mine curios cu km , nu ma uitam niciodata decat la timp.
In 65min am facut 33km, in 45min/24km, azi am facut banda 45 min ca mi s-a acrit de eliptica.

:confuzzled: pai la ce putere alergi de faci 30km/h? La minim?

Eu pe eliptica mentin pas aproape constant de aproximativ 21-23km/h fie ca fac intervale si-i la putere minima sau maxima, fie ca e munte. Prefer sa ridic puterea decat sa ridic viteza.



Azi nu aveam chef de alergat dar cum mi-am luat ieri jucarica noua am zis s-o testez. Am alergat juma de ora 5km (poza 1). Apoi am facut niste intervale de 50 de metri viteza (nu le-am cronometrat) si 1km cool-down (poza 2).
Attached File  run1.JPG   26.75K   81 downloads
Attached File  run2.JPG   23.39K   50 downloads

#52
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Vezi că nu e foarte ok pentru genunchi viteză mică/cuplu mare. Din ce îmi aduc aminte pentru bicicletă
recomandarea era peste 80 rot./min., sper să nu zic tâmpenii, nu știu cum s-ar traduce asta la eliptică.

Ce timp ți-ai propus pentru maraton? De curiozitate.

#53
vp-emanuel

vp-emanuel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,000
  • Înscris: 09.10.2006

View PostDev, on 26th April 2010, 22:14, said:

:confuzzled: pai la ce putere alergi de faci 30km/h? La minim?

La minim sigur nu dar nici nu am probat cat mai mergea in jos.
Vad miine si iti spun.


View PostDev, on 26th April 2010, 22:14, said:

Eu pe eliptica mentin pas aproape constant de aproximativ 21-23km/h fie ca fac intervale si-i la putere minima sau maxima, fie ca e munte. Prefer sa ridic puterea decat sa ridic viteza.

Eu de curand fac 2 minute in picioare cat pot de repede fara sa ma tin de prajinile alea si 1 minut ma tin de consola si dau pana imi iasa ochii ca la melc.



View PostDev, on 26th April 2010, 22:14, said:

...dar cum mi-am luat ieri jucarica noua am zis s-o testez.

Da ce ozn ti-ai luat de-ti da si grafice ?

#54
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Azi am dardait de frig. Poate se pune ca am facut cardio :w00t:. Maine 120 km pe bicla adevarata.
Eu vreau sa fac la minimaraton (alaturi de un amic, din cate am inteles) ~>1 h  , 20km  . Acum sa vad. :naughty:

Noapte buna

Edited by pg-soare, 26 April 2010 - 22:40.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate