Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Runner's Club

- - - - -
  • Please log in to reply
5242 replies to this topic

#19
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007

 Ivanna, on 15th April 2010, 22:01, said:

Si pe mine m-a entuziasmat vremea atat de frumoasa din ultimul timp, asa ca m-am apucat de alergat. N-am alergat in viata mea, iar la scoala la educatie fizica mereu fentam cand venea vorba de alergat.   :lol:

Am alergat de 3 ori pana acum, cu pauze de 2-3 zile intre. In medie, alerg cam 4-5 minute (da' cred ca alerg foooooooooarte incet deocamdata  :proud: ) si fac pauza de vreo 6 min  :lol: . In total, sesiunea de alergat dureaza cam 45 min.

Pe mine cel mai mult ma deranjeaza ca ma apuca durerile de splina, sau dureri in dreapta( asta chiar daca fac o mini incalzire inainte). Pe voi nu va doare splina/in dreapata ? Vesnic am avut problema asta la alergat.  :death: Cum fac sa nu ma mai doara ?
Si eu mai am,dar cand ma fortez mult,dupa cateva minute in care reduc viteza scap de durere.
Trebuie sa incep o pregatire intensiva ca sa scot 7.2 secunde pe 50 de metrii. :confuzzled:

#20
Ivanna

Ivanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,518
  • Înscris: 10.01.2007
Stai c-am vorbit prostii. Nu splina doare, ci ceva ligamente ce leaga diafragma de anumite organe(de ex ligamentele catre ficat in cazul durerii in dreapta). Interesant.


The Side Stitch

Most of us experience them at one time or another. That sharp twinge of pain just below the rib cage usually on the right. It is particularly common in runners and has been known to slow some down to a walk until the pain subsides.

Up until recently there was no clear explanation for the cause of this annoying cramp, also called exercise related transient abdominal pain (ETAP). Now researchers believe that the side stitch is caused by stretching the ligaments that extend from the diaphragm to the internal organs, particularly the liver. The jarring motion of running while breathing in and out stretches these ligaments. Runners tend to exhale every two or four steps. Most people exhale as the left foot hits the ground, but some people exhale when the right foot hits the ground. It is the later group who seem more prone to get side stitches.

Exhaling when the right foot hits the ground causes greater forces on the liver (which is on the right side just below the rib cage). So just as the liver is dropping down the diaphragm raises for the exhalation. It is believed this repeated stretching leads to spasms in the diaphragm.

Stopping a Side Stitch

To stop a side stitch when running, stop running and place your hand into the right side of your belly and push up, lifting the liver slightly. Inhale and exhale evenly as you push up.

Preventing a Side Stitch

To prevent a side stitch, take even, deep breaths while running. Shallow breathing tends to increase the risk of cramping because the diaphragm is always slightly raised and never lowers far enough to allow the ligaments to relax. When this happens the diaphragm becomes stressed and a spasm or "stitch" is more likely.

Some other ways to alleviate the pain of a side stitch include:

•Time your eating. Having food in your stomach during a workout may increase cramping by creating more force on the ligaments (avoid eating one to two hours before a workout)
•Stretching may prevent or relieve a cramp. Raise your right arm straight up and lean toward the left. Hold for 30 seconds, release, then stretch the other side.
•Slow down your pace until pain lessens.
•Breathe deep to stretch the diaphragm.
•Drink before exercise; dehydration can increase muscle cramps.
•Massage or press on the area with pain. Bend forward to stretch the diaphragm and ease the pain.
•* If you continue to experience pain, see your doctor.


#21
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Asta seara e evident inca o zi de alergat. In legatura cu durerile a nu stiu ce, eu incep sa alerg cu spate, reducand astfel viteza. Fac asta cand sunt sigur doar pe distante scurte ca sa nu dau peste cineva.   Multam Ivanna pentru informatii. Niciodata nu m-am intrebat ce ma doare , stiam doar ca ma doare .
Acum un an am patit-o cu alergatu cu spatele cand n-am fost atent : am cazut pe spate si m-am rastogolit :).

Eu cand am dat bacul am scos 7s , si nu prea faceam sport.  Chiar is curios cat as scoate acum cand merg in fiecare zi cu bicicleta , alerg ~zilnic si din cand in cand cu rolele.

Edited by pg-soare, 16 April 2010 - 11:10.


#22
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
În afară de „side stitch” există și probleme la nivelul organelor interne dacă forțezi (cel puțin din ceea ce am observat eu).
Important e să o lași puțin mai moale, corpul se adaptează în timp.

#23
Above_Gods

Above_Gods

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 844
  • Înscris: 03.06.2008

 Ivanna, on 15th April 2010, 22:01, said:

Pe mine cel mai mult ma deranjeaza ca ma apuca durerile de splina, sau dureri in dreapta( asta chiar daca fac o mini incalzire inainte). Pe voi nu va doare splina/in dreapata ? Vesnic am avut problema asta la alergat.  :death: Cum fac sa nu ma mai doara ?


in timp o sa treaca si durerile, cand o sa mai faci conditie fizica. asa pateam si eu si ma dureau toate la inceput.

iar eu dupa 400 m eram lesinat de oboseala   ;)

#24
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
astept sa se raceasca putin si am zburat.

Edited by kosty91, 18 April 2010 - 16:32.


#25
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Eu am fost lenes astazi :D . Ieri am mers 100km cu bicicleta si azi m-am odihnit , exceptand cele 30 minute  cu gantera.

#26
BlooAngel11

BlooAngel11

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 21.08.2009
Azi m-am reapucat si eu de jogging si am observat ceva interesant:in iarna,cand alergam pe acelasi traseu,faceam pauze mult mai dese..azi in schimb am facut mult mai putine pauze.Probabil e de la vreme ;))
Am luat un comprimat efervescent de aspirina+vit. C si sper sa nu fac febra :-s si de maine as vrea sa beau,inainte, un pliculet de l-carnitin (un supliment pentru rezistenta la efort) mai ia cineva asa cva?
Si app de vestimentatie,e ok sa alergi in colanti(speciali pt. sport),tricou(bumbac) si o bluza de trening de fas?

#27
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Bumbacul simplu se udă și se lipește de corp, orice tricou din „poliester” este net superior. Dacă nu ai alergii la așa ceva nu văd de ce nu ai folosi unul.
Windstopper-ul îl foloșești cum vrei în definitiv...

L-carnitina nu are legătură directă cu rezistența la efort și în general aș evita să iau produse cu origine vag cunoscută, mai ales de pe piața de „suplimente”.
Alimentația de calitate e baza.

#28
fd17

fd17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 19.04.2010
Si eu m-am apucat de alergat, doar ca dupa 3-4 zile m-au apucat durerile de gamba de abia mai puteam merge. Am luat o pauza de 3 zile pt ca ma dureau in continuare, iar dupa cele 3 zile parea ok, nu ma mai dureau atunci cand mergeam.

Ieri am mers iar la alergat iar dupa 300m abia mai puteam merge normal, ma dureau gambele rau de tot.

Pareri? Ce ar trebui sa fac? Sa incerc sa fac exercitii fizice sa ma fortez sau sa ma odihnesc pana trece?

#29
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Sa-ti iei pantofi potriviti? :habarnam:

Ai greutate mult peste normal?

#30
fd17

fd17

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 19.04.2010
Am ceva kg in plus, dar am facut si sala si am pus kg si acolo.  

Iar in legatura cu adidasii...am adidasi normali si nu alerg pe suprafete tari sau ceva de genul, deci nu cred ca e vreo problema in legatura cu asta....

#31
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Unde sunt localizate durerile? În mușchi în spate, în față pe os... gambă e cam vag.
Dacă-i „febră” se duce după primele alergări dar nu uita de încălzirea prealabilă. Un 5 minute minim mers rapid sau ceva echivalent.
Asta doar pentru alergare în regim aerobic, pentru sprinturi încălzire minim 15 min.

PS: dacă ai alergat 3-4 zile concomitent din prima și apoi au apărut durerile e supra-antrenament.
Fă pauză și ia-o mai încet.
Contează și încălțările chiar dacă sunt suprafețe moi, pot să apară probleme pentru persoanele cu platfus sau arc plantar mare etc.
Nu e o problemă doar de amortizare.

#32
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007
iar ploo ...cred ca ma limitez la gantere + abdomene + flotari+geno.

#33
costinthebest

costinthebest

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 16.01.2007
Voi pe unde alergati si cand? Eu am fost de cateva ori si am renuntat... Se uitau toti ciudat la mine si m-au mai alergat si 2 caini.

#34
pg-soare

pg-soare

    Ciclist de mahala

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,533
  • Înscris: 14.09.2008
Azi am alergat de dimineata vreo 2km .Asta -i distanta foarte buna pentru mine de dimineata. Mai rau, mi se face rau, mai putin.. na.  Eu  alerg la Politehnica pe langa rectorat, sau cand nu am chef sa merg cu bicla pana acolo alerg pe bulevard.
Nu conteaza privirile oamenilor ca nu alergi pentru ei :). In legatura cu acei caini, eu zic sa-ti iei un spray si sa-i alergi tu (functioneaza) .Eu nu plec fara el de acasa .
Alerg 8-9 pm sau  6-7 am

Salve

Edited by pg-soare, 22 April 2010 - 21:51.


#35
Aries(ro)

Aries(ro)

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,568
  • Înscris: 22.03.2004
Alergare la 9-10 chiar 11 seara; Politehnica București. Role tot acolo sau prin oraș.
Fix ce-a zis pg-soare pentru oameni și câini cu mențiunea că merge mult mai bine să alergi câinii decât să dai cu sprayu' :D.

#36
muaddib10

muaddib10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,623
  • Înscris: 20.11.2007

 costinthebest, on 22nd April 2010, 20:10, said:

Voi pe unde alergati si cand? Eu am fost de cateva ori si am renuntat... Se uitau toti ciudat la mine si m-au mai alergat si 2 caini.
Eu alerg pe un camp care nu e arat(perfect).
Acum e vreme buna de alergat.
GO!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate