Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Ce firma de asigurare Casco imi recomandati?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
Dotar

Dotar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 10.11.2007
Salut!
As dori sa stiu ce firme de asigurari Casco pentru masina mi-ati recomanda?
Am auzit ca cei mai buni ar fi cei de la Generali si Allianz Tiriac.
Ce mi-ati recomanda? Care credeti ca ar fi mai buni?

Multumesc anticipat.

Si este vorba de o masina Renault Megane noua!
Cam ce preturi credeti ca imi vor oferi ?

#2
ThunderRa

ThunderRa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 02.05.2006
Eu recomand Allianz pentru promptitudine: si la plati si la intocmirea dosarelor.

#3
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
Allianz au preturi duble fata de altii, dar am auzit ca platesc imediat daunele. Eu am la Omniasig, dar nu pot sa spun despre plata daunelor, pentru ca n-am avut nici una.

#4
Dotar

Dotar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 10.11.2007
multumesc pt raspunsuri rapide.
Alte pareri?
Credeti ca ar fi altii mai buni ca Allianz?

#5
ThunderRa

ThunderRa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,241
  • Înscris: 02.05.2006
Esti sigur de preturile duble? Eu zic sa te mai interesezi: s-ar putea sa ai surprize mari...

#6
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005

 ThunderRa, on 8th April 2010, 19:57, said:

Esti sigur de preturile duble? Eu zic sa te mai interesezi: s-ar putea sa ai surprize mari...


Am fost la Allianz si ma costa 2200 euro asigurarea pe care la Omniasig am dat doar 970 euro.

#7
Dotar

Dotar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 10.11.2007

 sandossu, on 8th April 2010, 20:04, said:

Am fost la Allianz si ma costa 2200 euro asigurarea pe care la Omniasig am dat doar 970 euro.
Wow, dar ce masina ai de te-ar fi costat 2200 de euro?

#8
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005
Am fost mai demult cu un Ford Focus, care avea si un an vechime. Apropo, eu vorbesc de full casco fara fransiza.

#9
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
fara fransiza nu mai exista cred , nicaieri , sigur la Omniasig o ai fransiza, ca eu m-am mutat la astra uniqa din cauza asta , doar la ei am full casco si nu am fransiza

Edited by virtualx, 08 April 2010 - 19:28.


#10
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,371
  • Înscris: 01.12.2001
Am facut azi la Groupama. Are fransiza doar de la dauna 2. Anul trecut am avut fransiza 100E de la prima dauna. Acum am 312 E/an la valoare asigurata de 7216 E (masina de 2 ani luata). Am avut asigurare tot la ei (erau BT asigurari inainte).
Am avut o dauna la o furtuna cu gheata si au platit tot fara nicio problema.

#11
sandossu

sandossu

    Alex Dumitru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,155
  • Înscris: 01.07.2005

 virtualx, on 8th April 2010, 20:28, said:

fara fransiza nu mai exista cred , nicaieri , sigur la Omniasig o ai fransiza, ca eu m-am mutat la astra uniqa din cauza asta , doar la ei am full casco si nu am fransiza

Cand am facut asigurarea la Ford Focus n-am avut nici o fransiza, dar acum am 10% la dauna totala si furt total si m-a costat 1,100 euro pentru un Audi A4 2008.

 dorin_2k, on 8th April 2010, 20:36, said:

Am facut azi la Groupama. Are fransiza doar de la dauna 2. Anul trecut am avut fransiza 100E de la prima dauna. Acum am 312 E/an la valoare asigurata de 7216 E (masina de 2 ani luata). Am avut asigurare tot la ei (erau BT asigurari inainte).
Am avut o dauna la o furtuna cu gheata si au platit tot fara nicio problema.

Probabil ai pretul asta si pentru ca ai mai avut la ei si ti-au facut reducere. Mi se pare foarte bun pretul.

#12
fordistu

fordistu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.10.2008
Pentru cei interesati eu lucrez la Groupama si va confirm ca pot sa scot fransiza la daune partiale nu pot sa scot fransiza la dauna totala decat pentru masinile in leasing sau cesionate catre banca. Pot sa acopar si vandalismul si riscurile civile .
Daca va intereseaza o oferta buna pentru casco pot sa dau reduceri bune .
Ma puteti contacta la 0748229967.

#13
furiousdoc

furiousdoc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 781
  • Înscris: 21.04.2010
Fordistu, la o autohtona noua de 14000 euro (benzina 1,6, alarma, permis '97, varsta 31, casco la Asiban in ultimii 5 ani fara niciun dosar, Bucuresti) care ar fi cea mai buna oferta a voastra?

Dotar, cele 2 mentionate de tine sunt cel mai bine cotate ca seriozitate.

Edited by furiousdoc, 07 May 2010 - 10:53.


#14
fordistu

fordistu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 23.10.2008
Salut , ca sa iti calculez imi trebuie mai multe date da-mi un telefon cand ai timp si o sa te servesc cu promtitudine

#15
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006
Ca sa nu mai deschid un topic nou, il "resuscitez" pe asta. Anul trecut, la Duster nou (val. factura 15400E) am avut Casco pe 12 luni la Allianz (produsul co-branded Dacia Casco Gold fara fransiza), platita integral la contractare, de 382 euro. Acum, aceeasi masina, val. de catalog 12320E, acelasi tip de Casco si acelasi asigurator, 356 euro. Sincer, ma asteptam la o scadere mai mare a valorii politei...
Stie cineva, exista ceva similar acestei polite pe piata, la un pret mai bun?

Edited by l_dan, 17 April 2019 - 14:29.


#16
officer_nats

officer_nats

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 776
  • Înscris: 14.10.2018
Asa "face" toate societatile de asigurare la reinnoirea politei. Trebuie sa te duci si sa te mai harai cu ei si mai scoti un 5%-10%. In plus, conteaza daca mai ai / ai mai avut alte asigurari la ei (RCA, locuinta, calatorii, etc.) si, cel mai important, sa n-ai daune la ele. In plus, conteaza sa gasesti un broker (intern sau extern) care sa aiba cojones si sa ceara discounturi din centrala. Bafta!

#17
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007

 sandossu, on 08 aprilie 2010 - 19:17, said:

Am fost mai demult cu un Ford Focus, care avea si un an vechime. Apropo, eu vorbesc de full casco fara fransiza.
Vezi-ti de treaaba, e 500-600 Euro la Allianz (eu am Focus vechi de 1 an ).

Si da, este si fara fransiza pt primul eveniment.

#18
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007

 l_dan, on 17 aprilie 2019 - 14:28, said:

Ca sa nu mai deschid un topic nou, il "resuscitez" pe asta. Anul trecut, la Duster nou (val. factura 15400E) am avut Casco pe 12 luni la Allianz (produsul co-branded Dacia Casco Gold fara fransiza), platita integral la contractare, de 382 euro. Acum, aceeasi masina, val. de catalog 12320E, acelasi tip de Casco si acelasi asigurator, 356 euro. Sincer, ma asteptam la o scadere mai mare a valorii politei...
Stie cineva, exista ceva similar acestei polite pe piata, la un pret mai bun?
Te mai zgarcesti la 10-15 Euro?
Platesti si asa putin, e ok, ai casco la o societate buna.
Eu la Focus la 15500 valoare asigurata (tot Allianz)  am platit 466 in primu an si acum platesc 420, nu mai retin cat e valoarea de catalog acum.
Numa ca eu am suplimentat niste detalii in polita, ex valoarea decontata pt spitalizare de la 5000 RON am facut-o 5000 Euro si mai ceva bife .
Nu mi se pare mult.

PS: eu n-am asigurat-o la valoarea de factura (12100 ) am asigurat-o la valoarea de catalog 15500 le iesira lor anu trecut.

Edited by Octavian___, 25 April 2019 - 21:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate