Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Animafilm

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
acadea_wireless

acadea_wireless

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 04.09.2008
Mai demult, am pus pe youtube un documentar despre filmele Animafilm. Documentarul a reusit sa-mi starneasca interesul aducand in lumina o gramada de animatii mult mai originale decat credeam posibil (pentru niste productii romanesti, cel putin). Eu unul, as vrea sa le vad in intregime pe acelea si nu numai, insa... canci. Nu cred ca sunt dufuzate pe undeva pe la tv, pe dvd nici atat.

Recent, altcineva s-a aratat interesat de filmul pus de mine si a scris un mesaj intr-o nota buna.

ok, poate ca "campanie" e un pic mult, insa nu strica sa le aducem un pic in atentie. O punem macar de o petitie, ceva? Haideti, frate, doar la ce e bun netul? :D
Ganditi-va: in cel mai bun caz, daca suficienti oameni se arata interesati de asta, o publicatie gen jurnalul national ar putea scoate un dvd. In fond, e destul de lucrativ pentru ei sa mai vare cate-un dvd cu ceva clasic impreuna cu ziarul.

Si, daca vreti sa vedeti documentarul cu pricina: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rVJlpP6EUu8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by M0n0, 08 April 2010 - 21:19.
Fara linkuri spre bloguri personale!


#2
barbie78

barbie78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.04.2010
In anul 2010 cand totul e doar tehnologie e o idee traznita.Acum cateva zile am vazut un lung metraj romanesc in care erau prezentate o serie de filmulete  de desene animate vechi.
Am incercat sa gasesc informatii...Nimik.Am scris la toate televiziunile importante din tara asta...am scris la toate ziarele...
Sunt generatii...care nu au auzit de ele.Si atunci am zis sa fac ceva...-e ca atunci cand am sunat la 112 pentru ca unii furau capace de canalizare...
Nimanui nu ii pasa...
M-am apucat sa fac o propaganda sa vad daca mai sunt ...nebuni ca mine...;))
Culmea e ca am gasit doar 1...dar si lui ii pasa...N-am sa ii dau numele pentru ca nu am nici un drept sa fac asta...insa ii multumesc pentru sustinere.
Si daca Animafilm a ''murit''...si daca epoca internetului devine din ce in ce mai puternica in comparatie cu ...vechiturile din 1975...totusi ...nu renunt.
Am postat aici in ideea ca cineva...care e ca mine ar putea sa mi se alature...
Ink mai scriu in fiecare zi la toate televiziunile si la toate ziarele...
Poate cineva o sa imi descuie vreo usa...
exista de pilda...''Scurta istorie-1957-Gopo''...sau...Haplea-1927''...sau ''Cale lunga-1976'' si multe altele...care au ramas doar undeva in sufletelor care stiu...
Va scriu voua celor ce cititi...poate sunteti k si mine...
Haideti sa salvam Desenele animate vechi...sa luptam pentru un trecut in care tehnologia era departe...Sa luptam pentru a renaste...munca celor ce nu mai sunt si sa ii ''inviem''prin recunostinta noastra...

#3
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,848
  • Înscris: 11.10.2006
TVR a scos pe DVD "Aventurile lui Pin Pin", altceva nu am mai vazut. Ar trebui facuta o Gala Animafilm, unde sa fie prezentate aceste filme, in locul altor prostii care distreaza (!) copiii, insa nici un post de profil nu vrea sa se inhame la asa ceva, poate poate sa fie convinsi cei de la Minimax, care au mai facut-o dand filme romanesti de animatie; Sau DDTV, care vad ca se complace in desene animate de arhiva (obosite ce-i drept, dar de la altii) deci nu ar avea complexe. TVR, ce pazeste, in programele lor cam lipsa desene animate (ce dau doar la sfarsit de saptamana); a uitat de inceputul anilor 90? Acu da in intervalul orar de seara consacrat alta data desenelor animate tot felul de seriale.
Sunt canalele x. y. z. w dedicate, cu desene in cantitati industriale, pe care au inceput sa duduie bakigani, digimoni si pokemoni (pokemonizare pe Disney!), din pacate, pentru Miaunel si compania nu mai este loc.
Attached File  Balanel_si_Miaunel.jpg   71.75K   11 downloads Attached File  Bogdanel.jpg   121.58K   7 downloads Attached File  Buldogul_Manole.jpg   29.89K   6 downloads Attached File  ManoleNou.jpg   69.77K   5 downloads Attached File  Monk.jpg   35.92K   7 downloads Attached File  PinPin.jpg   108.75K   7 downloads  Attached File  PuiulcuChitara.jpg   84.71K   7 downloads Attached File  Pusy.jpg   60.25K   3 downloads

Ar mai fi Trei Prieteni, Mihaela si Azorel, Omuletul lui Gopo si toate celelalte
Pentru ele de ce nu mai e loc in grilele stimatelor canale pentru copii? In locul unor orori de pe acolo (CN a mutat unele seriale clasice dupa miezul noptii !!  :bigwhitegrin: :coolspeak:  )

Nu stiu de ce sunt ocolite, poate din pricina ca au fost realizate in timpul regimului comunist (cliseu de care nu se poate scapa), ca nu se compara ca realizare si "aspect" cu productiile straine (ia vezi pe DDTV desene americane de prin anii 50-70 care seamana cu cele ale Animafilm). Ca nu-s asa de captivante ca cele de acum?

#4
Olivia2

Olivia2

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 09.08.2010
Sa nu uitam de Balanel si Miaunel :D -  http://deseneanimate...si-balanel.html  si  http://deseneanimate...el-ratusca.html  
sau de Mihaela - http://deseneanimate...-ca-zapada.html

Stiu sigur ca existau si diapozitive Animafilm cu foarte multe povesti pentru copii ilustrate...cred ca stiti la ce ma refer: diapozitivele pe care le vedeam cand eram mici, puneam o patura in geam, faceam intuneric si apoi ne uitam la aventurile lui Bamse si povestile lui Creanga, si Neghinita...si altele. Promit sa le caut si pe astea :P

#5
mihaitzasavu

mihaitzasavu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 10.03.2011
din pacate si eu sunt extrem de dezamagit ca "noua moda" in desene animate a luat locul desenelor clasice. anima film pentru mine reprezinta o istorie, pe care nu am invatat-o la scoala, cu toate ca scoala pe care am facut-o are o mica legatura cu ceea ce se ocupa anima film. eu am inceput sa ma documentez despre activitatea anima si toata istoria acesteia si promit ca nu o sa las lucrurile asa. cine vrea sa intre in proiectul asta, este binevenit!

#6
MariusMIonescu

MariusMIonescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 351
  • Înscris: 26.04.2009
Robinson Crusoe:

Partea 1
Partea 2
Partea 3
Partea 4

#7
SisterRay

SisterRay

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 595
  • Înscris: 10.09.2005
Eu vreau "Misiunea spațială Delta". Are cineva idee unde l-aș putea găsi?

#8
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Gasiti mai multe filme de desen animat pe acesta pagina de facebook (cred ca este oficiala)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate