Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

iPhone OS 4

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostSophistiCat, on 14th April 2010, 14:38, said:

Din pacate, nu toata lumea este inconjurata de oportunitati de incarcare...daca mergi cu trenul sau avionul de ex., si ai chef sa te joci si apoi sa vezi un movie, doua ?  ;)

Jocul Avatar deabia daca imi tine 3 ore de full charge...numai imi ramane destula baterie si pt. un film !
fiecare cu nevoile sale - eu le-am exprimat pe ale mele fara a avea pretentia ca sunt un adevar universal. Eu nu (mai) joc jocuri si nici nu ma (mai) uit la filme pe telefon, mi se pare mult prea traumatizant pentru ochii si nervii mei. Deh, varsta  :peacefingers:

chiar si in conditiile amintite de tine, nu cred ca-i mare diferenta intre autonomia oferita de aceeasi baterie unui telefon cu multitasking si unuia fara multitasking. E si greu sa faci comparatii.

Eu fiind mai Toma necredinciosul, tind sa cred ca sunt alte motive pentru ca Apple sa nu bage multitasking real. Asa cum cred ca:
1/ adevaratul motiv pentru care Apple nu sustine Flash nu are legatura cu faptul ca Flash-ul e prost scris si nesigur;
2/ adevaratul motiv pentru care OS X este clamat ca fiind virus-free nu are legatura cu faptul ca OS X este invulnerabil.

etc.

#38
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

Quote

Vestea buna este ca in ciuda anuntului facut de Steve Jobs ca versiunea 3G nu va suporta functia de multitasking, developerii si chiar Musclenerd au confirmat faptul ca aceasta functie se poate activa si pe 3G foarte usor. Daca duce sau nu platforma hardware aceasta functie, ramane de vazut.

Vestea mai putin buna este pentru posesorii de iPhone 2G (lansat in anul 2007).
Nu vor mai fi lansate versiuni de firmware pentru acesta.

Edited by Centris, 15 April 2010 - 09:17.


#39
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View Postglumetu, on 14th April 2010, 22:06, said:

Eu fiind mai Toma necredinciosul, tind sa cred ca sunt alte motive pentru ca Apple sa nu bage multitasking real. Asa cum cred ca:
1/ adevaratul motiv pentru care Apple nu sustine Flash nu are legatura cu faptul ca Flash-ul e prost scris si nesigur;
2/ adevaratul motiv pentru care OS X este clamat ca fiind virus-free nu are legatura cu faptul ca OS X este invulnerabil.

1. adevaratul motiv pentru care cred ca sustii asta este ca nu ai vazut ce resurse consuma flash playerul pe OS X, si de cite ori pune Safari "in bot". Mai nou pina si erorile specifica ca eroarea a fost cauzata de modulul Flash. Ce alte feude exista intre Apple si Adobe nu discutam.

2. are legatura si cu faptul ca cei care au mac nu deschid orsce app care apare pe desktop, si ca trebuie sa introduci o parola ca sa obtii privilegii. la cite parole blank pe mac am vazut, ar trebui sa fie o nenorocire.

s-apropo de multitasking, mi-am mai facut public punctul de vedere.

faptul ca 2g si 3g sunt lasate in obsoletie, este o magarie ca si cu versiunile de osx care nu mai suporta chipuri PPC.

#40
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002

View PostCentris, on 15th April 2010, 10:27, said:

faptul ca 2g si 3g sunt lasate in obsoletie, este o magarie ca si cu versiunile de osx care nu mai suporta chipuri PPC.
n-o fi frumos, dar e de asteptat de la o companie a carei afacere si punct forte se bazeaza pe software. se practica si la companii mai mici. la creative daca apare un windows nou si placa ta nu mai e comercializata in acel moment nu mai pupi suport full pe noul windows, doar niste driveri destul de cheli.

#41
Centris

Centris

    Moderator

  • Grup: Members
  • Posts: 4,527
  • Înscris: 19.05.2004

View PostFane, on 15th April 2010, 10:41, said:

n-o fi frumos, dar e de asteptat de la o companie a carei afacere si punct forte se bazeaza pe software. se practica si la companii mai mici. la creative daca apare un windows nou si placa ta nu mai e comercializata in acel moment nu mai pupi suport full pe noul windows, doar niste driveri destul de cheli.

eh, totul se rezuma la costurile de dezvoltare si la a fi "technology pusher" cu orice pret.

#42
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
pai s-au gandit sa incerce sa forteze upgrade-ul.

#43
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View PostCentris, on 15th April 2010, 10:27, said:

1. adevaratul motiv pentru care cred ca sustii asta este ca nu ai vazut ce resurse consuma flash playerul pe OS X, si de cite ori pune Safari "in bot". Mai nou pina si erorile specifica ca eroarea a fost cauzata de modulul Flash. Ce alte feude exista intre Apple si Adobe nu discutam.
Flash e instabil pe OS X pentru ca Apple nu-l face sa fie stabil. Eu cred ca Apple nu-l face sa fie stabil pentru ca tehnologia asta (care-i de kko, de acord) inseamna pierdere de control pe distributia de continut prin intermediul applicatiilor. Care e NO-NO la ei.

Sa nu uitam cat de departe e HTML5.

Quote

2. are legatura si cu faptul ca cei care au mac nu deschid orsce app care apare pe desktop, si ca trebuie sa introduci o parola ca sa obtii privilegii. la cite parole blank pe mac am vazut, ar trebui sa fie o nenorocire.
partial da, totusi marele motiv este faptul ca inca nu si-au batut hackerii inca tartacuta sa scrie virusi pt OS X. Dar un virus pe OS X ar intra pe un teren foarte fertil... cultura de "eu n-am vazut virusi, deci nu mi se poate intampla!" ["asa ca bag o parola blank, ca-i mai mult o formalitate"]... acelasi lucru e valabil si pentru Linux!

#44
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009
eu cred ca apple nu vrea flash pentru ca, 65% din aplicatiile "minunate" din AppStore ar fi inutile...  (mai ales la jocuri).
in rest, totul se adapteaza!

#45
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

View Postlex404, on 18th April 2010, 11:45, said:

eu cred ca apple nu vrea flash pentru ca, 65% din aplicatiile "minunate" din AppStore ar fi inutile...  (mai ales la jocuri).
in rest, totul se adapteaza!

Flash-ul incarca prea mult sistemul, vezi anume aparate WinMo, prefer sa pierd anumite functii si sa fie mai stabil, dar nici asa nu e, are momente cand "iese" din browser, cand accesez un site mai incarcat.

Apple bate toba pe HTML 5.0, care se vrea a fi o alternativa la Flash.

#46
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postconnectorxp, on 18th April 2010, 22:36, said:

Flash-ul incarca prea mult sistemul, vezi anume aparate WinMo, prefer sa pierd anumite functii si sa fie mai stabil, dar nici asa nu e, are momente cand "iese" din browser, cand accesez un site mai incarcat.
eu vad destule aplicatii Flash zilnic sub Windows (am avut XP, acum am Win7) si nu mi-a ingreunat nici una sistemul. Niciodata.

Quote

Apple bate toba pe HTML 5.0, care se vrea a fi o alternativa la Flash.
nicio legatura intre cele doua.

#47
moneylord13

moneylord13

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 427
  • Înscris: 09.05.2010
salut

am vazut o prezentare rapids a unor trasaturi a OS4 pt iphone/ ipod touch/ ipad

tre sa zic, ca am vazut chestii care actualmente sunt doar pe jailbreak in buna parte --- adica background, spellcheck peste tot, posibilitatea de a face foldere cum si cand vrei si sa pui ce app vrei in ele, multitasking  ( poti avea mess deschis si in spate, video player  etc)

pot sa zic WICKEEEED :P

e clar ca din ce in ce mai multe chestii de jailbreak, trec in sfera legala :D :D

sincer, imi amintesc cum, nu cu multa vreme in urma, cineva imi spunea ca o sa inghete in Iad, pana iti da voie apple sa pui ce background vrei tu ( asa cum fac jailbreak ) sau multitasking ( iarasi, pana acum, doar apanajul jailbreak)

mmmm ....cred ca o sa il invit sa vizitam Iadul inghetat   ROFL
de fapt, daca stau sa ma gandesc bine, cu cca 1 an jumate in urma, multi visau sa poata vedea PDF si word pe iphone...si nu era posibil

azi sunt aplicatii full de office, tabele etc legale, pt iphone

abia astept ziua cand Apple va crea si optiuni in OS, ceva gen de schimbare de skin pe metalic, argintiu, rosu etc  ( cam asa cum au acum jailbreakurile )

sincer, mi se pare ff interesant cum zi de zi, jailbreakul pierde teren in fata partii legale, cum ,,the dark side losses ground to the light side'' :P
mai ales cum costul unor aplicatii ff puternice, abia daca e cat un hamburger ieftin ( nu, nu zic care...ar fi reclama! le gasiti si voi usor)

inca cateva rafinamente (gen -- sa ii dau lui X, aplicatia mea etc), si jailbreaku' va avea soarta pasarii Kiwi :P

voi ce ziceti ?

ce ati dori  ?


P.S. aaaa !  eu as mai dori ca userul sa poata edita TOTAL orice fisier!  video, imagine etc!   adica sa pot sa dau rename, delete, move etc, din si in ORICE folder, fara itunes
                 hai sa le inundam casuta de Feedback cu ideea asta :D
                 daca baga si asta, OS4 ... will friggin' rule

Edited by moneylord13, 16 May 2010 - 02:46.


#48
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Firmware 4.0 beta e prezentat deja de mai multa vreme.
In cca o luna ca aparea pt iPod/iPad Touch, iar in toamna si pt iPad.

http://www.engadget....-os-4-hands-on/

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/vP61eD9BQck?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#49
lucio16

lucio16

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 603
  • Înscris: 30.01.2009
Da arata foarte frumos.Asteptam cat mai curand sa apara si de ce nu jailbreak  :P :P

#50
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Exista deja un topic despre OS4. Hai sa nu mai facem inca o mie, pentru o urmarire mai facila a informatiilor.

http://forum.softped...t...36&start=36

#51
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
[ http://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2010/05/iphone-os-4-beta-4.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img704.imageshack.us/img704/482/folder3.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img522.imageshack.us/img522/7533/ebookq.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img139.imageshack.us/img139/522/wallp1.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ http://img6.imageshack.us/img6/9613/cameraqj.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

''In cursul serii trecute Apple a lansat cea de-a patra versiune beta a iPhone OS 4.0 si e foarte posibil ca aceasta sa fie chiar ultima versiune beta inaintea lansarii oficiale avand in vedere ca mai sunt paroximativ 3 saptamani pana la WWDC.

Iata ce aduce nou iPhone OS 4.0 beta 4 :
1. Acum exista in SpringBoard un mic folder denumit Utilities in care veti gasi aplicatiile Clock, Claculator, Compass si Voice Memos. Folderul e facut probabil de Apple pentru a demonstra cum functioneaza optiunea Folders.

2. Noul iPhone va avea o aplicatie eBooks destinata celor carora vor sa cumpere carti, e o optiune asemanatoare cu cea de pe iPad, iar acum exista un folder special in iPhone OS 4.0 unde veti gasi cartile cumparate.

3.  Au fost adaugate foarte multe wallpapere in iPhone OS 4.0, in OS veti gasi peste 18.

4. Au fost modificate iconitele pentru aplicatiile Clock, Weather si Notes.

5. Aplicatia Maps face localizarea mult mai rapid si mai exact si e posibil ca in noul iPhone sa vedem un alt chip GPS decat in iPhone 3GS, dar asta e normal deoarece si pe iPad a fost montat un chip diferit.

6. Daca sunteti in SUA puteti da disable mesajelor de grup.

7. Acum meniul tethering va oferi detalii despre operator si ce fel de serviciu va ofera.

8. Apple a introdus un mesaj de avertizare privind imposibilitatea de a sincroniza folderele cu actuala versiune de iTunes.

9. Camera raspunde mult mai bine la comenzi.

10. A fost rezolvata o problema cu notificarile locale pentru iPhone 3G.

11. A fost rezolvat un bug care va impiedica sa cautati melodiile cumparate din aplicatia iPoad.

12. iPhone OS 4.0 nu este compatibil cu functia Find My iPhone a MobileMe.

13. Acum exista posibilitatea de a face conferinte prin intermediul Game Center, so e foarte posibil ca noul iPhone sa aiba o camera frontala pentru a permite si conferintele video.

14. Acum aveti posibilitatea de a vedea o imagine de amsablu asupra pozelor din Camera Roll in Landscape Mode.''


--

[ http://img99.imageshack.us/img99/5181/ios415.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Astazi MuscleNerd a anuntat ca iPhone OS 4.0 beta 4 va expira pe data de 15 iunie, deci incepand cu 15 iunie iPhone OS 4.0 nu va mai putea fi folosit iar Apple ar urma sa lanseze versiunea oficiala a iPhone OS 4.0. In fiecare an Apple a introdus date limita pentru fiecare versiune beta, iar data de expirare a acestora a coincis cu datele pentru lansarea oficiala a noului sistem de operare.

Cel mai probabil Apple nu se va abate de la aceasta cale si anul acesta iPhone OS 4.0 final va fi disponibil ori in aceeasi zi ori in ziua urmatoare expirarii acestei versiuni beta, daca nu va fi lansata alta intre timp, deci pe 15 iunie  e foarte posibil sa vedem iPhone OS 4.0 final disponibil pentru download in AppStore!

Edited by Centris, 19 May 2010 - 10:49.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate