Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 

iPhone OS 4

- - - - -
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#19
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Probabil, ca si pana acum, OS-urile noi vor fi gratis pentru iPhone si pe bani pentru iPod Touch, dar 9 E nu e o avere si mai sunt si alte cai, mai "intunecate" pentru update, in caz ca nu ai un card compatibil cu iTunes.

#20
SophistiCat

SophistiCat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2010
Normal că am cont iTunes și nu e vorba de avere, dar parca nu mi se pare fair-play !

#21
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Inteleg ca 4.0 beta e disponibil insa sunt curios cand va fi disponibil la update. pe site la Apple e anuntat "this summer" numai ca e putin cam generic...

View PostSophistiCat, on 10th April 2010, 23:12, said:

Normal că am cont iTunes și nu e vorba de avere, dar parca nu mi se pare fair-play !
Nici nu e, daca ma intrebi pe mine...si nu, nu e vorba de suma ci de principiu.

#22
SophistiCat

SophistiCat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2010

View PostCipsu, on 10th April 2010, 22:29, said:

Inteleg ca 4.0 beta e disponibil insa sunt curios cand va fi disponibil la update. pe site la Apple e anuntat "this summer" numai ca e putin cam generic...
Sigur cam prin mijlocul lui iunie...patience my friend, patience !  :OK:

View PostCipsu, on 10th April 2010, 22:29, said:

Nici nu e, daca ma intrebi pe mine...si nu, nu e vorba de suma ci de principiu.
EXACT !  B)  Ai inteles ideea...

#23
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
http://www.helpdesko...eja-softul-4-0/

#24
SophistiCat

SophistiCat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2010
Chiar așa diferențe mari există între iPhone 3G # 3G S și iTouch 2G # 3G încât să nu funcționeze multi-tasking ? F@ck !

#25
Cipsu

Cipsu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,032
  • Înscris: 06.05.2004
Sa-nteleg ca tu ai un 3G? :D

On: am inteles ca si George Hotz a scarmanat ultimul bootrom(05.12.01) de la firmware-ul 3.1.3, pentru 3G si 3GS; numai ca nu l=a facut public...probabil in asteptarea lansarii lui 4.0

#26
SophistiCat

SophistiCat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2010

View PostCipsu, on 12th April 2010, 22:54, said:

Sa-nteleg ca tu ai un 3G? :D
pot la fel de bine sa am iTouch 2G !  :naughty:

#27
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

View PostSophistiCat, on 13th April 2010, 00:59, said:

pot la fel de bine sa am iTouch 2G !  :naughty:

Diferente sunt : iPod Touch 2G este similar Iphone 3G pe parte HW si iPod Touch 3G este similar iPhone 3GS, ultimile au procesorul Cortex A8 de 800 MHz (subtactat la 600) si un procesor grafic puternic, fapt ce ii permite sa faca "multitasking" si alte activitati cerute de FW 4.

Din ce citeam pe Engadget, Samsung Omnia HD a rupt in doua iPhone si Palm Pre, pe partea de multitasking, permitand unui numar mare de aplicatii sa ruleze in fundal.

Tot pe acelasi site, se anunta ca Apple, nu vor mai face update-uri pentru iPhone 2G, sa speram ca nu sacrifica si iPod Touch G1.

#28
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005

View Postconnectorxp, on 13th April 2010, 16:02, said:

Din ce citeam pe Engadget, Samsung Omnia HD a rupt in doua iPhone si Palm Pre, pe partea de multitasking, permitand unui numar mare de aplicatii sa ruleze in fundal.
aia e extrema cealalta, nu prezinta nicio utilitate ci doar un mic interes de geek. Daca ai nevoie sa tii in background 62 de aplicatii pe telefonul tau mobil, atunci problema ta nu se cheama lipsa de multitasking :D

#29
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004

View Postglumetu, on 13th April 2010, 16:27, said:

aia e extrema cealalta, nu prezinta nicio utilitate ci doar un mic interes de geek. Daca ai nevoie sa tii in background 62 de aplicatii pe telefonul tau mobil, atunci problema ta nu se cheama lipsa de multitasking :D

Pe mine ma dispera cand vad contactele si jurnalul in fundal si le inchid de fiecare data, sistemul Apple, din ce inteleg eu, va fi mai relaxant pentru baterie, decat cel de la Symbian, de ex.

#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
am avut nokii cu symbian (E50, E51, 5530 XM) si un HTC cu windows mobile si singura apliacatie cu adevarat folositoare a multitakingului pe care am gasit-o eu e cand folosesti telefonul pe navigatie si-ti intra apel sa-ti puna softul de navigatie in fundal. treaba asta vad ca o face si 3G-ul. in rest mi se pare mai practic asa ca nu am de cautat tot timpul sa vad daca n-am aplicatii uitate in fundal sa-mi pape bateria. daca tii numai decat erau softuri sa faci multtaking si pe 3G.

Edited by Fane, 13 April 2010 - 19:59.


#31
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,240
  • Înscris: 05.06.2002
un preview cu noul OS pe ipad:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H9NeRQjGwfs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
:)

#32
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
eu unul nu prea simt discursul asta cu autonomia bateriei care impiedica multitasking-ul adevarat.

Bateria la telefonasul meu (HTC Touch Diamond) tine fix 1 zi la utilizare intensa. Totusi nu gasesc asta o limitare pentru ca:
1/ acasa folosesc incarcatorul de la priza
2/ pe drum folosesc incarcatorul din masina
3/ la munca incarc direct din USB-ul laptopului

Deci daca sunt toata ziua inconjurat de oportunitati de incarcare, de ce sa-mi bat capul cu autonomia? Singurele momente in care mi-as pune aceasta problema ar fi in vacante - dar atunci nu folosesc telefonul intens :)

#33
the__1

the__1

    ZaUan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,650
  • Înscris: 08.03.2006
Ai dreptate, insa asta nu inseamna ca telefoanele ar trebui sa aiba neaparat baterii slabe care sa tina doar o zi.

#34
glumetu

glumetu

    Jedi sora-mea!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,958
  • Înscris: 27.04.2005
absolut de acord, dar prefer sa urmaresc progresul solutiilor de acumulatori, decat regresul solutiilor software :)


In alta ordine de idei, vad ca Microsoft pare sa se complaca in a fi un follower al lui Apple: nici ei nu par a se gandi ca pe WMP7 sa puna multi-tasking, se invart in jurul aceluiasi concept de management al DRM si al magazinelor proprietare, nici Zune nu poate FLAC ...

Din pacate pentru mine, se pare pare ca ma indrept spre Android, care are si el o groaza de pacate...

De fapt, probabil singura solutie este rabdarea :)

Edited by glumetu, 14 April 2010 - 11:16.


#35
SophistiCat

SophistiCat

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 795
  • Înscris: 12.02.2010

View Postglumetu, on 14th April 2010, 09:57, said:

Deci daca sunt toata ziua inconjurat de oportunitati de incarcare, de ce sa-mi bat capul cu autonomia? Singurele momente in care mi-as pune aceasta problema ar fi in vacante - dar atunci nu folosesc telefonul intens :)
Din pacate, nu toata lumea este inconjurata de oportunitati de incarcare...daca mergi cu trenul sau avionul de ex., si ai chef sa te joci si apoi sa vezi un movie, doua ?  ;)

Jocul Avatar deabia daca imi tine 3 ore de full charge...numai imi ramane destula baterie si pt. un film !

#36
sly_d

sly_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 771
  • Înscris: 19.03.2006
parca sunt prize in avion... insotitorii de bord ar trebui sa te ajute...  :peacefingers:
on: intr-adevar desi se fac progrese tehnologice pt baterii deocamdata cred ca nu se vrea implementarea...probabil ca marketingul vede capitolul autonomie o batalie in viitorul mai indepartat, nu acum.

Edited by sly_d, 14 April 2010 - 15:31.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate