Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...
 Intreprindere individuala fara ac...

Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.
 Recomandare kit automat acces usa

[email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...
 O recomandare pentru o camera ful...

Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...
 

Cum sa construim un beci

- - - - -
  • Please log in to reply
184 replies to this topic

#55
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 

 dragosmnl, on 21st May 2010, 12:32, said:

Inspirat si de ideea ta si ajutat de un coleg de forum si preten cu mine am incercat o abordare noua.
Attached File  Scara_pod_1.jpg   70.6K   808 downloadsAttached File  Scara_pod_2.jpg   39.8K   698 downloads

#56
dragosmnl

dragosmnl

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 14.02.2008
Arata mai finut  :coolspeak:  . Varianta mea era pt scara din beton. Oare merge din lemn pt beci ? N-o fi umiditate cam multa p'acolo ? Zic si eu...... Ar fi bine sa mearga pt ca mai ieftina. Lasa ca iti faci tu si ne zici si noua cum e  :rolleyes:


Apropo, prima treapta de jos nu cred ca e pozitionata chiar asa ok (din punct de vedere al conservarii spatiului), pt ca nu realizeaza nici un fel de "urcare", e pur si simplu o "placare" a podelei la fel ca si ultima de altfel...

#57
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Salutare,
Si multumim pentru subiect Dane!
Posed un astfel de beci, facut anu trecut de 2*2*2 in care intra apa-n draci, se infiltreaza, se prelinge se..nici eu nu mai stiu ce se face. Ideea e ca acolo e hidroforul, tevile sunt condensate ca naiba si apa trece de 30 cm.
N-am gasit inca solutie si nici un mester, mester am zis care sa rezolve problema.
Totul e facut in zadar pina acum, pentru ca e imposibil de utilizat in conditiile astea. Beciul asta a fost un fiasco total pe bani multi!
Ce ma sfatuiti, la cin sa apelez?
Multumesc frumos!

#58
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 

 thalia, on 25th May 2010, 19:52, said:

Ai facut hidroizolatie la el. Pentru radier, pereti si plafon?

 dragosmnl, on 25th May 2010, 07:08, said:

Scara nu este calibrata pe nevoia mea. Ci doar ca princip` am postato  

Edited by dannastase, 26 May 2010 - 12:55.


#59
m_mosu

m_mosu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 294
  • Înscris: 29.01.2009

 thalia, on 25th May 2010, 22:52, said:

Salutare,
Si multumim pentru subiect Dane!
Posed un astfel de beci, facut anu trecut de 2*2*2 in care intra apa-n draci, se infiltreaza, se prelinge se..nici eu nu mai stiu ce se face. Ideea e ca acolo e hidroforul, tevile sunt condensate ca naiba si apa trece de 30 cm.
N-am gasit inca solutie si nici un mester, mester am zis care sa rezolve problema.
Totul e facut in zadar pina acum, pentru ca e imposibil de utilizat in conditiile astea. Beciul asta a fost un fiasco total pe bani multi!
Ce ma sfatuiti, la cin sa apelez?
Multumesc frumos!
am vorbit cu cineva care lucreaza la o firma in Bucuresti ,se ocupa cu izolatii profesionale de terase ,acoperisuri, bazine ,etc. si mi-a zis de un produs al lor cica 2 paste A si B :)) se amseteca si se dau pe toata suprafata cu o bidinea, o sa incerc si eu pentru ca am aceeasi problema ca si tine .daca vrei tinem legatura si iti zic cum a iesit dar o sa fac chestia asta peste 2-3 luni ca acum toti banii se duc pe polistiren. daca vrei sa incerci inaintea mea da-mi un pm sa-ti zic unde-i gasesti.

 don_King, on 1st May 2010, 09:11, said:

inca nu pt ca nu mi-am batut capul cu asta, au fost alte prioritati. La mine problema nu e cu apa din pamant (izolatia e ok) ci cu condensul capacului precum si apa care vine pe langa tevile de aerisire. Nu vorbim de cantitati mari, insa e enervant.

Mda, si dimensiunea capacului. Revin eu mai tarziu cu poze si vom gasi o solutie si la asta...
aceeasi problema am si eu, la mine se infiltra apa pe langa teava care face legatura intre hidrofor si casa curga in draci cand ploua. solutia am gasit-o la Hornb...ch , eun produs de la Sika, costa 49 de ron, il amesteci cu apa, se face de consistenta unei plastiline si cand e gata de aplicat degaja putina caldura, atunci il aplici in jurul tevii si gata cu infiltratiile. secretul e sa sapi putin in jurul tevii unde vrei sa-l aplici astfel incat sa ai o forma de palnie in jurul tevii. daca vrei sa iti zic exact cum se cheama "plastilina" ma uit sambata,cand ajung acasa si iti zic.

#60
thalia

thalia

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,934
  • Înscris: 07.11.2007
Buna,
Da, te rog da-mi datele de contact pe PM . Incerc eu prima. dar dupa ce iau copii vacanta, atunci voi ajunge la casuta.
Astept cu interes si merci mult!

#61
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
@dannastase
mai vrem poze cu executia  :rolleyes:

#62
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 

 mcbos, on 3rd June 2010, 08:04, said:

Dupa o lunga pauza fac un update:


Strat rupere capilaritate sub radier ~ 30 cm Attached File  2010_05_08_1056.JPG   4.61MB   668 downloads

Impamantare: Attached File  2010_05_08_1058.JPG   4.07MB   624 downloadsAttached File  2010_05_16_1359.JPG   4.4MB   694 downloads6_1359.JPG]

Stalpii: Attached File  2010_05_16_1353.JPG   4.44MB   746 downloads

Grinda: Attached File  N73_903.jpg   1.07MB   694 downloads

Turnare beton egalizare ~ 10 cm: Attached File  N73_901.jpg   635.4K   702 downloads

Hidroizolatie radier: Attached File  N73_907.jpg   749.35K   693 downloads Attached File  N73_905.jpg   1.09MB   627 downloads

Attached File  N73_914.jpg   563.63K   733 downloads

Primul strat de membrana bituminoasa: Attached File  N73_930.jpg   611.98K   792 downloads

Al doilea strat de membrana bituminoasa cu ardezie Attached File  N73_936.jpg   692.49K   850 downloads

Armare radier: Attached File  N73_982.jpg   953.94K   819 downloads Attached File  N73_986.jpg   874.76K   729 downloads


Turnare radier: Attached File  N73_990.jpg   517.96K   754 downloadsAttached File  N73_991.jpg   589.37K   737 downloads

#63
biosystems

biosystems

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 329
  • Înscris: 21.03.2007
Da, interesanta lucrare. Mie mi-au facut unii de la o firma de constructii beciul, iar acum dupa un an, este inundat, are infiltratii, etc. Sper ca saptamana asta sa dau cu o solutie de cristalizare a betonului ca sa nu mai fiu inundat. M-a costat 6000 euro operatiunea "beciul". Daca o sa mai fac vreo casa ... nu mai apelez la meseriasii care au lucrat in Spania si Italia pentru ca nu-si cunosc meseria... :-(

#64
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 

 biosystems, on 9th June 2010, 00:55, said:

Imi pare rau sa aud asa ceva. Daca poti, te rugam sa ne tii si pe noi la curent cu operatiunea cristalizare (poze, comentarii samd)

#65
seb06s

seb06s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.04.2008
Salut !
Pentru un subsol sub casa, unde ar fi bine sa fac accesul, prin casa sau prin exterior ?
Ma gandesc la eventualele mirosuri din beci care ar putea intra in casa daca accesul se face prin interior.
Din punct de vedere al costurilor si spatiului, cred ca accesul prin interior (sub scara care duce la etaj) ar fi cea mai convenabila solutie.
S-a confruntat cineva cu astfel de problema ?
Multumesc.

#66
Insurer

Insurer

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 21.02.2002
 

 seb06s, on 8th July 2010, 06:24, said:

100% prin casa. Tu faci sub casa beciul pentru evita problemele cu apa ce ar fi venit de sus daca beciul era ca al meu in afara casei. Si atunci nu este pacat sa iti faci singur probleme daca nu este cazul.Tio spune unul care va regreta toata viata ca nu a facut beciul SUB CASA  :confuzzled:

#67
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008

 seb06s, on 8th July 2010, 05:24, said:

Ma gandesc la eventualele mirosuri din beci care ar putea intra in casa daca accesul se face prin interior.

Un beci trebuie prevazut  obligatoriu cu un sistem de ventilatie/aerisire.

#68
seb06s

seb06s

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 13.04.2008

 mcbos, on 8th July 2010, 10:38, said:

Un beci trebuie prevazut  obligatoriu cu un sistem de ventilatie/aerisire.

Chiar daca exista ferestre pentru aerisire,  ma gandesc ca mirosul ar putea intra in casa daca accesul se face prin interior, atunci cand se deschide usa beciului, sau daca usa nu este etansa.

#69
bricolator

bricolator

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 732
  • Înscris: 09.10.2009

 seb06s, on 8th July 2010, 10:53, said:

Chiar daca exista ferestre pentru aerisire,  ma gandesc ca mirosul ar putea intra in casa daca accesul se face prin interior, atunci cand se deschide usa beciului, sau daca usa nu este etansa.
In afara de vinuri,si in general ce intra in borcane,nu ar trebui sa depozitezi altceva in beci daca ai intrarea din casa.In niciun caz varza la butoi sau cartofi cu sacii.

#70
yashiro

yashiro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 31.10.2008
O intrebare de nepriceputean. Ce reprezinta stratul de rupere capilaritate si la ce foloseste?

#71
newmorny

newmorny

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.11.2006

 mcbos, on 8th July 2010, 10:38, said:

Un beci trebuie prevazut  obligatoriu cu un sistem de ventilatie/aerisire.


Construiesc o casa si sunt la cota zero. Am facut fundatia, beciul si am turnata placa si scara spre beci. Cand am discutat cu arhitectul nu am fost lamurit privitor la sistemul de ventilatie al beciului.

Beciul meu 3X4X2.1m este prevazut integral sub casa si are un singur perete spre exterior. I-am prevazut o singura gura de aerisire 30X60cm pe singurul perete spre exterior. Un prieten sustine ca trebuie sa ai cel putin 2 guri de aerisire astfel incat sa se realizeze ventilatie naturala si in plus sa ai o temperatura joasa in beci.

Pe de alta parte a pune 2 guri de aerisire pe acelasi perete nu vom obtine dupa parerea mea ventilatie.

Care sunt recomandarile pentru a obtine o temperatura joasa in beci? Cate guri de ventilatie sunt necesare?

#72
mcbos

mcbos

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 02.04.2008
Sunt multe variabile la un beci .Cele mai importante probleme de rezolvat la un beci au legatura cu  temperatura si umiditatea .Fiecare beci este unic in felul sau  dupa utilizare ( depozit de vin ,mere ,cartofi , hidrofor ,put etc ) ,izolarea  hidrotermica fata de exterior si solutiile sunt particulare .

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate