Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Lumina Sfanta de la Ierusalim ,adevar sau mistificare ?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
97 replies to this topic

#1
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
Este Lumina Sfanta de la Ierusalim de origine divina ?

Ce spuneti de acest verset din Apocalipsa ?Pareri pro si contra....

Apocalipsa 13:13
Satan săvârșea semne mari, până acolo că făcea chiar să se pogoare foc din cer pe pământ, în fața oamenilor.
Deut 13.1-3; Mat 24.24; 2Tes 2.9; Apoc 16.14; 1Imp 18.38; 2Imp 1.10;

Este o coincidenta ca acesta mistificare este data pe fata ,in versetul 13 din Apoc 13 ?

Edited by mizerabilu, 03 April 2010 - 08:08.


#2
pelikanu

pelikanu

    tread carefully

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.08.2005
Crede și nu cerceta.

Parca acesta este baseline-ul credintelor, nu-i asa?

#3
odo_robert

odo_robert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 982
  • Înscris: 20.12.2007
idem pelikanu...mai bine no comment

#4
soka norman

soka norman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,978
  • Înscris: 28.05.2006

View Postpelikanu, on 3rd April 2010, 08:11, said:

Crede și nu cerceta.

Parca acesta este baseline-ul credintelor, nu-i asa?
don't think ...believe.... :naughty:

#5
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
Marturia unui baiat ..."anonim ".

"Tatal meu este preot si in urma cu cativa ani a fost ales sa mearga impreuna cu alti
preoti la Ierusalim sa aduca Lumina Sfanta.De atunci sufera de o depresie grava....(a fost
si internat de cateva ori)...pentru ca a aflat adevarul de la unul dintre cei care
pregateau mormantul.A vrut sa faca totul public dar a fost amenintat....(telefoane peste
telefoane....)...apoi l-au lasat in pace sub pretextul ca nu-l va crede nimeni....A fost
dat afara din biserica dar din pacate nu are dovezi pentru cele ce le sustine si nu are
cum sa dea in judecata pe cineva.....Din pacate voi credeti intr-o scamatorie foarte bine
pusa la punct..




Dobrokhotov și alți critici, inclusiv cercetătorul ortodox rus Nikolai Uspenski, dr. Aleksandr Musin de la Sorbona și unii ortodocși de rit vechi citează extrase din jurnalele Episcopului Porfirie (Uspenski) (1804-1885) care arată că preoțimea din Ierusalim știa că Lumina Sfântă e frauduloasă.

Porfirie era un arhimandrit ortodox rus și un om de știință trimis în misiune oficială de cercetare bisericească la Ierusalim și în alte locuri (Egipt, Muntele Athos). În timpul șederii în Ierusalim a fondat misiunea rusească de acolo. Mai târziu, după reîntoarcerea în Imperiul Rus, a fost făcut episcop în dioceza Kievului.

Porfirie și-a înregistrat impresiile în jurnalele lui, publicate ca Kniga bytija moego (Cartea ființei mele) în 9 volume din 1894 până în 1901. În primul volum, Porfirie scrie: "Un ierodiacon care a intrat în altarul Mormântului atunci când, după cum crede toată lumea, focul sfânt coboară, a văzut oripilat că focul este aprins de la o simplă lampă de icoană care nu se stinge niciodată, și astfel focul sfânt nu este o minune. El însuși mi-a spus despre asta azi" (Kniga bytija moego, vol. 1 (anii 1841-1844), p. 671). Nu se spune cum s-ar putea ca această flacără perpetuă să fie păstrată aprinsă.

Porfirie relatează mai târziu o poveste spusă lui de către un mitropolit din Ierusalim. Conform acesteia, când Pașa Ibrahim al Egiptului a fost acolo a dorit să verifice autenticitatea minunii, deci le-a spus slujitorilor patriarhului să-l lase înăuntru în altar în timpul ritualului. Dacă minunea era autentică, el urma să doneze o sumă mare de bani, dar dacă era o fraudă urma să confiște toți banii dați de pelerini și să dezvăluie frauda în toate ziarele europene.

Delegații - mitropolitul Misa?l al Petrei, mitropolitul Daniel al Nazaretului și Episcopul Dionisie al Filadelfiei - s-au întâlnit să discute propunerea. Misael a admis atunci că aprinde focul de la o lampă de icoană care stă ascunsă în spatele icoanei de marmură a Învierii lui Hristos, înapoia patului mortuar. Astfel, ei au decis să-l implore pe Ibrahim să nu se amestece în treburile religioase și să nu dezvăluie secretele riturilor creștine, pentru că Împăratul Rus Nicolae ar fi foarte nefericit dacă s-ar întâmpla așa ceva. Pașa Ibrahim a decis atunci să nu insiste asupra chestiunii. Dar din acel moment clerul Mormântului a încetat să creadă în coborârea miraculoasă a Luminii Sfinte.

Porfirie continuă: "...mitropolitul a adăugat că numai de la Dumnezeu însuși așteaptă ei încetarea minciunii (noastre) pioase. După putință, el va calma oamenii care acum cred în minunea focului din Duminica Sfântă. Dar nu putem nici măcar să începem această revoluție în gândire. Am fi dezbinați chiar lângă altarul Mormântului.

L-am informat pe patriarhul Athanasius, care trăia atunci în Constantinopol, despre șantajul lui Ibrahim Pașa, dar în scrisoarea noastră către el am scris 'focul sacru' în loc de 'lumina sfântă'. Surprins de această schimbare, binecuvântatul părinte ne-a întrebat: 'De ce numiți Lumina Sfântă altfel?' I-am spus adevărul, dar am adăugat că focul, aprins pe Mormântul Domnului de la lampa ascunsă, este, la urma urmei, un foc sacru, de vreme ce vine dintr-un loc sacru." (Kniga bytija moego, vol. 3, pp. 299-301)

#6
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006
Este prima data in viata mea cand aud asa ceva.
Adica este cineva care crede ca vine foc din cer si aprinde o lumanare/candela la Ierusalim?   :thumbup:
Eu pana acum credeam ca acea "lumina" ia intr-adevar nastere la Ierusalim dar popa o aprinde in timp ce tine o slujba. Astfel fiind "lumina sfanta". Adica la fel cum popa sfinteste apa.

Mama cata caterinca pe lumea asta. :death:

Edited by Metallman, 04 April 2010 - 04:35.


#7
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
2 Corinteni 11:14
Și nu este de mirare, căci chiar Satana se preface într-un înger de lumină.
Gal 1.8;
2 Corinteni 11:15
Nu este mare lucru dar, dacă și slujitorii lui se prefac în slujitori ai neprihănirii. Sfârșitul lor va fi după faptele lor.


Apocalipsa 13:13
Săvârșea semne mari, până acolo că făcea chiar să se pogoare foc din cer pe pământ, în fața oamenilor.
Deut 13.1-3; Mat 24.24; 2Tes 2.9; Apoc 16.14; 1Imp 18.38; 2Imp 1.10;
Apocalipsa 13:14
Și amăgea pe locuitorii pământului prin semnele, pe care i se dăduse să le facă în fața fiarei.

#8
recul

recul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 15.06.2008

View PostMetallman, on 4th April 2010, 05:29, said:

Este prima data in viata mea cand aud asa ceva.
Adica este cineva care crede ca vine foc din cer si aprinde o lumanare/candela la Ierusalim?   :thumbup:
Eu pana acum credeam ca acea "lumina" ia intr-adevar nastere la Ierusalim dar popa o aprinde in timp ce tine o slujba. Astfel fiind "lumina sfanta". Adica la fel cum popa sfinteste apa.

Mama cata caterinca pe lumea asta. :death:

nici astazi nu te potolesti? nimicule!

#9
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
"Tatal meu este preot si in urma cu cativa ani a fost ales sa mearga impreuna cu alti
preoti la Ierusalim sa aduca Lumina Sfanta.De atunci sufera de o depresie grava....(a fost
si internat de cateva ori)...pentru ca a aflat adevarul de la unul dintre cei care
pregateau mormantul.A vrut sa faca totul public dar a fost amenintat....(telefoane peste
telefoane....)...apoi l-au lasat in pace sub pretextul ca nu-l va crede nimeni....A fost
dat afara din biserica dar din pacate nu are dovezi pentru cele ce le sustine si nu are
cum sa dea in judecata pe cineva.....Din pacate voi credeti intr-o scamatorie foarte bine
pusa la punct...lumina vine de la Satan ,marele magician ..."..<<Citat din marturia unui inselat >>

#10
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postrecul, on 4th April 2010, 09:32, said:

nici astazi nu te potolesti? nimicule!


Ce sa-i faci fratioare... nu cred ca pica de Paste o flacara din cer de la Dumnezeu sa aprinda o lumanare.
Sunt un nimic pentru asta.
Tu trebuie sa fii cineva crezand asa ceva.

Ti-a dat "mizerabilu" versetele biblice mai sus. Chiar propriul tau Dumnezeu spune in mod indirect ca nu o sa vezi astfel de minuni de la El (de fapt e destul de direct).
Iar in mod direct: toate semnele astea marete vor fi de la satana. Nu sunt nici eu de acord cu asta ca ma simt oarecum lasat de izbeliste.
Dar este biblia pe care tu si popii aia cu fuste sub care-ti bagi tu capul si-ti plangi pacatele, ar fi trebuit s-o cititi.

Chiar pe nimeni nu-l duce capu' sa se intrebe cum de un asa eveniment nu se televizeaza in direct cum face "poc" flacara aia din cer?

Ia vezi imaginea atasata ce inseamna asta (idee preluata de la un user de pe forum).

Attached Files


Edited by Metallman, 04 April 2010 - 12:45.


#11
MV2Player

MV2Player

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,317
  • Înscris: 04.10.2009
Nu stiam ca lumina de la Ierusalim se zice ca apare ca prin minune, asta ce însemna ca lumina de la Biserica mea de cartier îi mai putin sfânta

#12
iozefini

iozefini

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 30.11.2003

View PostMV2Player, on 4th April 2010, 15:36, said:

Nu stiam ca lumina de la Ierusalim se zice ca apare ca prin minune, asta ce însemna ca lumina de la Biserica mea de cartier îi mai putin sfânta
dupa mintea mea se pierde din vedere exact mesajul care vrea sa se dea cu aceasta lumina indiferent ca e aprinsa prin miracol sau de la un simplu chibrit.simbolistica acestei lumini.
la fel si cu locasele de cult aka biserici,e atata nebunie sa aiba enoriasul loc de rugaciune (desi in spatele acestor constructii se afla interese pur materiale) cand enoriasul uita ca loc de rugaciune poate fi oriunde daca el vrea cu adeavarat asta.iarasi enoriasul nu taxeaza opulenta preotimii uitand ca cel in care el crede propovaduia si se purta conform cartilor foarte simplu.
si ma opresc aici fiind multe de comentat la adresa celor care se cred crestini dar sunt mai atei si mai pagani decat un bosiman.

#13
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View PostMV2Player, on 4th April 2010, 15:36, said:

Nu stiam ca lumina de la Ierusalim se zice ca apare ca prin minune, asta ce însemna ca lumina de la Biserica mea de cartier îi mai putin sfânta

Si eu am aflat azi pentru prima data in viata mea ca apare ca prin minune.
Initial am crezut ca este gluma dar dupa ce am cautat pe net... se pare ca e cat se poate adevarat (nu ca apare pe bune ci ca asa se consider).

Lumina care ai luat-o tu de la Biserica se presupune ca a fost adusa de la Ierusalim, de acolo de unde cica a aparut ca prin minune. Deci trebuie sa fie la fel de sfanta :)

Si ca sa-l mai supar putin pe omul asta cu "recul", probabil a fost trimisa prin SMS.


@iozefini, pai uita-te si tu cat razboi exista intre religii. Aproape toate religiile citesc acelasi text biblic si il inteleg complet diferit.
Pana la urma ei pierd lucrul esential din vedere: "Acolo unde sunt doi sau trei adunati in numele Meu, Eu voi fi in mijlocul lor". Nu sunt in stare sa caut acum exact versetul ca am 30 ore nedormite (ma omoara munca). "mizerabilu" cred ca este cel mai in masura sa vina cu versetul exact daca are timp.
Biserica este "fix pix" mai pe romaneste... o adunatura de pietre. De-aia in multe culte se numeste "casa de rugaciune". Nu piatra e sfanta, ci ceea ce se afla dincolo de acea piatra este sfant. Dar unii inteleg totul cu picioarele si de aici razboi :)

Mesajul de care spui ca ar fi trebuit dat... da, e ok. Nimeni nu zice nimic. Nu cred ca strica ceva simbolic.
Dar totusi, minti intreaga lume spunand ca pica flacara din cer si aprinde lumanarea sau candela ce-o aprinzand minunea aia. Daca s-a recurs la o asa sarlatanie in ortodoxism de proportii mari, nu te gandesti cate alte lucruri marunte pot fi doar pentru a mentine totul in regula? Nici nu vreau sa ma gandesc ce ar putea avea de backup.
Nu-mi explic cum de nu am auzit pana acum de chestia asta. Sunt inapoiat rau de tot.

Edited by Metallman, 04 April 2010 - 15:08.


#14
malmoth

malmoth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 11.10.2006
Cate povesti despre lumina asta sfanta...
"Miracolul" are un raspuns cat se poate de logic si fizic: se si spune ca focul e aprins la ora 14 ora Ierusalimului (sau e vorba de ora 2 noaptea?) - in acel moment al zilei lumina soarelui intra printr-o fereastra, iar raza aprinde o festila imbibata cu ulei, exact ca in experimentul cu lupa si foaia de hartie - acea fereastra capteaza si amplifica energia solara, pentru ca orificiul se afla la distanta ideala de obiectul pe care se proiecteza fasciculul de lumina . Din cauza asta e miraculoasa pentru ca nu e aprinsa de nimeni. Asta e o explicatie, care sa tina in picioare miracolul, cealalta explicatie fiind ca lumina de la Ierusalim apare de la o banala lumanare aprinsa de la o candela, asa cum s-a zis mai sus.
Intr-un documentar tv in care vorbeau de lumina invierii aratau o raza de soare, ca totul are loc ziua - de aici si natura logica a "luminii"
Adevar, mistificare, lumea continua sa creada in poveste, chiar daca se stie despre sau se intuieste intreg scenariul "aprinderii luminii".

#15
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010

Quote

si ma opresc aici fiind multe de comentat la adresa celor care se cred crestini dar sunt mai atei si mai pagani decat un bosiman.

Corect ,uita-te la faptele lor ...si-ti dai seama imediat ce crestini sunt /!
Satan se distreaza de ei in fiecare clipa ...le-a facut biserici ..scoli teologice ..iar la catedra sta el .La amvoane sta el(satan) in altare sta el ...

#16
recul

recul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 15.06.2008

View PostMetallman, on 4th April 2010, 15:25, said:

"concluzia reprezintă momentul în care ai încetat să mai gândești"
Semnatura pe masura.Bine graiesti!  :kisstogether:
macar vorbesc eu, in cazul tau vorbeste altcineva pentru tine.

#17
mizerabilu

mizerabilu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 11.02.2010
Satan nu-l distruge pe Satan .... :rolleyes:

#18
Metallman

Metallman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,608
  • Înscris: 29.07.2006

View Postrecul, on 4th April 2010, 21:30, said:

macar vorbesc eu, in cazul tau vorbeste altcineva pentru tine.

Daca exista intr-adevar satan asta, nu neg ca isi face treaba prin mine ca mai pun si eu multe paie pe foc pe aici pe forum.
Dar repet: doar daca exista satan.

Dar in cazul de fata, mi-ar fi dat o palma peste ceafa ca rad de propria lui lucrare cu lumina aia miraculoasa :)
In schimb ma trimite des acolo pe la crestini. :)

Edited by Metallman, 04 April 2010 - 22:20.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate