Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...
 Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua
 sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...
 

Vit C

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
IzvoruAlb

IzvoruAlb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.04.2010
Stie cineva daca se fabrica vitamina C in Romania ?
Ma refer la acid ascorbic pur, nu la diferitele variante care se gasesc pe piata.
'Tam fain !

#2
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Nu se mai face sinteza in Romania la aproape nimic toate se aduc din afara ca iese mai ieftin.

#3
IzvoruAlb

IzvoruAlb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.04.2010
A-ha !
Atunci intrebarea devine: unde /cum se poate gasi o sursa de incredere de acid ascorbic (L-) ?
Distribuitorii care i-am gasit au numai sub forma de adaus alimentar (E300)
Imi trebuiesc cantitati uriase (20kg /luna), nu pot sa cumpar din farmacie.

E pentru tratament cardiovascular de post-infarct si de mentinere pantru o familie.
O alta solutie ar fi ascorbat de sodiu injectabil ca e nevoie de mai putin. Dar asta e mai scump plus injectarea care probabil e greu de gasit pe cineva sa o faca.

#4
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
20.000 de grame /luna ? Un depozit de chimicale de unde luam noi marfa e FARMACHIM 10 S.R.L din Ploiesti da-le un telefon. Iei mai multa Vit C decat toate farmaciile din Romania in 10 ani, vit c nu se mai foloseste in retete.

#5
antigen

antigen

    Djilawurr

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,599
  • Înscris: 10.08.2006
Probabil vrea să facă un fel de tratament cu megadoze de vitamina C, despre care unii spun că ar fi util în diferite boli, printre care cancer și boli cardiovasculare. Se spune că se pot administra și doze de până la 200 g/zi. :habarnam:

#6
IzvoruAlb

IzvoruAlb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.04.2010
Multumesc mult pentru raspuns.

 Remicade, on 3rd April 2010, 17:42, said:

... vit c nu se mai foloseste in retete.
'Reteta' adica combinata (pai vit C nu se foloseste mai mult de una singura ?),
sau prescriptie ?  Da, nu ma astept sa am nevoie de prescriere de la doctor. In cazu ala n-as avea nici o sansa ca nici un doctor n-ar prescrie cantitatile astea. Nici un doctor n-ar prescrie vit C decat pentru scorbut.

Foarte probabil ca 20kg e mai mult decat am avea nevoie. Important e sa stiu ca am access in caz de nevoie.

#7
IzvoruAlb

IzvoruAlb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 03.04.2010
Da, asa e.
In caz extrem: 300g/zi x 30zile de persoana
Limita nu e impusa arbitrar. Metoda e sa asiguri atat cat are nevoie corpu intr-o situatie de criza /stress.
Asa cum s-a observat la animalele care-si fabrica singure vit C., cantitatea creste enorm cand sunt expuse la cure de inducere a conditiilor cardiovasculare sau alte boli "umane".  Dr. Linus Pauling recomanda access la 300g /zi in crize majore.
Se pare ca testu de "saturare" e simplu. Un corp sanatos (fara alte complicatii specifice de neabsorbtie a vit C) il da afara sub forma de "diaree". Am verificat personal; cand sunt racit am nevoie de 5-6 lingurite praf pe zi ca sa ajung la punctu ala. Cand nu am nimic, chiar si la 2 lingurite am purgatie. Cand sunt prezente si alte complicatii care impiedica absorbtia sunt si metode de cresterea asimilarii.

Edited by IzvoruAlb, 03 April 2010 - 18:46.


#8
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Ma refeream la retete magistrale de alea care se prepara in farmacie. Sint ceva informatii ca ar vindeca einspe mii de boli in megadoze dar nimic stiintific, ultima gaselnita e ca vindeca cancerul daca e injectata direct in tumoare dar studii comparative nici unul. Probabil ca nici nu e interes pentru asta din partea companiilor farmaceutice pentru ca daca s-ar descoperi ca Vit C vindeca cancerul unele dintre ele ar putea inchide linistite fabrica.
Interesul nostru al celor care fabricam si distribuim aceste medicamente nu e sa va vindecam ci sa va tinem intr-o forma cronica a bolii, avem si noi actionari in spate.

#9
albastru

albastru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,914
  • Înscris: 07.05.2003
Gasesti in magazinele DM ( unul este in Piata Crangasi, la etaj iar altul vizavi de magazinul Cocor  ) un produs marca proprie:

[ http://www.dasgesundeplus.de/webEdition/_bilder/vitalbleiben/produkte_gross/1110Vitamin_C_Pulver.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

O cutie ce costa 8-9 lei contine 100 grame de Vitamina C pura, sub forma de pulbere.

#10
luuc

luuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 18.11.2007
Aplic o resuscitare acestui post data fiind circumscrierea tematica : cum se calculeaza dozele "de soc"(cele la care se refera cele de mai sus)? Ma intereseaza specific pt un copil de 3 ani. Nu este in functie de greutate sau/si varsta ?

#11
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Este in functie de greutate, de ex la adult doza normala zilnica e undeva la ~ 60 mg/zi. Nu exista nici o dovada ca supradozele la copii ar avea efecte benefice din contra astfel de "experiente" la copii asa mici ar putea duce la rezultate incontrolabile care Doamne fereste sa confirme studiul US National Cancer Institute.
Deci mai bine NU.

#12
shadowgign2

shadowgign2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,822
  • Înscris: 01.06.2008
Farmaciile comercializeaza acid ascorbic 330g?

#13
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
Voi vreti sa va sinucideti cu vitamin C? La ce va trebuie sa luati asa multa?

#14
imnotsmith

imnotsmith

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 26.01.2009
Vit C (L-ascorbic acid) e un agent antioxidant.


 IzvoruAlb, on 03 aprilie 2010 - 18:44, said:

Se pare ca testu de "saturare" e simplu. Un corp sanatos (fara alte complicatii specifice de neabsorbtie a vit C) il da afara sub forma de "diaree". Am verificat personal; cand sunt racit am nevoie de 5-6 lingurite praf pe zi ca sa ajung la punctu ala. Cand nu am nimic, chiar si la 2 lingurite am purgatie. Cand sunt prezente si alte complicatii care impiedica absorbtia sunt si metode de cresterea asimilarii.
Prima oara cand aflu despre asta, organismul meu nu asimileaza mai mult de 3g vit C (L-asc....).

#15
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 antigen, on 03 aprilie 2010 - 17:12, said:

Probabil vrea să facă un fel de tratament cu megadoze de vitamina C, despre care unii spun că ar fi util în diferite boli, printre care cancer şi boli cardiovasculare. Se spune că se pot administra şi doze de până la 200 g/zi. Posted Image
Face degeaba tratamentul. Vitamina C de sinteza nu are nici un efect. E frectie cu Diana la picior de lemn. Daca vrea sa aiba ceva rezultate tratamentul sa ia Vitamina C naturala nu facatura.

#16
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,492
  • Înscris: 19.04.2009

 Clovis, on 17 iunie 2015 - 20:52, said:

Face degeaba tratamentul. Vitamina C de sinteza nu are nici un efect. E frectie cu Diana la picior de lemn. Daca vrea sa aiba ceva rezultate tratamentul sa ia Vitamina C naturala nu facatura.


3 lucruri:

1. Antigen nu mai activeaza pe forum datorita dedicarii vietii profesionale Posted Image Din fericire, o stiu de inainte sa paraseasca taramul.
2. Ti-am mai spus sa te mai uiti la datele citate. Zau ca nu pricep um reusesti :lol:
3. Ce frectie la picior de lemn? Posted Image ( gata, am gasit faza cu Diana...nici nu stiam ca exista asa expresie )

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate