Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Harti Obiective Turistice din PARIS

- - - - -
  • Please log in to reply
39 replies to this topic

#19
divaroxie

divaroxie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 11.09.2007
pirpy bravo! o sa ne fie de mare ajutor! cel putin mie sigur!

#20
ionp

ionp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.09.2006

View Postdivaroxie, on 29th April 2010, 19:52, said:

pirpy bravo! o sa ne fie de mare ajutor! cel putin mie sigur!
ei si legat de zone, toate astea in afara de versailles sunt in zona 1

#21
divaroxie

divaroxie

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 151
  • Înscris: 11.09.2007
Da. Am cautat putin mai devreme cam unde se afla hotelul unde vom sta si am aflat ca este in zona 1. Chiar mi-au fost de ajutor hartile pt ca pana acum n-am stiut sa le "citesc" cum trebuie si aveam de gand sa luam navigo pentru zonele 1-6, dar o sa luam pentru 1-2 si bilete separat pentru RER catre Disney si Versailles. Apropo, cam cat costa biletele la RER? Si cam cat faci pe drum pana la Versailles si Disney?

#22
o_dor

o_dor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,704
  • Înscris: 28.06.2007

View Postdivaroxie, on 30th April 2010, 08:40, said:

Da. Am cautat putin mai devreme cam unde se afla hotelul unde vom sta si am aflat ca este in zona 1. Chiar mi-au fost de ajutor hartile pt ca pana acum n-am stiut sa le "citesc" cum trebuie si aveam de gand sa luam navigo pentru zonele 1-6, dar o sa luam pentru 1-2 si bilete separat pentru RER catre Disney si Versailles. Apropo, cam cat costa biletele la RER? Si cam cat faci pe drum pana la Versailles si Disney?

Incercati sa cititi si mesajele care nu va sunt adresate direct. S-a tot scris despre asta.
Si mai de curand:
http://forum.softped...t...t&p=8079968
http://forum.softped...t...t&p=8098937
dar si acum ceva vreme:
http://forum.softped...t...t&p=7158468
http://forum.softped...t...t&p=7079059
http://forum.softped...t...t&p=7085757

Din mesajul http://forum.softped...t...t&p=7079059 incercati si aplicati pct.3, poate si 2.

#23
ionp

ionp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 144
  • Înscris: 16.09.2006

View Postdivaroxie, on 30th April 2010, 07:40, said:

Da. Am cautat putin mai devreme cam unde se afla hotelul unde vom sta si am aflat ca este in zona 1. Chiar mi-au fost de ajutor hartile pt ca pana acum n-am stiut sa le "citesc" cum trebuie si aveam de gand sa luam navigo pentru zonele 1-6, dar o sa luam pentru 1-2 si bilete separat pentru RER catre Disney si Versailles. Apropo, cam cat costa biletele la RER? Si cam cat faci pe drum pana la Versailles si Disney?
pana la versailles can 20 min
pana la disney 40 min

biletele pt rer pt zonele respective sunt gen 3 eur/pers/1 bilet (one way) versailles
disney 6,55 eur/bilet/pers one way

Edited by ionp, 30 April 2010 - 22:27.


#24
raluca2005

raluca2005

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 10.08.2005

View Postaddela, on 2nd April 2010, 20:57, said:

Bun regasit,

Eu am mai fost la Paris, dar cand eram mica cu ai mei...asa ca mare lucru numai tin minte. De aceea am apelat la ajutorul vostru. Mi-am luat un ghid, asa pot sa zic ca m-am documentat cat de cat. As vrea sa ajung si la Versailles, dar timpul e principalul dusman :( Mie imi este groaza acum de zona in care stam dk mi-ati zis ca sunt ciudati :(

1. De pe linia 13 a metroului (Carrefour Pleyel) pe unde stam noi in Saint Denis, pentru lina 1/2  schimbam la Champs Elysees Clemenceau, acesta e principalul nod? Metroul am inteles ca circula pana la 12:30 dar daca este zona ciudata si noaptea merg toti dubiosii cam cat oare ma cost taxiul pana la hotel?

2. M-am gandit intr-o zi sa vad: Notre Dame, Luvru, Place de la Concorde, Champs Elysees, Arcul de Triumf, Turnul Eiffel, Opera, Galeriile Lafayette si Moulin Rouge ca sunt cat de cat aproape unele de altele. Urcare in Arcul de trimuf, intrat in Notre_Dame si Galerii iar restul admirate mai mult...din exterior.

3. Va cer sfatul sa imi spuneti restul obiectivelor care sunt mai aproape unele de altele ca sa imi fac un plan de bataie: Bazilica Sacre-Coeur, Turnul Montparnasse, Panteonul, La Defense, Gradinile Luxembourg, Muzeul Orsay, Domul. In afara de obiectivele scrise imi recomandati altceva care v-a impresionat?


Dar la ce hotel te duci?

#25
bittta

bittta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 29.01.2010
hotelurile din Paris au harti  ale orasului, au hotelul marcat cu o culoare, obiectivele turistice si distanta dintre hotelul unde stai si respectivele tinte . sunt foarte utile . noi am stat trei zile in paris si doar cu harta am mers pe strada. si ca noi erau majoritatea turistilor. ca iti dai seama f repede care sunt turisti.

#26
mociulica

mociulica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 22.02.2008
Salutare,
Recomandati-mi niste site-uri pt vaporase si busul etajat.De unde e cel mai bine sa iau bilete.
Multumesc!

#27
Spadan

Spadan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 817
  • Înscris: 22.11.2009
Pentru vaporase, iti recomand Bateaux Parisiens, chiar langa Tour Eiffel.
http://www.bateauxparisiens.com/
Costa 11 Euro turul, dar daca ai Paris Visite (abonamentul de transport in comun) te costa doar 8 Euro.

Edited by Spadan, 13 October 2010 - 10:30.


#28
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,617
  • Înscris: 05.05.2007

View PostSpadan, on 13th October 2010, 11:29, said:

Pentru vaporase, iti recomand Bateaux Parisiens, chiar langa Tour Eiffel.
http://www.bateauxparisiens.com/
Costa 11 Euro turul, dar daca ai Paris Visite (abonamentul de transport in comun) te costa doar 8 Euro.

Acceasi recomandare. Iar daca ai card ISIC (legitimatie internationala de student, profesor, masterand, doctorand) te costa numai 5 euro. Personal am fost cu www.bateaux-mouches.fr, 10 euro. Este mai open, dar parca prea urla aia explicatiile in boxe.

#29
Rover

Rover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 28.06.2004
Avand in vedere multitudinea de informatii capatate aici m-am gandit sa contibui si eu.
Cand am fost in Paris am luat niste pliante si, intrucat le-am regasit acum prin casa, le scanez si le pun aici. Poate cei care se pricep mai bine le prelucreaza si le fac pdf-uri. Precizez ca sunt aceleasi pliante care sunt pe la casele de bilete sau la intrare dar m-am gandit ca poate ajuta pe cineva.
Eventual poate vor fi si traduse pentru nevorbitorii de engleza (ma gandisem la un moment dat sa fac o chestie de genul asta dupa ce ma saturasem sa tot spun unor amici ce scrie prin pliante).
O sa pun in fiecare post un singur pliant.
1. Conciergerie

2. Louvre

3. Notre Dame

4. Pantheon

LE. Se pare ca imi concateneaza posturile, deci toate pozele sunt in primul post. Precizez ca nu am vazut pe niciun pliant sa scrie ceva ce copyright, nu cred sa fie vreo problema din punctul asta de vedere.

Attached Files



#30
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Vezi ca au si niste copyright-uri pe-acolo. Nu stiu cat e de legal sa le scanezi si sa le pui aici.

Plus ca astea le iei practic gratis de la intrarea in monumentele/muzeele respective, deci cine are nevoie si le poate lua direct de-acolo cand viziteaza - eventual chiar aduse la zi.

#31
Rover

Rover

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 236
  • Înscris: 28.06.2004
Eu m-am uitat si nu am vazut nimic de genul "Copyright bla, bla, bla, copierea interzisa etc". Scrie doar de cine sunt facute.
In esenta nu sunt decat informatii generale, banuiesc ca o indexare scurta de pe wikipedia ar face acelasi lucru.

Da, poti sa le iei de acolo, dar din experienta mea nu constientizezi informatiile atunci cand citesti si te uiti la obiectiv in (aproape) acelasi timp. Eu personal prefer sa ma duc destul de informat ca stiu exact la ce ma uit si ce caut.

Si ma gandisem la varianta in care cineva are timp si se poate ocupa si de traducere.
Cum considerati, daca incalca regulamentul forumului pot fi sterse.

#32
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,363
  • Înscris: 15.06.2004
Vad ca au fost mutate. Copyrightul - e suficient sa aiba acel C in cerc in fata. Forumul nu-mi permite sa afisez corect caracterul se pare.

Edited by eiffel, 24 January 2012 - 14:10.


#33
Jerome4

Jerome4

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 544
  • Înscris: 25.05.2009
http://www.paris-26-...m/index-en.html

Frumos

#34
pirpy

pirpy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,277
  • Înscris: 24.01.2007
O altfel de harta, SF, a Parisului ( click pe titlu ) ---> Watch_Dogs WeAreData

#35
drg21

drg21

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 13.12.2011

View Postangisz, on 02 aprilie 2010 - 18:40, said:


Da,ai intrarea gratuita si nu numai la Versailles.Verifica locatiile unde beneficiezi de gratuitate pe urmatorul link:
http://en.parisinfo....-and-good-deals

Pe baza cartii de identitate?

#36
stedan

stedan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 01.09.2009

View Postdrg21, on 11 ianuarie 2014 - 17:22, said:



Pe baza cartii de identitate?

Daca te referi la <26 ani, da, CI valabila este suficienta.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate