Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?
 Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...
 Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...
 Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...
 

Sa aleg Grecia ?

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
cdar

cdar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.03.2010
Salut, am gasit o oferta de angajare in Grecia, am trimis un CV, omul a zis ca este de acord. Salariul este bunicel, dar as vrea sa aflu cateva lucruri mai intai, sa nu am anumite surprize neplacute.
Eu nu am fost in Grecia decat in vacanta, si una e cand mergi in vacanta, alta e cand mergi la munca, in vacanta si in Afganistan se poarta frumos cu tine. A mai lucrat cineva in Grecia  sa imi dea si mie niste sfaturi sa sa imi zica despre viata de acolo ? In subiectul anterior(despre Cipru) am citit niste lucruri ce m-au infiorat.

#2
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005

View Postcdar, on 31st March 2010, 14:09, said:

Salut, am gasit o oferta de angajare in Grecia, am trimis un CV, omul a zis ca este de acord. Salariul este bunicel, dar as vrea sa aflu cateva lucruri mai intai, sa nu am anumite surprize neplacute.
Eu nu am fost in Grecia decat in vacanta, si una e cand mergi in vacanta, alta e cand mergi la munca, in vacanta si in Afganistan se poarta frumos cu tine. A mai lucrat cineva in Grecia  sa imi dea si mie niste sfaturi sa sa imi zica despre viata de acolo ? In subiectul anterior(despre Cipru) am citit niste lucruri ce m-au infiorat.


Pe ce domeniu e jobul si in ce oras?
Sunt multe de discutat si din pacate nu toate de bine, nici aici in Grecia.

#3
cdar

cdar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.03.2010

View Postedbica2000, on 1st April 2010, 15:12, said:

Pe ce domeniu e jobul si in ce oras?
Sunt multe de discutat si din pacate nu toate de bine, nici aici in Grecia.
Turism
Nu ma refer neaparat la job, ma refer  la viata pe care o duci prin Grecia.
Care lucruri "nu sunt de bine" in Grecia ?

#4
zouzouna

zouzouna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 21.04.2007
Cea mai mare importanta as da-o la asta :

View Postcdar, on 31st March 2010, 16:09, said:

, omul a zis ca este de acord.
. In rest este cam vag... cum ai gasit oferta ? In Grecia factorul uman este mai important decat orice altceva. Daca mentionezi regiunea si cam despre ce job e vorba poate as putea sa te ajut cu mai multe informatii.

#5
cdar

cdar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 31.03.2010
Atena, management in turism, un complex mai bine zis

#6
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,912
  • Înscris: 25.06.2007

View Postcdar, on 31st March 2010, 16:09, said:

Salariul este bunicel
Fata de Romania, probabil.
Fata de cele din tarile serioase din centrul, vestul si nordul Europei, am dubii...

#7
edbica2000

edbica2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 782
  • Înscris: 20.08.2005

View Postcdar, on 28th April 2010, 19:45, said:

Atena, management in turism, un complex mai bine zis


Intai imi cer scuze pt postarea cu intarziere. Poate intre timp te-ai lamurit, nu stiu.

Eu lucrez tot in turism deci am ceva conotatii cu domeniul.
Chestia cu management in turism imi pune un semn de intrebare.
1. Denumirea de complex este evaziva si mai in gluma mai in serios si un camping este tot un complex la ei. Dar nu asta e important.
2. Chestia cu management daca se traduce printr-o pozitie de conducere concreta ma pune pe ganduri deoarece nu cunsoc ca grecii sa angajeze persoane straine in functii de TOP management. Sa dea Domnul sa fie asa si sa spargi gheata. (si fara sa te simti jignit vezi ca si femeia de serviciu se numeste house keeping manager  :coolspeak: ).
3. Daca este vorba de o pozitie de conducere si de un resort (complex) ei isi fac angajarile prin firme de recrutare.

Pentru mai multe detalii despre viata in Atena am sa-ti dau un link pe privat cu forumul nostru al romanilor din Grecia. Eu nu stau in Atena. Oricum una peste alta viata este destul de scumpa referitor la : chirie, transport zilnic. Ce poti gasi o idee mai ieftin decat la noi sunt produsele alimentare/nealimentare, asta in cazul in care cei de acolo nu-ti asigura masa.
Si tot una peste alta un venit sub 1-1.200 euro in Atena nu-ti asigura subzistenta. Nu mai pun daca vrei sa ramai si cu ceva bani.

Iard e tipul cu care ai vorbit sau de complexul respectiv nu-ti ramane decat sa te convingi de seriozitatea lor altfel nu vad cum. Eventual sa ai noroc sa gasesti pe cineva care sa mai fi lucrat acolo, pentru ca in masura in care doreste angajat roman ori a mai avut ori lucreaza cu turisti romani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate