Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Va rog recomandati echipa serioa...
 Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?
 

Hurghada sau Sharm el Sheikh?

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#73
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006

View Postcameliachristina, on 31st August 2010, 16:39, said:

In excursiile optionale ai mers cu agentia cu care ai plecat in Egipt sau cu agentiile locale?


Cum am scris mai sus, in a doua zi trebuia sa ne intalnim cu...nici nu stiu cu cine, de la Kartago.Am asteptat 30 de minute ca sa apara.N-a aparut,asa ca am disparut eu din zona bombanind marunt.Asta s-a intamplat a doua zi,04.08.2010,miercuri!Inca nu stiam ce ma asteapta!!!! :wallbash:

Tot m-am gandit eu cam cum sa fac sa ajung la Luxor (excursiile aici se fac in ziua de joi a saptamanii) si profitand de faptul ca sunt "nationalitate conlocuitoare" in Romania deci automat cunoscand inca o limba "de larga circulatie" :kisstogether: m-am aruncat la avizierul ungurilor.Aici tot Kartago domina asa ca am zis sa mai astept (si la ei excursia este planificata tot in ziua de joi.M-am bazat pe faptul ca oricum stau doua saptamani,asa ca am timp sa ma duc cu tura urmatoare.Dar cum lucrurile au evoluat in sensul aratat de mine mai sus,pe zi ce trecea mi se stingea si entuziasmul.Basca,dupa patru zile de stat ma batea un gand sa rezolv cu reprezentantii Kartago sa ma expedieze acasa dupa o saptamana.Dar doua-trei pahare de Ouzo asezonate cu bere  :cheers: au reusit sa-mi coloreze viziunile intr-un fel de roz pal,asa ca am renuntat la gandurile belicoase.Mai ales ca seara trebuia sa urmeze "cina comestibila":fructe de mare  :clapping:

A doua saptamana ,11.08.2010 (miercuri) m-am dus sa vad cum arata avizierul cu anunturile Kartago in dulcea limba romaneasca.Daca va amintiti,mai este un Kartago,intr-o alta limba.Pentru unii de-adreptul amara :kisstogether: Si aici o surpriza de proportii!!In buna traditie romaneasca,cel mai proaspat anunt (repet,e vorba de Kartago editie romaneasca) era din data de 21.07.2010.Am si dovada,pentru ca am facut poze .De altfel,avizierul nostru a fost cel mai slab in informatii din toate de acolo.Si erau vre-o sapte!!!Asa ca, dupa ce am vazut interesul acordat pentru nefericitii care aterizeaza la acest hotel,mi-a pierit tot cheful.Singurii care misunau prin holul hotelului erau cei de la Tez Tour-varianta Rusia.Cu ei degeaba m-as fi dus.Probleme de limba.
In concluzie,NU AM FACUT NICI O EXCURSIE.Nici optionala,nici voluntara.Ba da,sa nu mint.Am fost de doua ori in "oras".Nu stiu sigur in care,pentru ca indivizii din maxi-taxi cu care am incercat negocierea vorbeau o limba necunoscuta de mine.Am ajuns instant pe aceeasi lungime de unda doar in momentul cand le-am aratat o bancnota de 5 lire.Pentru doua persoane.Adica "finantatorul strategic" si hamalul,adica eu,plecati voiosi la shoping si visiting.Dupa vre-o 15 minute s-a oprit.Microbuzul de maxi-taxi.Aici (in orasul fara nume) am debarcat si instantaneu am fost asaltati fie de copii care cerseau,fie de persoane care efectiv trageau de noi sa bem un ceai cu ei ca deh"noi suntem cei mai buni prieteni.Dupa ce am scapat de ei,am avut ocazia sa vad munti de gunoaie langa restaurante,magazine,etc.
  Eu sunt familiarizat oarecum cu arabii si lumea araba,dar cei de aici au dat dovada de nesimtire.A,si mai este pe aici un specimen interesant.El se numeste "arabo-egipteanul crestin!!!!"Erau din astia la piscina.Toata ziua erau beti.Seamana pana la confundare cu tiganii din "ghetouri" de la noi.Galagiosi,murdari,imputiti,nesimtiti.Dar aveau o calitate,ce mai!!ERAU CRESTINI.Arabii adevarati (musulmanii) ii "iubesc" si ii "adora" foarte mult pe astia,crestinii.Asta o stiu de la ei (musulmani)

Asa ca draga Camelia Cristina,excursiile urmeaza sa le fac saptamanal, acasa.Pe canalele Discovery.

ps.Cele de mai sus s-au intamplat la hotelul Sunrise Le Jardin!!!.Poate la alte hoteluri este mai.....bine?


ps1
Vad intre timp ca cineva a postat un anunt despre STEIGENBERGER AL DAU BEACH.Chestia cu AL DAU ma trimite involuntar la DACHAU (lagarul de concentrare).Scriam in primul post despre intrarea in mare care se facea anevoie,cu un mers foarte nesigur datorat obiectelor taietoare,pe un culoar marginit de tarusi legati cu franghii.Sa mor daca grupul de oameni care intra/iesea din mare nu era leit grupul de detinuti care ieseau/intrau in lagar,cu fanfara la poarta.Mai ales ca si noi am avut o boxa din care muzica ne invaluia suav,pe la 110 decibeli.Noroc ca aveau un singur CD MP3,care se termina dupa un anumit timp.

Legat de hotelul de mai sus,ar fi fost foarte interesant sa ne fi scris si pretul la ALLINCLUSIVE doua saptamani.Nu de alta,dar sare de 3000 de euro doua persoane.Stiu ca pentru cat dai atat primesti.Eu am dat 1700 de euro.Nu m-am asteptat la "viermi de matase".Dar sa primesc "latei".....(daca stiti bancu' :naughty: )

Edited by adisz, 01 September 2010 - 09:50.


#74
McDude

McDude

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,764
  • Înscris: 02.06.2005
adisz cat am putut rade la posturile tale.acum 1 an am experimentat si eu jegul de tara numit egipt. nu recomand aceasta tara nici la dusmani
data viitoare daca mai vrei sa ai experiente tari te tin eu in bucuresti doar cu 500/saptamana/ all inclusive cu acces la frigiderul personal si excursii gratis in paradisurile tiganesti din ferentari si rahova

#75
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

View Postadisz, on 1st September 2010, 10:49, said:

Cum am scris mai sus, in a doua zi trebuia sa ne intalnim cu...nici nu stiu cu cine, de la Kartago.Am asteptat 30 de minute ca sa apara.N-a aparut,asa ca am disparut eu din zona bombanind marunt.Asta s-a intamplat a doua zi,04.08.2010,miercuri!Inca nu stiam ce ma asteapta!!!! :wallbash:
  
  Tot m-am gandit eu cam cum sa fac sa ajung la Luxor (excursiile aici se fac in ziua de joi a saptamanii) si profitand de faptul ca sunt "nationalitate conlocuitoare" in Romania deci automat cunoscand inca o limba "de larga circulatie" :kisstogether: m-am aruncat la avizierul ungurilor.Aici tot Kartago domina asa ca am zis sa mai astept (si la ei excursia este planificata tot in ziua de joi.M-am bazat pe faptul ca oricum stau doua saptamani,asa ca am timp sa ma duc cu tura urmatoare.Dar cum lucrurile au evoluat in sensul aratat de mine mai sus,pe zi ce trecea mi se stingea si entuziasmul.Basca,dupa patru zile de stat ma batea un gand sa rezolv cu reprezentantii Kartago sa ma expedieze acasa dupa o saptamana.Dar doua-trei pahare de Ouzo asezonate cu bere  :cheers: au reusit sa-mi coloreze viziunile intr-un fel de roz pal,asa ca am renuntat la gandurile belicoase.Mai ales ca seara trebuia sa urmeze "cina comestibila":fructe de mare  :clapping:
  
  A doua saptamana ,11.08.2010 (miercuri) m-am dus sa vad cum arata avizierul cu anunturile Kartago in dulcea limba romaneasca.Daca va amintiti,mai este un Kartago,intr-o alta limba.Pentru unii de-adreptul amara :kisstogether: Si aici o surpriza de proportii!!In buna traditie romaneasca,cel mai proaspat anunt (repet,e vorba de Kartago editie romaneasca) era din data de 21.07.2010.Am si dovada,pentru ca am facut poze .De altfel,avizierul nostru a fost cel mai slab in informatii din toate de acolo.Si erau vre-o sapte!!!Asa ca, dupa ce am vazut interesul acordat pentru nefericitii care aterizeaza la acest hotel,mi-a pierit tot cheful.Singurii care misunau prin holul hotelului erau cei de la Tez Tour-varianta Rusia.Cu ei degeaba m-as fi dus.Probleme de limba.
  In concluzie,NU AM FACUT NICI O EXCURSIE.Nici optionala,nici voluntara.Ba da,sa nu mint.Am fost de doua ori in "oras".Nu stiu sigur in care,pentru ca indivizii din maxi-taxi cu care am incercat negocierea vorbeau o limba necunoscuta de mine.Am ajuns instant pe aceeasi lungime de unda doar in momentul cand le-am aratat o bancnota de 5 lire.Pentru doua persoane.Adica "finantatorul strategic" si hamalul,adica eu,plecati voiosi la shoping si visiting.Dupa vre-o 15 minute s-a oprit.Microbuzul de maxi-taxi.Aici (in orasul fara nume) am debarcat si instantaneu am fost asaltati fie de copii care cerseau,fie de persoane care efectiv trageau de noi sa bem un ceai cu ei ca deh"noi suntem cei mai buni prieteni.Dupa ce am scapat de ei,am avut ocazia sa vad munti de gunoaie langa restaurante,magazine,etc.
    Eu sunt familiarizat oarecum cu arabii si lumea araba,dar cei de aici au dat dovada de nesimtire.A,si mai este pe aici un specimen interesant.El se numeste "arabo-egipteanul crestin!!!!"Erau din astia la piscina.Toata ziua erau beti.Seamana pana la confundare cu tiganii din "ghetouri" de la noi.Galagiosi,murdari,imputiti,nesimtiti.Dar aveau o calitate,ce mai!!ERAU CRESTINI.Arabii adevarati (musulmanii) ii "iubesc" si ii "adora" foarte mult pe astia,crestinii.Asta o stiu de la ei (musulmani)
  
  Asa ca draga Camelia Cristina,excursiile urmeaza sa le fac saptamanal, acasa.Pe canalele Discovery.
  
  ps.Cele de mai sus s-au intamplat la hotelul Sunrise Le Jardin!!!.Poate la alte hoteluri este mai.....bine?
  
  
  ps1
  Vad intre timp ca cineva a postat un anunt despre STEIGENBERGER AL DAU BEACH.Chestia cu AL DAU ma trimite involuntar la DACHAU (lagarul de concentrare).Scriam in primul post despre intrarea in mare care se facea anevoie,cu un mers foarte nesigur datorat obiectelor taietoare,pe un culoar marginit de tarusi legati cu franghii.Sa mor daca grupul de oameni care intra/iesea din mare nu era leit grupul de detinuti care ieseau/intrau in lagar,cu fanfara la poarta.Mai ales ca si noi am avut o boxa din care muzica ne invaluia suav,pe la 110 decibeli.Noroc ca aveau un singur CD MP3,care se termina dupa un anumit timp.
  
  Legat de hotelul de mai sus,ar fi fost foarte interesant sa ne fi scris si pretul la ALLINCLUSIVE doua saptamani.Nu de alta,dar sare de 3000 de euro doua persoane.Stiu ca pentru cat dai atat primesti.Eu am dat 1700 de euro.Nu m-am asteptat la "viermi de matase".Dar sa primesc "latei".....(daca stiti bancu' :naughty: )
  
  
  am fost de o gramada de ori in Egipt, am fost si in alte tari arabe(Siria,Iordania,Liban) si-n Turcia(nu la all inclusive) si postul tau e cam suparator. Eu sunt de acord ca fiecare are dreptul la opinie si fiecare vede lucrurile altfel,pana la urma conteaza si experienta pe care o ai iar asta depinde de cei pe care ai norocul sau ghinionul sa-i intalnesti. Asa cum prin Franta,Italia,etc lumea ne trateaza ca pe niste salbatici de parca am fi toti cersetori si hoti desi noi stim ca nu este asa in ciuda faptului ca,la fel ca in orice alta tara,exista si multe specimene nereusite, asa faci si tu acum,ii bagi pe toti in aceasi oala pt ca tu ai dat peste niste oameni mai mult sau mai putin educati.  Or fi egiptenii saraci dar asa cum ii vezi tu ei stiu sa practice turism,stiu sa-si valorifice potentialul fata de noi si asa imputiti cum ii vezi tu sunt oameni per total mult mai corecti decat noi. Daca nu poti si nu vrei sa le intelegi cultura diferita de a noastra atunci macar abtine-te de la a face comentarii total jignitoare. Eu zic sa mergi in Liban si sa vezi acolo cum un popor arab isi gestioneaza tara grav afectata de razboaie si atacuri atat din exterior cat si din interior iar apoi mai discutam. Ah si ma intreb ce ar zice un bun prieten al nostru egiptean,copt ortodox, egiptolog cu parinti profesori universitari si un frate care stie vreo 7 limbi straine si care nu sta beat ca un porc toata ziua de afirmatiile tale.

  Chestia e ca peste tot sunt hoteluri bune si hoteluri rele,agentii serioase si neserioase,oameni buni si oameni rai. Cele mai proaste experiente la hotel le-am avut eu de ex in Italia la un hotel ce se dorea a fi de 3 stele si costa o gramada, hoteluri proaste si cu mancare oribila exista multe in Europa,chiar si d-alea de mii de stele iar secretul sta in a alege . In general mie nu prea-mi place mancarea de tip bufet suedez cand vine vorba de pranz sau cina ,de multe ori nu e cea mai buna sau nu pe gustul meu cel putin asa ca nu merg niciodata la all inclusive. Exista hoteluri foarte bune in Egipt. In Hurghada nu prea am stat decat la 2,unul a carui nume nu mi-l amintesc si unul Conrad de 4 stele(cred ca apartine Hiltonului) unde a fost foarte ok atata ca nu avea plaja ca la Sharm ci era d-aia intr-un fel de golf. In Sharm insa am stat la mai multe hoteluri foarte bune( si eu sunt mai pretentioasa de felul meu) : Hyatt Regency(preferatul meu de pana acum),Renaissance Golden View,Maritim Jolie Ville Golf & Resort,Grand Rotana(aici e bine dar depinde unde-ti da camera) si am auzit lucruri bune si despre alte hoteluri. Cel mai tare cred ca e Four Seasons dar e dublu la pret.  Stiu pe cineva (lucreaza la o banca mare ,nu e chiar orice neica nimeni)care a fost de mai multe ori la Steigenberger in Hurghada si s-a dus din nou anul acesta .Eu am stat la Steigenberger in Luxor si a fost foarte frumos.

#76
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,994
  • Înscris: 07.11.2006
Cu tot respectul,entity22.

Vreau sa-ti raspund,dar inainte doresc sa-mi cer scuze anticipat daca prin ce voi scrie te vei simti ofensata.Deci inca odata ,scuze.

Asa,si acum iti arat din nou punctul meu de vedere.Dar pentru inceput tin sa-ti atrag atentia ca vorbim de doua lucruri total difertie.Adica eu vorbeam de MERE iar tu de PERE.Topicul se numeste Vacanta in Tunisia/Egipt,deci e recomandabil ca in discutii sa ne referim strict la aceste tari.Aici n-au ce cauta Liban,Turcia,Iordania,Siria,Franta,Italia,etc.

Daca ai fi reusit sa-ti infraneza mania (iti inteleg reactia,mai ales ca ai fost de mai multe ori in zona) ai fi constatat ca eu am scris despre cele doua saptamani petrecute la hotelul SUNRISE LE JARDIN din Hurghada.Eu n-am discutat despre Egipt.E o mare diferenta,esti de acord?

Cand am scris ca sunt nesimtiti prin faptul ca efectiv au tras de mine,trebuie sa intelegi ca au tras de mine.Fizic.De sotie la fel.Spune-mi te rog daca acasa la tine,venind de la servici,ar aparea adisz si te-ar prinde de mana tragandu-te ide maneca,cum ai reactiona?Raspund eu in locul tau:Sa-ti fie rusine, nesimtitule!!!.

Nu mi-am permis niciodata sa zic ca egiptenii sunt saraci.Aici iar te-ai grabit cu comentariul.Ca stiu sa practice turism,sunt de acord cu tine,ca nu degeaba aeroportul din Hurghada e plin de avioane care vin sau pleaca.Dar daca tu numesti TURISM PROFESIONIST faptul ca directorul hotelului isi permite sa-si tina clientii in intuneric (s-a intamplat zilnic) fara sa ia nici o masura (generator de rezerva),sa nu asigure vesela si tacamurile necesare (in nici o zi n-am reusit sa am de toate) fara sa ia nici o masura (achizitie,sau imprumut sau ce vrei tu de vesela/tacamuri),sa nu asigure un numar rezonabil de personal,sa permita aceluiasi personal sa apara intr-o tinuta,te rog sa ma crezi pe cuvant, deplorabila, atunci da-mi voie si mie sa ma revolt.

Chestia cu cele dou felii de mezel (care sa ramana vorba intre noi,nu cadreaza cu conceptul de allinclusive) am intalnit-o prima oara la Saturn in 1972,unde ai mei au gasit la "last minute"un bilet prin sindicat (a fost singura data cand am mers prin sindicat,dar atunci n-am avut incotro).

Propozitia "Daca nu poti si nu vrei sa intelegi cultura diferita de a noastra atunci macar abtine-te de la a aface comentarii total jignitoare" este hilara,daca nu chiar frizeaza ridicolul.Hai sa punctam putin:
                   -de unde ai dedus ca nu pot sa inteleg cultura diferita de a noastra?
                   -de unde ai dedus ca nu vreau sa inteleg cultura diferita de a noastra?
                   -cu ce te-am jignit prin comentariile mele?
Ti-am spus-o si mai repet ca te-ai grabit cu comentariile si aprecierile.Pentru ca tu tooot vorbesti la modul general,pe cand eu am specificat clar:HOTELUL SUNRISE LE JARDIN

Cand am scris ca arabo-egiptenii crestini erau toata ziua beti la barul din piscina,asa a fost.Si poate ca si astia sunt egiptologi.Nu erau asa eruditi ca prietenii tai,pentru ca astia nu vorbeau decat 3 limbi:araba,franceza si engleza.Si ca o paranteza.Crezi ca daca o persoana este egiptolog,este copt ortodox cu parinti profesori universitari si cu frate care stie 7 limbi straine,nu are voie sa stea beat?Nu am folosit cuvantul porc,sper ca ai remarcat.Prin faptul ca am specificat in mod expres ca erau crestini,am vrut sa scot in evidenta exact ceea ce ai zis si tu.Ca lumea araba (arabii adevarati sunt doar MUSULMANII,restul niste surogate) este mult mai corecta decat lumea crestina.Este singurul punct de vedere cu care sunt de acord cu tine.Daca citeai mai atent,ai fi remarcat faptul ca am scris ca sunt familiarizat oarecum cu lumea araba.Am ales sa-mi fac concediile in lumea araba exact pe acest considerent.Si urmatoarele concedii sper sa le fac tot intre ei.(Deocamdata Egiptul se exclude).

In final,doresc sa punctez (pentru a nu stiu cata oara) ca eu discut despre HOTELUL SUNRISE LE JARDIN.Daca ai fost cazata la acest hotel te rog sa combati cu argumente ceea ce am scris.Daca nu ai fost aici,ar fi de preferat sa fi mai ponderata in comentarii.


Pentru ca ce am scris s-a intamplat 100% in perioada 03.08.2010-17.08.2010.

Sa nu uit sa-mi cer scuze inca odata daca te-am jignit,pentru ca dorinta mea este de a purta niste discutii deschise si mai ales sincere ca sa putem da anumite informatii potentialilor turisti.

Edited by adisz, 02 September 2010 - 08:46.


#77
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
stai linistit ca nu m-ai jignit, e doar o neintelegere. Eu pur si simplu am avut impresia ca generalizezi nitel. Nu ma indoiesc de serviciile proaste peste care ai dat la respectivul hotel dar mi se pare deplasat sa vorbesti in termeni gen jegosi si nesimtiti mai ales cand ar putea fi perceput ca un comentariu generalizat.
Normal ca daca m-ar trage aici de maneca m-as gandi ca-i nesimtit dar faza e tocmai ca acolo datorita culturii si felului in care ne percept pe noi aia din "occident" si a felului in care ne inteleg oamenii astia de rand care fac pe negustorii, asa e stilul lor ,nu o fac din nesimtire, nu se abat de la niste norme ca ele ,normele, nu exista cand ne referim la occidentali pe care ii vad ca pe niste bogati fara inhibiti . Imi vine doar un exemplu in minte , multi arabi - barbati - se tin de mana pe strada iar pt ei asta e un gest prietenesc(intre persoanele de acelasi sex de multe ori gradul de intimitate e mai mare )pe cand la noi daca vezi 2 flacai tinandu-se de mana pe strada automat crezi ca-s gay . La fel de ex in UK (si nu numai)au o obsesie cu a se saluta si a-si multumi pt orice ,cand te dai jos din autobuz soferul te saluta si-ti multumeste dar asta nu e peste tot. Eh,d-asta zic ca trebuie judecat daca bazat pe felul in care percep ei lumea ceea ce fac e normal sau anormal,respectuos sau dimpotriva pentru ca noi europenii suntem foarte deschisi la alte culturi din jurul nostru,ne adaptam fara sa ne dam seama de multe ori dar ei acolo sunt destul de inchisi si fiind totusi o tara unde multa lume e saraca si nescolita e mai greu sa se adapteze .
Ma rog, in principiu stiu ca trag de tine, nu-mi place,mi se pare obositor mai ale pt ca stiu ca vor sa-mi vanda iar eu nu vreau sa cumpar dar am dat si peste unii distractivi. De ex in Sharm am stat de vorba intr-un magazin cu proprietarul care era un domn foarte ok si educat, nici nu s-a pus problema sa cumpar ceva sau alte chestii ascunse,pur si simplu stia pe cineva care fusese in Romania la munca si a fost incantat sa vorbeasca cu niste cetateni ai tarii despre care i s-a povestit. In Hurghada,in 2002,am intrat intr-un magazin(eu aveam 15 ani atunci si mai eram cu o prietena si mama ei). Proprietarul cand a auzit ca vorbim in romaneste s-a luminat tot, lucrase in Romania cativa ani ,pe cand era mai tanar si asa am ajuns sa discutam cu omul vreo ora. Eh, cand am fost prin 2004 am trecut pe langa magazinul omului,nici nu mai stim care era ,aproape uitasem ,eram doar eu cu mama,mai si crescusem evident dar aud pe cineva ca mi se adreseaza cu "Romania" iar cand ma intorc dau de nenea asta care si-a amintit inclusiv cum ma chema si pe mine si pe cele 2 care nu erau de data asta cu noi, ne-a luat la el in magazin, ne-a dat ceai,era super incantat.
Idea e ca depinde de noroc,peste cine dai,nicaieri nu sunt toti la fel si imi cer eu scuze daca am facut din tantar armasar si am inteles gresit, sunt si obosita zilele astea ,poate nu gandesc eu total cum ar trebui.

La hoteluri acu' peste tot depinde,din pacate nu poti sa fi sigur 100% nicaieri,poti la un hotel perfect sa nimeresti singura camera mai proasta si singurul receptioner nesimtit ,etc si chiar imi pare rau de experienta voastra pentru ca eu pe unde am fost in Egipt am avut mancare foarte buna si in general bucataria arabeasca e buna,arabii si turcii au cultul mancarii dar la unele hoteluri si restaurante din pacate nu se respecta standardele. Dar ,ma rog, imi inchipui acum ca sti despre ce vorbesc.

Acum sa spun totusi ceva despre Egipt. Egiptenii aia care au construit piramidele evident nu erau arabi,arabii i-au cucerit pe urmasii vechilor egipteni la fel cum au cucerit popoarele devenite musulmane din jur. Musulmanii care sunt in marea lor majoritate arabi (pur sange sau nu dar mai mult arabi decat altceva) au o problema cu crestinii,ca in alte parti. Crestinii (fie ei copti ortodocsi sau catolici,etc) tind sa aiba o problema cu musulmanii. Raportul este cam de 10% copti ortodocsi deci nu multi si uneori sunt discriminati din cauza religiei. Crestinii astia ,multi dintre ei, se considera(si cred ca sunt intr-o mai mica sau mai mare masura)mai mult descendenti ai egiptenilor vechi decat ai arabilor cotropitori . De ex prietenul asta al nostru care este crestin, arata nitel mai diferit fata de marea majoritate a arabilor, e mai alb la piele(stiu ,sunt multi arabi mai albi dar nu asta e faza,si aia sunt corciti),are parul cret insa nu are trasaturile tipic arabesti,tatal lui ar trece drept european de-al nostru de ex si cand am fost intr-un cartier predominant crestin cei pe care i-am vazut erau intr-o mai mare proportie deschisi la culoarea pielii,cu trasaturi mai mult o combinatie intre tipicul european pe care il stim noi si un nord african adica un om care e adaptat la climatul respectiv ca de fapt asta e motivul pentru care au trasaturile diferite de ale noastre. Egiptul e o tara araba pentru ca a fost,la fel cum am fost noi romanizati, cucerita de arabi iar mare parte din populatie se trage intr-o mai mica sau mai mare masura din arabi dar asta nu inseamna ca-s toti arabi insa ce-i face arabi este cultura in care traiesc nu descendenta ca atunci ,vorba aia, nu ar mai exista americani ci doar niste englezi,francezi,germani,latini,etc ce traiesc in zona aia.
De ex daca mergi in Liban(stiu ca suntem la capitolul Egipt)care e considerata tara araba, o sa observi ca nu arata in mare parte a arabi ,la ei de fapt sunt si mult mai multi crestini ,sunt mai putin "arabi" decat altii ,daca mergi prin centru ai impresia ca esti in Europa. In Siria pentru ca din nou sunt combinati arabii cu civilizatia veche pe care au cucerit-o,multi au o culoare a pielii foarte interesanta,tenta aia maronie arabeasca e mai diluata si rezulta un fel de bronz natural foarte frumos ,multi au ochii verzi sau un maro deschis,arata altfel decat egiptenii, la fel si in iordania.

Ultimul mare paragraf l-am scris mai mult asa ca fapt divers,nu prea are mare legatura cu restul.

Totusi ,inteleg ca cetatenii astia crestini pe care i-ai vazut erau beti dar asta nu inseamna ca toti sunt betivi mai ales intr-o tara in care la magazin nu prea gasesti de baut in afara statiunilor.

Edited by entity22, 02 September 2010 - 17:00.


#78
barboasen

barboasen

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 31.05.2009
Legat de hotelul de mai sus,ar fi fost foarte interesant sa ne fi scris si pretul la ALLINCLUSIVE doua saptamani.Nu de alta,dar sare de 3000 de euro doua persoane.Stiu ca pentru cat dai atat primesti.Eu am dat 1700 de euro.Nu m-am asteptat la "viermi de matase".Dar sa primesc "latei".....(daca stiti bancu' :naughty: )
[/quote]
Nici un fel de problema....un concediu de 14 zile,all inclusive, camera ELITE, m-a costat 3600 de euro,pentru 2 persoane....din punctul meu de vedere merita fiecare euro....se pot alege si variante mai ieftine optand de exemplu pentru un regim de demipensiune (arhisuficient pentru orice om normal avand in vedere abundenta si calitatea preparatelor culinare ) si optand pentru un alt tip de camera mai mica dar la fel de confortabila si luxoasa....poti scuti deasemenea o gramada de bani acceptand o pozitie mai modesta a camerei(suplimentele de vedere la mare si/sau piscina sunt foarte scumpe)....facand toate astea nu depasesti cu mult suma de 1700 de euro pe care oricum ai dat-o ca sa-ti amarasti zilele si sa-ti strici concediul!

#79
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008
Am inceput sa planific pentru anul viitor (in aprilie cred) o saptamana de vacanta in Egipt.
Normal, prima intrebare care se pune este: Sharm El Sheikh sau Hurghada ???
Suntem o famile 2 adulti si un copil de 10 ani si jumatate la data plecarii.
M-ar interesa un hotel de 5 stele cu all inclusive, cu plaja de nisip si intrare in mare
fara pietre sau corali (sa zicem tip Mamaia), eventual tobogane sau aqua park.
Probabil voi face doar o excursie de o zi la Cairo si poate o iesire cu vaporasul la recifuri de corali
eventual snorkeling (nu am facut niciodata).
Ma puteti indruma spre o statiune dintre cele doua si eventual spre un hotel ????

Multumiri

#80
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Postjudas, on 8th September 2010, 15:46, said:

Am inceput sa planific pentru anul viitor (in aprilie cred) o saptamana de vacanta in Egipt.
Normal, prima intrebare care se pune este: Sharm El Sheikh sau Hurghada ???
Suntem o famile 2 adulti si un copil de 10 ani si jumatate la data plecarii.
M-ar interesa un hotel de 5 stele cu all inclusive, cu plaja de nisip si intrare in mare
fara pietre sau corali (sa zicem tip Mamaia), eventual tobogane sau aqua park.
Probabil voi face doar o excursie de o zi la Cairo si poate o iesire cu vaporasul la recifuri de corali
eventual snorkeling (nu am facut niciodata).
Ma puteti indruma spre o statiune dintre cele doua si eventual spre un hotel ????

Multumiri

Eu am stat la Tiran Sharm in Sharm-el-Sheikh, iar hotelul indeplineste toate cerintele tale - mai putin aqua park. Poze gasesti pe topicul de Sharm-el-Sheikh.

Edited by razvanait99, 08 September 2010 - 15:39.


#81
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008

View Postrazvanait99, on 8th September 2010, 16:38, said:

Eu am stat la Tiran Sharm in Sharm-el-Sheikh, iar hotelul indeplineste toate cerintele tale - mai putin aqua park. Poze gasesti pe topicul de Sharm-el-Sheikh.

Multumesc pentru raspuns.
Referitor la acest hotel am gasit pe site-ul unei firme de turism specificatia:
Plaja: proprie, recif de corali, ponton. Se recomanda încaltaminte speciala.
Sunt pietre la intrarea in mare ???

#82
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,399
  • Înscris: 08.08.2008

View Postjudas, on 9th September 2010, 08:20, said:

Multumesc pentru raspuns.
Referitor la acest hotel am gasit pe site-ul unei firme de turism specificatia:
Plaja: proprie, recif de corali, ponton. Se recomanda încaltaminte speciala.
Sunt pietre la intrarea in mare ???

Ponton nu exista - nu stiu pe ce site te-ai uitat.
nu sunt pietre la intrarea in mare - e doar nisip.
se recomanda incaltaminte speciala pentru corali.

#83
judas

judas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,828
  • Înscris: 04.02.2008
Care este temperatura aproximativa a apei in Hurghada in luna aprilie ???
In aer am vazut pe un site ca este in jur de 30 de grade.

#84
lsniculescu

lsniculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 01.08.2007
Buna ziua!
Tocmai ce m-am intors din vacanta in Egipt: hotel Movenpick, El Gouna, half-board (foarte buna si variata mancarea!).

Resortul este superb, iar statiunea, Marina si Downtown foarte curate! Am trecut prin Hurghada de mai multe ori si am ramas foarte neplacut impresionat de mizeria de acolo... In acel downtown turistic era ceva mai bine, dar restul arata ingrozitor, comparativ cu El Gouna!

Evident ca am mers in cele doua excursii mari - Luxor+Valea Regilor+Karnak si Cairo+Piramidele de la Giza, plus doua pe mare - batiscaf si insula Giftun+snorkeling+pescuit (numai insula "a paradisului" nu este), toate cu tour-operator si cu ghid vorbitor de romana (doar la cele 2 excursii mari).

Voi reveni cu detalii.
Ciao!

#85
reddogforever84

reddogforever84

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 18.05.2008
Cat au costat excursiile ?

#86
mschumy

mschumy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.03.2007
95 dolari Luxor
195 dolari Cairo
40 dolari Giftun

#87
lsniculescu

lsniculescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 87
  • Înscris: 01.08.2007
Scuze pentru intarziere.
Preturile excursiilor au fost: Cairo 80$ (autocar si ghid lb. romana), Luxor-Valea Regilor 80$ (autocar si ghid lb. romana), plimbare pe mare in stil oriental (cu insula Giftun) 50$, iar cea cu batiscaful 50$. Preturile sunt ale tour-operatorului, la care am avut cate 5$ reducere de persoana pentru excursiile la Cairo si Luxor. Tariful de 195$ (mai corect 250$) este pentru transportul cu avionul la Cairo...
O seara buna!

#88
mschumy

mschumy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 393
  • Înscris: 08.03.2007

View Postlsniculescu, on 28th October 2010, 19:51, said:

Scuze pentru intarziere.
Preturile excursiilor au fost: Cairo 80$ (autocar si ghid lb. romana), Luxor-Valea Regilor 80$ (autocar si ghid lb. romana), plimbare pe mare in stil oriental (cu insula Giftun) 50$, iar cea cu batiscaful 50$. Preturile sunt ale tour-operatorului, la care am avut cate 5$ reducere de persoana pentru excursiile la Cairo si Luxor. Tariful de 195$ (mai corect 250$) este pentru transportul cu avionul la Cairo...
O seara buna!

Tarifele excursiilor pe care le-am postat eu sunt din Hurgada

#89
musicall

musicall

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 375
  • Înscris: 15.03.2004
Pentru cei care au fost plecati in ultima luna in Sharm el Sheikh as dori sa stiu care este paritatea de schimb la valuta...
cate lire egiptene pentru 1 dolar / euro si unde (banci, aeroport, automate bancare)?!

Iar excursiile optionale se achita numai in valuta sau si in banii lor ?! Cum e mai bine de platit aceste excursii... euro / dolar / lire egiptene ?!

#90
ruginel

ruginel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 04.09.2006

View Postjudas, on 8th September 2010, 14:46, said:

Am inceput sa planific pentru anul viitor (in aprilie cred) o saptamana de vacanta in Egipt.
Normal, prima intrebare care se pune este: Sharm El Sheikh sau Hurghada ???
Suntem o famile 2 adulti si un copil de 10 ani si jumatate la data plecarii.
M-ar interesa un hotel de 5 stele cu all inclusive, cu plaja de nisip si intrare in mare
fara pietre sau corali (sa zicem tip Mamaia), eventual tobogane sau aqua park.
Probabil voi face doar o excursie de o zi la Cairo si poate o iesire cu vaporasul la recifuri de corali
eventual snorkeling (nu am facut niciodata).
Ma puteti indruma spre o statiune dintre cele doua si eventual spre un hotel ????

Multumiri

Clar Sharm El Sheik.
Hurghada e mult sub Sharm.
Alege un hotel bun, nu te zgarci la 100 sau 200 de euro in plus. Verifica pe Tripadvisor.com si alege un hotel din top 20, preferabil top 10.
Intrarea in mare este interzisa direct de pe plaja pentru ca nu ai voie sa calci pe coral. In general se intra de pe ponton.
Coralul in Sharm e spectaculos si snorkeling-ul iti va placea cu suguranta, e o senzatie fantastica.
Echipament de snorkeling sa-ti cumperi de la fata locului, oferta e buna.Eu mi-am luat si din tara si le-am aruncat, erau mediocre.
Aprilie e o luna foarte buna pentru mers in Egipt, chiar e considerata in 'sezon'
Nu-ti fa probleme in legatura cu apa, Marea Rosie e o mare 'calda' apa nu scade sub 22 de grade, coralii nu traiesc sub aceasta temperatura.
Daca cauti statiune tip Mamaia atunci ai gresit tara.
Cat despre topogane si aqua park nu cred ca o sa ai nevoie, marea e fantastica si-ti va ocupa tot timpul.




View Postmusicall, on 4th November 2010, 11:06, said:

Pentru cei care au fost plecati in ultima luna in Sharm el Sheikh as dori sa stiu care este paritatea de schimb la valuta...
cate lire egiptene pentru 1 dolar / euro si unde (banci, aeroport, automate bancare)?!

Iar excursiile optionale se achita numai in valuta sau si in banii lor ?! Cum e mai bine de platit aceste excursii... euro / dolar / lire egiptene ?!

Mergi pe dolari.
O sa ai nevoie de bancnote mici, de 1$ pentru spaga.
Lire nu prea ai nevoie, depinde si ce vrei sa faci.
La excursii TEZ-ul accepta si euro si dolari, bani sa fie.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate