Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Hurghada sau Sharm el Sheikh?

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#19
yahoo07

yahoo07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 10.09.2006

View Postiulia, on 13th April 2010, 23:36, said:

As vrea sa te intreb ceva in leg cu excursiile la piramide: care dintre excursii merita mai mult? Cea de 2 zile sau cea de 1 zi? Am auzit ca in excursiile astea se pleaca la 4 dimineata, iar intoarcerea e seara tarziu si mi se pare cam obositor.
Mercic in avans.

Alege excursia de 2 zile. Drumul de la Hurghada la Cairo e obositor si plictisitor. Seara aveti ce sa faceti in Cairo iar a doua zi plecati odihniti inapoi spre Hurghada.

#20
cidilaw

cidilaw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.04.2010

View PostT Irina, on 13th April 2010, 23:16, said:

Uite link-ul pentru hotelul Pharaon Club http://www.pharaohot...aoClubGall.html
La pretul asta (cu avion inclus) nu te poti astepta la cine stie ce resort. Oricum, daca pleci cu mintea deschisa probabil vei avea o vacanta placuta. Am stat si eu cateva zile la un hotel de 3 stele din Hurghada (Beirut) si nu a fost de speriat... dimpotriva...
multumesc frumos pt link-ul ce mi l-ai dat.acum insa mi-e groaza de posibilitatea de a ramane prin aeroporturile lor apropo de ce s-a intamplat acum cu cei 200 de romani ramasi in hurghada.:)

#21
eugeniaC

eugeniaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 29.10.2009

View Postandacomsa, on 8th April 2010, 14:43, said:

Multumesc foarte mult pentru oferta. As fi acceptat-o cu recunostinta dar deja ne-am hotarat pentru Steingenberger Al Dau Beach. Sper sa fie ok. :rolleyes:
N-ai pentru ce  :) . Sunt sigura ca o sa fie super, mi l-a recomandat si mie agentia la un moment dat, dar m-am dus la alt hotel (nu mai stiu de ce, probabil o fi fost mai ieftin). Neaparat sa ne spui cum a fost, data viitoare poate ma duc si eu aici.

#22
danmarian

danmarian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 22.09.2009
Diferente exista intre Sharm si Hurghada. Am sa enumar aici cateva:
Sharm El Sheick
PRO
- mai calduros in anotimpul rece
- mai organizat
-excursii facile in Sinai(Santa Caterina&Muntele Lui Moise, Canionul colorat)
CONTRA
-probleme intre autoritati si localnicii din Sinai
Hurghada
PRO
- excursii facile auto in Luxor
- excursii auto mai sigure la Cairo(numai 90 de Km nu sunt de autostrada)
CONTRA
-plina de rusi&exCSI(am auzit si RFM in rusa!!!) de unde si atitudinea comerciantilor in raspuns la aroganta&prostia celor abia mentionati
Si daca mai conteaza Hard Rock Cafe e mai super in Sahrm :thumbup:

#23
raluca41977

raluca41977

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 30.04.2007
Ma intereseaza si pe mine sa merg in Egipt anul acesta in august. A fost cineva in august in Egipt sau este insuportabila temperatura.
Mi-ar placea aceasta destinatie pentru relaxare, diving, excursii. Ce imi recomandati - Hurghada sau Sharm?

#24
dennis67

dennis67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 17.08.2007

View Postraluca41977, on 19th May 2010, 22:57, said:

Ma intereseaza si pe mine sa merg in Egipt anul acesta in august. A fost cineva in august in Egipt sau este insuportabila temperatura.
Mi-ar placea aceasta destinatie pentru relaxare, diving, excursii. Ce imi recomandati - Hurghada sau Sharm?

Da este cald 35-45 grade dar caldura este suportabila deoarece tot6 timpu bate briza marii.
In amandoua statiunile exista hoteluri foarte bune.Totul depinde de alegerea ta.

#25
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006

View Postcidilaw, on 15th April 2010, 07:28, said:

multumesc frumos pt link-ul ce mi l-ai dat.acum insa mi-e groaza de posibilitatea de a ramane prin aeroporturile lor apropo de ce s-a intamplat acum cu cei 200 de romani ramasi in hurghada.:)

Ce s-a intamplat mai exact :D
Eu oscilez intre destinatii dar ma atrage mult Egiptul si tind sa il aleg in vara asta. Singura teama a mea (poate nejustificata) este legata de siguranta.

#26
dennis67

dennis67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 17.08.2007

View PostAngelina1986, on 31st May 2010, 22:44, said:

Ce s-a intamplat mai exact :D
Eu oscilez intre destinatii dar ma atrage mult Egiptul si tind sa il aleg in vara asta. Singura teama a mea (poate nejustificata) este legata de siguranta.

Nu trebuie sa-ti fie teama in aceasta privinta.Atata timp cat nu parasesti statiunea si pleci numai in excursii organizate nu o sa ai nici-o problema.

#27
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006

View Postdennis67, on 1st June 2010, 09:51, said:

Nu trebuie sa-ti fie teama in aceasta privinta.Atata timp cat nu parasesti statiunea si pleci numai in excursii organizate nu o sa ai nici-o problema.

ms de rapuns.
am apelat la o agentie si am primit o oferta.Pe noi ne intereseaza un sejur de 14 zile.In Hurghada singurul hotel de 5 stele inclus in oferta pentru sejurul de 14 zile este Tia Heights din Makadi Bay.
a fost cineva aici? am vazut site-ul lor oficial.Arata superb insa as fi vrut si o parere obiectiva.

in Sharm el Sheikh am ochit eu SUNRISE TIRANA AQUA PARK. Nu am cuvinte pentru luxul vazut in poze, dar din nou o parere obiectiva nu strica.

In concluzie ce ma sfatuiti sa aleg? sau va rog daca ati fost la alt hotel de 5* recomandati-l.

PS: as aprecia  un raspuns rapid :D

#28
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006
n u mai pot edita insa uitasem sa intreb in leg cu banii de cheltuiala.Cam la ce suma ar trebui sa se invarta pt 2 persoane? as vrea sa includ cele 2 excursii la piramide si luxor.poate ceva suveniruri si alte cheltuieli neprevazute.Cam cat ati cheltuit voi?

#29
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006
inca ceva :D

cat costa cele 2 excursii si cum sunt organizate? de hotel cu grup de turisti si autocar?

#30
Angelina1986

Angelina1986

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 20.07.2006
de ce nu spune nimeni dintre cei ce au fost deja in egipt nimic?
pana la urma am ales Tia Heights.Am facut o alegere buna? isi respecta cele 5 stelute? (am vazut poze pe site minunate.... dar deh.. uneori alta poate fi realitatea)
.Am preferat sa aleg o agentie pentru vacanta asta pentru ghizi si organizare.Am ales Kartago. E ok agentia? Maine trebuie sa platesc deja o parte din costul vacantei.Mi-ar fi placut sa primesc niste pareri obiective dintre cei care au mai fost la hotel sau au colaborat cu Kartago.

#31
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View PostAngelina1986, on 2nd June 2010, 17:02, said:

de ce nu spune nimeni dintre cei ce au fost deja in egipt nimic?
pana la urma am ales Tia Heights.Am facut o alegere buna? isi respecta cele 5 stelute? (am vazut poze pe site minunate.... dar deh.. uneori alta poate fi realitatea)
.Am preferat sa aleg o agentie pentru vacanta asta pentru ghizi si organizare.Am ales Kartago. E ok agentia? Maine trebuie sa platesc deja o parte din costul vacantei.Mi-ar fi placut sa primesc niste pareri obiective dintre cei care au mai fost la hotel sau au colaborat cu Kartago.
Nu stiu hotelul, nici nu stiu unde e... Am vazut din posturile de mai sus ca vrei in Sharm. Daca hotelul e in Sharm, sa stii ca excursiile spre Luxor sunt doar cu avionul, iar la Cairo cu autocarul (se pleaca pe la 2  - 3 noaptea, nu stiu exact ca n-am fost niciodata), se ajunge dimineata la Cairo, te alearga pe la piramide, muzeu egiptean si magazinele de papirus, alabastru, parfum, etc si te intoarce in mijlocul noptii (parca si prin bazar). Atentie, daca te duci in iulie, vor fi in jur de 50 - 55 grade la soare in Cairo, deci ia-ti haine lungi si subtiri din bumbac (cu cat esti mai dezbracata, cu atat iti va fi mai cald). Mai ales in zona piramidelor nu prea gasesti umbra, iar in Muzeul Egiptean, aerul conditionat este depasit.
Daca Tia Heights e unul din acele blocuri inalte de pe coasta, incearca sa ai camera cat mai departe de intrarea in hotel (in general baietii cand vin cu camionul cu dinamita lovesc intrarea). Despre agentii nu ma pot pronunta, nu calatoresc cu agentia, ci pe cont propriu. Nu prea stiu nici cat costa o excursie organizata, dar vezi ca s-a mai postat pe aici pe forum pe undeva. Agentiile locale sunt mai ieftine, daca iei excursia de la agentia cu care mergi in Egipt, vei da mai multi bani. Unii prefera agentiile locale, altii sustin ca excursiile cumparate de la agentiile straine sunt mai sigure sau comfortabile, habar n-am, chiar nu stiu. Banuiesc ca toate sunt la fel (adica stai vreo 10 - 11 ore intr-un autocar - important este sa aibe aer conditionat functionabil !)

#32
dennis67

dennis67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 17.08.2007
Daca Tia Heights e unul din acele blocuri inalte de pe coasta, incearca sa ai camera cat mai departe de intrarea in hotel (in general baietii cand vin cu camionul cu dinamita lovesc intrarea).

Nu speria colega de forum ca nu e ''oaia asa de neagra'' !Trebuie sa plece cu mintea deschisa si sa inteleaga civilizatia araba.

#33
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View PostImperator, on 3rd June 2010, 13:42, said:

Nu stiu hotelul, nici nu stiu unde e... Am vazut din posturile de mai sus ca vrei in Sharm. Daca hotelul e in Sharm, sa stii ca excursiile spre Luxor sunt doar cu avionul, iar la Cairo cu autocarul (se pleaca pe la 2  - 3 noaptea, nu stiu exact ca n-am fost niciodata), se ajunge dimineata la Cairo, te alearga pe la piramide, muzeu egiptean si magazinele de papirus, alabastru, parfum, etc si te intoarce in mijlocul noptii (parca si prin bazar). Atentie, daca te duci in iulie, vor fi in jur de 50 - 55 grade la soare in Cairo, deci ia-ti haine lungi si subtiri din bumbac (cu cat esti mai dezbracata, cu atat iti va fi mai cald). Mai ales in zona piramidelor nu prea gasesti umbra, iar in Muzeul Egiptean, aerul conditionat este depasit.
Daca Tia Heights e unul din acele blocuri inalte de pe coasta, incearca sa ai camera cat mai departe de intrarea in hotel (in general baietii cand vin cu camionul cu dinamita lovesc intrarea). Despre agentii nu ma pot pronunta, nu calatoresc cu agentia, ci pe cont propriu. Nu prea stiu nici cat costa o excursie organizata, dar vezi ca s-a mai postat pe aici pe forum pe undeva. Agentiile locale sunt mai ieftine, daca iei excursia de la agentia cu care mergi in Egipt, vei da mai multi bani. Unii prefera agentiile locale, altii sustin ca excursiile cumparate de la agentiile straine sunt mai sigure sau comfortabile, habar n-am, chiar nu stiu. Banuiesc ca toate sunt la fel (adica stai vreo 10 - 11 ore intr-un autocar - important este sa aibe aer conditionat functionabil !)

Eu la Cairo am excursie de o zi din Sharm-el-Sheikh cu avionul. Tu ai zburat cu Egypt Air. Cum sunt? Te zdruncina rau? as fi preferat sa nu zbor cu ei (prefer Taromul) dar nu am de ales.
Sincer as fi preferat sa nu merg in Cairo (e prea multa mizerie) dar ca sa vad piramidele nu am alta solutie. Dintre piramide si celelalte obiective enumerate mai sus care ti se par mai interesante?
Multumesc

#34
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007

View Postrazvanait99, on 3rd June 2010, 14:00, said:

Eu la Cairo am excursie de o zi din Sharm-el-Sheikh cu avionul. Tu ai zburat cu Egypt Air. Cum sunt? Te zdruncina rau? as fi preferat sa nu zbor cu ei (prefer Taromul) dar nu am de ales.
Sincer as fi preferat sa nu merg in Cairo (e prea multa mizerie) dar ca sa vad piramidele nu am alta solutie. Dintre piramide si celelalte obiective enumerate mai sus care ti se par mai interesante?
Multumesc

Eu am zburat in ultimii ani cu Egypt Air de mai multe ori atat Sharm-Cairo cat si Cairo-Sharm,Luxor-Sharm,Beirut-Cairo . Egypt Air e o companie buna iar pe zborurile interne au o diviziune care se cheama Express si care foloseste avioane mai mici de tip Embraer care au doar cativa ani vechime(cata vechime are si diviziunea asta),sunt zboruri si din ora in ora,bine organizati cel putin la ce am prins eu pana acum . Multi turisti aleg sa zboare,sunt pline avioanele cu ei si cursele interne sunt ok ca pret deci smile e o alegere buna.

Ar trebui sa vezi piramidele,muzeul de egiptologie si in rest depinde de cata pasiune pt cultura/istorie ai . Mie imi plac foarte mult piramidele de langa Cairo de ex si sunt si chestii de vazut care nu sunt asa de frecventate de turisti (de ex niste biserici sapate intr-un deal si mai la secret acu cateva zeci de ani .......dar astea sunt in cartierul gunoierilor)

#35
razvanait99

razvanait99

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,400
  • Înscris: 08.08.2008

View Postentity22, on 3rd June 2010, 23:53, said:

Eu am zburat in ultimii ani cu Egypt Air de mai multe ori atat Sharm-Cairo cat si Cairo-Sharm,Luxor-Sharm,Beirut-Cairo . Egypt Air e o companie buna iar pe zborurile interne au o diviziune care se cheama Express si care foloseste avioane mai mici de tip Embraer care au doar cativa ani vechime(cata vechime are si diviziunea asta),sunt zboruri si din ora in ora,bine organizati cel putin la ce am prins eu pana acum . Multi turisti aleg sa zboare,sunt pline avioanele cu ei si cursele interne sunt ok ca pret deci smile e o alegere buna.

Ar trebui sa vezi piramidele,muzeul de egiptologie si in rest depinde de cata pasiune pt cultura/istorie ai . Mie imi plac foarte mult piramidele de langa Cairo de ex si sunt si chestii de vazut care nu sunt asa de frecventate de turisti (de ex niste biserici sapate intr-un deal si mai la secret acu cateva zeci de ani .......dar astea sunt in cartierul gunoierilor)

Multumesc

#36
mihaiela_jian

mihaiela_jian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 04.02.2009
Pentru Angelina: la Cairo si Luxor ,parerea mea, e sa iei excursii organizate ,mai ales daca esti pentru prima data in Egipt, sunt mai scumpe dar esti lipsita de eventuale probleme .Pentru scufundari si snorcheling sau mai stiu eu ce excursie cu vaporasul sa-ti ei excursie de la agentiile locale ,sunt la jumatate de pret fata de Kartago.
Hotelul nu-l cunosc , in ce priveste agentia ,eu am fost cu Kartago in Egipt la Hurgada si nu am avut nici o problema.
Sejur placut

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate