Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Hurghada sau Sharm el Sheikh?

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#1
pescarushul

pescarushul

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 08.07.2005
Salve!

M-am hotarat asupra destinatiei unde vom pleca in luna de miere - Egipt! Vrem sa stam un sejur de 14 zile, insa nu reusesc sa ma decid intre cele doua statiuni. Vom pleca pe 5 iulie (stiu, caldura, sper sa suportam), iar hotelul va fi musai de 5 stele. Din cate am citit pe forum si prin rewiew-uri, se pare ca Sharm El Sheikh e mai "selecta", sunt mai multe variante de distractii (scuba diving, urcare pe varful lui Moise, safari cu atv, etc.). Desi cea mai mare parte a sejurului o sa o petrecem pe langa hotel sau prin statiune, am vrea si ceva excursii mai lungi (cairo, piramide, luxor). Ca amplasare, Hurghada pare mai accesibila unor astfel de excursii. Se organizeaza si din Sharm El Sheikh?

Astept recomandari, inclusiv hoteluri sau chestii care merita incercate, cu multumirile anticipate de rigoare.

#2
fsimoni

fsimoni

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 08.09.2008
am fost in 2007 in Hurghada, la 4 stele,  - piscina, plaja proprie, scuba, cu atv in desert, excursie la cairo, la valea regilor, waterland etc.

poti merge si in hurghada la cumparaturi de capul tau - se merita la aur, piele.
Hurghada este mai ieftina decat Sharm (unde nu am fost) - doar comparativ la agentii.

ce sa zic, as mai merge odata, daca ne-ar lasa bebe....sau poate cand mai creste.

#3
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
hurgada mai ieftin , sharm mai scump , alege

hurgada mai bine pozitionat fata de excursii , sharm mai departe , alege

#4
dennis67

dennis67

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 17.08.2007

 pescarushul, on 31st March 2010, 15:06, said:

Salve!

M-am hotarat asupra destinatiei unde vom pleca in luna de miere - Egipt! Vrem sa stam un sejur de 14 zile, insa nu reusesc sa ma decid intre cele doua statiuni. Vom pleca pe 5 iulie (stiu, caldura, sper sa suportam), iar hotelul va fi musai de 5 stele. Din cate am citit pe forum si prin rewiew-uri, se pare ca Sharm El Sheikh e mai "selecta", sunt mai multe variante de distractii (scuba diving, urcare pe varful lui Moise, safari cu atv, etc.). Desi cea mai mare parte a sejurului o sa o petrecem pe langa hotel sau prin statiune, am vrea si ceva excursii mai lungi (cairo, piramide, luxor). Ca amplasare, Hurghada pare mai accesibila unor astfel de excursii. Se organizeaza si din Sharm El Sheikh?

Astept recomandari, inclusiv hoteluri sau chestii care merita incercate, cu multumirile anticipate de rigoare.

Daca cauti bine gasesti si Sharm la preturi apropiate de Hurghada.
Si din Sharm sunt organizate multe excursii.
Singura excursie care este mai dificila din Sharm este luxor care se face cu avionul.

#5
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

 pescarushul, on 31st March 2010, 15:06, said:

Salve!

M-am hotarat asupra destinatiei unde vom pleca in luna de miere - Egipt! Vrem sa stam un sejur de 14 zile, insa nu reusesc sa ma decid intre cele doua statiuni. Vom pleca pe 5 iulie (stiu, caldura, sper sa suportam), iar hotelul va fi musai de 5 stele. Din cate am citit pe forum si prin rewiew-uri, se pare ca Sharm El Sheikh e mai "selecta", sunt mai multe variante de distractii (scuba diving, urcare pe varful lui Moise, safari cu atv, etc.). Desi cea mai mare parte a sejurului o sa o petrecem pe langa hotel sau prin statiune, am vrea si ceva excursii mai lungi (cairo, piramide, luxor). Ca amplasare, Hurghada pare mai accesibila unor astfel de excursii. Se organizeaza si din Sharm El Sheikh?

Astept recomandari, inclusiv hoteluri sau chestii care merita incercate, cu multumirile anticipate de rigoare.
Cum s-a mai spus, Sharm e mai "selecta", Hurghada e pentru mase de rusi, romani, bulgari, etc. Langa Hurghada, la vreo 30 - 40 km exista insa o mini-statiune super faina care mie imi place cel mai mult de pe tot litoralul egiptean - se cheama El Gouna - nu este o statiune-santier labartata pe 50 km cum sunt Sharm si Hurghada, ci un loc gandit unitar intr-un stil ... marocano-berber :) Dar e chiar un loc placut. Am o prietena careia i-am bagat pe gat El Gouna prin 2006 pentru luna de miere si imi multumesc pana in ziua de azi :)
Din Hurghada, poti sa ajungi in excursii de-o zi (d-alea de 16 ore in autocar, stop la monument, facut poza, cumparat papirus, plecat mai departe) atat la Cairo cat si la Luxor. Din Sharm, doar la Cairo (la Luxor, cu avionul, deci, mai scump).

#6
entity22

entity22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,016
  • Înscris: 16.07.2007
Sharm e mai selecta,mai organizata si ,parerea mea personala(am fost de 2 ori la Hurghada si de vreo 5 la Sharm - mergem acolo in loc de mare in Romania d-aia am mers de asa multe ori) sunt hotelurile mai interesante ca zona de plaja (atentie,nu sunt in general cu nisip ca la noi ,unele sunt chiar pe mai multe nivele si intrarea in apa se face mai mult pe ponton peste reciful de corali ceea ce e minunat).
Se fac excursii la Cairo si Luxor si din Sharm. Hurghada si Sharm sunt practic paralel asezate deci distanta fata de Cairo e cam aceasi,drumul e altul. Problema e cu Luxor dar,evident dupa buget,se poate ajunge la Luxor cu avionul intr-o ora(de fapt zborul in sine cred ca nici nu dureaza o ora). Eu am fost acum 2 ani de la Luxor la Sharm cu undeva la 90 de dolari si cam la fel ar fi si pana la Cairo .

Eu am stat in Sharm la Hyatt Regency,Grand Rotana,Maritim Jolie Ville Golf & Resort,Renaissance Golden View. La toate mi-a placut mai putin la Rotana si cel mai mult la Hyatt .

#7
eugeniaC

eugeniaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 29.10.2009

 pescarushul, on 31st March 2010, 16:06, said:

Salve!

M-am hotarat asupra destinatiei unde vom pleca in luna de miere - Egipt! Vrem sa stam un sejur de 14 zile, insa nu reusesc sa ma decid intre cele doua statiuni. Vom pleca pe 5 iulie (stiu, caldura, sper sa suportam), iar hotelul va fi musai de 5 stele. Din cate am citit pe forum si prin rewiew-uri, se pare ca Sharm El Sheikh e mai "selecta", sunt mai multe variante de distractii (scuba diving, urcare pe varful lui Moise, safari cu atv, etc.). Desi cea mai mare parte a sejurului o sa o petrecem pe langa hotel sau prin statiune, am vrea si ceva excursii mai lungi (cairo, piramide, luxor). Ca amplasare, Hurghada pare mai accesibila unor astfel de excursii. Se organizeaza si din Sharm El Sheikh?

Astept recomandari, inclusiv hoteluri sau chestii care merita incercate, cu multumirile anticipate de rigoare.
Daca ai bani, este clar ca e mai bine sa mergi in Sharm. Depinde de cat de pretentios esti. Legat de excursii, sa stii ca nu ti le garanteaza nimeni si trebuie sa se stranga un numar minim de turisti ca sa se faca. Evident, nu le poti rezerva din tara. O excursie interesanta este pe o insula din apropiere (Giftun, recife de corali).
In Hurghada iti recomand Sea Gull 4* (e in centru, bunicel). Eu am platit 309 euro/persoana/pachet (7 nopti cu demipensiune; EB inclus). Pentru ca este vorba de luna de miere, eu ti-as recomanda totusi Sunrise Le Jardin Resort 4* (are review-uri mai bune, direct pe malul marii, all inclusive). Tot cu EB, ajunge cam 340 euro/persoana/pachet (7 nopti, all inclusive).

#8
andacomsa

andacomsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.04.2007

 pescarushul, on 31st March 2010, 16:06, said:

Salve!

M-am hotarat asupra destinatiei unde vom pleca in luna de miere - Egipt! Vrem sa stam un sejur de 14 zile, insa nu reusesc sa ma decid intre cele doua statiuni. Vom pleca pe 5 iulie (stiu, caldura, sper sa suportam), iar hotelul va fi musai de 5 stele. Din cate am citit pe forum si prin rewiew-uri, se pare ca Sharm El Sheikh e mai "selecta", sunt mai multe variante de distractii (scuba diving, urcare pe varful lui Moise, safari cu atv, etc.). Desi cea mai mare parte a sejurului o sa o petrecem pe langa hotel sau prin statiune, am vrea si ceva excursii mai lungi (cairo, piramide, luxor). Ca amplasare, Hurghada pare mai accesibila unor astfel de excursii. Se organizeaza si din Sharm El Sheikh?

Astept recomandari, inclusiv hoteluri sau chestii care merita incercate, cu multumirile anticipate de rigoare.

Am fost si eu in 2008 in Sharm, anul acesta vreau sa incerc Hurgada. Am stat 2 saptamani in care am facut o excursie la Cairo (foarte obositoare si riscanta mi s-a parut mie prin prisma felului in care se desfasoara transportul - am plecat la miezul noptii din Sharm si dupa un drum foarte stresant, datorita faptului ca soferul microbuzului dadea semne evidente de oboseala, am ajuns dimineata la Sharm). Poate merita sa mergi o data in viata la piramide insa sunt sigura ca nu voi merge de 2 ori. La muzeul de egiptologie eram atat de obosita, dupa o noapte nedormita, incat nu cred ca am fost capabila sa apreciez exponatele la adevarata valoare. Totusi trebuie sa subliniez ca mi-a placut vizita la muzeu, multe exponate interesante, semne ale civilizatiei care odata a fost Egiptul, pe de alta parte atelierul acela cu papirusuri si cel cu parfumuri sunt  .....mai nimic.

O alta excursie a fost la Ras Mohammed (Parc Natural Protejat) - din cate stiu este al doilea ca si frumusete, dupa Marea Bariera de Corali din Australia. Mi-a placut foarte mult insa nu am fost in masura sa-l apreciez la adevarata lui valoare deoarece nu stiu sa inot, in consecinta nu m-am putut bucura de tot ceea ce iti ofera el. (Sotul meu insa este un bun inotator si a fost impresionat de ce a vazut acolo). Ne-au organizat si un pranz in "stil beduin" daca-i pot spune asa.  <_<

In rest am facut ceva excursii de cateva ore cu un vaporas cu fundul de sticla, etc.
Sharm-ul este frumos in general insa, este prea comercial dupa parerea mea. Sunt curioasa sa vad ce voi gasii in Hurgada..... :rolleyes:

#9
eugeniaC

eugeniaC

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 29.10.2009
@andacomsa: Daca Sharm-ul ti s-a parut prea comercial (asa si este de fapt :)), vei fi incantata de Hurghada. Daca inca nu te-ai hotarat la un hotel, poti sa-mi trimiti mesaj si iti fac eu niste recomadari (unde am fost eu/prieteni de-ai mei).

#10
andacomsa

andacomsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.04.2007

 eugeniaC, on 8th April 2010, 08:36, said:

@andacomsa: Daca Sharm-ul ti s-a parut prea comercial (asa si este de fapt :)), vei fi incantata de Hurghada. Daca inca nu te-ai hotarat la un hotel, poti sa-mi trimiti mesaj si iti fac eu niste recomadari (unde am fost eu/prieteni de-ai mei).


Multumesc foarte mult pentru oferta. As fi acceptat-o cu recunostinta dar deja ne-am hotarat pentru Steingenberger Al Dau Beach. Sper sa fie ok. :rolleyes:

#11
chrismo

chrismo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 335
  • Înscris: 15.02.2009

 andacomsa, on 8th April 2010, 13:43, said:

Multumesc foarte mult pentru oferta. As fi acceptat-o cu recunostinta dar deja ne-am hotarat pentru Steingenberger Al Dau Beach. Sper sa fie ok. :rolleyes:
Unii spun ca e cel mai bun hotel din zona, asa ca: go for it! Si sa ne povestesti la intoarcere!

#12
cidilaw

cidilaw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.04.2010
ciao,eu plec pe 1 mai in hurghada la hotel pharaoh club 3* si e pentru prima data cand merg in egipt.mai merge cineva in perioada asta?

#13
ryky

ryky

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 20.08.2006
Am inteles ca in Egipt nu prea sunt recomandate hotelurile de 3* fiindca nu corespund standardelor europene.

Oricum vremea trebuie sa fie f buna iar apa calduta.

Cat ai platit de persoana? Cumva 200 euro?

#14
andacomsa

andacomsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.04.2007

 cidilaw, on 11th April 2010, 16:04, said:

ciao,eu plec pe 1 mai in hurghada la hotel pharaoh club 3* si e pentru prima data cand merg in egipt.mai merge cineva in perioada asta?


Si eu plec impreuna cu sotul dar pe 4 Mai, tot la Hurgada. Cred ca vremea va fi foarte buna. Acum 2 ani am fost in Sharm la sfarsitul lunii Iunie si a fost ingrozitor de cald. Sper ca de data asta va fi mai bine.

#15
cidilaw

cidilaw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 11.04.2010
da,200 de euro am platit si nu am gasit pe nimeni care sa fi spus ceva despre hotelul asta.e cineva care merge din timisoara?

 andacomsa, on 12th April 2010, 10:26, said:

Si eu plec impreuna cu sotul dar pe 4 Mai, tot la Hurgada. Cred ca vremea va fi foarte buna. Acum 2 ani am fost in Sharm la sfarsitul lunii Iunie si a fost ingrozitor de cald. Sper ca de data asta va fi mai bine.
ciao,esti cumva din arad?

#16
andacomsa

andacomsa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 10.04.2007
ciao,esti cumva din arad?[/quote]


Sunt din Cluj.  :D

Edited by andacomsa, 13 April 2010 - 17:22.


#17
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006
Uite link-ul pentru hotelul Pharaon Club http://www.pharaohot...aoClubGall.html
La pretul asta (cu avion inclus) nu te poti astepta la cine stie ce resort. Oricum, daca pleci cu mintea deschisa probabil vei avea o vacanta placuta. Am stat si eu cateva zile la un hotel de 3 stele din Hurghada (Beirut) si nu a fost de speriat... dimpotriva...

#18
iulia

iulia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 22.11.2004

 entity22, on 1st April 2010, 23:00, said:

Sharm e mai selecta,mai organizata si ,parerea mea personala(am fost de 2 ori la Hurghada si de vreo 5 la Sharm - mergem acolo in loc de mare in Romania d-aia am mers de asa multe ori) sunt hotelurile mai interesante ca zona de plaja (atentie,nu sunt in general cu nisip ca la noi ,unele sunt chiar pe mai multe nivele si intrarea in apa se face mai mult pe ponton peste reciful de corali ceea ce e minunat).
Se fac excursii la Cairo si Luxor si din Sharm. Hurghada si Sharm sunt practic paralel asezate deci distanta fata de Cairo e cam aceasi,drumul e altul. Problema e cu Luxor dar,evident dupa buget,se poate ajunge la Luxor cu avionul intr-o ora(de fapt zborul in sine cred ca nici nu dureaza o ora). Eu am fost acum 2 ani de la Luxor la Sharm cu undeva la 90 de dolari si cam la fel ar fi si pana la Cairo .

Eu am stat in Sharm la Hyatt Regency,Grand Rotana,Maritim Jolie Ville Golf & Resort,Renaissance Golden View. La toate mi-a placut mai putin la Rotana si cel mai mult la Hyatt .

As vrea sa te intreb ceva in leg cu excursiile la piramide: care dintre excursii merita mai mult? Cea de 2 zile sau cea de 1 zi? Am auzit ca in excursiile astea se pleaca la 4 dimineata, iar intoarcerea e seara tarziu si mi se pare cam obositor.
Mercic in avans.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate