Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 

Bucuresti-Montpellier

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
misake

misake

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 86
  • Înscris: 14.12.2008
Salutare tuturor.In august voi face o excursie cu masina personala pina la Montpellier si ma gindeam daca cineva a mai fost in zona cu auto si ar putea sa ma ajute cu ceva sfaturi de orice fel ar fi binevenite.

#2
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
Fii si tu punctual!
Despre ce sfaturi ai nevoie?Altfel iti raspund ca dupa depasire pe autostrada sa treci pe banda 1 si sa nu tii banda 2 ocupata

#3
mcgregory

mcgregory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 10.06.2008
Plec in trei saptamanani la Nimes,tinand cont ca Montpellier este foarte aproape ma intereseaza:
-ruta optima
-taxe autostrazi+vignete+parcari
-cazari rezonabile pe traseu
-preturi carburant
-tips&tricks(Franta are unele dintre cele mai mari taxe de autostrada)

Rog initiatorul topicului sa nu se supere,chiar nu avea rost sa mai deschid si eu inca unul!
Multumiri!

Edited by mcgregory, 13 April 2010 - 08:33.


#4
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,005
  • Înscris: 01.11.2005
NU stiu de ce va faceti asa mari problema asupra rutei

traseul clasic pentru merge in Spania(stiu ca voi nu mergeti acolo :) ) este prin H-Slo-It-F

poate ati mai auzit de la unii ca au mers prin Germania pt ca acolo nu se plateste autostrada si ca se circula mai tare.Nu recomand deoarece este mai lung cu vreo 250km si Germania este plina de lucrari si de mers bara la bara pe mult laudatele lor autostrazi(chiar urasc Germania :)) )

Ungaria:Szeged-Budapesta M5-Centura Bdp M0-Szekesfehervar-Nagykanyzsa M7-Granita Slo M70
Slovenia:Maribor A5-centura noua Maribor-Ljubliana A1-Sezana A1
Italia:Fernetti-Venezia-centura noua Venezia - Verona -Brescia A4-Piacenta A21-A7-A26-Savona-A10 Ventimiglia
Puteti face un ocol  prin Milano- apoi Genova
Ca sa va clatiti ochii de la genova la ventimiglia puteti merge pe national SP1
Franta:Nice-Aix en Provence A8-Salon de ProvenceA7-Arles  N113-Nimes-Montpelilier A9
Puteti arunca o vizita prin Monte Carlo,Nisa,Cannes

Cine nu vrea sa mearga pe autostrazi va plati diferenta  de bani prin cazare,timp pierdut,consum marit
Despre taxe nu va pot spune prea multe,nu conduc turism,platesc cu aparate speciale gen telepass
Parcari sunt foarte multe si mari mai ales prin Franta si nu se platesc oricat ai sta in ele
Preturi carburant:ro<slo<f<i,in afara autostrazilor e mai ieftin cu cativa centi

Ca si idee,un camion incarcat si limitat la 85-90 km/h are nevoie de aporximativ 26 de ore de condus efectiv de la Oradea pana la Montpellier
Nu conduceti foarte tare peste limita legala,nu faceti slalomuri,mentineti pe cat posibil o viteza constanta,nu tineti banda 2 ocupata
Nu stiu cu ce masini mergeti dar nu va faceti griji,intr-o zi am depasit de vreo 3 ori un Matiz verde de Ar de la Nice si pana dupa Montpelliere
la intoarcere puteti incerca varianta prin Germania:Nimes-Lyon-Besancon-Moulhoue-Freiburg-munchen-pasau-wels-viena-budapesta

#5
mcgregory

mcgregory

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 887
  • Înscris: 10.06.2008
Multumim frumos,bolo!Drumuri bune!  :OK:

PS.Daca o sa am timp o sa trag o fuga si pana la Barcelona,am inteles ca merita vazuta!

Edited by mcgregory, 29 April 2010 - 08:07.


#6
intel450

intel450

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 10.04.2007
Salutare!
Am citit topicul acesta si altele, pe alte forumuri - legate de taxele de drum (autostrada) din Europa. Va rog sa-mi confirmati sau infirmati daca aritmetica mea e buna.
Peste ceva timp, in vara vreau sa plec cu masina pe traseul Bucuresti - Chamonix. Am inteles ca cel mai scurt drum este prin Ungaria -Slovenia -Italia si intrare in Franta (cca. 2000 km) - ma intereseaza cel mai rapid drum, deci autostrada (poate imi sugerati si ceva locuri de inoptat)
HU - cca 15 E
Slo - cca 5 E
Italia - necunoscuta - daca ma puteti ajuta orientativ pe ruta (cred ca) Fernetti, pe linga Trieste - Milano (pe A4) - Aosta (spre tunelul Mont Blanc pe A5) - ? E
Tunelul Mont Blanc - cca 35 - 40 E
La iesirea din tunel sunt practic in Chamonix, dar vreau sa stiu daca in zona si pana la Saint Gervais se plateste ceva, si cat?
pentru intoarcere in tara - nu ma mai grabesc si probabil o sa urmez ruta - Elvetia - Austria - Ungaria - Ro (cu sau fara autostrazi - ramane de vazut - nu vreau sa fac mai mult de 4 zile)
Elvetia - cca 30 E
Austria - cca 10 E
pentru ungaria sper sa ma incadrez in valabilitatea vignetei.

Cu multumiri anticipate,
Intel450

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate