Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Ingrasaminte

- - - - -
  • Please log in to reply
105 replies to this topic

#37
ucvph

ucvph

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,172
  • Înscris: 18.01.2010
Dar ce sa fac?
Sa visez toata noaptea mese intinse cu tot felul de bunatati? :nonobad:

#38
dragoswooow

dragoswooow

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 43
  • Înscris: 23.05.2009
Nu stiu exact daca e locul potrivit,dar....eu vreau sa cresc niste legume pe o suprafata ffff mica(4-5 m patrati),si pamantul de acolo si din zona mea nu e foarte fertil.si ma gandeam sa pun ingrasamant natural(de la animale).e ok daca pun acum,tinand cont ca in curand voi planta semintele?

#39
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
e bine sa pui acum dar sa pui mranita.adica sa fie gunoi de vaca sau cal da bine putrezit.norma e de 40000kg la hectar deci la 5 m patrati ai tai trebuie 20 kg bine putrezit si il amesteci cu pamintu bine

#40
carjilai

carjilai

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 23.12.2008

 virgil67, on 13th April 2010, 13:48, said:

o intrebare de neprofesionist, sper sa ma luati ca atare: pana acum am aruncat "gunoiul" din zona gainilor. Poate fi cumva folosit ca ingrasamant, cum e cazul celui de la vaci, de exemplu? Multumesc

Cel mai bun ingrasamant este cel de cal dar si gainatul de la gaini se poate dilua cu apa, mai multe amanunte gasiti aici : http://culturaplante...grasaminte.html

#41
1981xxx

1981xxx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 27.04.2011
balega de la porc e buna ca ingrasamant? ca am o ferma de porci in zona si as avea de unde sa iau multa "materie prima"  :coolspeak:

#42
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 1981xxx, on 29th April 2011, 19:39, said:

balega de la porc e buna ca ingrasamant?
La o adica merge si cu cel de om! Oricum nu e pe primele locuri la calitate! Mai bagi ceva paie in el si trebuie sa stea cateva luni, nu cumva sa-l pui proaspat!

#43
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003
Salut,

Vreau sa va intreb daca a folosit cineva ingrasaminte din gama Rosasol ( Produse in Belgia de Rosier  ) si cat este de multumit. Eventual opinia vs. gama Ferticare de la Yara.

Disclaimer : comercializez ambele produse.

#44
NOSZTALGIA

NOSZTALGIA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 985
  • Înscris: 16.01.2011

 savantu, on 28th June 2011, 13:42, said:

Salut,

Vreau sa va intreb daca a folosit cineva ingrasaminte din gama Rosasol ( Produse in Belgia de Rosier  ) si cat este de multumit. Eventual opinia vs. gama Ferticare de la Yara.

Disclaimer : comercializez ambele produse.
ferticare este net superior ingasamantului rosasol.deaftfel dintre cele incercate de mine haifa,  yara, scotts,agriplant si altele rosasol mi sa parut cel mai slab.

#45
savantu

savantu

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 3,625
  • Înscris: 26.10.2003

 NOSZTALGIA, on 28th June 2011, 20:13, said:

ferticare este net superior ingasamantului rosasol.deaftfel dintre cele incercate de mine haifa,  yara, scotts,agriplant si altele rosasol mi sa parut cel mai slab.

Interesat; adica esti prima persoane care clasifica Rosasolul dupa toate celelalte. Poti sa-mi spui  tipul, concentratia si cultura la care a fost folosit ?

#46
xsulea

xsulea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 13.06.2011
o parere va cer si eu si am plecat ..dar inainte o scurta povestioara...Un vecin are un teren de 1000 mp si se crede mare legumicultor foarte increzator in tot ce aude...si in cursul verii dupa ce a scos cartofii pe care i-a avut plantati pe acel teren a venit cu o bascula de balegar...si apoi cu inca una...si unca una .. inca una  ... ma speriasem ...in total 4 bascule de balegar de vaca, oaie si porc de la o micoferma ...dupa ce a muncit vreo 2 zile ca sa distribuie uniform balegarul a costatat ca e prea mult , stratul depasea 15 cm... apoi in toamna a plantat tot terenul cu usturoi... ei bn acum ast parerile dv... Va multumesc.

#47
lucian-marty

lucian-marty

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 24.09.2011

 xsulea, on 5th January 2012, 16:26, said:

apoi in toamna a plantat tot terenul cu usturoi... ei bn acum ast parerile dv... Va multumesc.
  Credeam ca astepti sa creasca usturoiul.
  In ce priveste cantitatea de gunoi, o fi bine. Dar unele plante se pun in pamantul ingrasat dupa un an sau doi. De exemplu usturoiul, care se recomanda a fi plantat anul urmator gunoirii.

#48
druidu

druidu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 07.08.2012
Buna ziua
Am si eu o intrbare .Am folosit ca si ingrasamant niste cacareze de iepure puse la fermentat in apa vro 10 zile zeama rezultata am diluato cam1/20 cu asta am udat niste ardei si vinete Intrebarea me este la ce perioada pot sa folosesc ingrasamantul fara sa ard plantele

#49
manubabanu

manubabanu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 27.06.2006

 xsulea, on 05 ianuarie 2012 - 15:26, said:

o parere va cer si eu si am plecat ..dar inainte o scurta povestioara...Un vecin are un teren de 1000 mp si se crede mare legumicultor foarte increzator in tot ce aude...si in cursul verii dupa ce a scos cartofii pe care i-a avut plantati pe acel teren a venit cu o bascula de balegar...si apoi cu inca una...si unca una .. inca una  ... ma speriasem ...in total 4 bascule de balegar de vaca, oaie si porc de la o micoferma ...dupa ce a muncit vreo 2 zile ca sa distribuie uniform balegarul a costatat ca e prea mult , stratul depasea 15 cm... apoi in toamna a plantat tot terenul cu usturoi... ei bn acum ast parerile dv... Va multumesc.

Acum,ne spui si noua ce a facut vecinul?
Cat usturoi a scos?

#50
erapav

erapav

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 08.09.2010
Buna ziua! Ce parere aveti de dolomita in pomicultura si legumicultura si unde pot gasi?

#51
cobaiu88

cobaiu88

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 22.05.2011
Oferta vanzare Dolomita DEL-CA-MAG   
     
SC NICCOTRANS SRL
  Adresa:Calea Sighisoarei nr.504
  TG-MURES Jud.Mures
Telefon:0744.528.210
Telefon:0745.187.009




INGRASAMANT 100% NATURAL PE BAZA DE CALCIU SI MAGNEZIU PENTRU CULTURI DE CAMP, LEGUME, VITA DE VIE, POMI FRUCTIFERI. PROSUSUL POATE FI FOLOSIT SI CA SUPLIMENT MINERAL IN ALIMENTATIA VACILOR, PORCILOR, PASARILOR, OILOR.

DEL-CA-MAG,supliment alimentar si amendament
1Kg dolomita=1.40 lei +TVA.
Produsul este ambalat in saci de 40 Kg
Pretul unui sac este de 70 lei(inclus TVA)
La cantitai mai mari se poate negocia.

#52
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
eu vad ca ati vorbit doar de legume. pentru pomi stiti vr-un complex bun? (fosfor si potasiu)
balegarul de vaca ce anume contine? eu stiu ca acid(azot)... sau am niste informatii foarte impertinente???
p.s. dolomita a folosit cineva la pomi? vad ca e pe baza de calciu si magneziu. de fosfor si potasiu ce fac??

Edited by RazvanGL1, 03 April 2013 - 17:44.


#53
ionathan

ionathan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 11.02.2012
Te duci si cumperi un sac de ingrasaminte complexe 15:15:15: si il imprastii la pomi. daca ai gunoi de bovine, gaini, porci il faci fain frumos o gramada organizata sub forma de paraleliped si pana la toamna se face numai bun de adm. la pomi. Daca semeni in jurul gramezii niste dovleac esti cel mai tare, Vrejii de urca pe gramada o umbresc mentinand umiditatea in gramada de gunoi facilitand fermentatia gunoiului.

Noroc!

#54
RazvanGL1

RazvanGL1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 25.03.2010
Înțeleg. Dar balega de vita asigura prunului tot ce are nevoie? Sau ar trebui completat cu îngrășământ complex? Azotul este bun? Bălegar am.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate