Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Macedonia de Nord

- - - - -
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
Cu surprindere, avand in vedere ca e destul de aproape de noi, am vazut ca nu exista topic dedicat acestei tari, doar cateva referiri in partea de turism auto
Saptamana viitoare, dupa Pasti vrem sa mergem la Ohrid, poate trecem cateva ore si prin capitala Skopje. Sunt convins ca macar in trecere, destui forumisti au ajuns prin zona, asa ca impartasiti-ne si noua din experienta voastra
Obiective, impresii...

#2
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
In F.Y.R.O.Macedonia (denumirea international acceptata a acestui stat) se vorbeste limba bulgara, in care anumite cuvinte au fost inlocuite cu altele din sarba, dupa sfarsitul primului razboi mondial cand s-a format regatul Sarbilor, Croatilor si Slovenilor.
Singura limba de circulatie internationala larg vorbita este, culmea, italiana... probabil pentru ca multi dintre locuitorii Macedonia au lucrat acolo.
Mie mi-a placut foarte mult Macedonia, pentru ca, vorbind bulgara, ma simteam ca acasa!  :clapping:
Drumurile sunt bune, au si autostrazi care leaga capitala de principalele orase ale tarii, preturile sunt mai mici decat in Romania, inclusiv hainele (cele fabricate in Macedonia) sunt de calitate si... ieftine!  :D
Am stat in Skopje, Veles, Bitola si Ohrid!
In partea de vest, spre Albania sunt multi etnici albanezi, iar pe tarabele din Struga (un oras de pe malul Ohridului, aproape de granita cu Albania) gasesti foarte multe articole cu sloganul "Proud to be albanian"  :huh:
Una peste alta, mi-a placut tara si as reveni oricand, dar nu anul asta pentru ca am alte planuri...

#3
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006

View Postcopjob2000, on 31st March 2010, 09:54, said:

In F.Y.R.O.Macedonia (denumirea international acceptata a acestui stat) se vorbeste limba bulgara, in care anumite cuvinte au fost inlocuite cu altele din sarba, dupa sfarsitul primului razboi mondial cand s-a format regatul Sarbilor, Croatilor si Slovenilor.
Singura limba de circulatie internationala larg vorbita este, culmea, italiana... probabil pentru ca multi dintre locuitorii Macedonia au lucrat acolo.
Mie mi-a placut foarte mult Macedonia, pentru ca, vorbind bulgara, ma simteam ca acasa!  :clapping:
Drumurile sunt bune, au si autostrazi care leaga capitala de principalele orase ale tarii, preturile sunt mai mici decat in Romania, inclusiv hainele (cele fabricate in Macedonia) sunt de calitate si... ieftine!  :D
Am stat in Skopje, Veles, Bitola si Ohrid!
In partea de vest, spre Albania sunt multi etnici albanezi, iar pe tarabele din Struga (un oras de pe malul Ohridului, aproape de granita cu Albania) gasesti foarte multe articole cu sloganul "Proud to be albanian"  :huh:
Una peste alta, mi-a placut tara si as reveni oricand, dar nu anul asta pentru ca am alte planuri...
multam! ce e de preferat sa am in ohrid, card bancar, sau cash (euro) pt a schimba  la casele de schimb sau banci?

#4
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Depinde...
Eu prefer plata cu cardul...si intreb peste tot, pe unde vreau sa cumpar ceva, daca ai POS, dar daca nu, am mai si schimbat euro...
Apropo, cursul de schimb este 1 euro - 68,385 dinari.

Edited by copjob2000, 31 March 2010 - 13:16.


#5
Imperator

Imperator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 07.02.2007

View Postvirgil67, on 31st March 2010, 07:10, said:

Cu surprindere, avand in vedere ca e destul de aproape de noi, am vazut ca nu exista topic dedicat acestei tari, doar cateva referiri in partea de turism auto
Saptamana viitoare, dupa Pasti vrem sa mergem la Ohrid, poate trecem cateva ore si prin capitala Skopje. Sunt convins ca macar in trecere, destui forumisti au ajuns prin zona, asa ca impartasiti-ne si noua din experienta voastra
Obiective, impresii...
Ohrid este unul din cele mai frumoase locuri din Balcani, dar din pacate nu am mai ajuns pe acolo din 1998... Dar e un loc superb ! Cred ca sfaturile mele sunt putin cam depasite, dar in principiu, nu trebuie ratat orasul vechi din Ohrid (asta oricum il vezi), dar si biserica Sv. Naum (parca ii zice) de la sud de lac, la 2 km de granita cu Albania

#6
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006

View PostImperator, on 1st April 2010, 19:11, said:

Ohrid este unul din cele mai frumoase locuri din Balcani, dar din pacate nu am mai ajuns pe acolo din 1998... Dar e un loc superb ! Cred ca sfaturile mele sunt putin cam depasite, dar in principiu, nu trebuie ratat orasul vechi din Ohrid (asta oricum il vezi), dar si biserica Sv. Naum (parca ii zice) de la sud de lac, la 2 km de granita cu Albania
multumesc de sfaturi,  o sa fiu sapt viitoare (miercuri-sambata), promit sa vin cu poze!

#7
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006
Am fost in macedonia, 3 zile la Ohrid, am trecut la dus si prin skopje. Am stat la o pensiune de o stea, dar pretul foarte bun (20 euro/noapte) si frumusetea orasului au compensat micile neajunsuri, in speta baia pe hol.
Ohridul este superb, pentru cine nu a fost, sa nu-l ratati, sunt 800 km de la bucuresti, la intoarcere i-am facut intr-o zi, plecati la 7.30 ora locala, cu oprire pt pranz in blagoevgrad, am fost la 21.15 acasa.

Cateva poze (primele 5 din skopje, restul ohrid)

Attached Files



#8
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007

View Postvirgil67, on 31st March 2010, 08:10, said:

Cu surprindere, avand in vedere ca e destul de aproape de noi, am vazut ca nu exista topic dedicat acestei tari, doar cateva referiri in partea de turism auto
Saptamana viitoare, dupa Pasti vrem sa mergem la Ohrid, poate trecem cateva ore si prin capitala Skopje. Sunt convins ca macar in trecere, destui forumisti au ajuns prin zona, asa ca impartasiti-ne si noua din experienta voastra
Obiective, impresii...


La rubrica "Alte vacante in strainatate" exista un topic Macedonia. Am scris si eu anul trecut acolo si am pus mai multe poze. Topicul are 7 postari, poate adminul il uneste cu asta, sa nu se imprastie/piarda informatia  :thumbup: .

Mai sunt si altele care ar trebui mutate de acolo, de ex. topicul Japonia la Vacante in Asia.

#9
virgil67

virgil67

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 431
  • Înscris: 28.01.2006

View Posthawky, on 1st June 2010, 22:50, said:

La rubrica "Alte vacante in strainatate" exista un topic Macedonia. Am scris si eu anul trecut acolo si am pus mai multe poze. Topicul are 7 postari, poate adminul il uneste cu asta, sa nu se imprastie/piarda informatia  :thumbup: .

Mai sunt si altele care ar trebui mutate de acolo, de ex. topicul Japonia la Vacante in Asia.
am vazut si eu dar abia dupa ce m-am intors de la Ohrid. Oricum am intalnit romani si masini romanesti destule in Macedonia, si mi se pare normal, sunt la 4-500 de km de noi, doar cu bulgaria "tampon" si chiar sunt locuri de vazut. Plus soselele, zic eu f bune pentru zona balcanica.

#10
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Atât că în partea vestică, spre Albania, etnicii albanezi nu vor să vorbească decât în limba lor...și nu în macedoneană! :huh:

#11
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007

View Postvirgil67, on 2nd June 2010, 08:42, said:

am vazut si eu dar abia dupa ce m-am intors de la Ohrid. Oricum am intalnit romani si masini romanesti destule in Macedonia, si mi se pare normal, sunt la 4-500 de km de noi, doar cu bulgaria "tampon" si chiar sunt locuri de vazut. Plus soselele, zic eu f bune pentru zona balcanica.

Asa e, virgil67, si nu doar autostrada sau soseaua principala, ci si celelalte, care leaga centrele mai mari.

Dupa cum spuneam pe topicul de Thassos, anul acesta am mai vizitat cate ceva in Macedonia. De documentat, m-am documentat pe internet, asa ca oricine doreste, o poate face.

La dus, am vizitat anticul Stobi, imediat dupa Gradsko, cand vii dinspre Nis. Apar din vreme indicatoare maro pe autostrada. Cand ajungi in punctul respectiv, pe stanga, dincolo de autostrada vezi drapelul macedonean pe o colina. Acolo e Stobi. De fapt, iesi de pe autostrada, conform indicatorului si dupa 500 m esti in fata sitului. Am platit cate 2 euro de persoana intrarea. Un tanar, care vorbea engleza, s-a oferit sa ne fie ghid dar i-am spus ca ne grabim si nu vom sta mult. In afara de o masina cu numar de Serbia, nu mai era altcineva acolo. La plecare am mai vazut un grup de 4 persoane, intrand. Cand mai trec pe acolo, ii voi acorda timp mai lung pentru vizitare, acum am stat doar o ora.

Stobi a fost construit incepand cu anul 197 i.e.n. si a fost capitala provinciei Macedonia Salutaris. Un cutremur de pamant a distrus asezarea prospera in 518 si, practic, nu a mai fost recladita, chiar daca a mai fost sporadic mentionata in documente. Ca si la celalalt sit vizitat, rezulta ca din lipsa de fonduri, nu a fost inca descoperit totul. Se mai fac sapaturi. Acum au probabil acces si la fonduri europene si poate vor scoate mai multe la lumina. Chiar si asa, mozaicurile pastrate aici sunt foarte frumoase, mai ales cele din Baptiseriul Sinagogii.  Primele 8 poze sunt de la Stobi.

La intoarcerea de pe Thassos, am mers in mod expres, dupa Salonic, pana la Kozani, ca sa iesim din Grecia pe la Niki. La cca. 12 km de granita se afla Bitola si la intrarea in Bitola, pe un drum lateral de 2-3 km se ajunge la celalalt sit, chiar mai bine conservat dupa parerea mea, la Heraklea. Aceasta asezare a fost fondata de Filip al II-lea al Macedoniei. Centrul s-a dezvoltat mult, fiind situat pe antica Egnatia Odos, iar in sec. al 4-lea e.n. era un important centru episcopal. Se vad urmele palatului episcopal. Si aici, mozaicurile sunt foarte frumoase, chiar mai frumoase si mai multe ca la Stobi. Despre mozaicul mare, numit "Universul", la care se lucreaza pentru conservare, am citit ca este lucrat din pietricele mici de 27 de culori, specificandu-se ca doar mozaicurile de la Pompei sunt mai colorate (32 culori). Cel de la Heraklea este considerat unul dintre cele mai frumoase din lume (din cele pastrate, bineinteles).

In ambele locuri s-au pastrat: strada principala, o fantana a orasului, urme de bazilici si de terme si cate un amfiteatru.

La Heraklea am platit 10 euro intrarea pentru 2 persoane + permis de fotografiere si am primit rest 100 denari (costul total era de 500 denari, iar echivalarea apartine celui de la casa), cu care am platit apoi 2 taxe de autostrada de cate 50. Baiatul de la casa a iesit si ne-a indicat sensul de mers pentru vizitare si ne-a dat cateva explicatii sumare. Vorbea bine limba engleza. Urmatoarele 10 poze sunt de la Heraklea.

Sper sa fii trezit dorinta si altor compatrioti de a vedea aceste locuri , poate mai ales a celor care vin din partea de vest a Romaniei spre Grecia (ma gandesc ca celor din Bucuresti le este mai peste mana dar ar putea fi o destinatie de concediu in sine), fiindca le este in drum si merita macar cate o oprire de o ora, o ora si jumatate!

Attached Files



#12
Charlie_Kaufman

Charlie_Kaufman

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 04.07.2009
Am fost si eu in Macedonia, in Ohrid, acum o saptamana. N-am stat prea mult, doar 3 zile, ca am venit din Bulgaria care era destinatia principala.De fapt, destinatia Ohrid am ales-o in graba, cu o zi inainte de plecare.
Am intrat in Macedonia prin punctul de trecere a frontierei de la Delcevo, undeva in munti pe la 1300 metri. Stiam ca putem trece doar cu buletinele, (atata lucru m-am interesat inainte de a pleca la drum caci n-aveam pasapoarte), dar am avut ceva emotii la granita. Ca de obicei, toata lumea se leaga de cartile noastre de identitate care nu au data nasterii trecuta, plus ca ne-au verificat bagajele, am plimbat un memory stick de la un ghiseu la altul si toata operatiunea  durat cam o ora, desi nu erau decat vreo 2-3 autoturisme in fata noastra.
Surpriza pt noi, drumurile prin Macedonia au fost relativ bune, tinand cont ca 90% din drumul de la Delcevo la Ohrid trece prin munti si dealuri, serpentine, urcare, coborare (cel putin traseul ales de noi, prin Stip-Veles-Prilep-Bitola).
Am luat-o putin si pe autostrada, cam 25 de km, am platit 1 euro pe segmentul asta (50 de denari ar fi fost, dar nu schimbasem inca euro in denari si au acceptat si euro cu placere). Mi-a placut ideea de a nu plati vinieta, platesti doar segmentele de autostrada pe care le folosesti.
Am facut cam 5 ore de la granita pana la Ohrid si sunt cam 330 km, deci o medie de viteza nu f buna, dar am mers cu grija, ca nu stiam drumul, tara necunoscuta, am admirat si peisajul. La intoarcere am observat ca de fapt nu era nici un radar pe traseul asta si am calcat-o putin...

Ohridul e un oras minunat si merita vazut.
Cand am intrat in Ohrid aveam niste adrese de pensiuni luate de pe net, o harta a orasului printata de pe net si ma chinuiam sa gasesc una din pensiuni, cand un tip pe bicicleta se aproprie de masina noastra la un stop si ne propune cazare intr-un apartament de 2 camere relativ central, la 2 minute de bazar.
N-am negociat nimic cu el, eram obositi si voiam sa ne cazam cat mai repede si un apartament la 25 de euro/noapte ni s-a parut un pret f bun.
Apartamentul curat, cu bucatarie utilata, baie, balcon, fara peisaj ca era in spatele unui bloc cu 4 etaje, dar merita toti banii.
Primul lucru pe care l-am observat cand m-am dat jos din masina a fost ca macedonenii isi lasa bicicletele peste tot, nelegate de nimic, rezemate de un zid, in fata blocului, sau pe scara, in piete etc. Sunt multi biciclisti in Ohrid, sunt femei, barbati in varsta, tineri, oameni la costum care pedaleaza. Poate de asta Ohridul este un oras asa linistit, sunt mai putine masini ca in alte parti si alea care sunt, sunt vechituri locale: Zastava, Yugo. Si nu sunt asa multe scutere ca in orasele grecesti, deci poti sa mergi pe stradutzele inguste si in panta fara stress.
Nu mai povestesc de cat de minunat se vede lacul de pe zidurile fortaretei lui Samuil, caci se observa din pozele pe care le gasesti peste tot pe net.
Am prins niste zile calde, placute, la vreo 28-30 de grade, prielnice pentru plimbari in oras si excursii in jur, chiar si pentru plaja si scaldat, desi apa nu era f calda, dar suficient de calda, poate pe la 19-20 de grade.
Am vazut in afara de bisericile din oras, al caror tarif de intrare este de 100 denari pentru straini, Muzeul de pe Apa- Lacustra din Gradishte, f interesanta, cu niste locuinte lacustre care arata cum traiau bastinasii intre sec 12-8 iHr. Peisajul acolo este superb, zici ca esti pe o insula tropicala, apa este f limpede, vezi pestisorii pe fundul lacului, casutele alea cu stuf si in spate dealurile impadurite, de un verde crud.
Am facut baie in satul Peshtani (care inseamna pescari), plaja e cam ingusta si plina de pietris, dar incepuse sa se intunece inspre sud, si ne-am oprit aici.
Am ajuns si in Trpeica, e asezat pe malul abrupt, ca un sat din Toscana. La Sv Naum n-am mai ajuns.
Ca sa nu ma mai intind cu povestile, preturile sunt mici in Ohrid (s-a mai spus asta cred), mai mici ca in Romania, mancarea este buna si ieftina, berea lor Skopsko e bunicica, au un fel de zacusca traditionala-Ajvar se numeste, din ardei f buna, baclavaua e ieftina (desi parca nu asa buna ca in Bulgaria, dar mai ieftina, cam 5 lei), suvenirurile sunt ieftine, personalul din magazinase, supermarketuri este mult mai politicos ca la noi, (de fiecare data statea cineva in spatele nostru, nu ca sa ne pazeasca, ci sa ne ajute cu informatii, sfaturi).
Si de fiecare data cand am spus ca suntem romani, ni s-a raspuns cu un zambet, semn ca faima noastra negativa nu a ajuns in locurile astea frumoase.

P.S. Pozele nu am postat, ca le am in alt calculator, dar voi posta in curand.

#13
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Ha!
Nici macar nu stiu unde este Romania!

#14
ice cube

ice cube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.12.2005
Ai o adresa, sau ceva de contactat aia unde ai stat? M-ar interesa si pe mine o calatorie la Ohrid si cat ai platit tu la apartament e super bine.

#15
boby_77`

boby_77`

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 16.01.2006

View Postice cube, on 7th July 2010, 22:16, said:

Ai o adresa, sau ceva de contactat aia unde ai stat? M-ar interesa si pe mine o calatorie la Ohrid si cat ai platit tu la apartament e super bine.

Pentru toti cei care vor sa mearga la Ohrid le recomand sa consulte site-ul http://www.visit-ohrid.com , pentru a gasi cazare.

#16
copjob2000

copjob2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,813
  • Înscris: 26.11.2006
Am facut rezervare pe booking!

#17
ice cube

ice cube

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 02.12.2005
Se practica pe acolo plata cu cardul la comercianti? Se poate plati in Eur? La cazare vor Eur, sau moneda locala, care banuiesc ca e dinarul?

Edited by ice cube, 23 July 2010 - 18:49.


#18
hawky

hawky

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 26.11.2007

View Postice cube, on 23rd July 2010, 19:48, said:

Se practica pe acolo plata cu cardul la comercianti? Se poate plati in Eur? La cazare vor Eur, sau moneda locala, care banuiesc ca e dinarul?

Moneda lor se numeste denar, nu dinar ca la sarbi.

Sunt magazine care accepta plata cu card. Depinde unde te cazezi. Eu am avut rezervare prin booking.com si am platit cu euro. Vezi aici: http://www.booking.c...CFQ53ZgodklIjrg  SAU    http://www.eurobooki...CFQ4eZwoduFDtqQ[/

Poti sa te uiti si la mine pe blog, sa vezi cate ceva despre Ohrid si imprejurimi [url="http://travelinghawk.blogspot.com/"]http://travelinghawk.blogspot.com/

Edited by hawky, 01 August 2010 - 00:19.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate