Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni

Dalți gravare lemn
 Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...

Orientare antena prime focus
 Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...

Internetul este neutilizabil fara...
 Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana

Cum se imparte legal o mostenire ...
 

Zona Zell am See - Kaprun

- - - - -
  • Please log in to reply
220 replies to this topic

#19
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006
Am scris eu pe aici ..daca ai rabdare vei gasi foarte multe amanunte.
Dimineata iti recomand sa mergi la baraje(numai daca este vreme buna).Apoi poti urca pe Kitz si la coborare sa faci cheile Sigmund thum klamm(la capatul statiunii Kaprun). Daca stai 6 zile poti lua salzburgerlandcard
http://www.salzburgerlandcard.com/
Langa Werfen este castelul
http://www.salzburg-...n.at/de/werfen/
iar foarte apropae sunt pesterile de gheata Eisriesenwelt
http://www.eisriesen...C...ome&lang=EN
Stai linistit,oficiile de turism din zona iti vor raspunde la 500 de intrebari ,nu la 233.  :)
Poti da un mail la
[email protected]
si sa le ceri brosuri cu tot ce te intereseaza....in cateva zile vei primi un plic mare cu pliante,harti etc,etc.

#20
b4nite4u

b4nite4u

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 21.02.2010

View PostBOGDAN DSN, on 25th June 2010, 22:02, said:

Am scris eu pe aici ..daca ai rabdare vei gasi foarte multe amanunte.
Dimineata iti recomand sa mergi la baraje(numai daca este vreme buna).Apoi poti urca pe Kitz si la coborare sa faci cheile Sigmund thum klamm(la capatul statiunii Kaprun). Daca stai 6 zile poti lua salzburgerlandcard
http://www.salzburgerlandcard.com/
Langa Werfen este castelul
http://www.salzburg-...n.at/de/werfen/
iar foarte apropae sunt pesterile de gheata Eisriesenwelt
http://www.eisriesen...C...ome&lang=EN
Stai linistit,oficiile de turism din zona iti vor raspunde la 500 de intrebari ,nu la 233.  :)
Poti da un mail la
[email protected]
si sa le ceri brosuri cu tot ce te intereseaza....in cateva zile vei primi un plic mare cu pliante,harti etc,etc.


Multumesc pentru raspuns. Cam asta aveam si eu de gand sa fac, dupa multa cercetare pe goagal earth si alte site-uri. Dar ma gandeam ca n-am timp sa fac si barajele si Kitzsteinhorn in aceeasi zi. Asta mi-ar lasa o zi libera pentru alte minunatii.

#21
sarrahdam

sarrahdam

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 01.04.2007
Pentru cine e interesat de cazare in Zell am See, va dau o adresa unde am stat eu acum 2 ani si mi-a placut foarte mult: http://www.landhaus-...nwohnung_en.htm. Am stat la Appart.II care este identic ca in poze cu semineu, are sufragerie si 2 dormitoare, bucatarie utilata cu tot ce vrei, foarte frumos apartamentul. Daca vreti puteti sa luati si mic dejun de la ei. Eu nu am luat. Proprietarul este o familie din Cehia, tanara cu 2 copii mici. Nu va deranjeaza copii, nu aveti nici o grija. Au si o mini piscina langa casa, daca mergeti cu copii. Pe proprietareasa o cheama Martina, vorbeste si engleza, am facut rezervare direct pe email si am platit 68 euro/zi, in conditiile in care am stat vreo 10 zile. Daca stai mai mult de 5 zile poti negocia cu ea tariful.

#22
bancher

bancher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.09.2005
am facut eu o rezervare pt iulie la   Haus Ripper -5 nopti -32 euro/pers/zi  - mic dejun + card. Rezervare facuta prin mail fara sa platesc ceva in avans -sper sa nu am surprize....

Imi propun sa merg pe
- transfagarasanul lor 1 zi
-  baraje 1 zi + seara cheile din kaprun ... parca
- 1 zi salzburg
- 1 zi casca kriml, sau cum se scrie...
- 1 zi zona lacurilor - e un pic mai departe dar vreau sa le vad

varianta in caz de ploaie -  1 zi pesteri


Masa - dimineata la pensiune/ seara din magazinele lor si probabil vreo 2 seri pe la restaurante


Astept pareri (vreau sa vad natura si nu muzee etc)


1 noapte la paprika -granita cu ungaria-32 euro camera- dar cica pretul se poate modifica ... - rezervare facut prin mail

Drumul din Salzburg spre Kaprun trece prin Germania? Daca da trebuie sa achit rovinieta etc?

#23
saxonul

saxonul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 102
  • Înscris: 13.02.2008

View Postbancher, on 27th June 2010, 10:07, said:

am facut eu o rezervare pt iulie la   Haus Ripper -5 nopti -32 euro/pers/zi  - mic dejun + card. Rezervare facuta prin mail fara sa platesc ceva in avans -sper sa nu am surprize....

Imi propun sa merg pe
- transfagarasanul lor 1 zi
-  baraje 1 zi + seara cheile din kaprun ... parca
- 1 zi salzburg
- 1 zi casca kriml, sau cum se scrie...
- 1 zi zona lacurilor - e un pic mai departe dar vreau sa le vad

varianta in caz de ploaie -  1 zi pesteri


Masa - dimineata la pensiune/ seara din magazinele lor si probabil vreo 2 seri pe la restaurante


Astept pareri (vreau sa vad natura si nu muzee etc)


1 noapte la paprika -granita cu ungaria-32 euro camera- dar cica pretul se poate modifica ... - rezervare facut prin mail

Drumul din Salzburg spre Kaprun trece prin Germania? Daca da trebuie sa achit rovinieta etc?

Nu ai de ce sa treci prin Germania, decat daca vrei sa treci pe la Berchtesgaden. In mod normal o iei pe A10 si apoi pe 311 de la Salzburg la Kaprun. Iar in Germania oricum nu e vigneta, in pretul benzinei e inclusa taxa de drum.

Edited by saxonul, 29 June 2010 - 15:45.


#24
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postbancher, on 27th June 2010, 10:07, said:

am facut eu o rezervare pt iulie la   Haus Ripper -5 nopti -32 euro/pers/zi  - mic dejun + card. Rezervare facuta prin mail fara sa platesc ceva in avans -sper sa nu am surprize....

Imi propun sa merg pe
- transfagarasanul lor 1 zi
-  baraje 1 zi + seara cheile din kaprun ... parca
- 1 zi salzburg
- 1 zi casca kriml, sau cum se scrie...
- 1 zi zona lacurilor - e un pic mai departe dar vreau sa le vad

varianta in caz de ploaie -  1 zi pesteri


Masa - dimineata la pensiune/ seara din magazinele lor si probabil vreo 2 seri pe la restaurante


Astept pareri (vreau sa vad natura si nu muzee etc)

1 noapte la paprika -granita cu ungaria-32 euro camera- dar cica pretul se poate modifica ... - rezervare facut prin mail

Drumul din Salzburg spre Kaprun trece prin Germania? Daca da trebuie sa achit rovinieta etc?


Grossglockner Hochalpenstrasse trebuie facut intr-o zi senina. Urmareste prognoza meteo si aici http://www.grossgloc...strasse/.Pleaca mai de dimineata ca sa apuci sa urci la Kaiser Franz-Josef Hohe,adica langa Grossglockner. Cand parcarea de aici se umple, accesul masinilor este oprit intr-un loc de asteptare de mai jos. Cazurile de acest gen sunt mai rare ,dar se intampla. Sa verifici bine franele iar daca simti ca se incalzesc sa opresti in parcari[ sunt foarte multe]
Rezerva o zi pentru Berchtesgadenland, in Germania.[ este parc national] Merita vazut lacul Konigssee cu biserica Sf.Bartolomeu [simbol al Bavariei] si salina
La cascada Krimmlwasserfalle urca pana la nivelul de sus [parca trei] si pregateste-te de niste poze pe cinste

#25
bancher

bancher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.09.2005
multumesc pentru sfaturi

La pensiune la care voi sta o sa primesc Zell am see Kaprun card gratis (vad ca multe pensiuni il ofera gratis). Totusi nu inteleg... cu el am o intrare gratis la rezervoare etc?- in ghidul lor zice ca economisec 17 euro acolo - :D ,  o fi vreo oferta noua pt 2010?-parca asa inteleg eu

help... sau ma doar visez...

#26
baril

baril

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 291
  • Înscris: 20.02.2008

View Postbaril, on 29th June 2010, 17:00, said:

Grossglockner Hochalpenstrasse trebuie facut intr-o zi senina. Urmareste prognoza meteo si aici http://www.grossgloc...strasse/.Pleaca mai de dimineata ca sa apuci sa urci la Kaiser Franz-Josef Hohe,adica langa Grossglockner. Cand parcarea de aici se umple, accesul masinilor este oprit intr-un loc de asteptare de mai jos. Cazurile de acest gen sunt mai rare ,dar se intampla. Sa verifici bine franele iar daca simti ca se incalzesc sa opresti in parcari[ sunt foarte multe]
Rezerva o zi pentru Berchtesgadenland, in Germania.[ este parc national] Merita vazut lacul Konigssee cu biserica Sf.Bartolomeu [simbol al Bavariei] si salina
La cascada Krimmlerwasserfalle urca pana la nivelul de sus [parca trei] si pregateste-te de niste poze pe cinste

Daca urmaresti mai mult peisajele si natura mergi neaparat si aici http://www.liechtens...glish/klamm.htm. Nu este departe de Kaprun. Ca si la Krimmerwasserfalle  iti recomand incaltaminte de munte sau macar niste adidasi.

#27
max888

max888

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 29.06.2009

View Postbancher, on 27th June 2010, 11:07, said:

am facut eu o rezervare pt iulie la   Haus Ripper -5 nopti -32 euro/pers/zi  - mic dejun + card. Rezervare facuta prin mail fara sa platesc ceva in avans -sper sa nu am surprize....

Imi propun sa merg pe
- transfagarasanul lor 1 zi
-  baraje 1 zi + seara cheile din kaprun ... parca
- 1 zi salzburg
- 1 zi casca kriml, sau cum se scrie...
- 1 zi zona lacurilor - e un pic mai departe dar vreau sa le vad

varianta in caz de ploaie -  1 zi pesteri


Masa - dimineata la pensiune/ seara din magazinele lor si probabil vreo 2 seri pe la restaurante


Astept pareri (vreau sa vad natura si nu muzee etc)


1 noapte la paprika -granita cu ungaria-32 euro camera- dar cica pretul se poate modifica ... - rezervare facut prin mail

Drumul din Salzburg spre Kaprun trece prin Germania? Daca da trebuie sa achit rovinieta etc?
Cand ai rezervarea, din ce data? Te intreb pentru ca si eu merg in Kaprun incepand cu data de 22.07.

#28
bancher

bancher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.09.2005
pe scurt

In fctie de vreme (cam ploioasa) programul a fost

1 zi - dimineata cascada krimml -merita (sorry daca nu scriu corect) - gratis - cu cardul Zell am see-Kaprun care l-am primit de la pensiune (Cam toate iti dau acest card gratis)- dar am platit o parcare cu 4 euro.... probabil erau si gratis
      - pe la amiaza m-am indreptat spre innsbruck - am  trecut pe langa un transfagarasan mai mic unde am lasat 7.5 euro la bariera....-si cu un popas la cristalele Swarovschi unde am decontat 9.5 euro -pers (nu merita absolut deloc)

2. - vreme ploioasa- dimineata cheile din Kaprun -gratis
         - barajele kaprun -gratis- am prins cam 2 ore fara ceata - norocosi am fost...-frumoasa zona
         -seara zell am see -cu vaporul pe lac si telecabina Schimmiten -gratis ambele

3. - dimineata cheile ceva cu Kleim...-gratis (totul e gratis datorita cardului) am mai mers putin si am dat si de cheile Lichenstein...4 euro (merita) dupa aia orasul Hallstat si Wolfgang unde am fost cu trenuletul (am prins trenul de la ora 3) - cam scump acest tren- 30 euro /pers...si din motivul asta nu prea le-as recomanda celor cu buget mai mic , mai bine o telecabina ca e mai ieftin si vezi acelasi lucru in alta parte -


4. - in sfarsit o zi fara pic de nori si ceata si clar am mers pe Transfagarasanul lor renumit -26 euro cu masina (am beneficiat de reducere 2 euro datorita cardului) si la intoarcere la bariera e o gratina zoologica micuta -dar merita (gratis cu cardul)- frumoasa zona....


5. maine home, poate urc cu telecabina la Kitz si pesteri (tot gratis cu acest card-bun card -banuiesc ca din cauza crizei.. mai sunt si alte facilitati-piscina etc) - oricum austria alta lume...civilizatie nu gluma, drumuri excelente- pe drumurile lor nu m-a depasit  nimeni(in afara de autostrada) si am respectat viteza lor - deci alt mod de a gandi...sper sa nu fi prins vreun radar fix ca am mai depasit cu max 10 km pe ora din neatentie..mda

si o gramada de tuneluri.... foarte frumoase

despre pensiunea Ripper- curata, retrasa,  oamenii ok, mancarea se putea si mai bine -  nu prea a fost bufet suedez... mai mult a fost continental

#29
sweden

sweden

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.07.2007
Salut,
acest card-zell amsee=kaprun- se poate cumpara de undeva daca nu ai cazare la un hotel sau o pensiune partenera? sau singura posibilitate este cazare la un resort partener...

#30
bancher

bancher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 19.09.2005
nu stiu daca se poate cumpara dar pe site-ul fiecarei pensiuni iti spune daca iti ofera cardul sau nu... e de culoare albastru

#31
sweden

sweden

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.07.2007

View Postbancher, on 8th July 2010, 22:41, said:

nu stiu daca se poate cumpara dar pe site-ul fiecarei pensiuni iti spune daca iti ofera cardul sau nu... e de culoare albastru
ok, multumesc.
am vazut ca unele pensiuni ofera acest card, dar eu am gasit o cazare f buna raportata calitate-pret la un hotel care nu este partener si as fi vrut totusi sa cumpar acest card.

#32
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Dragilor,

Apelez la voi pt ajutor: eu am fost acum un an in zona Fuschl am See la o pensiune unde mi-a placut enorm dar din pcate nu mai au locuri libere.
Mi-ati putea recomanda o pensiune /apartament pentru 3 persoane cu masina undeva in jur de 80 E/cam cu/fara mic dejun daca stiti? Nu am date fixe, ma intereseaza sa stau cam o saptamana undeva in perioada 25 iulie - 5 august. Vin cu masina deci sunt flexibila.
As prefera : astea ar fi minunante pt mine -  o piscina, o gradina ceva sa ma relaxez un pic

Stiu ca apelez cu foarte putin inainte dar sper sa reusesc sa gasesc ceva cu ajutorul vstru

#33
BOGDAN DSN

BOGDAN DSN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 26.01.2006
uite aici
http://www.tiscover....,home/home.html

si pentru Fuschl am see mai sunt locuri
http://www.tiscover....,home/home.html

sau poti incerca aici
http://www.tiscover....lpos=channeltab
e imposibil sa nu gasesti ceva...chiar daca pleci fara rezervare....important e sa ajungi pana la ora 16,maxim 17 in zona, ca sa ai timp sa cauti(inclusiv la oficiul de turism din satul respectiv)

#34
belami

belami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.04.2007
Imi cer scuze daca postul meu ar putea fi offtopic dar, as dori o recomandare pentru:
1. o statiune/orasel/oras din Austria
2. intr-o zona cu munti cat mai inalti (spre 3000m)
3. care sa fie mai animata (terase, restaurante)
4. in care as vrea sa stau 4 nopti , max 50Euro camera (2 pers)
Venim din Italia (Venetia) cu masina ( probabil prin Villach )
Am mai fost in Austria cu trenul in: Viena, Salzburg si Hallstat; acum vrem sa mergem pt prima oara cu masina.
Multumesc!

#35
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postbelami, on 5th August 2010, 22:54, said:

Imi cer scuze daca postul meu ar putea fi offtopic dar, as dori o recomandare pentru:
1. o statiune/orasel/oras din Austria
2. intr-o zona cu munti cat mai inalti (spre 3000m)
3. care sa fie mai animata (terase, restaurante)
4. in care as vrea sa stau 4 nopti , max 50Euro camera (2 pers)
Venim din Italia (Venetia) cu masina ( probabil prin Villach )
Am mai fost in Austria cu trenul in: Viena, Salzburg si Hallstat; acum vrem sa mergem pt prima oara cu masina.
Multumesc!

Sub 60 euro/camera cu mic dejun e f greu sa gasiti.

#36
belami

belami

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.04.2007
pot renunta la micul dejun

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate