Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...
 Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !
 

Lesvos

- - - - -
  • Please log in to reply
36 replies to this topic

#1
andserb

andserb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.05.2007
Servus
A fost cineva in Lesvos si poate face recomandari? Altele decat Molyvos, Eressos, Agiassos?
Multumesc

#2
grecuadrian

grecuadrian

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 84
  • Înscris: 25.01.2010
http://translate.goo...o...reece&hl=ro . Sper sa te ajute cu ceva .

#3
andserb

andserb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.05.2007
Multumesc. Pe Matt Barrett il studiasem deja :) Si pe tripadvisor sunt multe informatii.
As fi vrut sa aflu mai multe de la forumisti care au fost acolo. Daca o fi fost cineva... Pare-se ca nu.
Servus

#4
ginag

ginag

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 65
  • Înscris: 17.01.2007
Se pare ca insula nu e vizitata de foarte multi turisti, desi unii o considera dintre cele mai frumoase (si mari) insule grecesti. Eu am vazut un filmulet pe youtube, si m-am indragostit de ea.  
Presimt ca Lesvos o sa fie un topic care o sa intereseze din ce in ce mai multi forumisti.
Eu am planificat-o la anu', daca nu da criza-n noi.

#5
Deborah77

Deborah77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 22.07.2008
Oare cum se ajunge acolo? Prin Turcia si apoi cu ferry? Sau cum?

#6
andserb

andserb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.05.2007
Am facut traseul. Se merge pe drumul "normal" de Izmir, iar din Ayvalik sau Dikili se trece cu feribotul. Dupa 15 mai pleaca feriboturi zilnic din Ayvalik si cu siguranta marti si joi din Dikili (la sud de Ayvalik - cam 40 de km). Problemele ar fi pretul destul de piperat (comparativ cu preturile feriboturilor grecesti care calatoresc intre Ciclade) si capacitatea feribotului. Din cate am aflat eu, pretul per persoana este de 50 de euro (dus)... iar feribotul ar fi mic, adica ar incapea doar 2 masini! Daca cineva a fost pe acolo, il rog sa scrie cate ceva legat de subiect.
Drumul dureaza circa o ora jumatate, indiferent de portul de plecare. Destinatia este Mytilini, capitala insulei.
Oricum, insula e superba, iti ofera atmosfera autentica, o gastronomie de exceptie si nu e contaminata turistic.
Dar nu e pe lista turistilor din Romania, cel putin nu inca.

#7
wwwcvro

wwwcvro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 13.04.2004
Nu  s-a mai scris nimic de ceva vreme...Mie mi-e f greu sa gasesc cazare, mai ales cu demipensiune (de cand plec cu intreg familionu' - copiii, nu mai prefer vile, pensiuni self catering). As cuprinde-o in concediu cu Turcia (Fethiye - a 2 a oara si Kas), caci ma atrage mai mult decat Rodos-ul si celelalte insulite de pe langa el.  Daca a fost cineva...

#8
andserb

andserb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 22.05.2007

 wwwcvro, on 3rd February 2011, 17:07, said:

Nu  s-a mai scris nimic de ceva vreme...Mie mi-e f greu sa gasesc cazare, mai ales cu demipensiune (de cand plec cu intreg familionu' - copiii, nu mai prefer vile, pensiuni self catering). As cuprinde-o in concediu cu Turcia (Fethiye - a 2 a oara si Kas), caci ma atrage mai mult decat Rodos-ul si celelalte insulite de pe langa el.  Daca a fost cineva...

Servus
Am fost in 2010, insula e superba, e o Grecie cum nu vezi prin alte parti ale ... Greciei. La fel ca tine, am cuplat-o cu trei zile langa muntele Ida (Kaz Dag), in Turcia. Acolo am stat in Adatepe www.adatepe.net, ceea ce iti recomand si tie. E un fost sat grecesc, cocotat pe munte, in fata marii, cu vreo 40 de case superbe din piatra, cele mai multe renovate.
Pe Lesvos nu (prea) gasesti hoteluri. O varianta ar fi sa cauti pe tripadvisor, pentru ca au acolo mai multe recomandari in ceea ce priveste cazarea. Daca vrei sa stai in Molyvos, ceea ce e recomandabil, nu gasesti cu demipensiune. In schimb, ai multe magazine la indemana, pescari ambulanti care la ora 8 dimineata isi vand pestele direct in strada, vanzatori de legume si fructe pe langa plaja... Nu e complicat deloc. In plus, e plin de restaurante, cu o mancare peste ceea ce gasesti in alte parti ale Greciei. Nu rata sardeles pastes, cere-le, chiar daca, de cele mai multe ori, nu sunt in meniu. Si incearca sa ajungi la taverna Vafeios, la 5 km de Molyvos, si comanda miel umplut cu orez si stafide si flori de dovlecel pane. Discutam dupa :-)
Salutari

#9
cdcta

cdcta

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 16.07.2010
Cateva impresii din Lesvos

Insula este mare, muntoasa, nu prea multa vegetatie - mai ales in partea de vest.
Capitala, Mytilene este un oras incarcat de istorie.
Are un aspect cosmopolit cu toti turistii/localnicii care se perinda seara pe la terase si taverne.
Nu trebuie ratata artera comerciala pietonala (atentie ca magazinele sunt deschise seara din 2 in 2 zile)

Pentru ca insula este mare si drumurile nu tocmai usoare am stat in 3 locatii diferite (Molivos,
Ag.Isidoros si Mytilene). Fara masina nu poti sa explorezi mai nimic din insula; din cate am vazut exista tranport in comun destul de bine reglementat
cu orar si tot ce trebuie, dar distantele sunt mari.

Drumul : am mers cu masina, asa ca a trebuit sa luam ferry sa ajungem pe insula.
De pe continentul grecesc (Kavala, Alexandroupuli, etc) ferry costa minim ~ 150 EUR / masina + 2 pers si face cam 14 ore
De pe continentul turcesc (Ayvalik) costa ~ 120 EUR dus-intors (open la intoarcere) si face cam 1h si 30 min.

Molyvos: locatia trebuie vizitata, este pitoreasca, turistic dezvoltata; au punct de informare turistica,
ceva magazine, chiar si un cinematograf in aer liber (7 EUR intrarea), taverne OK. Daca nu te-ai rupt inca de cotidian exista WI-FI free
cam pe la toate barurile si tavernele. Molyvos devine cu adevarat spectaculos seara cand se aprind luminile in toata locatia. Exista o fortareata
medievala care troneaza de pe varful dealului asupra caselor care se intind pe versant. Fortareata este foarte bine luminata si seara apare ca o
coroana de lumina deasupra caselor. Imaginea este SPECTACULOASA. Se organizeaza croaziere tip sunset pe mare cu plecare pe la 19 PM.
Nu trebuie ratata nici aleea comerciala din Molyvos care pastreaza traditia de a fi acoperita cu vegetatie. Din alee ai access
la taverne cu terase stil balcon cu vedere spre mare si port.
Ca punct de plecare MOLYVOS poti accesa zona nordica a insulei si cea vestica.
Nu trebuie ratata Skala Skaminia - un portulet turistic foarte pitoresc, cu o serie de taverne asezate aproape de port.
Poti ajunge si in Sigri (de vazut Petrified Forest), Eressos si Skala Eressos (drum de 40 KM)

Ag.Isidoros : impreuna cu Plomari mi s-a parut cea mai putin turistic expusa zona din Lesvos. In Issidoros am stat la o vila linistita.
Proprietarul era din Atena, avea o persoana care se ocupa de vila - un grec barbos autentic si antic care nu stia o boaba englezeste.
Langa Isidoros am gasit 2 dintre cele mai frumoase plaje de pe insula : Isidoros si Melinta. De aici poti vizita Plomari (vestit pentru productia de UZO dar
preturile cam mari - acelasi uzo l-am gasit in shop mai ieftin), Vetera, Nifida. Skala Kallonis unde trebuie sa te opresti sa incerci sardine proaspete la gratar.
In Plomari am gasit o taverna administrata de un grup de romani : va pot spune ca era cea mai aglomerata taverna !

Mytilene : trebuie vazut si stat cam 2-3 zile. De aici ajungi usor (20 Km) la o alta plaja superba : Agios Ermoyennis. Seara se face promenada
pe faleza portului, plina de taverne (de evitat aceste taverne totusi, mai degraba de incercat cele de pe aleea comerciala pietonala - proprietarii
sunt parca mai greek style si mai ne-turistici). Este placut sa te plimbi prin oras, este plin de cladiri istorice, conace - unele renovate si locuite, altele mai in paragina. \
Apropierea de Turcia isi spune cuvantul in arhitectura locului.

Ca o concluzie : Insula merita vizitata din plin. Partea de nord este mai bine organizata turistic, dar plajele sunt in special cu nisip (piatra) negru sau rosiatic.
Partea de sud - vest este mai lipsita de vegetatie, beneficiaza de cateva plaje mai retrase (drumurile sunt asfaltate dar unele sunt dificile).
Partea de sud - est mi s-a parut cea mai putin expusa turistic si cu plajele cele mai frumoase.

Edited by cdcta, 14 October 2011 - 14:50.


#10
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006
Salut,
Vad ca nu a mai scris nimeni nimic despre insula.
Hai sa va spun parerea mea dupa 5 zile petrecute aici:
1. Am ales drumul Bucuresti-Ruse-Bulgaria-Turcia (Ayvalik), drum pe care l-am parcurs in 11h (...am tras mai tare ce-i drept);
2. La bulgari treci repede si fara probleme, in schimb la turci te verifica si-n cur si nu o data ci de vreo 4 ori, adica la vreo 4 ghisee iar la ultimul te pune sa deschizi portbagajul. Parerea mea este ca nu conteaza cat de turist pari (ex:eu, nevasta-mea si copilul) te trateaza ca pe infractor si te fac sa te simti prost...bleah;
3. La intrarea in Turcia incepi sa apreciezi Comunitatea Europeana si tarile civilizate (lumini stradale oha, e intuneric de iti bagi degetele in ochi; Waze oha, nu merge; pe soseaua nationala chiar daca este lata si separata de contrasens viteza e limitata la 30-50-70 kmh; in soseaua nationala care e un fel de autostrada intorc aia pe linie continua, au sensuri giratorii si semafoare unde trec aia pe rosu si nu-ti acorda prioritate de nicio culoare; etc)
4. La Canakale vedeti ca trebuie sa luati un ferry pana pe malul celalalt de unde continuati spre Ayvalik; pretul biletului 3 pers+masina 10 euro si vine ferry din 30 in 30 min; drumul dureaza vreo 15-20 min;
5. In Ayvalik miroase groaznic peste tot;
6. Inainte de urcarea pe ferry treceti pe la Turyol care deschide la 8.00 si printati-va biletele chiar daca aveti printata rezervarea si plata de acasa;
7. Bagati masina in parcare la ferry (vis-a-vis de Turyol) si vedeti ca va pune turcul sa scoateti bagajele mari (valizele) si sa fugiti cu ele la coada la vama (se face vama inainte de urcarea pe ferry si se scaneaza bagajele). Vama e de cacat, dureaza mult si te freaca la ridiche cu intrebari ciudate (cat stai? care e data la care te intorci? etc). Eu oricum pt cacaturile astea m-am decis sa iau ferry spre Kavala chiar cu un cost mai mare si sa ma f.. in ea de vama, parca ma vad cu bidoanele de ulei de masline confiscate si alte alea;
8. La sosirea in Lesvos ce sa vezi?...vama din nou, iarasi coada, iarasi verificari de bagaje
9. Noi ne-am cazat in Anaxos si cred ca am facut bine, distantele pe insula sunt mari (40-60 km sa ajungi de colo, colo). In Anaxos se mananca bine si are si plaja Blue Flag;
10. Insula e destul de slab populata cu turisti ceea ce e bine (sunt multi nemti si greci) dar parca prea pustie pe alocuri;
11. Preturile sunt bune, adica destul de mici fata de alte insule (Kefalonia, Skiathos, Skopelos, Cyclades, etc). Ex: fresh pe plaja 3 euro, meniurile pe peste si fructe de mare 8-9 euro, berea Mythos 3 euro, etc
12. Se pare ca insula duce lipsa de ape turcuaz, desi apa e limpede nisipul si piatra vulcanica nu ajuta la culoare
13. Noi cautam plaje mai salbatice unde sa avem propriul coltisor de mare asa ca ne-am bucurat de asa ceva pe langa Eftalou, Sigri, Skala Eresou si mai avem de vazut
14. De vizitat: Padurea pietrificata de la Sigri, Salt pans de langa Skala Kalloni cu pasarile flamingo, Molyvos si mai urmeaza
15. DE EVITAT: Mythilini (capitala) unde e plin de negri, de emigranti, de cersetori si de mizerie. Am batut peste 50km sa vizitam si sa mancam acolo si ne-am intors rapid cand am vazut atmosfera total nesigura si de jeg de acolo. Am ajuns lihniti de foame in Molyvos unde ne-am revenit :)

Revin si cu poze si alte lucruri :)

#11
maryqsel

maryqsel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 21.04.2008
E mai simplu de ajuns cu avionul și închiriată mașină la fața locului. Am văzut ca sunt de la ceva agentii chartere si cazări pe zona Molyvos, Petra.
Aceeași situație e și pentru insula Kos, unde nu merită să ajungi cu mașina dinspre Turcia sau cu feribotul.

#12
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006
La noi e mai greu cu avionul pentru ca avem o gramada de accesorii de carat. Noi cautam plajele izolate unde ne "marcam" teritoriul cu scaune de plaja, umbrela, echipamentele de snorkeling, lada frigo, etc. Cu avionul ar fi mai simplu dar ar trebui sa renuntam la uleiul de masline pe care-l cumparam de la producatori locali iar in ultimii ani ratia de pe un an pe altul a ajuns la ~20 litri Posted Image
Acum revenind la itinerariul nostru si fiind deja in ziua 9, pot spune ca am parcurs majoritatea atractiilor si plajelor de pe insula. Ce merita sunt:
1. Padurea pietrificata (Sigri);
2. Pasarile flamingo (Salt lake pans);
3. Ouzeria Barbayanni (langa Plomari)
4. Muzeul uleiului de masline (langa Plomari)
5. Molyvos si castelul

Repet, distantele pe insula sunt MARI si chiar de la o plaja la alta va baga prin interiorul insulei si puteti face si 1 ora cu masina.Deja mi-am dat seama ca Waze e depasit si merita sa folosesc mai bine Google Maps ca ala ma baga pe drumuri forestiere/pietruite pe care Waze le vede teren gol; Maps ma duce mai repede :)

Dupa ce am vazut aproape toata insula si am intrat in zone de unde nu credeam ca scap asa usor (ex: Korakas lighthouse unde erau barci de refugiati rupte facute bucati si veste de salvare prin copaci de ziceai ca esti intr-o era zombies) pot spune ca a fost o alegere buna cazarea din Anaxos si cred ca merita cazarea si in zona Molyvos, Petra (aici ar fi fost perfect pentru noi ca ne place agitatia de seara si plimbareala).

De mancat recomand sa folositi...ca peste tot, Trip Advisor care nu a dat gres. In Anaxos am gasit Anaxos Bar Restaurant care are chef un australian si face baiatul asta niste preparate de te sparge in doua iar preturile sunt mici pentru ce ofera.

Ca sa evit borderul turc pentru ca nu-mi place comportamentul lor am ales sa plec cu o zi mai tarziu cu Hellenic Seaways spre Kavala chiar daca asta inseamna 80euro in plus si drum de 7h cu ferry. Nu de alta dar sa nu ma trezesc cu prostii ca-mi confisca uleiul de masline sau vreo sticla de ouzo, plus ca nu mai am chef de mutrele lor acre, circumspecte si de scos si tavalit valize pe jos. Posted Image Posted Image

#13
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006
Asa, ca la sfarsit de concediu, ar mai fi de zis:
1. Pentru cei deschisi si doritori de bronz pe tot corpul sunt cateva plaje unde nu vezi tipenie de om toata zia: dupa Eftalou (Golden Beach, unde se coboara prin terasa), dupa Skala Skyaminias (Kanagia Beach), dupa Sigri (Faneromeni Beach), pe insula Aspronisia
2. Am gasit plaja de top a Lesvosului despre care e liniste totala pe toate site-urile, plaja cu apa turcoaz de o frumusete greu de explicat: HRISIAMO beach. Acolo se ajunge relativ usor, se merge spre Mantamados, Asropotamos, Palios (se face dupa Asropotamos stanga pe un drum pietruit si se merge vreo 3-4 km). De acolo se vede perfect Tomakia (arhipeleagul de cateva insule mici Barbalias, Aspronisia....). Pe plaja lor secreta vin doar greci si rar alte nationalitati, majoritatea tineri si posibil o barca, doua ancorate
3. NEAPARAT trebuie stat o zi pe Aspronisia, este ceva magnific. Aspronisia face parte din arhipeleagul de insule Tomakia impreuna cu Barbalias si inca vreo 2-3. Apa este turcoaz si nu e nimeni acolo. Pentru a ajunge acolo sunt 2 variante:varianta organizata (in Molyvos se poate inchiria barca 150 euro/zi sau se poate alege o excursie organizata din Mytilini 50 euro/pers) sau varianta smart sa va duca cineva pana acolo, varianta aleasa si de mine (sunati-l pe Giorgos din Palios, un pescar cu o barca "antica" si pentru 50 euro duce 3 oameni pana acolo cu tot cu bagaje; Giorgos are tel +306974127648 sau puteti intreba de el in Palios si acolo sunt 3 localnici toti :)
4. Amatorii de snorkeling au asa: Golden Beach langa Eftalou, Kanagia beach langa Skala Skyaminis, Hrisiamo beach, Aspronisia, Skala Eresou, Faneromeni beach si posibil dar n-am incercat in Agia Isidor si Tarti
5. Pretul cel mai mic la carburant pare sa fie la Shell, loc unde se pot repara si penele la roti Posted Image (aveti grija ca pentru Hrisiamo beach faceti putin offroad si nu doar acolo,asa ca atentie la pietre ca taie ca dreak')

Poze pun de acasa, dar pe scurt a fost o super vacanta activa (nevasta-mea s-a simtit putin in alergare dar copilul la cei 15 ani s-a simtit perfect ca si copilot mai ales la descoperirea plajelor izolate) Posted Image

#14
maryqsel

maryqsel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 21.04.2008
Poți să marchezi pe hartă plaja Hrisiamo și să pui un print screen?

#15
maryqsel

maryqsel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 216
  • Înscris: 21.04.2008
Pe Gmaps nu apare denumirea de Hrisiamo beach, dar cred ca am identificat aceasta plaja. Pare a fi la sud de Palios, la 3 km și pe harta e scrisă în alfabetul elen Chrissi Ammos.

#16
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007

 maryqsel, on 31 iulie 2018 - 09:49, said:

Pe Gmaps nu apare denumirea de Hrisiamo beach, dar cred ca am identificat aceasta plaja. Pare a fi la sud de Palios, la 3 km și pe harta e scrisă în alfabetul elen Chrissi Ammos.
Cu siguranta aia trebuie sa fie. Denumirea si dupa ce vad pe g.maps. Felicitari! Eu n-am avut rabdare sa caut!

#17
Barbarosa

Barbarosa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 162
  • Înscris: 08.01.2006
Clar aia este. Eu am scris dupa ureche ca nu am gasit-o pe harta.

#18
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,875
  • Înscris: 22.12.2005

 Barbarosa, on 01 august 2018 - 18:13, said:

Clar aia este. Eu am scris dupa ureche ca nu am gasit-o pe harta.
e beton acolo. sa vezi cum se vede din "drona".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate