Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone
 Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...
 Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...
 Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 

Informatii pentru deschiderea unui bar/cafenea

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
Ruller2allnall

Ruller2allnall

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.12.2008
Buna ziua!
As dori niste informatii in legatura cu deschiderea unei cafenele(bar), mai exact am deja o societatea activa de 2 ani in domeniul comertului si de curand am intrat in posesia unei case, in alt oras decat cel in care am resedinta(si a mea si a societatii), in care as dori sa deschid o cafenea. Casa se afla in Targu Neamt si este vis-a-vis de un liceu si ma intereseaza daca este vreo lege care interzice deschiderea unui bar in apropierea institutiilor de invatamant.
Cafeneaua va fi ceva gen pub cu un program normal de la 07:00-08:00 pana in ora 00:00-01:00 cu bauturi alcoolice si tot ce tine de un pub normal.
M-ar mai interesa cam si dece autorizatii mai am nevoie? licenta de vandut bauturi alcoolice, autorizatie de functionare, aprobare de la vecini etc? eventual si pentru o terasa(terasa care va fi tot pe proprietatea mea)?
Daca aveti niste informatii utile va multumesc pentru ajutor, daca se poate si niste link-uri cu legile care tin de deschiderea unui bar!

Edited by Ruller2allnall, 29 March 2010 - 13:07.


#2
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Sa tii cont de legislatia care interzice vanzarea de bauturi alcoolice sau produse din tutun in unitatile comerciale aflate la mai putin de 50 de metri de scoala/liceu/biserici etc

#3
Dobybest

Dobybest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,260
  • Înscris: 28.08.2007

 SirLaurentiu, on 29th March 2010, 14:16, said:

Sa tii cont de legislatia care interzice vanzarea de bauturi alcoolice sau produse din tutun in unitatile comerciale aflate la mai putin de 50 de metri de scoala/liceu/biserici etc

:| Si unde ai vazut tu ca se tine cont de legea asta ?

#4
Ruller2allnall

Ruller2allnall

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.12.2008

 SirLaurentiu, on 29th March 2010, 13:16, said:

Sa tii cont de legislatia care interzice vanzarea de bauturi alcoolice sau produse din tutun in unitatile comerciale aflate la mai putin de 50 de metri de scoala/liceu/biserici etc

Am cautat legea asta dar nu am gasit-o, imi poti spune nr. legii?

#5
demenicornel

demenicornel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 13.03.2010
DACA NU AI MAI AVUT PINA ACUMA CAFENEA E GREU LA INCEPUT.

1 . SEARA DE SEARA TREBUIE SA FACI STOCUL
2. UN EXPRESOR DE CAFEA BUN SI  SA FIE CU CONTOR
3. RASNITA DE CAFEA  SA FIE CU CONTOR
4. Sa fi atent la gramaj si granulatia cafelei ,daca cafeaua nu are caimac trebuie sa umbli la granulatie si gramaj
5. dedurizatorul trebuie curatat tot la trei luni.
6. SA ALEGI UN DISTRIBUITOAR BUN DE CAFEA
7. DACA FACI EXCLUSIVITATE CU COCA-COLA SAU PEPSI  MAI PRIMESTI CEVA BANI ANUAL
8.LA FEL SI CU BEREA SA TE HOTARESTI CU CARE MERGI.

-DECI IN MARE PARTE TREBUIE NEGOCIAT BINE DE LA INCEPUT CU CINE MERGEI CAFEA,BERE SI SUC
RESTUL ,LEGISLATIA NU CONTEAZA LE INVETI PE PARCURS  ,SA FI CEL MAI BUN PRIETEN CU VECINI SI SA FACI BANI ASTA E IMPORTANT.

  BAFTA ,NUMA BINE ! :peacefingers:  :peacefingers:  :peacefingers:

Edited by demenicornel, 29 March 2010 - 14:35.


#6
SirLaurentiu

SirLaurentiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,697
  • Înscris: 19.05.2009
Cand vreodata in viata asta ai sa poti obtine autorizatie de functionare pentru un bar in care se comercializeaza bauturi alcoolice si tutun la mai putin de 50m de o scoala/institutie publica/biserica ?

@Dobybest - cei care iti pare tie ca o incalca, merg pe autorizatia obtinuta inainte de a se da legea aceasta. Cand le va expira autorizatia, vor inchide, sau se vor reprofila. Nu au de ales.

@demenicornel - tu esti mai prost decat toti la un loc. Cum sa spui ca "legislatia nu conteaza, le inveti pe parcurs" ? Da omul asta va trebui sa lucreze cu acte, cu facturi, contabilitate, intrari, iesiri, controale fiscale, sanitare, autorizatii si tu spui sa deschida chiar daca nu stie nimic ? Ma abtin de la alte comentarii.

Ontopic : Hotararea de Guvern 128 din 1994 interzice amplasarea barurilor cu vanzare de tigari si alcool in incinta unitatilor de invatamant, in curtile acestor imobile si pe trotuarele sau aleile de acces in institutiile de invatamant. La nivel local, limita a fost stabilita la 50 metri - consulta adaugirile si modificarile aferente, daca sunt

Alta lege ce te priveste in mod direct : comerciantii care vand bauturi alcoolice si tigari minorilor risca o amenda de la 15ron la 80 RON sau inchisoare contraventionala de la 15 zile la trei luni. Doar in cazul repetarii contraventiilor se dispune masura suspendarii activitatii localului public pe o perioada cuprinsa intre 10 si 30 de zile.

#7
Ruller2allnall

Ruller2allnall

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 18.12.2008

 SirLaurentiu, on 29th March 2010, 17:42, said:

Ontopic : Hotararea de Guvern 128 din 1994 interzice amplasarea barurilor cu vanzare de tigari si alcool in incinta unitatilor de invatamant, in curtile acestor imobile si pe trotuarele sau aleile de acces in institutiile de invatamant. La nivel local, limita a fost stabilita la 50 metri - consulta adaugirile si modificarile aferente, daca sunt

Alta lege ce te priveste in mod direct : comerciantii care vand bauturi alcoolice si tigari minorilor risca o amenda de la 15ron la 80 RON sau inchisoare contraventionala de la 15 zile la trei luni. Doar in cazul repetarii contraventiilor se dispune masura suspendarii activitatii localului public pe o perioada cuprinsa intre 10 si 30 de zile.

Lg. 128 din 1994 am gasit-o si se pare ca a fost abrogata, multumesc oricum, tot ce gasisem in legatura cu distanta fata de institutiile de invatamant este: "se interzice amplasarea la o distanta mai mica de 200 m fata de scoli, de internate sau lacasuri de cult, a localurilor în care se prezinta programe de striptease sau erotice" deci nu ar trebui sa am probleme, oricum daca este inca in vigoare ceva de genul 50m cred ca scap ca am cam 80m chiar mai bine fata de liceu :)

@demenicornel: intr-adevar conteaza mult serviciul pe care il oferi, dar asta va fi in functie de angajati si marfa care o vinzi, iar cu vecinii cam sunt probleme sper sa nu-mi trebuiasca vreo semnatura de la ei:(, si probleme cu legislatie cred ca voi avea destule avand in vedere faptul ca nu am fost niciodata in tg neamt si nu am absolut nici o relatie :( sper sa nu ma atace sacalii imediat. Si in legatura cu distribuitori crezi ca ma poti ajuta? pe care mii recomanzi? eventual un pm multumesc!

Edited by Ruller2allnall, 29 March 2010 - 19:13.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate