Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?

transport -tren
 Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 

Activare buton

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
jackiss007

jackiss007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.10.2008
Salut. Vreau sa fac o pagina htm sau html pentru o scola. Folosesc Sothink HTML Editor. Am introdus niste butoane gen Acasa, contact, despre noi etc. Codul pentru aceste butoane este urmatorul: <INPUT style="WIDTH: 60px; HEIGHT: 24px" value=Profesori size=80 type=submit name="profesori.htm">
Cum fac ca atunci cand dai click pe butonul Profesori sa imi dechida pagina cu profesorii. Mentionez ca toate paginile necesare le am creeate. Ceea ce imi lipseste este codul necesar ca atunci cand dau click pe unul dintre butoane sa mi se deschida pagina dorita.

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Nu le fa butoane, ci link-uri:
<a href="profesori.htm">Profesori</a>


#3
jackiss007

jackiss007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.10.2008
[quote name='OriginalCopy' post='8002320' date='28th March 2010, 18:16']Nu le fa butoane, ci link-uri:

Cum fac ca in momentul in care se da click pe butonul Trimite, mesajul scris in chestionar sa fie trimis intr-o adresa de mail?

Edited by jackiss007, 28 March 2010 - 20:36.


#4
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Pentru a procesa formulare trebuie sa programezi serverul intr-un limbaj server-side precum php, python,perl,ruby,java (nu javascript), asp. Alege-ti un limbaj dintr-asta, invata-l, si vei invata si cum sa procesezi formulare la un moment dat.

#5
jackiss007

jackiss007

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 16
  • Înscris: 29.10.2008

 OriginalCopy, on 28th March 2010, 22:41, said:

Pentru a procesa formulare trebuie sa programezi serverul intr-un limbaj server-side precum php, python,perl,ruby,java (nu javascript), asp. Alege-ti un limbaj dintr-asta, invata-l, si vei invata si cum sa procesezi formulare la un moment dat.

Bun.... Da-mi te rog un soft ceva de citire coduri php. Ceva gen sothink html editor. am o singura carte dupa care ma ghidez. Dar e decat html. Despre php nu stiu absolut nimic.

 jackiss007, on 29th March 2010, 08:32, said:

Bun.... Da-mi te rog un soft ceva de citire coduri php. Ceva gen sothink html editor. am o singura carte dupa care ma ghidez. Dar e decat html. Despre php nu stiu absolut nimic.

Scuze nu vazusem "notele" date de tine. Multumesc mult.

#6
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
Bun.... Da-mi te rog un soft ceva de citire coduri php. Ceva gen sothink html editor. am o singura carte dupa care ma ghidez. Dar e decat html. Despre php nu stiu absolut nimic.
Ca sa inveti programare iti trebuiesc 3 lucruri in primul rand, nu "soft": 1. creier 2. carti 3. vointa.

#7
neobluenet

neobluenet

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 489
  • Înscris: 13.08.2004

 jackiss007, on 29th March 2010, 08:39, said:

Bun.... Da-mi te rog un soft ceva de citire coduri php. Ceva gen sothink html editor. am o singura carte dupa care ma ghidez. Dar e decat html. Despre php nu stiu absolut nimic.
Nu exista editor PHP care sa faca ce vrei tu, computerul nu iti poate citi creierul si nu poate intui dorintele tale. Pentru asta exista programatori care dezvolta in primul rand programare (algoritmi), apoi acestia ii scriu intr-un limbaj de programare.

#8
spidersolutions

spidersolutions

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 06.04.2010
Redenumeste fisierul tau .html in .php si adauga la tagul form action="trimite.php" method="post".
Apoi trebuie sa creezi fisierul trimite.php. Acesta poate fi ceva de genul:

<?php
$to="adresa ta de email";
$subject="Formular de contact";
$body="<html><head><title>$subject</title></head><body>";
$body.= "<table>";
$body.="<tr><td>Name:</td><td>".$_POST('nume')."</td></tr>";
$body.="<tr><td>Phone Number:</td><td>".$_POST('telefon')."</td></tr>";
$body.="<tr><td>Email:</td><td>".$_POST('email')."</td></tr>";
$body.="<tr><td>Message:</td><td>".$_POST('mesaj')."</td></tr>";
{...}
$body.="</table></body></html>";
$headers  = 'MIME-Version: 1.0' . "\r\n";
$headers.= 'Content-type: text/html; charset=iso-8859-1'."\r\n";
$headers.= 'From: [email protected]'."\r\n";
if(mail($to, $subject, $body,$headers)) echo"Mesajul tau a fost trimis cu succes!";
else echo"Mesajul tau nu a putut fi trimis!";
?>

La codul de mai sus trebuie doar sa adaugi campurile din formularul tau. Trebuie sa ai grija ca numele elementului de formular sa corespunda cu numele variabilei pe care incerci sa o returnezi. Altfel nu va functiona!
Sper sa-ti fie util.

#9
tudor07

tudor07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 67
  • Înscris: 19.05.2010
Sau ar mai fi o solutie :huh:  .Asta e codul tau:
<INPUT style="WIDTH: 60px; HEIGHT: 24px" value=Profesori size=80 type=submit name="profesori.htm">

Cand dai click pe el sa te trimita la alta pagina fa asa:

<a href="pagina.html"><INPUT style="WIDTH: 60px; HEIGHT: 24px" value=Profesori size=80 type=submit name="profesori.htm"></a>

Cred ca ar fi mult mai simplu.Desi e cam vechi topicul poate o sa gaseasca alti care au aceeasi problema.

Edited by tudor07, 21 May 2010 - 14:15.


#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Tudor, felicitări! Ai dat cel mai stupid răspuns posibil! :death:

#11
boghy933

boghy933

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 16.10.2009
nici nu stiam ca se poate face asa  :lol: :w00t:  
<a href="pagina.html"><INPUT style="WIDTH: 60px; HEIGHT: 24px" value=Profesori size=80 type=submit name="profesori.htm"></a>


#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

Quote

nici nu stiam ca se poate face asa laugh.gif w00t.gif
Se poate. Dar asta nu înseamnă că este și corect :death:

#13
boghy933

boghy933

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 702
  • Înscris: 16.10.2009
mi-a trecut si mie prin cap asta  :P

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate