Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua
 Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti
 Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5
 Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...

Alternativa la Paint pe Ubuntu

care este procedeul de plecare in sua legal?

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

cris_ty

cris_ty

New Member

• Grup: Members
Buna. sunt nou pe forum, asa ca va rog scuzati-ma daca nu postez bine.
Doresc sa merg la munca in sua. Cum sa procedez?
Am fost la o firma de intermediere, am avut si interviu cu partea americana, dar din pacate nu am fost selectat deoarece se pare ca au fost luati doar cei care au mai fost si anii precedenti in state.Ghinion. (tip viza H2B)

As avea ceva cunostinte in sua care-mi spuneau ca ar putea sa-mi rezolve un contract de munca la vreo firma sau ceva hotel-restaurant si sa-mi trimita ca sa pot merge.
Ce acte, cu ce tip de viza, si ce demersuri ar trebui facute ca sa pot pleca in aceasta perioada, (daca vreun american imi trimite contract)? sau cum ar fi mai bine sa procedez, oricum dar numai sa ma vad plecat.
O sa respect si perioada vizei, respect tot, vin acasa, nu cred ca am de gand sa raman acolo.
Precizez ca nu sunt student, muncesc momentan, am terminat o facultate dar nelicentiat.... astea in caz ca ajuta la ceva, pentru eventuale sfaturi.
Merci.
astept eventuale sfaturi.
O zi buna.

SuperDuper

SuperDuper

Crushed

• Grup: Senior Members
Contractul este numai o parte a problemei. Pentru vize de tipul H1B sau H2B de obicei se merge pe mana unui avocat de emigrari pentru completarea actelor - eu am trecut prin asta si am platit.
Firmele mari au deja relatii de afaceri cu avocati de acest gen.

miky_mishu00

miky_mishu00

New Member

Salutare tuturor,

Am si eu niste nelamuriri in legatura cu obtinerea unei vize de turist pentru SUA (mentionez ca nu doresc sa emigrez in SUA ci doar sa merg impreuna cu prietena mea   pentru cateva saptamani in vacanta la mama care locuieste in State ).Pentru a putea sa va faceti o imagine despre situatia mea va voi da mai multe informatii. Am 21 de ani, prietena mea la fel, terminam facultatiile in curand, nu avem proprietati pe numele nostru, nici servici sau alte dovezi  pentru a demonstra ca suntem stransi legati de Romania.
    Mentionez ca mama mea este casatorita cu un cetatean american si ei isi doresc ca eu si prietena mea sa ii vizitam pentru cateva saptamani. Sotul ei cetatean american ne va face chemare mie si prietenei mele si vor suporta ei toate cheltuielile calatorie si sejurul in State.Ce sanse credeti ca avem sa obtinem viza atat eu cat si prietena mea? Astept raspunsurile voastre! Multumesc anticipat pentru opiniile voastre!!

SuperDuper

SuperDuper

Crushed

Pentru viza turistica, tu trebuie sa dovedesti ca nu esti un risc de emigrare. Avand mama (ruda gradul 1) casatorita acolo (rezident permanent, cetatean?) evident ca ai niste drepturi legale de a emigra. Acele drepturi te pun in contradictie cu plecarea pe viza turistica. Sigur ca poti incerca sa le dovedesti celor de la consulat ca nu esti un risc, ca daca voiai sa ramai, plecai direct pe calea aia a emigrarii. Probabil te vor intreba de ce nu vine ea in Romania, daca asta este unicul scop al calatoriei.
As zice cam 50-50% sanse.

Edited by SuperDuper, 01 June 2010 - 03:02.

Adrian94

Adrian94

New Member

Salut la toti!! sunt nou pe acest forum. Si de cateva zile caut pe net cum sa mergi in USA legal. Poi ca sa nu o luam cu prea multe (loc de munca si altele) am doar 16 ani si am cautat pe net licee ca sa merg acolo (daca reusesc sa trec testu). Cam despre ce test e vorba ?! . Mersi celor care imi raspund :)

Aiardi

Aiardi

New Member

Salutare.Sunt si eu oarecum in situatia unui ante postator.Mai precis,tatal meu este casatorit in US cu o americanca.Intre timp si-a primit cetatenia,dar nu are nici o proprietate sau vreun job acolo(nu a avut niciodata ceva legal din cate stiu eu).Eu unul as vrea sa emigrez acolo,dar numai cu ajutorul lui,fara sa se apeleze la sotie.Nu am de gand sa locuiesc cu ei sau sa fiu intretinut,deoarece am o suma decenta de bani care mi-ar ajunge chiar daca nu as reusi sa ma angajez in primele luni.Tata mi-a spus ca sunt sanse minimale,deoarece el nu are nici proprietati in america,nici venituri.Intrebarea mea este: de ce acte sau de ce garantii financiare am nevoie pt a-mi mari sansele?

ps: mentionez ca atat eu cat si el avem proprietati in Romania.

Adrian94

Adrian94

New Member

Salutare.Sunt si eu oarecum in situatia unui ante postator.Mai precis,tatal meu este casatorit in US cu o americanca.Intre timp si-a primit cetatenia,dar nu are nici o proprietate sau vreun job acolo(nu a avut niciodata ceva legal din cate stiu eu).Eu unul as vrea sa emigrez acolo,dar numai cu ajutorul lui,fara sa se apeleze la sotie.Nu am de gand sa locuiesc cu ei sau sa fiu intretinut,deoarece am o suma decenta de bani care mi-ar ajunge chiar daca nu as reusi sa ma angajez in primele luni.Tata mi-a spus ca sunt sanse minimale,deoarece el nu are nici proprietati in america,nici venituri.Intrebarea mea este: de ce acte sau de ce garantii financiare am nevoie pt a-mi mari sansele?

Poi cel mai usor ii sa participi la Loteria Vizelor :D (aia depinde de noroc , stiu sa iti spun din cate am citit pe alte forumuri)

SuperDuper

SuperDuper

Crushed

View PostAiardi, on 25th August 2010, 14:21, said:

...Intre timp si-a primit cetatenia,dar nu are nici o proprietate sau vreun job acolo(nu a avut niciodata ceva legal din cate stiu eu)...
Esti pe bune? Tatal tau chiar nu vrea sa plateasca taxe, nu pot sa cred ca a luat cetatenia si nu are sau nu a avut un venit pana acum. Sau si mai tare, este intretinut de sotie?
In primul rand conteaza varsta ta. Daca ai trecut de 21 ani este mai complicat. Detalii.

Edited by SuperDuper, 26 August 2010 - 05:14.

Adrian94

Adrian94

New Member

Ca sa poti merge in USA (50%) trebe sa ai dovezi ca ai cu ce sa te descurci acolo (sa ai pamant , case , bani in banca etc) ?. Si daca nu ai mai poti merge ? (Scuze daca intrebarea a 2a e cam prosteasca)

Aiardi

Aiardi

New Member

Multam Adrian. Loteria vizelor e o varianta de lucru, dar e....loterie:). Oricum n-o exclud ca solutie.

SuperDuper, multam mult pentru link..am sa citesc pe acolo sa vad ce si cum si revin daca am nelamuriri. De fapt,practic de la tine asteptam raspuns, pentru ca te vad informat si ai activitate pe zona asta de forum. Despre cazul lui tata..hai sa spunem ca e putin special:). E de 8 ani acolo si a muncit in majoritatea timpului la o ruda a sotiei. Nu cunosc detalii despre neincadrarea lui legala acolo. Ideea e ca a muncit, iar acuma aluia nu-i mai merge afacerea si nu s-a putut angaja in alta parte pentru ca nu stapaneste bine limba. Stiu ca si asta pare hilar, dar e purul adevar. Nu stiu cum a reusit sa nu invete limba macar la nivel basic in 8 ani, dar nu asta e subiectul discutiei. El mi-a zis: daca nu vii aici cu macar 20k dolari, nu prea te primeste nimeni..ceea ce mi se pare aberant(cel putin suma mi se pare uriasa). Stiu ca se obisnuieste mai peste tot sa ai o suma minima ca sa demonstrezi autoritatilor ca te poti sustine in caz de imbolnavire,accident,etc...dar nici in halul asta.

Adrian94

Adrian94

New Member

Daca ai pe cineva acolo nu cred ca ai nevoie de 20k bani de drum sa ai doar cei care nu au aia se descurca mai greu ca trebuie sa plateasca hotel+mai cumperi una alta chiar azi am vorbit cu cineva care a dat de viza si a dat 320$ asta depinde si de noroc.Sincer faptu ca ai pe cineva acolo nu te ajuta foarte mult doar daca vrei sa te angajezi acolo si apelezi la o firma iar a cea firma are mare nevoie de tine si iti trimite invitatie si plateste ea pentru tine (ceea ce se intampla rar si greu) depinde de noroc si cum au dormit cei de la ambasada.Mult noroc!!

SuperDuper

SuperDuper

Crushed

Ca sa te descurci aici trebuie sa STII sa faci ceva si sa si VREI sa faci treaba. Eu am ajuns aici cu o valiza de haine si 200$. Si o asigurare minima pentru caz de accident.
Dar ce era important era in capul si in mainile mele. Evident, cineva a semnat hartia aia de sponsorizare si toate cele...
Daca in 8 ani nu a invatat limba insemna ca a stat intr-o "comunitate" de romani. Asa se intampla si cu grecii, rusii, coreeni, mexicanii de aici - stau in gasca, unul este ala care este "sef" si interfateaza cu autoritatile, guvernul local, isi face firme si ii jecmaneste pe ceilalti.
Din pacate, trebuie macar minimal sa dovedeti ca nu vei fi o povara pentru sistem si implicit pentru cetatenii americani. Fie ca te sponsorizeaza tatal tau, fie altcineva, fie tu insuti cu certificate de calificare, recomandari, scolarizare... ceva.

Edited by SuperDuper, 27 August 2010 - 02:20.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate