Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Abonament CATV cu 40% mai scump?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
@LR,
Nu sunt un cinefil... nici atunci cand se vedea HBO, pe un simplu receiver ''FTA'', nu m-am uitat :)
La restul ma uit ocazional (canale gen Discovery & muzica)... ca altfel inebunesti daca stai X ore in fata televizorului (si asa stau mult in fata calculatorului :D )
Sunt totusi avantajat caci am TVR 1, 2, ProTV, Antena 1 prin antena terestra... la restul ma uit numai prin antena satelit...
Nu mai am nici o conexiune fixa, aici... totul e prin Zapp!
Eu practic nici abonamentul TVR nu-l mai platesc, unde sunt acum... ma simt un om cu adevarat liber (de abonamente CATV/TVR) :lol:

E posibil sa ma bag totusi la un operator DTH, dar numai atunci cand se vor linisti apele voi face acest pas... nu am chef sa dau bani si apoi sa am probleme :naughty:

#20
xnick

xnick

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 601
  • Înscris: 05.12.2001
Concurentii letali pentru RTC sunt companiile CATV care ofera telefonie fixa la preturi greu de inchipuit pentru ei. Era de asteptat sa incerce sa ii tempereze cumva.
Cred ca se vor intelege la un pret de inchiriere reciproc profitabil.

Ce spuneti, cand vedem primul stalp plantat de Astral sau RDS? :naughty:

#21
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Eu sunt convins ca RDS & restul operatorilor vor prefera ''ingroparea'' cablurilor, dacat sa mai aiba de a face cu RTC... e mai costisitor si cred pana la urma oricum vor fi obligati de lege sa-si traga cabluri subterane (asa cum se procedeaza prin vest)

#22
ady18

ady18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 03.04.2005
eu cred ca va fi foarte mare concurenta intre DTH si Cablu DE ASTA SUNT SIGUR.
Daca va uitati in ITALIA nici nu mai exista cablu

R@zvan scuza-ma ca vb urat


LA DRACU SA-I IA de unde dracului sa mai ia omul bani pt a plati cablu . Va dati seama la pensionari sau la familiile cu 2 , 3 copii
In Romania asta numai scumpiri FRATILOR dar n-am auzit sa se mareasca salariile asta e.   Inca o data LA DRACU CU CABLUL VOSTRU CU TOT  :cursing:  :cursing:  :cursing:  :cursing:

Edited by ady18, 30 June 2005 - 23:24.


#23
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

ady18, on Jun 30 2005, 23:24, said:

R@zvan scuza-ma ca vb urat
LA DRACU SA-I IA de unde dracului sa mai ia omul bani pt a plati cablu . Va dati seama la pensionari sau la familiile cu 2 , 3 copii
In Romania asta numai scumpiri FRATILOR dar n-am auzit sa se mareasca salariile asta e.   Inca o data LA DRACU CU CABLUL VOSTRU CU TOT  :cursing:  :cursing:  :cursing:  :cursing:

<{POST_SNAPBACK}>



          De ce sa se mareasca salariile ? Ti se pare ca muncesti din ce in ce mai mult, sau din ce in ce mai bine  ?

#24
maxy

maxy

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 19.06.2004
Era mai demult reclamã la cablu subteran. Existã la ora actualã aºa ceva la noi în þarã?

#25
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 30.08.2003
maxy in sf. gheorghe cei de la CVR. se pare ca CVR (cablevision of romania) va fii preluat de UPC ... ati stiut?

#26
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 30.08.2003

cspot, on Jul 1 2005, 17:34, said:

De ce sa se mareasca salariile ? Ti se pare ca muncesti din ce in ce mai mult, sau din ce in ce mai bine  ?

<{POST_SNAPBACK}>


ti se pare ca salariile din Romania sunt cele mai mici din europa si avem cele mai multe impozite sau inca mai locuiesti cu parintii? esti in situatia in care ai salariul minim pe economie sau sub salariul mediu si trebuie sa platesti in afara de impozitele nenorocite si necesitatile, din care numai factura de caldura este ata ca si salariul tau si inca n-ai cumparat nici macar o paine? ai copii?
sau esti unul care cauta 600 de euro, la o firma de programare care mai traieste la mamica, si habar nu are cum e sa traiesti din 100 euro lunar? sau nici nu mai esti aici, in Romania, si pui intrebari IDIOATE?

Edited by MrMxyzptlk, 02 July 2005 - 19:21.


#27
b_ionut

b_ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 10.09.2002
CVR  - care a facut parte din grupul RTC , a avut/are instalatie de cabluri prin subteran. Din cate am inteles acuma toate retelele CVR se vand catre alti operatori. In bucuresti Astral a cumparat reteaua CVR.

#28
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

MrMxyzptlk, on Jul 2 2005, 19:20, said:

ti se pare ca salariile din Romania sunt cele mai mici din europa si avem cele mai multe impozite sau inca mai locuiesti cu parintii? esti in situatia in care ai salariul minim pe economie sau sub salariul mediu si trebuie sa platesti in afara de impozitele nenorocite si necesitatile, din care numai factura de caldura este ata ca si salariul tau si inca n-ai cumparat nici macar o paine? ai copii?
sau esti unul care cauta 600 de euro, la o firma de programare care mai traieste la mamica, si habar nu are cum e sa traiesti din 100 euro lunar? sau nici nu mai esti aici, in Romania, si pui intrebari IDIOATE?

<{POST_SNAPBACK}>



    Sunt in Ro .Am un salariu de cahh .  Totusi , atita vreme cat principala industrie este "comertul " si principalele metode de facut bani sunt specula si furtul , nu o sa avem bani mai multi si nici o viata mai buna . Am zis ...

#29
nevrozel

nevrozel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 218
  • Înscris: 19.09.2004

b_ionut, on Jul 4 2005, 19:11, said:

CVR  - care a facut parte din grupul RTC , a avut/are instalatie de cabluri prin subteran. Din cate am inteles acuma toate retelele CVR se vand catre alti operatori. In bucuresti Astral a cumparat reteaua CVR.

<{POST_SNAPBACK}>


Sa inteleg ca daca am avut cablu de la CVR acum imi pot pune net de la Astral??? Ar fii super pt ca in Bucuresti Nord numai CVR era insa avea niste preturi la cablu de 2 lei.

#30
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Referitor la cablurile aeriene... in Brasov, observ o activitate intensa a RCS/RDS in a baga cabluri subterane!
E a doua oara (in cartiere diferite) cand vad oameni de la RCS/RDS introducand cabluri intr-un tub ingropat... cred ca au luat in serios problema si in curand nu vom mai vedea CATV aerian :peacefingers:

Edited by rz, 22 July 2005 - 10:39.


#31
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

cred ca au luat in serios problema si in curand nu vom mai vedea CATV aerian

daca in acele cartiere in care i-ai vazut exista si cladiri vechi aflate in patrimoniul national atunci sunt perfect de acord ca au luat in serios problema ;).

#32
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,135
  • Înscris: 05.05.2003
Nu, deocamdata in Centrul Civic, si un cartier muncitoresc, am vazut echipele RCS/RDS... dar e clar ca vor ajunge si in Centrul Vechi!

Edited by rz, 22 July 2005 - 11:25.


#33
ady18

ady18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 03.04.2005
Lipsa concurentei reale mareste pretul la cablu.


Scumpirea abonamentelor la cablu in Romania pare a fi de neoprit. Dupa ce recent abonamentul a crescut de la o medie de 4,5 euro la circa 6 euro (7,4 dolari), datorita introducerii TVA pe aceste servicii, alte scumpiri sunt anuntate. Acest fenomen se petrece desi, aparent, pe piata cablului exista concurenta.

Cu toate acestea, preturile sunt, de fapt, dictate doar de doua mari companii: Astral-UPC si RCS. Ele au impreuna peste 60 la suta din piata. Scumpirile sunt justificate in diverse moduri: firmele de cablu au nevoie de mai multi bani pentru dezvoltarea retelei, salariile angajatilor vor avea un trend ascendent, TVA ar putea ajunge la 22%, preturile pentru utilizarea stalpilor sunt in crestere, se vor plati mai multi bani pentru drepturile de autor si asa mai departe. Singura sansa pentru consumatori si pentru o adevarata concurenta pe piata este aparitia unor furnizori independenti de televiziune digitala prin satelit, care sa scada preturile.

Acum 10 ani, un bucurestean care incheia un contract cu RCS avea stipulat in contract un abonament de 3 dolari. Un timisorean incheia, tot acum 10 ani, cu firma Analog (preluata intre timp de UPC), un contract in care era prevazut ca abonamentul este de 2,5 dolari. Astazi, bucuresteanul plateste circa 7,4 dolari, iar timisoreanul circa 9 dolari, pentru acelasi abonament. Mare lucru nu s-a schimbat intre timp. Au aparut doar cateva programe in plus, cam 10-12, majoritatea celor nou introduse fiind romanesti, care nu cer taxe pe abonat.

Firmele de cablu spun ca banii luati de la abonati au fost investiti in schimbarea retelelor de cablu si in dezvoltare. Aceasta deoarece nu au existat investitii straine serioase in industria de cablu, in conditiile in care rata de recuperare a investitiei este mica. „Continuam sa avem cel mai ieftin abonament din regiune“, explica presedintele Asociatiei de Comunicatii prin Cablu (ACC), Radu Petric. „Costurile cresc, salariile vor creste si ele, companiile au nevoie de profit pentru a se dezvolta“, explica Petric viitoarele cresteri de preturi.

Abonament care insa creste si datorita devalorizarii euro fata de leu. Firmele de cablu desi pun pretul in euro, au costuri in lei. Asa ca devalorizarea monedei europene fata de leu a determinat firmele de cablu sa impuna fortat cresteri. Astfel de la inceputul anului pana la introducerea TVA-ului in iunie abonamentul a crescut de la 4 la 4,5 euro.

Costurile firmelor de cablu sunt determinate de chiriile pe care firmele de cablu le platesc pentru stalpii pe care-i folosesc pentru a-si intinde firele. O alternativa la aceasta situatie este furnizarea de programe TV prin cablu subteran. „Trebuie reglementat regimul concesiunilor si regimul juridic al terenurilor pentru a avea cablu subteran“ ne spune presedintele ACC, Radu Petric. Pana la realizarea acestor reglementari ar putea trece multi ani. In aceste conditii, infrastructura aeriana este singura viabila in urmatorii zece ani. Infrastructura aeriana care apartine de diversi operatori: Electrica, Romtelecom, firmele locale de transport in comun.

Potrivit lui Petric, cea mai presanta problema a operatorilor de cablu este chiar accesul la infrastructura de telecomunicatii. El spune ca proprietarii acestora, Romtelecom, Electrica, Societatea de Transport Urban, ori maresc chiria, ori ii dau jos concurenta de pe stalpi, deoarece vor si ei pe piata de cablu. Primul acuzat este Romtelecom care in urma cu o luna a renuntat sa mai inchirieze stalpii, pe motiv ca firele de cablu incurca accesul lucratorilor acestei institutii la propriile fire. Si Electrica este acuzata. Aceasta deoarece Electrica a hotarat sa calculeze chiria dupa numarul de fire inchiriate si nu dupa numarul de stalpi, determinand o denaturare a pietei. Privatizarea Electrica ar putea sa aduca noi proprietari care sa interzica folosirea propriilor stalpi sau sa introduca taxe mai mari.

„ACC doreste acces la infrastructura deja existenta, pentru ca stalpii existenti pot duce mai multe cabluri si ar fi ridicol sa nu fie inchiriati. Am facut numeroase sesizari si la Consiliul Concurentei, si la Autoritatea Nationala de Reglementare in Comunicatii si speram sa se rezolve situatia. Fara indoiala, vom continua sa investim si in infrastructura ingropata, dar infrastructura aeriana ramane singura viabila in urmatorul deceniu“, mai spune Petric.

ACC se confrunta si cu noua versiune a Legii audiovizualului. „Legea audiovizualului este in discutia comisiilor de specialitate ale parlamentului, iar printre amendamentele care i se aduc este si majorarea procentului pentru drepturi de autor, ceea ce va determina o recalculare a abonamentului la cablu“, a spus Petric.

Modificarea Legii 8 din 1996 privind drepturile de autor elimina limitele minime si maxime ale sumelor pe care operatorii de cablu le platesc pentru drepturi de autor. Pana in prezent limita maxima era de 2%, dar ea va fi stabilita de organismele de gestiune a drepturilor de autor, care vor putea impune, practic, un procent de cateva ori mai mare.

Presedintele CNA, Ralu Filip, considera aceste modificari un atentat financiar la adresa industriei audiovizuale. „In conditiile in care si TVA-ul va creste la 22%, anul viitor, pretul unui abonament la cablu va creste cu 40%“, a spus Filip.

Companiile de cablu mai trebuie sa contribuie pentru fondurile destinate cinematografiei cu 1% din veniturile realizate lunar din transmisia prin cablu a emisiunilor de televiziune.

Monopolul – principala cauza a maririi taxelor la cablu

Firmele de cablu detin un adevarat monopol pe zonele in care transmit. Aceasta deoarece in aceeasi zona, nu pot coexista doua firme din cauza lipsei de rentabilitate. Monopolul nu pare sa deranjeze Consiliului Concurentei si Agentia Nationala pentru Protectia Consumatorilor (ANPC), in ciuda faptului ca exista numeroase plangeri ale cetatenilor care reclama calitatea proasta a serviciilor oferite de firmele de cablu (transmisii intrerupte cu zilele, modificari repetate ale grilelor). „Exista alternativa televiziunilor prin platforme digitale: DigiTV, FocusTV si MaxTv.

Ele au preturi comparative cu cele ale firmelor prin cablu“, ne spune presedintele ACC, Radu Petric.

Dar, DigiTV apartine operatorului RCS, Focus TV apartine in proportie de 50% lui UPC, iar MaxTV pare ca nu are suficienta forta financiara pentru a patrunde pe piata.



SURSA: www.averea.ro

Edited by rz, 12 August 2005 - 19:08.


#34
boy2good

boy2good

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 276
  • Înscris: 20.07.2005
buna
am citit tot topicul si cred ca as fi in masura sa va raspund la unele neclaritati mai ales ca eu vin din televiziune prin cablu
ei bine lucrurile stau putin diferit de ce se percepe aici
sa va spun o situatie concreta:
la inceperea constructiei unei retele de cablu se face un proiect tehnic cu amplasarea headend-ului,a amplificatoarelor,a cablurilor,distribuitoare de semnal etc.pretul este undeva in jur de 10 mil pentru o localitate sub 1000 de abonati
ok.vine electrica si trebuie sa faci proiect de amplasament al cablurilor care la o localitate mica costa 30mil.
bun.il faci si dupa aia vine punerea in practica a proiectului de o firma autorizata renel.punerea in practica inseamna schimbarea stalpilor cu probleme,ancorarea altora care nu pot sustine doua cabluri :huh: legari la pamant si alte smecherii pe care electrica incearca sa ti le bage pe gat.costul operatiunii in jur de 40 mil
si tu nu ai ce sa faci pentru ca esti pe proprietatea lor si ai un contract cu ei pentru utilizare "temporara".
o sa va spun alta data ce taxe mai platesc cablistii diferitilor furnizori sau statului :peacefingers:

#35
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002
Dezgrop acest topic ca astazi am avut ocazia sa vad niste stalpi RTC si Electrica "impovarati" de cabluri Electrice, telefon, FO si CATV ;).

[scuze pt. calitate dar era inorat si pozele au fost facute cu telefonul mobil]

Attached Files


Edited by LR, 24 October 2005 - 12:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate