Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Abonament CATV cu 40% mai scump?

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002
:puke: LOL... :puke:

cititi aici

#2
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Din articolul ala mai aflam ceva important... Romtelecom nu mai doreste alte cabluri pe stalpii lor :naughty:
Ce inseamna asta?
Operatorii de cablu vor fi nevoiti sa-si traga cabluri subterane...

Cat despre majorarea abonamentului... era previzibil :)

#3
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

Cat despre majorarea abonamentului... era previzibil

... daca ai stii cati pensionari (> 40% din populatia de la orase sunt pensionari) au renuntat deja la CATV de cand s-a introdus TVA cred ca ai anticipa ce urmeaza sa se intample in viitorul apropiat daca ce scrie in articolul ala este pe cale de a se materializa :(. Cat despre un abonament de baza la CATV care sa fie in jur de 45RON nu stiu cati s l-ar permite ca deja ar fi cu mult peste cat se plateste in tari mai evoluate ca si RO pt. acelasi serviciu. Insa despre RTC nu mai are rost sa ne asteptam la nimic bun de la ei ca si asa syunt cu un picior in groapa ;)

#4
MrMxyzptlk

MrMxyzptlk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,480
  • Înscris: 30.08.2003
RTC este un idiot. Nici nu-mi place idee cu stalpii. Stalpii de ce draq sunt in proprietatea celor de la RTC? N-ar mai fii mai logic ca stalpii sa apartina administratiei locale, si RTC si firmele de cabluri sa plateasca pentru administratia locala ca se folosesc de ei? Si administratia locala sa decida daca firmele CATV au dreptul sau nu sa le foloseasca.

Edited by r@zvan, 30 June 2005 - 15:52.


#5
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

N-ar mai fii mai logic ca stalpii sa apartina administratiei locale, si RTC si firmele de cabluri sa plateasca pentru administratia locala ca se folosesc de ei?

Eu nu stiu despre ce stalpi este vorba in cazul RTC in orase ca din cate stiu eu tot pe stalpii Electrica si-au tras si ei firele in mai toate orasele... Stiu ca in trecut aveau ceva stalpi din lemn dar numai intre orase si satele unde exista telefonie.

#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Intrucat din acel articol putem desprinde si un alt subiect HOT (problema cu stalpii RTC), am modificat putin titlul thread-ului... (sper ca LR sa nu se supere :) ) mai ales ca, inclusiv acest demers al RTC, poate avea consecinte financiare serioase in randul operatorilor CATV!

#7
Tic1

Tic1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 06.03.2005

r@zvan, on Jun 29 2005, 13:58, said:

Intrucat din acel articol putem desprinde si un alt subiect HOT (problema cu stalpii RTC), am modificat putin titlul thread-ului... (sper ca LR sa nu se supere :) ) mai ales ca, inclusiv acest demers al RTC, poate avea consecinte financiare serioase in randul operatorilor CATV!

<{POST_SNAPBACK}>


O ultima noutate cel putin hilara.....Primaria orasului BOTOSANI a hotarit sa ca firmele de cablu sa plateasca o taxa pe metru patrat pentru UMBRA pe care o fac firele de cablu de pe stilpi. Dupa calcule LABORIOASE a DECRETAT: 1 ml de cablu face 0.4 mp umbra  :w00t:  :worthy:  si se taxeaza cu 2000 lei mp lunar. Treaba e REALA, si se aplica cu 1 sept. 2005. Societatile de cablu mai platesc si chiria pentru stilpi care este de 1500 lei/luna/stilp. Asa ca in final tot noi, utilizatorii vom plati... :cursing:  Abonamentul actual 26 lei RON.

#8
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

sper ca LR sa nu se supere

no problem ;)

Quote

Primaria orasului BOTOSANI a hotarit sa ca firmele de cablu sa plateasca o taxa pe metru patrat pentru UMBRA pe care o fac firele de cablu de pe stilpi

ce dobitoci ... oricum parea mea este ca asta le cam intrece pe toate care le-am auzit pana acum.

#9
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Am impresia ca cei de RTC au oarecum dreptate daca luam in considerare faptul ca stalpii sunt proprietatea lor .
     Firmele de cablu probabil vor trebui sa renunte la  politica de profit maxim cu cheltuieli putine sau mai bine zis : "portofica ca purcica" .

   Observ in ultima vreme in problema cablarilor ca s-a renuntat la majoritatea considerentelor de ordin estetic . Se merge pe ideea traseului cat mai scurt , iar cablurile fac exercitii de echilibristica remorcate de copaci , de stalpi , de colturi de bloc , etc , etc ... Stalpii sunt asa de incarcati de cabluri , 10-15 fire ca nici nu poti sa-ti imaginezi ce ar insemna ca unul dintre cabluri sa trebuiasca inlocuit . Presupun ca va fi lasat acolo si va fi inlocuit cu un altul .(!!??)

#10
becali

becali

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,162
  • Înscris: 10.10.2003
Raspunsul celor de la RTC, eu cred ca in curand vom asista la scaderea numarului de abonati la cablu, eu sincer ma bucur pentru un anumit director de la A****l, numele lui apare in semnatura :D  :D

Attached Files



#11
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 16.08.2003

becali, on Jun 30 2005, 07:14, said:

Raspunsul celor de la RTC, eu cred ca in curand vom asista la scaderea numarului de abonati la cablu, eu sincer ma bucur pentru un anumit director de la A****l, numele lui apare in semnatura :D  :D

<{POST_SNAPBACK}>


Eu cred ca e vorba de santaj aici si ar trebui pedepsit ca atare!

#12
Ninja

Ninja

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,355
  • Înscris: 07.12.2002

r@zvan, on Jun 30 2005, 20:24, said:

off-topicul se va sterge... deschideti thread in alta arie, daca doriti :)

<{POST_SNAPBACK}>

Da, mersi ca ai sters reply-urile imediat.  Puteai macar sa le salvezi sau sa ceri unui moderator de deasupra ta sa le mute...

#13
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Eu zic ca cel mai indicat ar fi sa deschizi tu un thread in ''Poiana lui Iocan''... cu sau fara acele posturi, e posibil sa capteze interesul mai multor useri decat aici, unde se discuta numai despre programe, sateliti, etc...

#14
neo007

neo007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 12.11.2003
on-topic: yo zic sa`nceapa bataia la antene sat..nu de alta da` imbogatim niste oameni pe..ce? Pe niste programe pe care ei oricum nu le platesc nimanui..dam banii pe posturi TV FTA ca sa aibe ei servici?

#15
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
O instalatie individuala are avantaje dar si... dezavantaje
Nu poti receptiona acum posturi ca HBO, Pro Cinema, Acasa, B1, Viasat Explorer, Viasat History, etc.
Daca nu esti ''legat'' de anumite canale e ok (cazul meu), ai o gramada de alte canale interesante (cred ca se pot lista cel putin 200 la care chiar te uiti) plus inca cateva sute de posturi de radio.
Instalatia individuala... e singura modalitate de a scapa de costuri, respectiv scumpiri (ca in cazul abonamentelor CATV & DTH)
Dar sa fim seriosi... inca sunt acceptabile abonamentele
Nici nu vreau sa ma gandesc cum vor fi in 2007/2008 :nonobad: cand probabil multa lume va renunta la ele

Edited by r@zvan, 30 June 2005 - 16:11.


#16
neo007

neo007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 793
  • Înscris: 12.11.2003

r@zvan, on Jun 30 2005, 16:10, said:

O instalatie individuala are avantaje dar si... dezavantaje
Nu poti receptiona acum posturi ca HBO, Pro Cinema, Acasa, B1, Viasat Explorer, Viasat History, etc.
Daca nu esti ''legat'' de anumite canale ok (cazul meu), ai o gramada de alte canale interesante (cred ca se pot lista cel putin 200 la care chiar te uiti) plus inca cateva sute de posturi de radio.
Instalatia individuala... e singura modalitate de a scapa de costuri, respectiv scumpiri (ca in cazul abonamentelor CATV & DTH)
Dar sa fim seriosi... inca sunt acceptabile abonamentele
Nici nu vreau sa ma gandesc cum vor fi in 2007/2008 :nonobad: cand probabil multa lume va renunta la ele

<{POST_SNAPBACK}>

Nu numai ca nu`s legat de anumite canale..da` yo vad si partea buna in lucrul asta...Din cate stiu tvr nu e fta..deci nu vad cine m`ar mai putea obliga sa dau peshcheshu` la tvr. In plus...HBO..il platesc de cca 6 ani si nu cred sa fi vazut mai mult de 10 filme pe el......pro..antena...prima...reprezinta ptr mine manipularea curata...n`avem nevoie :) Despre acasa ce pot sa spun..s`a terminat numai  :inlove: ...de ce`as mai vrea sa`l vad  :cursing: ....Doamne..ce serial....ce productie.....creca si aia prin papua noua guinee fac lucruri mai de Doamne`ajuta :) In fine sa nu devin off ca altii...in mare catv ptr mine reprezinta o manipulare grosolana..vezi cazul antena 3 introdus imediat ce au inceput testele...iar n24...dupa 1 luna si ceva in pachet extra.

#17
LR

LR

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,706
  • Înscris: 27.02.2002

Quote

Nu poti receptiona acum posturi ca HBO, Pro Cinema, Acasa, B1, Viasat Explorer, Viasat History, etc.

tu chiar ai timp sa te uiti la HBO & stuff ?

#18
xndoe

xndoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,438
  • Înscris: 16.08.2003

r@zvan, on Jun 30 2005, 16:10, said:

O instalatie individuala are avantaje dar si... dezavantaje
Nu poti receptiona acum posturi ca HBO, Pro Cinema, Acasa, B1, Viasat Explorer, Viasat History, etc.
Daca nu esti ''legat'' de anumite canale e ok (cazul meu), ai o gramada de alte canale interesante (cred ca se pot lista cel putin 200 la care chiar te uiti) plus inca cateva sute de posturi de radio.
Instalatia individuala... e singura modalitate de a scapa de costuri, respectiv scumpiri (ca in cazul abonamentelor CATV & DTH)
Dar sa fim seriosi... inca sunt acceptabile abonamentele
Nici nu vreau sa ma gandesc cum vor fi in 2007/2008 :nonobad: cand probabil multa lume va renunta la ele

<{POST_SNAPBACK}>


Eu unul sunt legat de cablu din 2 motive: internet si telefonie.
Instalatia individuala nu rezolva nici unul dintre cele 2 aspecte ( cel putin deocamdata).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate