Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...
 Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 

Catina

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

View Postahamyxorea, on 07 decembrie 2012 - 15:00, said:

deci in mare pentru o cultura modesta si norocasa de catina nu ar fi de folos puieti de catina din padure sau bucati mai mari de arbust!

Pentru o cultura modesta (si poate norocoasa) de catina poti folosi si puieti de catina de pe dealuri!
Alege (pentru recoltare butasi) tufe care au rodit bine in toamna asta!

View PostBatranelul, on 07 decembrie 2012 - 23:17, said:

acu nu vreau sa fiu carcotas, insa preturile astea par a fi updatate
http://fructex.ro/oferta_material.php

Mie aceste preturi imi par ok!
Fructex Bacau parca are si o plantatie (mare) de catina.
Acolo se vad si soiuri superproductive!

View PostBatranelul, on 07 decembrie 2012 - 23:17, said:

daca te gandesti la treaba asta ca la o afacere, nu te apuca daca nu ai piata de desfacere

Cata dreptate ai!

Numai bine!

#56
romeo27

romeo27

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 23.01.2009
La Fructex Bacau pretul este de 5 ron butasul. Daca cumperi toamna primesti material  cal.I, primavara doar ce ramane.

#57
emmaanuel

emmaanuel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.06.2010
Daca cumperi drajoni s-ar putea sa iesi mai ieftin. O zi buna

#58
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,774
  • Înscris: 08.11.2009
Din cate am citit de pe net, catina salbatica din Romania are calitati medicinale net superioare fata de catina din alte zone. Asa ca, nu stiu, dar eu as alege sa iau din padure cativa arbusti pentru ca nu cred ca "soiurile" au aceleasi calitati.

#59
emmaanuel

emmaanuel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.06.2010
Da este posibil, nu contestam asta dar in foarte mica masura.....ai cautat ceva valori comparative sa vezi despre ce e vb? Eu personal am Serpeni 11 si sunt multumit  pana acum avand in vedere ca a fost primul an de productie (anul 3 de la plantare). toate cele bune

#60
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Pai soiurile selectionate nu au fost luate tot din padure ?
Eu as merge pe urmatoarele soiuri de la Frutex: Ovidiu, Tiberiu, Silvia și SERPENTA. Au continut mult mai mare comparativ cu celelalte.

#61
emmaanuel

emmaanuel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.06.2010
Da se poate incerca...eu personal m-am documentat si am mers pe acest soi SERPENI 11. Doriți sa faceți o cultura mai mare?

Daca va documentati SERPENTA = SERPENI 11Posted Image

#62
cipri1981

cipri1981

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,774
  • Înscris: 08.11.2009

View Postrequest, on 25 martie 2013 - 10:18, said:

Pai soiurile selectionate nu au fost luate tot din padure ?
Eu as merge pe urmatoarele soiuri de la Frutex: Ovidiu, Tiberiu, Silvia și SERPENTA. Au continut mult mai mare comparativ cu celelalte.

Pai eu stiu din ce paduri au fost luate. Esti tu sigur ca au fost luate din padurile noastre? Ar fi bine sa fie asa. Ar fi mult mai simplu.

#63
request

request

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 779
  • Înscris: 18.01.2006
Din ce stiu eu soiurile sectionate de catina sunt din flora spontana a tarii, unii au fost secetionati pentru o cantitate mai mare de bobite / fructe pe planta / arbust.
Alte soiuri au fost sectionate pentru o cantitate cat mai mica de tepi / spini pe arbore dar în detrimentul unor calitati alte continutului de Viatmine si alte oligoelemente. Parerea mea.
Cele recomandate mai sus de mine au multi tepi pe arbore dar si o concentratie mai mare de vitamine si minerale.

Daca nu esti sigur, nu strica zic eu sa dai un telefon si sa întrebi detalii amanuntite.

@ emmaanuel eu am dat denumirea finala a soiului NU cea care a fost temporara în perioada de teste.

Edited by request, 26 March 2013 - 13:45.


#64
Rikki-Tikki-Tavi

Rikki-Tikki-Tavi

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 24.05.2017
Ioan Viorel Rați și Luminița Rați , Catina in exploatatii agricole

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate