Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Catina

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
Alinmihaila

Alinmihaila

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 06.02.2010
as vrea sa infiintez o cultura de catina alba, problema e ca solul nu este certificat ecologic si nu stiu cum trebuie sa fac asta...
ma gandesc ca daca nu as cultiva in sistem eco nu as avea piata de desfacere...
m-am interesat si catina se recolteaza in anul 3 de maturitate, ma gandesc daca as putea cultiva pe terenul "noneco", folosind metode ecologice, solul poate fi certificat dupa trei ani ca fiind ecologic?
daca aveti mai multe informatii despre catina v-as fi recunoscator!
multumesc anticipat

#38
alexandru68

alexandru68

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 287
  • Înscris: 15.06.2011
buna ziua iubitori ai plantelor.din pacate se pare ca nu mai intereseaza pe nimeni acest subiect. :confuzzled:  :peacefingers: eu as vrea sa infiintez o plantatie de catina.cine poate sa-mi spuna unde gasesc butasi? :worthy:

#39
LCDMONDEO

LCDMONDEO

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 82
  • Înscris: 02.05.2011
Stie cineva cum se face siropul de catina? Este presat la rece?

#40
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009
Exista vre-o diferenta intre pyracantha si catina ? Cum le deosebim?
Eu am niste plantute si nu stiu ce sunt: catina sau pyracantha. Una este galbena si alta este portocalie. Am vazut niste plantute intr-o gradina si am rupt din ele o ramurica pe care am pus-o in pamint si acum arata super. Mi se pare dubioasa chestia cu mascul si femela. Eu am o singura planta din fiecare si are fructe fara probleme desi nu exista prin apropiere altele de la care sa se fi polenizat.

Edited by luvio, 11 October 2011 - 16:26.


#41
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Da o cautare pe google!
Pyracantha are fruct rotund. Catina are fruct lunguet.
Deci.....

Multe sunt dubioase pe lumea asta! Dar..... un mascul si o femela formeaza o pereche (adesea)!
Cele mai multe soiuri de catina necesita un mascul la 10 femele!
Exista si soiuri autofertile (mai putin productive).

Concluzia: e nevoie si de masculi...si de femele...si de ...

Numai bine!

#42
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

View Postluvio, on 11th October 2011, 17:19, said:

Exista vre-o diferenta intre pyracantha si catina ? Cum le deosebim?
Eu am niste plantute si nu stiu ce sunt: catina sau pyracantha. Una este galbena si alta este portocalie. Am vazut niste plantute intr-o gradina si am rupt din ele o ramurica pe care am pus-o in pamint si acum arata super. Mi se pare dubioasa chestia cu mascul si femela. Eu am o singura planta din fiecare si are fructe fara probleme desi nu exista prin apropiere altele de la care sa se fi polenizat.


dupa frunze:

http://cronicadefalt...9/10/catina.jpg

http://www.hort.net/...w/ros/pyrcrgr50
http://pyracantha.co...red-berries.jpg

#43
luvio

luvio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 921
  • Înscris: 19.02.2009

View Postanknic, on 16th October 2011, 18:39, said:

dupa frunze:

Da am sesizat si eu diferenta la frunze care sunt mai subtirele la catina. Deasemenea la modul de prindere al fructului de ramura. La pyracantha am sesizat ca exista acolo niste codite de care atirna fructul care lipsesc la catina. Prin urmare...cred ca eu am pyracantha, bine ca nu m-am hotarit sa-mi fac siropuri sau alte alea!
Mersi de ajutor.

#44
Ursu-Balaci_Ionel

Ursu-Balaci_Ionel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 08.03.2012
Daca cineva are o plantatie de catina pe rod, va rog sa-mi spuneti ce soiuri de catina sunt cel mai rentabile si de unde pot fi achizitonate.Am vazut ca se pot gasi la Pitesti si Bacau dar nu ma pot hotara.
Am o suprafata de 5000 mp si daca pot baneficia de fonduri europene.
Aveti cumva probleme in vanzarea recoltei?
Este mai rentabil soiul pentru ulei de la Bacau - Silvia?

#45
luuc

luuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 18.11.2007

View Postdanutz_2009, on 15th November 2010, 18:50, said:

A fost o discutie despre stoparea fermentarii mustului.
Poti aplica metodele si la sucul tau! Personal as merge pe congelare sau
tratarea cu acid acetil-salicilic (comercial: aspirina).
La cat timp a fructificat catina?


in primavara urmatoare plantarii unul dintre ei a fost plin -- ceilalti ...mai astept.

#46
A44lex

A44lex

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 60
  • Înscris: 20.01.2012

View Postluvio, on 17th October 2011, 08:33, said:

Da am sesizat si eu diferenta la frunze care sunt mai subtirele la catina. Deasemenea la modul de prindere al fructului de ramura. La pyracantha am sesizat ca exista acolo niste codite de care atirna fructul care lipsesc la catina. Prin urmare...cred ca eu am pyracantha, bine ca nu m-am hotarit sa-mi fac siropuri sau alte alea!
Mersi de ajutor.
Fructele de pyracantha nu sunt toxice, dar nici comestibile în stare crudă (sunt amare). Se pot prepara gemuri și eventual sirop din ele

Edited by A44lex, 30 March 2012 - 22:09.


#47
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,001
  • Înscris: 28.09.2012
Buna seara! Vad ca nu spune nimeni nimic, daca e sau avantajoasa pana la urma cultivarea catinei...
Am si eu o nedumerire...eu am 2 palnte de catina, fata si baiat, soiul Orange Energy...si citeam despre taierile care se aplica...sunt obligatorii? Ca cea de pe dealuri nu o taie nimeni...sau varietatile acestea folosite in cultura se taie pentru fructificare, iar cea salbatica nu? Eu nua am taiat deloc... Plantele mele au 3 ani, iar anul acesta am vazut primele fructe...3 la numar Posted Image   Sper la anu' sa vad mai multe Posted Image

#48
timis22

timis22

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 03.08.2006
http://www.scribd.co...LOR-DE-CĂTINĂ

#49
ahamyxorea

ahamyxorea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.12.2012
Buna ziua, as dori sa stiu catina de pe dealuri cea salbatica e oarecum aceiasi cu cea din pepeniere sau au acelasi proprietati? as vrea  sa imi pun niste lastari si cv mi a zis decat sa dau bai pe butasi mai bn ii scot din padure. Este acelasi lucru?

#50
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Soiurile de catina care sunt inmultite de statiuni de cercetare/pepiniere au calitati (productive, rezistenta la boli, etc)
net superioare catinei de pe dealuri!
Din lipsa de bani sau de comoditate, poti recolta butasi de catina de pe dealuri!
Atentie: cheama in curtea ta si baieti (mai putini) dar si fete (cat mai multe)! Posted Image  Asa e frumos! Fara discriminari.....

Bafta!

#51
ahamyxorea

ahamyxorea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.12.2012
deocamdata nu imi permit sa cumpar butasi de la pepeniera dar banuiesc ca acolo unde sunt fructe d catina tre sa fie si baieti in preajma >>>>>>> ar ajuta un stup d albine la polenizare in caz ca s mai multe fete decat baieti minimul d baieti pt fete?

#52
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
Stupul isi are rostul lui la o plantatie....la cateva plante, cam exagerezi!
La 7-10 fetite ajunge un baiat.... prea multi baieti nu-s de folos!Posted Image
Numai bine!

#53
ahamyxorea

ahamyxorea

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 03.12.2012
deci in mare pentru o cultura modesta si norocasa de catina nu ar fi de folos puieti de catina din padure sau bucati mai mari de arbust!

#54
Batranelul

Batranelul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 25.04.2007

View Postahamyxorea, on 04 decembrie 2012 - 18:38, said:

deocamdata nu imi permit sa cumpar butasi de la pepeniera dar banuiesc ca acolo unde sunt fructe d catina tre sa fie si baieti in preajma >>>>>>> ar ajuta un stup d albine la polenizare in caz ca s mai multe fete decat baieti minimul d baieti pt fete?

acu nu vreau sa fiu carcotas, insa preturile astea par a fi updatate
http://fructex.ro/oferta_material.php

nu e un capat de tara sa pui de proba cativa butasi. (dupa vreo 3 ani intra pe rod)

se recomanda aprox 1700 plante la hectar - ca sa iti faci un calcul in functie de suprafata disponibila; daca te gandesti la treaba asta ca la o afacere, nu te apuca daca nu ai piata de desfacere

spor!

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate