Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

Catina

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postdeaq, on 30th March 2010, 21:06, said:

Soiul serpeni face pana la 30kg pe planta
7.0 kg la 30.5 kg/planta
Vezi cum se minte omul! Serpeni face intre 7-30kg/planta si tu ai luat din prima 30kg/planta!

View Postdeaq, on 30th March 2010, 21:06, said:

In filmul de mai sus arata si cum se culeg mecanic.
Asta e mecanic asa cum era vorba cu mecanizarea la saci: apesi pe buton si sare sacul in spate!

Fa si calculul la cules manual(kg/zi om) si/sau mecanic (dar pune si pretul la "combinele" alea si armata de oameni care deservesc)! Daca termini aici mai am si altele, dar te iau pe rand!

#20
deaq

deaq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 25.10.2005
Bine gica contra  :P , dar am luat 1 ron kilu fata de 3 euro cat cica merge la export.

Si nu trebuie sa atingi suma aia, mi.am dat seama ca e mult, dar cat consideri tu ca trebuie sa fie ca sa nu fie rentabil

Si asa e mintea romanului sa faca bani din nimic, normal ca trebuie sa investesti daca chiar vrei sa faci ceva serios, altfel ma duc in padure o iau pe degeaba si apoi ma duc la piata si am castigat cat pt tigari pentru ziua respectiva.

Gandeste ca la grau faci 5000kg * maxim 0.5 kilu = 2500 pe an asta fiind venit, profitul e undeva la 1000ron. (poate uni mai mult sau mai putin).

Am cumparat tractoare si o groaza de utilaje de zeci de mii de euro.

In film arata cum o taie cu o combina, le congeleaza, apoi le scutura mecanic, apoi le baga la frig iar, daca nu e mecanic destul..... ce sa mai zic... toti vrem sa stam la birou si sa vina banii, dar nu e posibil(mereu)

Oricum cine are bani sa faca 10hectare(sa zicem) adica 68000 are bani si de combina si de tunel si camera de frig.

Am mentionat ca nu stiu prea multe, doar ce am citit pe net, multi vor doar sa iti vanda documentatie sau niste craci care habar nu ai daca chiar este catina(cum ai spus si tu)

Am facut si legumicultura vreo 3 ani, eram la Obor (cand era piata ) la en-gros de la 3 dimineata la coada sa prindem loc in piata la 9 eram acasa si mergeam direct pe camp la cules (faceam asta vreo 4 luni pe an)

Stiu ce insemana sa lucrezi din greu, cu mainele in pamant mereu, stiu ce inseamna agricultura si stiu ca nu se castiga bani asa usor cum cred uni.
Cu toate astea traiesc exclusiv din agricultura.

On-topic:
Ma asteptam sa aiba preturi ceva mai mici astia de la bacau (si numai au decat 2 soiuri care produc maxim 10kg/planta).
Ma mai gandesc si poate comand totusi vreo 200-300de butasi, care intra pe rod la 3 ani de la plantare.

Hai ca ziceai ca mai ai si altele :peacefingers:

#21
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007
Uite stii ceva, nu-ti mai spun nimic, ca pui la suflet! Eu am fost "fan" catina, am studiat-o de am inebunit, intelegi? Am citit tot ce putem citi de ea! Am vrut sa cumpar 16 ha sa plantez asa ceva! Am vorbit cu nenea ala care le vinde, le-am intors pe toate fetele! Am ajuns la alta concluzie! Acum ca ti-am "tulburat visul" ma "freci" ca stau si nu fac nimic? Eu am vrut sa-ti "deschid" putin ochii sa vezi toata problema in ansamblu, nu sa te contrazic! Anul asta mi-am cumparat si eu 6 fire, din cauza nostalgiei! Eu unul, iti doresc succes! Stiu si eu cum e cand visezi la ceva, incepi sa te convingi si vine unul si iti spune ca nu e bine! Am crezut ca vorbim pe argumente nu pe "povesti"! Uite, daca ai experienta la agricultura intra sa discutam la "iarba dintre pomi" si/sau "Proiect ferma gaini ouatoare", ca sa nu ramai dator!

#22
deaq

deaq

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 25.10.2005
Nu pun la suflet si nici nu visez ca ma imbogatesc din asta, nu am bani sa pun nici macar un hectar.
Dar cred ca la cateva sute de plante ma descurc.

Am deschis acest topic ca sa discutam despre aceasta planta, nu ca sa aflu cum sa ma imbogatesc mai repede.

Acum spune si mie de unde vroiai sa cumperi? si ce te.a facut sa te razgandesti?

Eu nu m.am suparat sper ca nici tu  :cheers:

#23
zouzouna

zouzouna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 21.04.2007
Nu sunt in Romania, dar am fost o consumatoare fanatica a siropului de catina atata timp cat am fost pe acasa. Oare daca as face rost de un butas, doi,  ce sanse as avea sa ii cultiv in conditiile climatice de aici : insula Creta, seceta si caldura mare vara si ierni moderate si ploioase. Sper sa ma ajutati cu un raspuns :peacefingers:

#24
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006
Zouzouna daca citeai despre catina vedeai ca nu are cerinte speciale, de fapt este foarte toleranta la seceta sau inghet. Si pe de alta parte catina nu este auto-polenizator. Trebuie sa ai mascul si femele. 1 mascul la 8-10 femele. Iar catina anul asta o mai plantezi la toamna. Succes.

#25
zouzouna

zouzouna

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 21.04.2007
valyb, multumesc, am sa incerc la toamna.

#26
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View Postzouzouna, on 30th April 2010, 13:03, said:

valyb, multumesc, am sa incerc la toamna.
Ai putea totusi, sa incerci sa pui cu pamant cu tot intr-un ghiveci si daca se prind le plantezi tot asa, cu tot cu pamant!

#27
luuc

luuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 18.11.2007
Primavara aceasta am plantat 20 de arbusti de catina;18 s-au prins.Cum recunosc femela/masculul ?Fiind un soi salbatic, dupa cat timp rodesc?

#28
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006
pana la urma cand incepe sa rodeasca ? a mea e anul trei, nu e salbatica,ci soi, dar vad ca nu are nici un gand sa infloreasca.

#29
emmaanuel

emmaanuel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 131
  • Înscris: 29.06.2010
Buna ziua
Eu am plantat anul trecut 2009 300 fire de catina si am avut o prindere destul de buna undeva la 90%. Plantatie tip intensiv adica gard fructifer. Daca mai sunt altii care au plantat ar fi indicat sa ne consultam impreuna si cred ca vom reusi sa facem o treaba destul de placuta si cine stie poate avantajoasa pentru noi toti.
:)

#30
valyb

valyb

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 08.11.2006
In functie de soi intra pe rod dupa 3-5 ani. In mod normal de unde i-ai cumparat trebuia sa iti spuna care e productiv si care e polenizator. Merg 3-5 productivi la un polenizator. Anul asta in toamna iau si eu 7-8 productivi si 2 polenizatori sa pun.

#31
MirelaLucia

MirelaLucia

    Senior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4,433
  • Înscris: 11.01.2007

View Postluuc, on 25th May 2010, 13:40, said:

Primavara aceasta am plantat 20 de arbusti de catina;18 s-au prins.Cum recunosc femela/masculul ?Fiind un soi salbatic, dupa cat timp rodesc?


revin eu cu intrebarea. Cum le deosebesti care e mascul si care e femela. Eu am 8-9 fire de catina date de cineva.  Poate sunt toate femei si sa le plantez la mijloc in mascul, nu? :deadtongue:

#32
DDuras

DDuras

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,528
  • Înscris: 23.11.2006

View PostMirelaLucia, on 7th July 2010, 14:02, said:

revin eu cu intrebarea. Cum le deosebesti care e mascul si care e femela.

le cauti !  :P

la mine masculii au fost mai mari la inceput, la plantare. nu stiu daca e o regula
dupa aceea nu ai cum sa-i mai deosebesti

#33
luuc

luuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 18.11.2007
Ne ajuta cineva cu fotografii lamuritoare in privinta discriminarii mascul/femela ?

#34
Hotspot

Hotspot

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 18.10.2010
Am citit mai demult despre catina, nu stiu pe unde, ca femelele ar avea fructe, iar masculii nu. Masculii sunt mai vigurosi iar femelele mai delicate.

#35
luuc

luuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 168
  • Înscris: 18.11.2007
Cum procedati sa nu fermenteze sucul de catina?

#36
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009
A fost o discutie despre stoparea fermentarii mustului.
Poti aplica metodele si la sucul tau! Personal as merge pe congelare sau
tratarea cu acid acetil-salicilic (comercial: aspirina).
La cat timp a fructificat catina?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate