Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

HP c4680 problema cartus negru

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
w1zk1dro

w1zk1dro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.03.2007
De curand mi-am incarcat cartusul la imprimanta HP C4680, dupa ce bag cartusul in imprimanta, merge perfect sa scot 3pagini, dupa 3 pagini se inneaca cartusul si nu imi mai printeaza nimic, printeaza din ce in ce mai sters :( , xeroxul imi merge, ciudat, daca scot cartusul si il agit putin pana iese tush din el, imi merge sa mai scot inca 3 pagini, daca scot de pe fast draft, nu scoate nimic, daca scot de pe best, scoate un fel de gri, sters. Ma poate ajuta cineva? Care ar putea fi problema :|?

#2
Mos_Ilie

Mos_Ilie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,522
  • Înscris: 31.12.2006
Salut,

S-ar putea ca cerneala cu care s-a facut refill sa fie prea vascoasa si de aici problema.
Esti sigur ca cerneala folosita era potrivita pentru tipul tau de cartus ?

De obicei cartusele au deasupra un orificiu pe unde trebuie sa primeasca aer. Cartusul tau are acest orificiu liber sau are vreun scotch care inchide admisia aerului ?
Te intreb pentru ca din descrierea problemei, ambele variante ar putea fi cauza manifestarilor de acest fel.

#3
w1zk1dro

w1zk1dro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 10.03.2007
de tush nu stiu, dar  cei de la magazin mi-au spus ca e bun :). am astupat gaura cu un abtibild din ala de pret..am incercat si sa schimb tushul din cartus si tot nu merge... i-am mai facut odata refill cu alt fel de tush si a mers.. imprimanta merge doar daca cartusul se misca foarte incet
adica, la xerox sau la best... chiar nu stiu ce sa ii fac :|

Edited by w1zk1dro, 27 March 2010 - 11:21.


#4
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006

 w1zk1dro, on 27th March 2010, 11:20, said:

de tush nu stiu, dar  cei de la magazin mi-au spus ca e bun :). am astupat gaura cu un abtibild din ala de pret..am incercat si sa schimb tushul din cartus si tot nu merge... i-am mai facut odata refill cu alt fel de tush si a mers.. imprimanta merge doar daca cartusul se misca foarte incet
adica, la xerox sau la best... chiar nu stiu ce sa ii fac :|

Daca a mers cu "un altfel de tus" - cerneala - trebuia sa folosesti aceasi cerneala la reumplere.
Probabil ca la remplerea la "magazin" au folosit cerneala incompatibila cu, virgula,  cartusul tau...ceea ce a dus la infundarea partiala a unor duze de tiparire....de aceea tipareste ok doar pe "best".
Acoperirea orificiului de incarcare cu un abtibild este nerelevanta...deoarece aceste cartuse au mai multe zone pe unde primesc "presiune atmosferica" pentru functionare normala.

Cum se desfunda duzele:

- Se aplica o batista din hartie umezita cu apa distilata (incalzita in prealabil la 70 - 80 grade) pe duzele cartusului. In mod normal, dupa 1 - 10 min, apare cerneala pe hartie. Se considera cartusul desfundat. Se usuca prin tamponare cu o batista din hartie. Se introduce cartusul in imprimanta si se executa din soft-ul aferent imprimantei cateva cicluri de curatare a capului de imprimare. Daca este nevoie, se reia operatiunea.

- Rezultate foarte bune se obtin cu solutia pentru desfundarea cartuselor pe care o comercializam la pretul de 10.13 RON cu TVA/ flacon 100ml. Se umecteaza cu solutie de desfundat o bucata de batista din hartie (20x20 mm) si se aplica pe duzele de imprimare. In mod normal, dupa cateva minute, pe hartie apare cerneala (cartus desfundat). Se pot intalni cartuse care nu se desfunda asa de usor (de regula cele golite si "uitate" in imprimanta sau printr-un sertar din birou). In acest caz se toarna solutie de desfundat intr-un vas (de ex.o farfurioara tip cafea) si se introduc in solutie numai duzele cartusului sau capului de imprimare. Nivelul lichidului in vas trebuie sa fie de 2-3 mm - cat sa permita numai umectarea duzelor de imprimare. Este posibil ca desfundarea sa se produca si dupa 12 ore.

Varianta: dupa aplicarea uneia din metodele de mai sus, se poate fortza desfundarea duzelor prin creerea unei suprapresiuni in cartus. Practic: se aplica o seringa  farmaceurica  fara ac pe orificiul de incarcare (aerare) al cartusului si se apasa rapid pe pistonul de la seringa introducandu-se astfel aer sub presiune in cartus - acesta o sa forteze eliminarea cerneli uscate din duzele de tiparire.

Succes,

#5
aurelianporumb

aurelianporumb

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 14.09.2008
buna ziua
eu am o alta problema...
am reincarcat cartusele si acum nu mai merge cel negru
am pus un cartus nou si nici asa... practic cand dau sa printez alb negru
iese foaia goala...
am vazut ca in partea dreapta unde se duc cartusele cand imprimanta
nu functioneaza este ceva cerneala neagra...
ce a-si putea face sa-l fac sa mearga?
daca nu e de la cartus de unde ar putea fi?
multumesc!!!

#6
elementul5

elementul5

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 07.06.2009

 gabicen, on 28th March 2010, 03:05, said:

Daca a mers cu "un altfel de tus" - cerneala - trebuia sa folosesti aceasi cerneala la reumplere.
Probabil ca la remplerea la "magazin" au folosit cerneala incompatibila cu, virgula,  cartusul tau...ceea ce a dus la infundarea partiala a unor duze de tiparire....de aceea tipareste ok doar pe "best".
Acoperirea orificiului de incarcare cu un abtibild este nerelevanta...deoarece aceste cartuse au mai multe zone pe unde primesc "presiune atmosferica" pentru functionare normala.

Cum se desfunda duzele:

- Se aplica o batista din hartie umezita cu apa distilata (incalzita in prealabil la 70 - 80 grade) pe duzele cartusului. In mod normal, dupa 1 - 10 min, apare cerneala pe hartie. Se considera cartusul desfundat. Se usuca prin tamponare cu o batista din hartie. Se introduce cartusul in imprimanta si se executa din soft-ul aferent imprimantei cateva cicluri de curatare a capului de imprimare. Daca este nevoie, se reia operatiunea.

- Rezultate foarte bune se obtin cu solutia pentru desfundarea cartuselor pe care o comercializam la pretul de 10.13 RON cu TVA/ flacon 100ml. Se umecteaza cu solutie de desfundat o bucata de batista din hartie (20x20 mm) si se aplica pe duzele de imprimare. In mod normal, dupa cateva minute, pe hartie apare cerneala (cartus desfundat). Se pot intalni cartuse care nu se desfunda asa de usor (de regula cele golite si "uitate" in imprimanta sau printr-un sertar din birou). In acest caz se toarna solutie de desfundat intr-un vas (de ex.o farfurioara tip cafea) si se introduc in solutie numai duzele cartusului sau capului de imprimare. Nivelul lichidului in vas trebuie sa fie de 2-3 mm - cat sa permita numai umectarea duzelor de imprimare. Este posibil ca desfundarea sa se produca si dupa 12 ore.

Varianta: dupa aplicarea uneia din metodele de mai sus, se poate fortza desfundarea duzelor prin creerea unei suprapresiuni in cartus. Practic: se aplica o seringa  farmaceurica  fara ac pe orificiul de incarcare (aerare) al cartusului si se apasa rapid pe pistonul de la seringa introducandu-se astfel aer sub presiune in cartus - acesta o sa forteze eliminarea cerneli uscate din duzele de tiparire.

Succes,


Vad ca aici am dat de persoane cu experienta.
Am si eu o situatie, descrisa mai jos, cu care nu ma descurc.

Am un multifunctional HP 6130 Photosmart la care cartusele cu cerneala nu contin si duzele. Cartusul are nr 363
Nu inteleg prea bine sistemul de tiparire, dar nu asta e problema mea.

Dupa ce am tot bagat bani in cartuse noi, m-am hotarat sa reincarc la un centru din oras.
Am incercat, a mers un timp. La o tiparire de mai multe pagini, cerneala a inceput sa se "piarda" pana a "tiparit" alb.
Am crezut ca a fost reincarcat cu putina cerneala, dar era destul de plin cand l-am scos si chiar curgea.

Am introdus un cartus nou, original, pe care imprimanta il vede plin, dar de tiparit nu tipareste nimic pe negru. Celelelte culori merg bine.
Ma puteti lumina cu o solutie? Trebuie curatata in vreun fel?

Multumesc anticipat!

#7
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,928
  • Înscris: 26.05.2007
Cred ca ai un cap de printare ( pe Black ) infundat, de la tus.............trebuie sa o duci la service !

#8
claulory

claulory

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 27.05.2010
Am si eu un  hp c4680 si nu gasesc kit de refill pentru ea. Stie  cineva pe unde pot gasi?

#9
sexy_zapacita

sexy_zapacita

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 25.06.2009
am si eu o mica problema cu un hp c4680....acum o ora am fost si am facut o reincarcare la cartus...dar..am ajuns acasa si imi arata la fel k inainte de reincarcare...adica aproape gol...stie cineva de la ce? imi scoate paginile foarte bine...dar nu inteleg de ce apare asa?sa nu fi incarcat nenea cum trebuie?  :confuzzled:

#10
gabicen

gabicen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,854
  • Înscris: 27.06.2006

 sexy_zapacita, on 5th June 2010, 15:35, said:

am si eu o mica problema cu un hp c4680....acum o ora am fost si am facut o reincarcare la cartus...dar..am ajuns acasa si imi arata la fel k inainte de reincarcare...adica aproape gol...stie cineva de la ce? imi scoate paginile foarte bine...dar nu inteleg de ce apare asa?sa nu fi incarcat nenea cum trebuie?  :confuzzled:


Dupa reumplerea cartuselor, este normal ca ca indicatorul nivelului de cerneala (din soft) sa indice "cartus gol". Aceste cartuse au incorporat un dispozitiv electronic care monitorizeaza consumul de cerneala din cartusul original, nereumplut si care nu se reseteaza prin (la) reumplerea cartusului. Cartusul reumplut o sa functioneze normal dar nivelul de cerneala din soft nu o sa fie citibil.

Exista pe net diverse metode de resetare a softului de citire a nivelului de cerneala pentru unele- putine cartuse...

In acest caz monitorizarea consumului de cerneala se face de catre utilizator din ochi: cand cartusul negru incepe sa tipareasca intrerup sau cu linii albe orizontale inseamna ca este gol si trebuie reumplut.

De asemenea, cand cartusul color tipareste in culori aiurea insemna ca o culoare din cele 3 din cartus sunt pe terminate.

In ambele cazuri de sus este bine sa aveti in sertar un set de 4 flacoane cu cerneala compatibila cu cartusele din imprimanta dvs. black, yellow, magenta, cyan si 4 seringi farmaceutice, obisnuite de 5ml pentru reumplerea cartuselor astfel incat sa nu fiti nevoiti sa da-ti fuga la primul centru de reumplere cartuse.

Instructiuni de refill se gasesc pe net...prin youtube sau prin google...daca nu gasiti va pot ajuta prin PM.

Succes,
Gabicen

#11
bufffer

bufffer

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 08.04.2008
cu cel negru am avut si eu probleme, Era uscat bine... l-am alimentat si l-am lasat peste noapte in 2 mm de apa, dimineata am suflat putin in el pana a scos cerneala si a mers.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate