Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA
 Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac
 Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...
 BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim
 

Finisaje apartament de bloc?

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1 reply to this topic

#1
cosmin1970

cosmin1970

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 26.03.2010
Pun si eu o intrebare, ca pana acum am ramas uimit de preturi.

Renovez un apartament vechi de bloc, de 2 camere, total 60mp, luat cu Prima Casa. Suprafata peretilor (ptr zugraveala, inclusiv tavanele) - 260mp. Faianta din baie+bucatarie va acoperi cam 20mp. Pe jos vreau sa pun 25mp gresie (hol, baie, bucatarie, debarale, etc) si 32mp parchet stratificat in camere.

Apartamentul avea termopane puse de catre proprietar, dar in rest era o pestera: nezugravit, ne-nimic de 20 de ani, fara faianta, fara gresie, doar cu un linoleum vechi pe jos. Plus, peretii sunt strambi, nimic nu e drept acolo.

Mesterul imi cere pe reparatiile de la geamuri (termopanele au fost puse dar nu s-au facut finisajele pe langa ele) plus gletuire-zugravit, pusul faiantei si gresiei, 11,000 ron in mana.

Mi se pare excesiv de mult, in conditiile in care inteleg ca o lucrare decenta ar fi la 20-30 RON/mp faianta si gresia, un 16-20 RON/mp glet+vopsea si 10-12 RON parchetul.

Mie calculele imi ies la 5.500 pana la 6.900 RON, adica pe la jumatate. Hai sa spunem 7,000 rotund cu ce mici reparatii mai apar adiacent.

Ce parere aveti? Omul s-a si apucat de treaba deja, dar in cazul in care reiese ca e prea mult as vrea sa il opresc si sa iau pe altcineva.

Multumesc in avans pentru sfaturi.

#2
claus_S

claus_S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 26.10.2006

View Postcosmin1970, on 26th March 2010, 14:09, said:

Pun si eu o intrebare, ca pana acum am ramas uimit de preturi.

Renovez un apartament vechi de bloc, de 2 camere, total 60mp, luat cu Prima Casa. Suprafata peretilor (ptr zugraveala, inclusiv tavanele) - 260mp. Faianta din baie+bucatarie va acoperi cam 20mp. Pe jos vreau sa pun 25mp gresie (hol, baie, bucatarie, debarale, etc) si 32mp parchet stratificat in camere.

Apartamentul avea termopane puse de catre proprietar, dar in rest era o pestera: nezugravit, ne-nimic de 20 de ani, fara faianta, fara gresie, doar cu un linoleum vechi pe jos. Plus, peretii sunt strambi, nimic nu e drept acolo.

Mesterul imi cere pe reparatiile de la geamuri (termopanele au fost puse dar nu s-au facut finisajele pe langa ele) plus gletuire-zugravit, pusul faiantei si gresiei, 11,000 ron in mana.

Mi se pare excesiv de mult, in conditiile in care inteleg ca o lucrare decenta ar fi la 20-30 RON/mp faianta si gresia, un 16-20 RON/mp glet+vopsea si 10-12 RON parchetul.

Mie calculele imi ies la 5.500 pana la 6.900 RON, adica pe la jumatate. Hai sa spunem 7,000 rotund cu ce mici reparatii mai apar adiacent.

Ce parere aveti? Omul s-a si apucat de treaba deja, dar in cazul in care reiese ca e prea mult as vrea sa il opresc si sa iau pe altcineva.

Multumesc in avans pentru sfaturi.

Eu consider ca ii foarte mult. Preturile estimate de tine sunt corecte dupa parera mea. Nu pot sa spun exact cat de corect ii 16-20 mp glet+vopsea pentru ca aici difera mult de la apartament la apartament.
In cazul in care omu are de raschetat o sapt gletu vechi si apoi inca o sapt de indreptat peretii + tavanele + spaletii. Marea majoritate a muncii va fi depusa pe treburile astea si nu este o munca deloc usoara.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate