Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

BitDefender Security for Mail Servers 3.0-2

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Un server a ajuns, cumva, pe niste blacklist-uri. Pe acel server ruleaza postfix + BD, cu modulul de antispam activ.

Ieri m-a sunat cineva ca nu mai poate trimite / primi mail-uri, nici intre adresele care sunt pe acelasi server.
E prima experienta cu postfix si BD; dupa ce am sapat prin log-uri am vazut ca marcheaza absolut orice mail ca SPAM !!!
La "Antispam" am o bifa "generala" Antispam filtering enabled, si bife pt. diverse tipuri de filtre (blacklist-uri, url, etc).
Daca las bifa generala bifata, chiar daca debifez toate filtrele, tot marcheaza orice mail ca spam.

De unde sa o apuc? A ramas ca pers. respectiva sa dea telefon la BD, dar nu stiu ce a facut, cert este ca e tot dezactivat.

#2
rootkit

rootkit

    Awake. Security DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 34,883
  • Înscris: 07.02.2007
Pe ce blacklist-uri a ajuns ? Scrie si motivul ?

Te-ai uitat pe log-uri sa nu se trimita spam de pe server ?(evident ca nu de tine).

#3
Alice

Alice

    Big Boobs

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,145
  • Înscris: 05.12.2002
Eu l-am prins pe UCEPROTECTL1, UCEPROTECTL2, UCEPROTECTL3 si Tiopan.
Pe UCEPROTECT scrie asa:
Last Impact: 23.03.2010 10:20 CET+/-10min| Earliest Expiretime: 30.03.2010 12:20 CEST
IP zz.zz.zz.zz tried to deliver mail to spamtraps.

In log-uri nu este nimic, dar serverul respectiv face si NAT.
Calculatoarele din spatele serverului nu au fost curatate, deci ori a fost ceva 'temporar' (un laptop, un virus neprins la timp din cauza problemelor BD, etc), ori a fost o listare 'manuala' (de acolo se trimite si un newsletter - absolut legit)

Bun, trecand peste asta, sa spunem ca era listat in toate blacklist-urile din lume.
Atata timp cat eu nu selectez nici o regula de filtrare sa fie aplicata, mi se pare cel putin imbecil ca BD-ul sa-mi filtreze toate mail-urile primite. Nici macar nu m-am prins cum as putea vedea de ce au fost filtrate. Vad doar in loguri ca mail-ul a primit 1000 de "puncte" si atat.

#4
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,302
  • Înscris: 02.02.2006
Alice, în cazul de față cred că vei avea mai mult succes dacă vei contacta direct suportul tehnic BitDefender. Ori pe forum, ori pe mail. Pe aici nu are nimeni cu ce să te ajute, pentru că nu cred că este cineva care să folosească produse de server.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate