Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Inrosirea fetei

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
meandrro

meandrro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 17.04.2008
buna, eu am 16 ani si cu problema asta ma confrunt si eu. De cand ma stiu sunt asa ... ma inrosesc foarte repede, chiar daca nu transpir (cum e normal zic eu de la emotii), cand vorbesc cu cineva necunoscut mai ales sau chiar cu cineva cunoscut dar in situatii in care trebuie sa ma gandesc (de exemplu sa imi aduc aminte ceva cand am un lapsos, ma panichez mai mult si chiar ca nu-mi mai aduc aminte, ma si inrosesc). Am vazut ca cineva zicea sa faci sport, prieteni, etc; eu fac sport de performanta, nu ma pot plange ca nu am prieteni si amici, etc. Eu mai am un punct slab ... am tenul foarte deschis (sunt alb ca varul sau ca branza cum zic unii) si asta mai si accentueaza culoarea aia rosie. Dar, dupa cum ziceam sunt sportiv, am fost acum ~o luna de zile in praga la un turneu european de baseball si de atunci mi-a trecut "roseala". Eu zic ca pana nu esti pus in situatii mai dificile (cum am fost eu... pentru mine sa cumpar ceva de la mac si sa vorbesc in alta limba era desprins dintr-un film horror, sau sa vorbesc cu multa lume necunoscuta) nu ai cum sa scapi de asta (sau poate asa a mers doar la mine). Incearca sa te implici in multe activitati scolare, proiecte :D o zic din experienta ... poate merge si la tine (situatia mea era chiar identica cu a ta).

#20
catalina03

catalina03

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 13.02.2012
buna tuturor...legat de subiectul tratat....am si eu aceeasi problema si in urma documentarilor efectuate, am aflat ca ar fi ceva la nivel cerebral care cauzeaza aceasta inrosire a fetei in mod excesiv, in situatii in care nu ar trebui. toti oamenii au aceasta caracteristica, e in natura umana, insa la unii se manifesta mult prea agresiv, din cauza mai sus amintita, deci...nu cred ca prin intermeiul unor medicamente scapi de problema. scaparea este in autocontrolul emotiilor si in respiratie. cand simtiti ca va inrositi, respirati adanc si incercati sa va ganditi la altceva. mai este o posibilitate...operatia, insa nu stiu cati dintre cei ce sufera de acesta problema ar fi instare sa o efectueze, atat din motive de curaj, cat si din motive financiare si in plus nu stiu daca se poate rezolva in romania.

#21
Andreea_Radu

Andreea_Radu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 17.01.2012
Buna. In primul rand, mi se pare important sa stii ca nu esti singur. Multi, foarte multi oameni trec prin ceea ce treci tu, adica se inrosesc in momentul in care au emotii, sau, altfel spus, cand simt anxietate. Pentru ca intr-adevar stresul este unul dintre declansatori, s-ar putea sa-ti foloseasca medicamente care sa scada nivelul de stres. Astazi, maine, pana cand se obisnuieste organismul iar medicamentele nu mai au acelasi efect.

In loc sa te sprijini pe un astfel de suport (care, sa recunoastem, nu e cel mai fericit), poate ca ai prefera sa incerci o tehnica simpla. Baza ei teoretica este urmatoarea: atunci cand suntem pusi in situatii ca vorbitul in public, examene, sau orice fel de situatii noi si cu potential stanjenitor, majoritatea dintre noi ne temem. De ce? Fiindca gandim ceva similar cu asta: "O sa ratez, o sa ma fac de rusine, o sa fiu ridicol, se va rade de mine", pe de o parte, iar concluzia pe care o tragem, nu intotdeauna constient, este "nu voi putea sa fac fata unei astfel de situatii". Stii si tu din experienta ca nu e adevarat. Poti si chiar treci mai departe dupa cate un moment stanjenitor, traiesti linistit pana la urmatorul, indiferent de ce ai gandit atunci, de ce reactie au ceilalti, etc.

Acum urmeaza tehnica pe care ti-o propun, asa ca fii foarte atent. Ea e foarte simpla si poate ca nu ai sa crezi ca functioneaza, da poti sa o incerci cu titlul de experiment, nu? Nu incerci, nu pierzi nimic, dar nici nu castigi nimic. Daca o aplici macar o data, insa, exista sansa sa fii placut surprins. :)

Atunci cand esti intr-o situatie stanjenitoare, in care te astepti sa te inrosesti, zambeste. Zambeste ca si cum ai avea o complicitate cu auditoriul. Ca si cum le-ai spune "Da, stiu ca m-am inrosit. E normal, uneori. Asta nu schimba cu nimic valoarea mea sau a prezentarii mele". Poate, daca adunarea e de asa natura, o sa poti chiar sa spui ceva cam asa: "M-am inrosit, nu-i asa? Daca ma suportati cateva minute, o sa-mi treaca." Si zambeste. Larg. Ca si cum ai stii ce se intampla si nu ti-ar fi frica. Pana la urma o sa treaca. Nu ii miniti. Asa ca de ce sa nu ii faci, din potentiali inamici, complici?

Si inca un lucru. Oamenilor li se pare amuzant momentul in care cineva nu stie cum sa faca sa-si controleze stanjeneala, si nu emotia respectiva in sine sau semnele ei exterioare (in cazul tau, inrosirea). Asa ca ai curaj, uita-te direct spre public si zambeste larg. O sa vezi imediat rezultate favorabile. In timp, pentru ca o sa constati ca zambetul te ajuta sa treci mai usor peste astfel de momente, organismul va "prinde din urma" mintea si nu va mai declansa reactia de inrosire. Curaj, succes la prezentare si sa te intorci sa ne spui cum ti-a mers!

#22
kheo

kheo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 20.02.2012
De cele mai multe ori inrosirea este provocata chiar de frica de a nu rosi, ceea ce este un cerc vicios din care este greu de iesit. Cand nu o sa te mai deranjeze faptul ca rosesti nu o sa mai rosesti. Ca sa intelegi mai bine poti citi cartea asta:

http://librarie.cart...itie-gsp-251987

Medicamentele nu rezolva problema, ci doar o amana. Pentru cazuri exceptionale exista de exemplu medicamente care limiteaza secretia de adrenalina, dar despre asta poti sa intrebi un medic...

#23
nightteacher

nightteacher

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 110
  • Înscris: 26.01.2011
Probabil ai ereutofobie, cauta pe internet cateva metode de evitare.

#24
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007
puteti sa incercati sa fiti funny si sa destindeti atmosfera, de genul: "m-am rosit la fata mai tare ca un rac fiert asa-i ... etc" si toata lumea fiind vesela o sa treaca chestia aia neobservata!

#25
Adrian7777777

Adrian7777777

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 07.02.2017
Citeste   https://ereutofobie.ro/. ar putea sa-ti fie de folos.

#26
sandoccanis

sandoccanis

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 27.11.2016
pe sistemu hai sa ne operam din orice.
sa ne operam ca avem emotii si ne inrosim. hai ca si transpiram deci inca o operatie..
sa ne operam ca ne curge nasu.(operatia de deviatie de sept...una din cele mai inutile operatii)
sa ne facem implant de par
femeile isi  fac operatii estetice
...orice numai sa nu fim noi.
ce drecu ne-am smintit de tot?

din toate fimeile de la mine de la job si-s o groaza..sunt doua care-mi plac. noroc ca-s mai mari ca mn si maritate/semi ca altfel era scandal Posted Image
au carnea tare, craci, sani, bombeu..una dintre ele cred ca s-a si prins ca ma mai holbez la bombeu' ei..mai grav e ca pare sa-i placa.

cealalta hmm. se tine tare cand vorbeste de obicei.
dar intr-o zi a zis ceva, nu cn stie ce chestie, si s-a inrosit. mi s-a parut atat de femeie la faza asta, cum n-ar putea s-o faca nici un machiaj, nicio tunsoare si nici o operatie.

nu va operati ca va inrositi, fiti voiPosted Image

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate