Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Prin capitale europene 2010

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Crispy23

Crispy23

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 612
  • Înscris: 04.04.2009
Buna seara ,

de cateva luni ma tot uit pe net si vad o gramada de lucruri contradictorii ... dar sa le luam pe rand :

O sa plecam in august 5 persoane cu o masina pana la Paris .
Am facut rezervari pe booking.com si traseul ar fi :

Ziua 1: Sinaia - Arad
Ziua 2: Arad - Viena
Ziua 3: Viena
Ziua 4: Viena - Praga
Ziua 5: Praga
Ziua 6: Praga - Berlin
Ziua 7: Berlin
Ziua 8: Berlin - Paris
Zilele 9 si 10: Paris
Ziua 11: Paris - Londra si retur ( cu Eurostar )
Ziua 12: Paris - Berna
Ziua 13: Berna
Ziua 14: Berna - Salzburg
Ziua 15: Salzburg - Budapesta
Ziua 16: Budapesta
Ziua 17: Budapesta - Sinaia

In noiembrie am fost cu masina pana la Venetia si de la Szeged am mers numai pe autostrada.
Pe forumuri sunt pareri impartite si de aceea va cer ajutorul:
- sa nu mergem pe autostrazi ( Franta de exemplu ) ca sunt scumpe si oricum nu vedem nimic .
- ca in Austria daca sunt X persoane in masina tot atatea veste reflectorizante trebuie sa ai
- ca trebuie sa avem becuri de rezerva pentru faza scurta/lunga ca altfel luam amenda
- in Elvetia chiar daca suntem pe autostrada si limita e 130 , sa nu depasim 120 km/h etc.

Dupa cum bine ati vazut , in majoritatea oraselor avem doar o zi plina iar la Paris doua. Am fi putut sa stam si a 3-a zi dar am zis sa mergem si cu eurostar-ul
ca ar fi intreresant ( mai ales pentru ai' batrani ).
Ce-ati vizita in aceste orase daca ati avea doar o zi ? Sau ce-ati face ?
Cat ar fi taxele acum in 2010 ?
Multumesc anticipat si astept cu interes post-urile voastre .

#2
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
In Elvetia limita maxima pe autostrazi e 120 , nu 130. In Austria se recomanda sa fie cate o vesta pentru fiecare ocupant al masinii.

Mai multe raspunsuri la intrebarile tale gasesti aici.


Concediu placut.  :)

#3
polizei

polizei

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,291
  • Înscris: 05.06.2006

View PostCrispy23, on 24th March 2010, 19:33, said:

Pe forumuri sunt pareri impartite si de aceea va cer ajutorul:
- sa nu mergem pe autostrazi ( Franta de exemplu ) ca sunt scumpe si oricum nu vedem nimic .
- ca in Austria daca sunt X persoane in masina tot atatea veste reflectorizante trebuie sa ai
- ca trebuie sa avem becuri de rezerva pentru faza scurta/lunga ca altfel luam amenda
- in Elvetia chiar daca suntem pe autostrada si limita e 130 , sa nu depasim 120 km/h etc.

Dupa cum bine ati vazut , in majoritatea oraselor avem doar o zi plina iar la Paris doua. Am fi putut sa stam si a 3-a zi dar am zis sa mergem si cu eurostar-ul
ca ar fi intreresant ( mai ales pentru ai' batrani ).
Ce-ati vizita in aceste orase daca ati avea doar o zi ? Sau ce-ati face ?
Cat ar fi taxele acum in 2010 ?
Multumesc anticipat si astept cu interes post-urile voastre .

1.din germania pana in paris sunt aprox 350 km . Poti alterna sa mergi 50% pe dn-uri si 50% pe autostrazi. Oricum fiind o distanta asa mica eu as merge pe nationale(franta e super frumoasa pe dn-uri ....mai ales vara). Autostrada de la iesire din germania pana in paris costa cam 25-30 E

2. in austria nu este obligatoriu sa ai in masina veste ptr fiecare ocupant...ci o regula de bun simt. Daca toate persoanele ies pe banda de urgenta si nu au veste bineinteles sunt amendate.

3. nu stiu de aceasta obligativitate. Oricum e bine sa le ai la tine , nu stii cum ti se arde un bec in mers......

4. nu am trecut prin elvetia .....nu stiu nimic.


Daca pleci cu temele facute de acasa s-ar putea sa te incadrezi cu zilele la limita. Cerceteaza aria de aici....sunt multe de spus si de vazut

#4
rexkroki

rexkroki

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,191
  • Înscris: 24.11.2006
Voi ajunge cu masina in Berna si voi sta cam trei saptamani. Din ce am studiat pe net se pare ca nu prea sunt locuri unde sa pot parca masina pe o asa perioada lunga fara taxe. Stie cineva totusi un asemenea loc in Berna? Sau cel putin o solutie alternativa, chiar si contra cost, dar asa mai usurel? (IMG:http://forum.softpedia.com/style_emoticons/default/smile.gif)

Merci,
rexkroki

#5
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
In Austria nu te intreaba nimeni cate veste reflectorizante ai daca nu opresti pe banda de urgenta. Atunci insa trebuie sa aiba fiecare persoana care coboara din masina. Deci minim una trebuie sa ai.
Treaba cu becurile de rezerva nu mai e valabila de vreme ce la masinile moderne trebuie sa iti schimbi intr-un service becul ca e o operatiune asa de complicata ca practic e imposibil.
Nu stiu exact care e toleranta in Elvetia dar am impresia ca e de 10 km/h si deci poti circula cu 130. Dar ai face bine sa incerci sa mergi cu 120.
In Franta asa e ca nu prea ai ce vedea pe autostrazi dar sa mergi pe soselele nationale sute de km e imposibil. Asa ca cel mai bine e sa iti marchezi obiectivele turistice pe harta care te intereseaza si cobori de pe autostrada numai acolo.
In Austria vigneta e destul de ieftina. Ultima data stiu ca in Elvetia vigneta era pe un an de zile si se cumpara din granita si costa totusi ceva. In Franta autostrazile sunt scumpe asa e dar nu ai ce face. Cam acelasi tarif ca si in Italia de altfel.

#6
chacha

chacha

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 11.05.2005

View PostCrispy23, on 24th March 2010, 20:33, said:

- ca in Austria daca sunt X persoane in masina tot atatea veste reflectorizante trebuie sa ai
- ca trebuie sa avem becuri de rezerva pentru faza scurta/lunga ca altfel luam amenda
1. Trebuie sa ai veste reflectorizante si sa le ai in cabina, adica degeaba le ai in portbagaj, ca in momentul in care iesi din masina, deja trebuie sa o ai pe tine. Oricum nu te intreaba nimeni de ea, decat daca esti pe banda de urgenta oprit si nu o ai pe tine.
2. Becuri de rezerva sunt obligatorii si in Romania (si semnalizari, stopuri, etc...) conform codului rutier din 2008. Deci nu e ceva asa absurd. Daca ai vreun bec ars si mergi pe drum, iar politia te trage pe dreapta sa il schimbi si nu ai rezerva, atunci te doare la buzunar... in rest nimeni nu m-a intrebat vreodata de becuri de rezerva ceva... Costa 30-40 de lei, toate becurile daca iei firma cea mai ieftina (ex. Narva) si oricum le folosesti doar in caz de urgenta sa zic asa...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate