Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Alegere Statiune/ Hotel in EGIPT

- - - - -
  • Please log in to reply
61 replies to this topic

#37
mutual

mutual

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 18.08.2004

View PostT Irina, on 4th May 2010, 15:05, said:

De unde stii ca sunt probleme la Sunrise Garden? Eu am citit de bine despre el.... sunt mai multe Sunrise, dar asta e cel mai bine cotat...

La Alf Leila cum a fost masa?

Am intrat cu bunavointa paznicilor, vroiam sa mergem pe digul lor pana la recif si am intilnit 2 bunici cu 1 bebe din Bucuresti care aveau sejur de 14 zile si s-au plans ca felurile de mancare sint putin diversificate si prost gatite, prajiturile la fel si nici macar inghetata nu se oferea pentru copii. Ne-au spus si de camera cu miros specific si mica, zgomotoasa, luata tot asa cu 10 dolari ciubuc dupa prima si mai proasta, asternuturile si prosoapele miroseau la fel neplacut si se schimbau la 3 zile. Si pentru ca ne plimbam pe la pranz, ne-am abatut pe la terasa centrala si nu in afara de o tocanita de vita, ceva fructe feliate, restul platourilor nu se prezentau atragator. Si ca aranjament interior hotelul este inferior, vegetatie saraca, ca la un hotel de 3 stele.

La Alf Leila mancarea a fost foarte buna, cu de toate, a fost chiar unul din indiciile dupa care ne-am orientat, citind ca in Egipt poti avea parte de surprize neplacute, avem si un baiat cam mofturos, evita felurile de mancare exotice sau mai deosebite (noi am mancat cush cush, musaca, tocanita de vinete de exceptie, dar el a strambat din nas). Deci masa si barul sint la nivelul de 5 stele Turcia. Singurul mare minus si regret a fost pepenele verde - lipsa totala, l-am inlocuit cu pepene galben feliat cubulete.

#38
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View Postmutual, on 5th May 2010, 16:45, said:

Am intrat cu bunavointa paznicilor, vroiam sa mergem pe digul lor pana la recif si am intilnit 2 bunici cu 1 bebe din Bucuresti care aveau sejur de 14 zile si s-au plans ca felurile de mancare sint putin diversificate si prost gatite, prajiturile la fel si nici macar inghetata nu se oferea pentru copii. Ne-au spus si de camera cu miros specific si mica, zgomotoasa, luata tot asa cu 10 dolari ciubuc dupa prima si mai proasta, asternuturile si prosoapele miroseau la fel neplacut si se schimbau la 3 zile. Si pentru ca ne plimbam pe la pranz, ne-am abatut pe la terasa centrala si nu in afara de o tocanita de vita, ceva fructe feliate, restul platourilor nu se prezentau atragator. Si ca aranjament interior hotelul este inferior, vegetatie saraca, ca la un hotel de 3 stele.

La Alf Leila mancarea a fost foarte buna, cu de toate, a fost chiar unul din indiciile dupa care ne-am orientat, citind ca in Egipt poti avea parte de surprize neplacute, avem si un baiat cam mofturos, evita felurile de mancare exotice sau mai deosebite (noi am mancat cush cush, musaca, tocanita de vinete de exceptie, dar el a strambat din nas). Deci masa si barul sint la nivelul de 5 stele Turcia. Singurul mare minus si regret a fost pepenele verde - lipsa totala, l-am inlocuit cu pepene galben feliat cubulete.

Multumesc mult pentru raspuns. Chestia asta cu mirosurile nu o agreez deloc si nici ideea da mancare prost gatita nu e ok, deci pica Sunrise Garden. Eu sunt amatoare de prajituri, iar cele arabesti mi se par deosebite! Nu imi plac deloc cele de tip pudding pe care le agreeaza englezii. La voi cum erau? De la Alf leila la plaja se putea merge si pe jos? Oricum banuiesc ca nu e nevoie de mers la plaja chiar zilnic, am vazut acolo o piscina draguta.

#39
mutual

mutual

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 164
  • Înscris: 18.08.2004

View PostT Irina, on 5th May 2010, 18:20, said:

Multumesc mult pentru raspuns. Chestia asta cu mirosurile nu o agreez deloc si nici ideea da mancare prost gatita nu e ok, deci pica Sunrise Garden. Eu sunt amatoare de prajituri, iar cele arabesti mi se par deosebite! Nu imi plac deloc cele de tip pudding pe care le agreeaza englezii. La voi cum erau? De la Alf leila la plaja se putea merge si pe jos? Oricum banuiesc ca nu e nevoie de mers la plaja chiar zilnic, am vazut acolo o piscina draguta.

Sotia a fost placut impresionata de prajituri si patiserie, baiatul la fel, pareau foarte bune, chiar s-au lafait cu astea, eu nu suport nicio prajitura cu crema, frisca, s.a. Eu am mai gustat melci cu nuca si miere si o patiserie din aia turceasca din taietei subtiri cu miere (kataif, mi-am amintit), chiar delicioase. Deci totul va fi bine.

Pana la plaja sint vreo 800 metri, dar in Egipt, intre hoteluri, este mare mizerie, si este o caldura prea mare ca sa fie placuta plimbarea. Este de preferat plimbatul cu microbuzele acelea mizere, in 5 minute ajung la plaja + 5-7 minute asteptarea.

Piscinele sint curate, sint 6 din care 2 mari si restul de tip relax, mai retrase, la toate gasesti un bar aproape de unde te poti aproviziona cu bauturi, cafea, cocktailuri, ceai, apa.

Serviciile sint foarte bune, o sa fiti multumiti. Animatia de seara este bogata, 3 showuri plus o bucatica pentru copii, seara de seara vin cam 200 de turisti de la alte hoteluri pt. 30$ ca sa vada spectacolele.

Edited by mutual, 05 May 2010 - 20:03.


#40
iulcj

iulcj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.04.2010

View PostT Irina, on 3rd May 2010, 21:45, said:

Multumesc mult pentru raspuns! Tocmai din cauza plajei ne uitam si la Sunrise Select Garden Beach (e gard in gard cu Dana Beach)! Noi am merge in iulie (daca ne hotaram), nu ma tem de caldura, sper sa fie apa calda! La Alf Leila Wa Leila am gasit cu 412 euro/persoana si la Sunrise Garden cu 475 euro (fara taxa de viza 15 $).
In acelasi timp ma gandesc ca nu ar fi rau de ales un hotel in Sharm - unde ai avantajul ca sunt corali si pestisori chiar pe plaja! Am gasit Coral Sea Holiday Village (locul 6 pe tripadvisor). Ar fi si initierea in snorkeling (nu am mai facut pana acum si nici nu innotam)! Dilema mare!!!!!! :huh:
buna! daca stai in cumpana intre hurghada si sarm alege hurghada. sarm este mai scump si nu ai plaja cu nisip decat la putine hoteluri. este un tarm stancos.noi am fost de doua ori in hurghada -hurghda (daca pot sa spun asa) si  anul trecut in Hurghada-sahl hasheesh. este o zona noua, lipita de hurghada, aduce a statiune inchisa. sunt numai hoteluri de 5 stele. acolo marea e fantastica. ai coral la 20 m de mal. coral adevarat, nu o bucatica, lant de 1 km.  Veneau in excursie din hurghada cu vapoarele si opreau acolo pt scufundari. nu se compara cu hurghada din pdv al marii.

#41
LandonS

LandonS

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.12.2009

View Postiulcj, on 12th May 2010, 20:44, said:

buna! daca stai in cumpana intre hurghada si sarm alege hurghada. sarm este mai scump si nu ai plaja cu nisip decat la putine hoteluri. este un tarm stancos.noi am fost de doua ori in hurghada -hurghda (daca pot sa spun asa) si  anul trecut in Hurghada-sahl hasheesh. este o zona noua, lipita de hurghada, aduce a statiune inchisa. sunt numai hoteluri de 5 stele. acolo marea e fantastica. ai coral la 20 m de mal. coral adevarat, nu o bucatica, lant de 1 km.  Veneau in excursie din hurghada cu vapoarele si opreau acolo pt scufundari. nu se compara cu hurghada din pdv al marii.



Buna! Poti da, te rog, numele hotelului la care ai stat tu, sau eventual altele pe care le-ai vazut si ti-au placut? Mersi

#42
T Irina

T Irina

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,680
  • Înscris: 04.11.2006

View Postiulcj, on 12th May 2010, 19:44, said:

buna! daca stai in cumpana intre hurghada si sarm alege hurghada. sarm este mai scump si nu ai plaja cu nisip decat la putine hoteluri. este un tarm stancos.noi am fost de doua ori in hurghada -hurghda (daca pot sa spun asa) si  anul trecut in Hurghada-sahl hasheesh. este o zona noua, lipita de hurghada, aduce a statiune inchisa. sunt numai hoteluri de 5 stele. acolo marea e fantastica. ai coral la 20 m de mal. coral adevarat, nu o bucatica, lant de 1 km.  Veneau in excursie din hurghada cu vapoarele si opreau acolo pt scufundari. nu se compara cu hurghada din pdv al marii.

Multumesc pentru raspuns! Tu la ce hotel ai fost? M-am uitat pe Google earth si am vazut doar doua hoteluri Pyramisa si Old palace. Mai ales despre Old Palace (desi imi place cum arata in poze) am citit pareri nu prea bune pe tripadvisor. Mai sunt si altele si nu e actualizat Google earth?

#43
iulcj

iulcj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.04.2010

View PostT Irina, on 13th May 2010, 10:09, said:

Multumesc pentru raspuns! Tu la ce hotel ai fost? M-am uitat pe Google earth si am vazut doar doua hoteluri Pyramisa si Old palace. Mai ales despre Old Palace (desi imi place cum arata in poze) am citit pareri nu prea bune pe tripadvisor. Mai sunt si altele si nu e actualizat Google earth?
In hurghada am stat la hilton long beach , in ambele dati. in sahl am stat la pyramisa beach resort. mai sunt citadel azur si oberoi in sahl. la gasesti pe google earth. daca vrei o mare la fel de frumoasa ca in sahl si o varietate mai mare de hoteluri, uita-te si in makadi . este golful imediat urmator dupa sahl si e la fel de frumos si nepoluat.

View PostLandonS, on 13th May 2010, 10:03, said:

Buna! Poti da, te rog, numele hotelului la care ai stat tu, sau eventual altele pe care le-ai vazut si ti-au placut? Mersi
Daca m-as mai duce si anul acesta acolo, as alege citadel azur. parerea mea e ca ,in egipt, tre sa stai la hotel de 5 stele. oricum, nu te gandi ca seamana cu 5 stele in turcia ,de exemplu. la pyramisa, unde am stat noi anul trecut a fost cu peripetii .si asta la 5 stele. am scris un review pe "*****", .nu incep din nou povestea. in hurghada, cel mai bun este dana beach (asta o stiu de la taximetristii egipteni) si tot de la ei, citadel azur in sahl. eu ii cred..a da..mai este in sahl oberoi hotel 6 stele dar demipensiune. la noi, cu copil, nu a intrat in calcul


****data viitoare spui la revedere SoftPediei.Mersi.

Edited by ferrellroo, 16 May 2010 - 10:35.


#44
pepeniucu

pepeniucu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.05.2010
O sa plec in luna de miere, in egipt, anul acesta in septembrie. Mai precis in Hurghada. Am primit o lista cu hotelurile care sunt acolo de la o agentie. As vrea sa aud pareri cu hotelurile de acolo. Care ar fi mai bun? Eu am primit o lista cu 3 hoteluri: Hotel Sunny Days EL PALACIO 4*+, Hotel SUNRISE LE JARDIN 4* si Hotel Tia Heights Makadi 5*. Care l-ati alege dintre astea 3? Sau sunt altele mai bune? Astept raspuns si pareri. Va multumesc!

#45
iulcj

iulcj

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 20.04.2010

View Postpepeniucu, on 13th May 2010, 15:04, said:

O sa plec in luna de miere, in egipt, anul acesta in septembrie. Mai precis in Hurghada. Am primit o lista cu hotelurile care sunt acolo de la o agentie. As vrea sa aud pareri cu hotelurile de acolo. Care ar fi mai bun? Eu am primit o lista cu 3 hoteluri: Hotel Sunny Days EL PALACIO 4*+, Hotel SUNRISE LE JARDIN 4* si Hotel Tia Heights Makadi 5*. Care l-ati alege dintre astea 3? Sau sunt altele mai bune? Astept raspuns si pareri. Va multumesc!
in nici un caz sunny days el palacio..am citit undeva ca aveau plosnite in pat si era super jegos.in plus au o plaja foarte naspa. de ce nu intri si pe holidaycheck , trip advisor sau pe ****. afli pareri de la persoane care chiar au fost cazate in hotelurile respective. in egipt nu-i ca in turcia. un hotel de 5 stele in egipt , DACA AI NOROC e echivalentul la 4* in turcia. gandeste-te ca traiesc in lumea a treia , sunt jegosi de felul lor si daca tie ti se pare normal sa-ti fie curat in camera ,lor nu. vrei in luna de miere,langa sotie, sa ai si 4 plosnite..? ia-ti un hotel de 5*! e adevarat, pentru un 1 dolar pe zi, baiatul care ne facea curatenia in camera ne schimba zilnic si presul de pe jos. un sfat..ia-ti dolari cu tine nu euro. am inchiriat grupul nostru un iaht pt croaziera si scufundari si cand i-am intrebat de pret ..au spus 450 euro.. cand i-am intrebat in dolari cat face au spus .."450 dolari". am crezut la inceput ca glumesc dar nu a fost asa.. lor le e egal 1 dolar=1euro

Edited by iulcj, 13 May 2010 - 18:01.


#46
yahoo07

yahoo07

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 190
  • Înscris: 10.09.2006

View Postiulcj, on 13th May 2010, 18:59, said:

in nici un caz sunny days el palacio..am citit undeva ca aveau plosnite in pat si era super jegos.in plus au o plaja foarte naspa. de ce nu intri si pe holidaycheck , trip advisor sau pe ****. afli pareri de la persoane care chiar au fost cazate in hotelurile respective. in egipt nu-i ca in turcia. un hotel de 5 stele in egipt , DACA AI NOROC e echivalentul la 4* in turcia. gandeste-te ca traiesc in lumea a treia , sunt jegosi de felul lor si daca tie ti se pare normal sa-ti fie curat in camera ,lor nu. vrei in luna de miere,langa sotie, sa ai si 4 plosnite..? ia-ti un hotel de 5*! e adevarat, pentru un 1 dolar pe zi, baiatul care ne facea curatenia in camera ne schimba zilnic si presul de pe jos. un sfat..ia-ti dolari cu tine nu euro. am inchiriat grupul nostru un iaht pt croaziera si scufundari si cand i-am intrebat de pret ..au spus 450 euro.. cand i-am intrebat in dolari cat face au spus .."450 dolari". am crezut la inceput ca glumesc dar nu a fost asa.. lor le e egal 1 dolar=1euro

Ca turist esti vizat direct de "tepele lor". Unele mai mici (suveniruri made in China) si altele mari (ca exemplul expus de tine). E ceva normal in cam orice tara.
Nu stiu cum sunt hotelurile din Turcia pentru ca le-am vazut doar in poze, dar in Egipt am stat si la 3* si a fost foarte frumos. Curat si liniste. In principiu cand ai tripadvisor si sfaturi de alte persoane n-ar trebui sa fie probleme iar tips trebuie sa dati pentru fiecare lucru care vi se face.

#47
carissima

carissima

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 16.05.2010
buna! a fost cineva la hotle primasol titanic resort din hurghada? as dori ceva informatii

#48
angelinne

angelinne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 14.10.2006
In Hurghada recomand Alf Leila Wa Leila,Albatros Jungle Aqua Park sau Palm Beach
In Sharm recomand Sea Garden (se afla in aceeasi incinta cu Sea Life si Sea Club si se pot folosi facilitatile de la toate inclusiv restaurantele si barurile).Am mai fost acum cativa ani si la Calimera Royal Diamond Beach(acum Sunrise Diamond Beach) care atunci a fost ok,acum am inteles ca s-a schimbat conducerea si sta un pic mai prost la mancare , dar nu cred ca e mult mai rau ............

#49
lumi_s

lumi_s

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 24
  • Înscris: 01.04.2008
Daca intereseaza pe cineva doua locuri la Hilton Long Beach un Hurghada in perioada 17 august - 31 august (14 nopti), eu le-am cumparat din ianuarie si acum nu mai pot sa merg, costa 665 euro/persoana all inclusive cu toate taxele incluse.

#50
oleey

oleey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.05.2008
Ce-mi recomandati Palm beach sau Iberotel Aquamarine Resort din Hurghada.M-am uitat pe tripadvisor.com Palm Beach este pe locul 20 iar Iberotel Aquamarine Resort este pe 22 dar nu are  feedback negativ.

Va multumesc

#51
angelinne

angelinne

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 720
  • Înscris: 14.10.2006

View Postoleey, on 31st May 2010, 17:00, said:

Ce-mi recomandati Palm beach sau Iberotel Aquamarine Resort din Hurghada.M-am uitat pe tripadvisor.com Palm Beach este pe locul 20 iar Iberotel Aquamarine Resort este pe 22 dar nu are  feedback negativ.

Va multumesc

eu am fost la Palm Beach si iti pot spune ca este super-ok,despre celalalt nu stiu nimic
daca dai o cautare cred ca se mai gasesc posturile mele din urma .........

#52
oleey

oleey

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 05.05.2008

View Postangelinne, on 31st May 2010, 23:18, said:

eu am fost la Palm Beach si iti pot spune ca este super-ok,despre celalalt nu stiu nimic
daca dai o cautare cred ca se mai gasesc posturile mele din urma .........


ok multumesc

#53
BlackBliss

BlackBliss

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 11.08.2009
M-am intors de o saptamana din Egipt, Hurghada. Am stat la hotel Sunrise Mamlouk Palace... daca e cineva interesat de acest hotel, ii pot spune parerea mea...:)

#54
zion12345

zion12345

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 28.05.2007
E careva interesat de un pachet turistic de 2 saptamani pentru doua persoane la Hurghada in perioada 7-21 septembrie? Hotelul e King Tut 4*, iar tour operatorul e Kartago Tours. Am luat pachetul cu early booking in aprilie si am platit pentru el pana acum 860 de euro reprezentand avans de 80%. Pretul total al pachetului e de 1.072 euro. Noi nu mai putem merge pentru ca sotia a ramas insarcinata si nu vrem sa riscam avand in vedere ca in acea perioada ar fi in luna a 5-a. Cedam pachetul pentru 1000 de euro cu toate taxele incluse!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate