Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Napoli si imprejurimi

- - - - -
  • Please log in to reply
1434 replies to this topic

dariuscha

dariuscha

Senior Member

• Grup: Senior Members
Am inteles perfect ca ai  urcat din Pompei Scavi. Ce ai atasat banuiesc ca e biletul de intrare in parc (ai ales ora), rezervat online si printat.
Intrebarea mea era legata de transport: l-ai platit separat? E inclus? Eu inteleg ca sunt autobuze publice (EAV)  care se platesc suplimentar (3,10€/sens)-https://www.visitpompeiivesuvius.com/en/bus-schedule
Exista firma (privata banuiesc) Busvia del Vesuvio unde biletul de 22€ include si intrarea.

Iar din Herculaneum e Vesuvio Express (tot 22€, 10 transport, 12 intrarea.

cristobob

cristobob

Senior Member

Cum se poate ajunge din Napoli  in Agerola , în afara de autobus de la SITA Sud ?

mdt

mdt

Senior Member

Cu transfer privat, am povestit pe una din paginile precedente. Ah, la alt subiect, cred. Caut.

Edit: din pacate nu mai gasesc unde am postat. Am folosit transfer privat asta primavara ca sa ajungem mai repede si mai comod la destinatie. De la aeroportul din Napoli pana in Amalfi in fata hotelului a fost 160 euro pentru 5 persoane. Apoi, in restul peregrinarilor am folosit SITA, Circumvezuviana si autobuz in Napoli spre aeroport la 5 dimineata. Toate cu succes :)

Edited by mdt, 08 August 2023 - 20:41.

danghetau

danghetau

Guru Member

Jurnal de calatorie, data stelara 2 august.
Plecat de dimineata de acasa, am ajuns la Otopeni unde totul a decurs relativ ok, usoara intarziere. Am aterizat la Napoli la timp, aveam masina care sa ne duca la B&B. Seara am bantuit prin Napoli sa cunoastem imprejurimile. Socat oarecum de mizeria de acolo, trafic haotic, claxoane ca la balamuc, trebuie ochii ca la melc, nu te fereste nimeni, chiar si pe trecere.
A doua zi am mers din centrul istoric pe stradute inguste apoi pe Via Toledo unde se pare ca e o zona mai luxoasa. Am ajuns pe lungomare (faleza) si am mers destul de mult, am trecut de casetelul oului apoi prin cartierul spaniol unde am mancat decent. Urcat pana la chiesa di Sant'Antonio a Possilipo unde am ajuns cu trenul (un fel de metrou sub si suprateran) de unde am avut o panorama deosebita. Am mai mers si cu funicularul...
Am luat cate o pizza de la celebra pizzerie Da Michele, unde ar fi mancat si Julia Roberts. Seara aveam deja vreo 25000 de pasi contorizati si ceva perspective de bataturi.
A doua zi am plecat spre Pompei, aveam biletele deja cumparate online de acasa, am luat Circumvesuviana si vreo doua sticle de apa si am luat la picior si acest obiectiv. Am vizitat vreo 3 ore si cand am ajuns la Amfiteatru... inchis. Doream sa vad live locul in care au filmat Pink Floyd conertul lor din 72.
Luat trenul spre Napoli, invarteala pe acolo, a doua zi am plecat spre Salerno pentru inca 4 zile (destinatia principala fiind coasta amalfitana).
Una peste alta... vizitat dar nu m-as mai duce. Pe coasta amalfitana a fost altceva.

cristobob

cristobob

Senior Member

Ai avut card de transport sau "la liber" ?
Ce ai recomanda sa fie vizitat ?

(daca ti-ai uitat ceva pe acolo, iti aduc eu ..)

danghetau

danghetau

Guru Member

Nu, am cumparat de fiecare data cand a fost cazul, fie pentru tren/metrou/bus/barca.

Pentru o mai mare acuratete voi scrie in ordine cronologica, telefonul este deschis la poze ca altfel nu imi amintesc ordinea. Voi mentiona doar ce am vazut pe traseu, nu am cum sa recomand ceva ce nu am vazut. Depinde si de locatia fiecaruia, poate e mai greu de ajuns la anumite locatii. Eu am stat langa Teatro San Ferdinando, ca reper, langa Stazione Centrale, am si plecat pe jos pana la gara.
Pe la 18,30 am primele poze din centrul istroric. Am trecut pe la Domul din Napoli, am ocolit oameni ai strazii (foarte multi negri), foarte multi rahati de caine si alte mizerii... Dupa Dom am ajuns la Pizzeria Da Michele unde se intra cu bon de ordine, cam 5 euro o Margherita si vreo 3 euro un Peroni. Ne-am retras si a doua zi aveam programat centrul istoric. Ne-am luat picioarele in spinare si am mers cu metroul pana la "celebra" statie de metrou Toledo, interesanta. Am urcat si am ajuns pe Via Toledo, zona mai luxoasa, apoi la galeriile Umberto unde am luat cate un colazione (cafea si corn), apoi in piata Plebiscito si de acolo pe faleza/lungomare pana la Caselul Oului si spre cartierul spaniol plin cu stradute inguste si magazine de cate 10mp. Motorino la greu, peste tot. Dupa ce am mancat am mers la locatia noastra si cum se facuse deja ora 16 si nu mai aveam timp sa bifam altceva care necesita drum lung, am zis sa luam trenul si sa vedem o panorama de la biserica aia din Posillipo. Nu biserica e interesanta si panorama care merita toti banii, este una emblematica. Urci de te ia naiba dar merita. Noi am luat bilete la tren doar dus dar scria ca sunt valabile 90 de minute si am prins trenul de intoarcere cu aceleasi bilete. Seara am mancat la un local recomandat de toata lume, Fiica Marinarului, excelenta mancarea (si foarte scumpa).
Urmatoarea zi la Pompei, cu Circumvesuviana, fara AC dar ok. Acolo, fiecare dupa posibilitati, depinde de unde vine, cum vine, cum are biletele luate sau nu... Apa si incaltari comode trebuie, in rest harta sau telefon cu Maps si e ok. Dupa aceea inca o tura prin centrul istoric pentru o inghetata si suveniruri si cam gata, pregatirea de a doua zi pentru coasta amalfitana.

cristobob

cristobob

Senior Member

Am fost și eu la/prin Napoli.
Dezamăgit.

nniki

nniki

Active Member

• Grup: Members

View Postcristobob, on 03 septembrie 2023 - 14:44, said:

Dezamăgit.
Dezamagit de?

iogamac

iogamac

Senior Member

View Postcristobob, on 03 septembrie 2023 - 14:44, said:

Dezamăgit.

De ce? Am fost în 2015 cu niște treburi și acum vreau să merg o săptămână cu consortul.

atupi

atupi

Senior Member

View Postdanghetau, on 10 august 2023 - 12:48, said:

Noi am luat bilete la tren doar dus dar scria ca sunt valabile 90 de minute si am prins trenul de intoarcere cu aceleasi bilete.
Salut, o curiozitate, v-a verificat cineva biletele pe ambele sensuri? Intreb ptr ca din cate stiu, prin alte tari, orase, biletul e valabil doar intr-un sens nu si inapoi chiar daca nu a expirat ca timp. Normal se vede pe bilet statia de plecare.

Edited by atupi, 10 October 2023 - 19:00.

danghetau

danghetau

Guru Member

Nu a verificat nimeni nimic desi la intoarcere era o controloare care a stat exact langa noi cele 3 statii. Deschidea usile, iesea pe peron, intra si inchidea. Se pare ca merg pe corectitudinea calatorilor.
Nici pe alte trenuri nu am fost verificati. Nici de la Salerno catre Napoli, la intoarcere.

dariuscha

dariuscha

Senior Member

De fapt el a luat bilete pt transportul local. Nu stiu de ce nu a urcat cu el cu funicularul, insa asta e alta poveste.
La tren, pt acces pe peron trebuie sa scanezi biletul. Doar in Pompei poti ajunge pe peron fara a scana.

floraur

floraur

pitic insignifiant

As vrea si eu ceva recomandari pentru Napoli... prin centrul vechi.

Perioada 25-31.12

Si eventual o recomandare pentru inchiriere auto, o firma locala, daca se poate...

Edited by floraur, 11 November 2023 - 14:11.

dariuscha

dariuscha

Senior Member

Pt ce recomandari? Cazari, restaurante, cafenele…..

floraur

floraur

pitic insignifiant

Da, pentru cazare... ma uit dupa un apartament pentru 4 persoane in centrul vechi... si dupa un centru local decent de rent-a-car

iogamac

iogamac

Senior Member

PĂi noi am căutat pe booking și airbnb. Apoi am căutat pe google diverse...magazine, supermarketuri etc. Dai pe harți și vezi unde sunt.

mdt

mdt

Senior Member

Daca vrei cazare in centrul istoric, vezi ca Via dei Tribunali si cele doua strazi lungi paralele cu ea, care constituie de fapt centrul istoric vechi, sunt destul de shabby, s-ar putea sa nu va placa sa va cazati acolo. Asa shabby cum sunt, napoletanii nu au nicio treaba sa se plimbe pe acolo la passeggiata lor si la fel si turistii, este plin. Este si pitoresc de altfel.
Arata mai bine (curat, renovat) Via Toledo si imprejurimi si Corso Umberto I. (Tot un fel de centru vechi dar mai putin vechi :) ) Mai departe de Piazza del Plebiscito, spre vest, nu stiu cum e pt nu am fost, am stat din pacate putin in Napoli.

Atentie, la capela Sansevero trebuie luate bilete din timp, cu slot orar. (Daca intra in interesele voastre sa o vizitati)

Masina noi nu am inchiriat, am folosit transportul in comun.

Firma locala in Italia am folosit in trecut Centauro (inchiriat la Bergamo), preturi mai mici ca altii, masina buna, oameni amabili doar ca nu aveau sediul exact in aeroport, te duceau ei cu un microbuz (asta mai consuma niste timp).

Daca inchiriati masina va trebui sa va gasiti si parcare. Daca vreti sa mergeti si in Capri sau alte insule, vor fi si zile in care nu folositi masina. Aeroportul e f aproape de oras, exista autobuz care duce direct in Piazza Garbaldi si la port.

Nu imi e clar cat vreti sa stati cazati in Napoli si care e scopul: vreti sa vizitati Napoli in detaliu (muzee, biserici), vreti Pompei si/sau Herculaneum, vreti vizite de o zi pe insule? Pentru toate astea e buna cazarea in Napoli. Daca vreti si coasta Amalfi mai mult decat o zi, va trebuie si cazare acolo.

Spor la planificat!

Edited by mdt, 13 November 2023 - 08:28.

floraur

floraur

pitic insignifiant

Masina nu e o chestiune clara, deocamdata... e posibil sa luam una pentru doua, trei zile, dar daca era ceva ieftin, luam pe toata perioada din aeroport sau pe langa.
Am luat si noi de la Centauro, am fost multumiti de ei, insa nu exista in Napoli, am cautat deja.

Stam de pe 25.12 pana pe 31.12
citybreak cu tot ce putem face, nu avem tinte exacte. Avem doi copii, trebuie sa facem chestii si pentru ei, daca se poate.
Capri nu prea ma intereseaza acum, poate candva... vara!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate