Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Napoli si imprejurimi

- - - - -
  • Please log in to reply
1434 replies to this topic

luvasile

luvasile

Junior Member

• Grup: Members

View Postdanghetau, on 29 iulie 2023 - 08:57, said:

De pe 2 pana pe 5 august facem o oprire la Napoli in drum spre coasta Amalfi. Am cumparat deja bilete pentru Pompei(i) pentru 3 persoane dar eu as fi vrut ca la final sa ma duc si pe Vezuviu, cu fiica-mea (sotia nu e amatoare de urcus). Merita vazut? Transferul cca 50 de euro de persoana, ca timp vreo 3 ore cred.

Dupa opinia mea Vezuviu este o destinatie obligatorie la fel ca Pompei, Herculane; nu mai zic de coasta amalfitana... Timpul minim este de circa 4 ore(doua ore cu urcat,coborat si admirat privelistea). Daca ai noroc de o zi senina, panorama este superba(golful si orasul Napoli si chiar insula Capri).
Fata de 2013 (cand am fost prima data), se urca pe un singur traseu care este mai lung si cu panta ceva mai mare.
Traseul care pleca din Pompei ducea pana la intrarea in Parcul national si de acolo erai preluat de acele autobuze 4x4 care te duceau mai aproape de varf.
Acum autobuzul te duce direct pana in punctul de unde incepe ascensiunea. Banuiesc ca este traseul care pleaca de fapt din Herculane.

Primele cinci imagini sunt din 2013 iar urmatoarele de anul acesta.

Attached Files

danghetau

danghetau

Guru Member

• Grup: Senior Members
Am obtinut biletele in format electronic pentru Pompeii, trebuie cumva ridicate si in format fizic sau e ok doar prezentarea codului QR? E ceva mentionat despre fizic, ca trebuie prezentat voucherul la casa de bilete Porta Maria Superiore sau Piazza Esedra, la 11 sau 300 de metri de gara.

Edited by danghetau, 30 July 2023 - 07:47.

mdt

mdt

Senior Member

Sincer nu mai stiu. Eu cumpar biletele online, le printez (e mai usor asa decat sa tot scrolez in telefon pt 5 persoane) si apoi vad procedura la fata locului. Noi am mers cu trenul pana la Pompei Scavi si am intrat pe la Porta Marina. Nu imi amintesc sa fi fost vreo bataie de cap cu intrarea.

Cum intrati, pe stanga, sunt Terme Suburbane, escavate mai recent, merita vazute. Sa va luati harta de la intrare si va orientati cu ea. Trebuie incaltaminte comoda, sr merge pe pietre.

danghetau

danghetau

Guru Member

Avem bagaje de mana de 40x30x20cm, am fost cu ele anul trecut la Praga dar fara roti (sunt mini trolere). Se accepta si rotile daca trolerul are dimensiunile maxime acceptate? Am vazut altii ca aveau si roti si s-au imbarcat.
Attached File  Captură de ecran 2023-07-30 103937.png   38.44K   5 downloads

Edited by danghetau, 30 July 2023 - 09:39.

luvasile

luvasile

Junior Member

View Postdanghetau, on 30 iulie 2023 - 07:46, said:

Am obtinut biletele in format electronic pentru Pompeii, trebuie cumva ridicate si in format fizic sau e ok doar prezentarea codului QR? E ceva mentionat despre fizic, ca trebuie prezentat voucherul la casa de bilete Porta Maria Superiore sau Piazza Esedra, la 11 sau 300 de metri de gara.

Calatorind singur, eu prefer acele carduri pentru turisti(1,3,7 zile) care iti acopera transportul si cateva intrari gratuite.
In cazul de fata este vorba de Campania Artecard(32 euro pentru 3 zile) cu doua intrari gratuite(eu am ales Pompei si Muzeul national de arheologie), gratuiate metrou, autobuze si Circumvezuviana(cred ca se poate merge si la Casertta).
Inainte acest card era in format fizic(il cumparai de la chioscuri) dar acum este doar in format electronic(se instaleaza o aplicatie pe telefon.
La Pompei este un ghiseu separat unde se scaneaza codul QR si iti elibereaza un bilet cu valoare 0 care la randul lui este scanat la poarta de intrare in site.

dariuscha

dariuscha

Senior Member

luvasile, daca vrei sa dai mai multe detalii despre urcarea pe Vezuviu!
Deci Campania Artecard e doar in format electronic acum! Banuiesc ca si cel pt Napoli la fel.

florinbad

florinbad

Senior Member

Eu l-am luat în format fizic acum 5 ani si da, include și Palatul de la Caserta. Pentru Vezuviu, daca te duci cu masina personala, exista doua întrări, cea de jos (nu am putut intra deoarece avusese loc un incendiu de pădure din cauza caniculei) si întrarea aflata la mijlocul vulcanului, de unde te preiau acele microbuze contra a 1-2 euro de persoana. Noi am mers pe jos de la parcare pana la casa de bilete. Pe atunci nu era obligatoriu sa iei microbuzul.

Edited by florinbad, 30 July 2023 - 18:55.

luvasile

luvasile

Junior Member

View Postdariuscha, on 30 iulie 2023 - 18:10, said:

luvasile, daca vrei sa dai mai multe detalii despre urcarea pe Vezuviu!
Deci Campania Artecard e doar in format electronic acum! Banuiesc ca si cel pt Napoli la fel.

Site-ul oficial pentru carduri turistice pentru Napoli si imprejurimi: https://www.campania...ard.it/?lang=en

Pentru urcarea pe Vezuviu exista mai multe optiuni: plecare din Pompei, plecare din Herculane si cred ca sunt plecari si din Napoli.
Eu am ales Pompei intrucat la intoarcere iti ramane timp(e adevarat nu suficient) sa vizitezi si site-ul arheologic.
Asadar luam Circumvezuviana(sau alt mijloc) si coboram in statia Pompei scavi. Cum iesi de pe peron vezi imediat chioscul de unde cumpei bilete(sunt si niste indicatoare).
Odata cu biletul primesti si o bratara pe care o pui la mana. Apoi astepti rabdator sosirea autobuzului.
Sunt ore fixe de plecare dar de obicei nu se respecta(cred ca asteapta sa se ocupe toate locurile).
In sfarsit plecam, parcurgem orasul Pompei, iesim pe autostrada, parasim autostrada si dupa un timp autobuzul incepe urcusul spe varf.
Tot acest traseu dureaza cam 60 minute la dus si cam tot atata la intors(depinde si de trafic).
Autobuzul te lasa in parcarea de unde incepe poteca ce duce spre varf. Aici biletul este scanat si ti se permite accesul.
Ai doua ore alocate pentru urcare, admirat privelistea si facut fotografii apoi intoarcerea la autobuz. Daca ai putin antrenament, faci 25-30 minunte pana la crater.
Daca ai noroc de o zi senina, panorama este splendida si rasplateste pe deplin efortul facut.

Cine are masina, poate urca pana la punctul de intrare fara probleme.

Mai atasez cateva imagini pentru edificare

Attached Files

Edited by luvasile, 30 July 2023 - 19:07.

dariuscha

dariuscha

Senior Member

Mersi mult!
Ma documentasem acum 9 ani cand am fost in zona, insa pt Vezuviu nu am avut timp. Imi amintesc ca erau atunci variante mai ieftine sau mai scumpe (cu firme private).
Artecard am folosit in format fizic. Acum, biletele de transport se activeaza tot separat fata de cel pt intrari?

cristobob

cristobob

Senior Member

View Postdanghetau, on 29 iulie 2023 - 08:57, said:

De pe 2 pana pe 5 august facem o oprire la Napoli in drum spre coasta Amalfi. ...
Ceva impresii proaspete despre Napoli ?

Și, evident,  ceva sfaturi.

danghetau

danghetau

Guru Member

Azi am plecat din Napoli și am ajuns in Salerno unde vom sta până pe 9.
Pe 10 voi posta mai mult.
Daca am timp diseară scriu câteva rânduri.
Mai degrabă aștept întrebări punctuale, poate am acoperit acele obiective. Apa, incaltari comode și rezistența...

dariuscha

dariuscha

Senior Member

View Postluvasile, on 30 iulie 2023 - 09:37, said:

Calatorind singur, eu prefer acele carduri pentru turisti(1,3,7 zile) care iti acopera transportul si cateva intrari gratuite.
In cazul de fata este vorba de Campania Artecard(32 euro pentru 3 zile) cu doua intrari gratuite(eu am ales Pompei si Muzeul national de arheologie), gratuiate metrou, autobuze si Circumvezuviana(cred ca se poate merge si la Casertta).
Inainte acest card era in format fizic(il cumparai de la chioscuri) dar acum este doar in format electronic(se instaleaza o aplicatie pe telefon.
La Pompei este un ghiseu separat unde se scaneaza codul QR si iti elibereaza un bilet cu valoare 0 care la randul lui este scanat la poarta de intrare in site.

M-am uitat in fuga pe Artecard. Ei scriu ca e disponibil in format fizic, au lista centrelor de unde poti cumpara (inclusiv din aeroport, eu de acolo l-am luat).
M-am lamurit si cum se activeaza biletele la cel electronic pt obiective si transport: sunt independente (primesti 2 coduri QR, cate unul pt fiecare, il activezi cand vrei, pe care vrei).

Edited by dariuscha, 06 August 2023 - 11:12.

cristobob

cristobob

Senior Member

Cat costa o călătorie în Napoli?

luvasile

luvasile

Junior Member

View Postdariuscha, on 06 august 2023 - 11:11, said:

M-am uitat in fuga pe Artecard. Ei scriu ca e disponibil in format fizic, au lista centrelor de unde poti cumpara (inclusiv din aeroport, eu de acolo l-am luat).
M-am lamurit si cum se activeaza biletele la cel electronic pt obiective si transport: sunt independente (primesti 2 coduri QR, cate unul pt fiecare, il activezi cand vrei, pe care vrei).

Pe asta m-am bazat si eu si odata ajuns acolo am incercat sa cumpar de la numeroasele chioscuri.
Peste tot primeam acelasi raspuns: exista doar in format electronic.
In galeria Umberto este unul din centrele indicate pe site(este un punct propriu). Aici am dat de un mosnegut simpatic care oferea raspunsuri turistilor si el mi-a confirmat ca Artecard pentru 3 zile nu mai exista in format fizic, doar cel pentru o zi.
M-am resemnat, am instalat aplicatia pe telefon si am mers mai departe...

cristobob

cristobob

Senior Member

Și merita un astfel de card, ținând cont ca nu poate fi folosit pentru "iesit" pe coasta?

luvasile

luvasile

Junior Member

Dupa parerea mea ai destule avantaje:
- gratuitate la transportul public si pe Circumvezuviana( te poti plimba pana la Sorento de cate ori vrei);
- doua intrari gratuite la alegere(muzee, galerii, site-uri, etc);
- nu stai la cozi.

dariuscha

dariuscha

Senior Member

Sper ca imi amintesc corect! Noi am folosit cardul  inclusiv pana in Ravello. Nu imi amintesc sa fi cumparat alte bilete.
Exista Card si doar pt Napoli, similar. Sau pt regiune, 365 zile, fara transport. Fiecare alege ce ii convine.

luvasile, nu mi-e clar: ai folosit bus EAV pt Vezuviu sau firma privata?

Edited by dariuscha, 06 August 2023 - 12:43.

luvasile

luvasile

Junior Member

View Postdariuscha, on 06 august 2023 - 12:39, said:

luvasile, nu mi-e clar: ai folosit bus EAV pt Vezuviu sau firma privata?

Inainte de toate vreau sa fac o precizare: tot ce am povestit despre Vezuviu, are ca punct de plecare/intoarcere  Pompei, statia de tren Pompei Scavi.
Aici nu exista decat o singura firma care face acest serviciu(atasez o imagine cu ticketul respectiv).
Este posibil sa mai fie si alte puncte de plecare din Pompei.
Dupa cum am precizat, un alt punct de plecare important este Herculane. Din pacate nu va pot oferi detalii...

Attached Files

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate