Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Napoli si imprejurimi

- - - - -
  • Please log in to reply
1434 replies to this topic

zuv

zuv

Erectile member :)

• Grup: Senior Members

View PostMelteanu, on 27 septembrie 2022 - 12:35, said:

Ce diferenta e intre aceleasi locuri vizitate dar decembrie sau alta luna?Posted Image
In multe gazuri, una imensa. De vreme!

mdt

mdt

Senior Member

@mischaela eu am fost intr-o tura scurta cu o prietena acum cativa ani, ne-am deplasat doar cu tren si autobuz. (Si vapor, spre Capri). Planuiesc sa ajung si cu familia intr-o vacanta mai lunga si tot fara masina inchiriata ma gandesc sa mergem pentru ca drumul de coasta e f ingust si locurile de parcare sunt f putine. Copiii mei deja sunt destul de mari si ne descurcam usor cu mijloacele de transport. Depinde de fiecare.

Edited by mdt, 28 September 2022 - 09:12.

mischaela

mischaela

Member

• Grup: Members
Motivul, pentru care am inchiriat masina, este lipsa timpului. Am profitat de puntea noiembrie-decembrie. Dacă își face treaba în zilele in care ajung si plec, tot e ceva. În ziua cu Capri, nu mă deranjează să o las la cazare, iar pe coastă găsi-voi un amârât de loc de parcare în cele publice. Drumurile înguste nu ne sperie, suntem obisnuiti cu Italia. Prețul a fost foarte ok, cu tot cu asigurări.

mdt

mdt

Senior Member

Pai atunci concediu placut si asteptam impresii! De la cine ai inchiriat?

mischaela

mischaela

Member

multumesc!
rentalcargroup - 73 e 3 zile, asigurare full ...

mdt

mdt

Senior Member

Ah, din ce vad astia sunt niste intermediari, am inchiriat si noi o data asa. Problema a fost ca asigurarea e data de intermediar iar compania de la care chiar iei masina va incerca sa-ti vanda asigurarea lor. Daca nu o cumperi e bine sa faci poze la toate zgarieturile pt a nu avea probleme la predare. In caz ca apare vreo dauna am impresia ca nu e cu decontare directa intre intermediar si firma finala, va trebui sa platesti si iti recuperezi apoi banii de la intermediar. Cam asta e “catch-ul” la treaba asta cu intermediarii. Cel putin asa era cand am luat noi. Succes si sa ne povestesti cum a fost.

Edited by mdt, 29 September 2022 - 17:36.

atupi

atupi

Senior Member

@mdt are mare dreptate, iti vor cere un card de credit sa-ti blocheze 7-800euro sau vor cere sa platesti asigurarea lor suplimentara.
Probabil nu ai citit termenii si conditiile.
La preluare mentioneaza pe contract abs orice urma pe parbriz, vopsea, faruri, jante etc

Bafta si sa ne spui cum a mers.

Edited by atupi, 29 September 2022 - 17:54.

ionutzitaly

ionutzitaly

Guru Member

View Postmischaela, on 27 septembrie 2022 - 12:29, said:

Bună ziua,

A vizitat cineva coasta in decembrie? Merită mașina închiriată?

Decembrie e cam gol pe acolo daca nu e in perioada sarbatorilor, dar si atunci.

Coasta e diferita, cam goala, mai putin aranjata dar are farmecul ei oricum.

Merita inchiriata masina, mai ales ca e un risc de timp prost. Cu parcarile nu vei avea probleme in perioada aleasa.

mischaela

mischaela

Member

View Postionutzitaly, on 03 octombrie 2022 - 18:31, said:

Decembrie e cam gol pe acolo daca nu e in perioada sarbatorilor, dar si atunci.

Coasta e diferita, cam goala, mai putin aranjata dar are farmecul ei oricum.

Merita inchiriata masina, mai ales ca e un risc de timp prost. Cu parcarile nu vei avea probleme in perioada aleasa.

mulțumesc pentru răspuns ...
apropo, se mai poartă mască pe undeva?

giuliani

giuliani

Senior Member

View Postmischaela, on 21 octombrie 2022 - 14:48, said:

mulțumesc pentru răspuns ...
apropo, se mai poartă mască pe undeva?

Probabil abia acum incepe cu purtatul mastii, noul val e pe val.

ionutzitaly

ionutzitaly

Guru Member

View Postgiuliani, on 21 octombrie 2022 - 22:42, said:

Probabil abia acum incepe cu purtatul mastii, noul val e pe val.

M-am uitat astazi la statistica aici, noul val de toamna a trecut deja de varf spre decresterefara a pune in pericol sistemul sanitar.

Nici vorba de noi masuri aici, nu au curajul nici sa le mentioneze.

Nu, nu se mai poarta masca si nu mai e nici o distantiere. Doar un spitale au mai ramas anumite reguli.

mischaela

mischaela

Member

Am revenit după minivacanța de 1 decembrie. Prima surpriză a fost decalarea zborului, am avut de ales să ne întoarcem ori cu o zi mai devreme ori cu una mai târziu. Evident, am ales întârzierea. Mașina închiriată a fost ok, am luat de la Sur Price, la 10 minute de mers pe jos de aeroport, 18 euro pe zi cu asigurare full, ne-au băgat pe gât încă o asigurare de 50 de euro sau depozit de 700. Am ales depozitul. Am folosit masina pe ruta napoli-sorrento, sorrento-ravello. E clar că vara nu aș mai alege varianta asta. Pe coastă, fiind destul de liberă, am văzut o grămadă de sinucigași care tăiau drumul ... Pe coasta, singurul loc mai aglomerat a fost Amalfi, în rest destul de pustiu.
Comparativ cu Cinque Terre, aș alege fără nici un dubiu Cinque Terre.
Vremea la plecare a fost descurajantă, dar s-a îndreptat. În Capri, s-a înseninat frumos chiar în momentul în care am avut vedere la Via Krupp.
În Napoli am stat o noapte, am luat o cameră în Piazza Dante. Contrast izbitor între cameră și afară. Noaptea în napoli ai impresia că ăștia au ridicat un monument fiecărui coș de gunoi care dă pe afară. În rest, aglomerat ca la Stanbul .... Ca idee, în loc de Alibus cu 5 euro, am folosit autobuzul 182 care te lasa la 10 minute de aeroport.

mdt

mdt

Senior Member

Cu ce companie ati zburat?

mischaela

mischaela

Member

wizz ...
în afară de schimbarea zilei, totul a fost în regulă. A aterizat chiar mai devreme.

mdt

mdt

Senior Member

Multumesc!

giuliani

giuliani

Senior Member

View Postmischaela, on 06 decembrie 2022 - 10:14, said:

Comparativ cu Cinque Terre, aș alege fără nici un dubiu Cinque Terre.

Prea greu de comparat. Coasta Amalfi e ceva ce poate sa te tina ocupat 2 saptamani, in Cinque Terre daca nergi doar pentur Cinque Terre in 3 zile ai descoperit orice cotlon din satele alea.

mischaela

mischaela

Member

View Postgiuliani, on 17 decembrie 2022 - 00:07, said:

Prea greu de comparat. Coasta Amalfi e ceva ce poate sa te tina ocupat 2 saptamani, in Cinque Terre daca nergi doar pentur Cinque Terre in 3 zile ai descoperit orice cotlon din satele alea.

nu știu ... vara nu m-a mai intoarce acolo ... îmi imaginez cum se pierde timpul în trafic ...

desi am avut cer senin, trebuie să recunosc că m-a cam dezamăgit ...
nu știu ... aveam așteptări mai mari ...

giuliani

giuliani

Senior Member

View Postmischaela, on 19 decembrie 2022 - 15:53, said:

nu știu ... vara nu m-a mai intoarce acolo ... îmi imaginez cum se pierde timpul în trafic ...

desi am avut cer senin, trebuie să recunosc că m-a cam dezamăgit ...
nu știu ... aveam așteptări mai mari ...

Din punctul meu de vedere ca si locatie nu exista nimic peste Coasta Amalfi. Da, e scump, e aglomerat, e cald vara, e poate gol iarna, insa locul ala e absolut fabulos din punctul meu de vedere.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate