Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
joc idem Half Life gratis

PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...
 Cum ajunge remorca de tir inapoi ...

Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi
 Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 

Napoli si imprejurimi

- - - - -
  • Please log in to reply
1380 replies to this topic

#1099
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,539
  • Înscris: 14.04.2008
Din experienta noastra:
In Lazio (implicit Roma) stiu ca nu exista coperto. Noi nu am platit niciodata. Poate s-a schimbat ceva in ultimii 3 ani. Altfel,in restul Italiei, taxa e mentionata in meniu (cu litere marunte, in josul paginii).
Bacsis nu a refuzat nimeni, indiferent ca era sau nu coperto.  
Doar la Brandi (Napoli) a alergat cu restul dupa noi, dar luaseram pizza la pachet.

#1100
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,942
  • Înscris: 25.04.2016
Eu cand am fost acum in iulie, era peste tot in Italia Coperto. In Roma nu pot confirma ca nu am stat sa consum.
Coperto merita daca stai la masa si consumi mult, nu doar o pizza de 5 euro sau un suc.

Nu am vazut Coperto mentionata in meniu sau probabil trebuia sa cauti bine, pentru ca de taxat, te taxa.

Iar daca nu stiai cum ii zice si ii intrebai de "Taxa", nu "Coperto", se faceau ca nu stiu. Si chiar daca ii intrebai de "Coperto", se vedea ca nu le convine.

Eu am inteles ca Coperto e o taxa de la statul italian.

Edited by MMike, 29 July 2022 - 20:19.


#1101
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,539
  • Înscris: 14.04.2008
Uita-te pe Sorbillo sau Decumani ( google/ meniu) si o sa vezi ca au trecuta taxa. Asta ca sa incep cu Napoli!
Scalinatella (inBologna) are/avea taxa la pranz mai mica decat seara.
La Uascezze sau La Tana del Polpo in Bari.
Trattoria del Tribunale in Parma.
Circollino , Bergamo.
Sunt doar cateva din ce imi vine repede in minte, unde am mancat si unde gasesti taxa pe meniu. Poti verifica!


#1102
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,942
  • Înscris: 25.04.2016
Iddea e ca....este (Coperto) cam la toate localurile cu servire la masa. Si am zis (din punctu meu de vedere) cand merita s-o "inghiti" si cand nu.

#1103
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,574
  • Înscris: 17.08.2007
Nu știu de ce nu o baga in preturi cumva și să nu o mai evidențieze că decât își irita clienții


#1104
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,539
  • Înscris: 14.04.2008
Foecare bordei are-un obicei. 🙂 Daca la ei asta e normalitatea… . La englezi te trezesti cu 12,5% direct pe nota de plata, la altii cu 25%.

#1105
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017

View Postdariuscha, on 30 iulie 2022 - 06:55, said:

Foecare bordei are-un obicei. 🙂 Daca la ei asta e normalitatea… . La englezi te trezesti cu 12,5% direct pe nota de plata, la altii cu 25%.
Ce reprezinta cei 12,5-25% pe nota de plata?Bacșiș?

#1106
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,539
  • Înscris: 14.04.2008
Da.

#1107
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,942
  • Înscris: 25.04.2016

View Postatupi, on 29 iulie 2022 - 23:29, said:

Nu știu de ce nu o baga in preturi cumva și să nu o mai evidențieze că decât își irita clienții
La asta ma gandeam si eu si ar fi fost mai bine si corect ! Dar una e ca clientu sa vada un pret (mai mic) si alta e ala cu adaosuri.... Daca Coperto e o taxa a statului italian, nu le convine la comercianti, practic nu le apartine.

Edited by MMike, 03 August 2022 - 19:58.


#1108
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,061
  • Înscris: 04.03.2014

 dariuscha, on 29 iulie 2022 - 18:36, said:

Din experienta noastra:
In Lazio (implicit Roma) stiu ca nu exista coperto. Noi nu am platit niciodata. Poate s-a schimbat ceva in ultimii 3 ani. Altfel,in restul Italiei, taxa e mentionata in meniu (cu litere marunte, in josul paginii).
Bacsis nu a refuzat nimeni, indiferent ca era sau nu coperto.  
Doar la Brandi (Napoli) a alergat cu restul dupa noi, dar luaseram pizza la pachet.

Ai nimerit tu fara "coperto" ,  mai sunt locuri unde nu il pun totdeauna chiar daca il au.

In Lazio e mai complicat,  acum vreo 10 ani tribunalul regional a hotarat ca nu se poate pune "coperto" in nota de plata.  Multi au schimbat terminologia in "pane"  sau "servizio" :)

Italienii in general nu lasa bacsis,  sau lasa acolo o nimica toata.  Strainii lasa bacsis si in majoritatea locurilor pe unde sunt obisnuiti cu straini bacsisul e ceva comun pentru personal.


Edited by ionutzitaly, 22 August 2022 - 14:51.


#1109
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Coperto nu se mai mentioneaza pe meniu de ani buni, a fost scos din cauza ca niste morti de foame italieni nu vroiau sa il achite.Pe alocuri il mai gasesti in meniu ca Servizio.Dar cei mioritici in loc sa comenteze mai bine ar ramine la mamaliga cu ceapa acasa.Sau eventual facaturile tip italiene din magazine.Daca vrea cineva o consolare sunt rupti anal si in peninsula,gen merg la restaurant sa comande doar cartofi prajiti,ca o bucata de carne e scumpa.Precum si restaurante unde gasesti ca si garnitura chipsuri varsate din punga in farfurie.

#1110
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,061
  • Înscris: 04.03.2014

 Melteanu, on 22 august 2022 - 14:58, said:

Precum si restaurante unde gasesti ca si garnitura chipsuri varsate din punga in farfurie.

Nu stiu pe unde te-ai plimbat dar asa ceva nu am vazut niciodata:)

Fie ca-i coperto/pane/servizio il gasesti mai peste tot in orasele mari si nu numai.

Edited by ionutzitaly, 22 August 2022 - 15:01.


#1111
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Nu m-am plimbat,am trait acolo 19 ani,cu bune si cu rele.

#1112
dariuscha

dariuscha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,539
  • Înscris: 14.04.2008
Melteanu, 19 ani ai fugit de mamaliga cu ceapa ?😁
Pt coperto pe meniu cauta unde am scris mai sus.
Chipsuri in farfurie? Hmmm…

#1113
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Nu am fugit de ea,nu am cunoscut-o,sunt din pacate bucurestean.

#1114
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
Bună ziua,

A vizitat cineva coasta in decembrie? Merită mașina închiriată?

#1115
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Nu merita masina inchiriata,Eu as inchiria un cal,fara minere,baltat la culoare....Posted Image .Cine vrei sa stie mai bine decat tine daca merita sa inchiriezi masina?Ce diferenta e intre aceleasi locuri vizitate dar decembrie sau alta luna?Posted Image

#1116
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
parafrazându-l pe băse ... iarna nu-i ca vara! având în vedere că nu e o zona de sporturi de iarnă ... mă gândesc și io ca tot rumânu care vrea să câștige timp ... că n-o mai fi atât de aglomerat ca primăvara sau vara ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

2 members, 0 guests, 0 anonymous users

dariuscha, mdt

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate