Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...

Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11
 securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...

[UNDE] Reconditionare obiecte lemn
 Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay

Imprimanta ciss rezista perioade ...
 Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou
 

Napoli si imprejurimi

- - - - -
  • Please log in to reply
1396 replies to this topic

#1081
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 14.11.2006

 controversatul, on 22 aprilie 2022 - 22:38, said:

Am luat cazare în Sorrento. Vrem sa vizitam Amalfi, Positano și poate Pompei. Ce recomandați, să închiriem mașină sau e ok cu transportul în comun?
Din gara din Sorrento se ia un fel de microbuz mai ingust spre Coasta Amalfi. Eu am luat microbuzul pana la Positano, am vizitat oraselul apoi am luat alt microbuz spre Amalfi. Am vizitat Amalfi-ul apoi am luat un alt microbuz spre Ravello (mi se pare ca nu exista direct spre Ravello ci trebuie sa te opresti undeva pe Coasta apoi iei un microbuz special pentru Ravello). Am vizitat Ravello (are 2 obiective turistice mari si late), ne-am plimbat peste tot prin Ravello (mi-a ramas in suflet...), apoi am coborat pe Coasta si ne-am opri in Maiori. Am vizitat cam o ora si apoi am luat microbuzul spre gara din Sorrento. La Pompeii am mers cu masina personala (m-am cazat o noapte in Pompei; Pompeii - cu doi de i - este orasul antic). Am uitat sa spun ca tot din Sorrento am luat ferry spre insula Capri.

#1082
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

 rdirectoru, on 24 aprilie 2022 - 06:53, said:

Apropo de Napoli si de regiunea Campania, a folosit cineva Artecard ?
Da, eu. In 2011...

#1083
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 controversatul, on 23 aprilie 2022 - 19:32, said:

Aterizez la ora 14 în Napoli. Planul e sa merg direct în centru la o pizza, încă 1-2 ore în centru apoi direct spre Sorrento, cu mașina închiriată sau cu tren/bus.

Posibil ca inainte de 18 sa nu fie deschise pizzeriile, in Italia restaurantele se deschid doar la pranz si la cina, intre ele e pauza.

#1084
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
Trebuie verificat, unele au inchis altele nu. Unele au inchis lunea spre exemplu.

#1085
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,403
  • Înscris: 07.02.2017
Napoli: mâncare mai ieftină ca-n România, plajă și obiective turistice ca Pompei și Herculaneum, ori Capri și Positano / Sfaturi, idei și prețuri.

Pentru Pompei, Herculaneum, plajă, pizza și roșii de Vezuviu merită să mergi la Napoli. Mai ales că mâncarea este mai ieftină decât în restaurantele din București, insulele grecești sau orașele din Cipru. Ca destinație de vacanță este o zonă perfectă care îmbină istoricul cu relaxarea, plus că poate nu vrem să ne înghesuim cu toții în Grecia.
https://economie.hot...faturi-idei.htm

Edited by max_01, 16 July 2022 - 13:56.


#1086
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
In Napoli nu exista infrastructura de facut baie. Exista 1-2 posibilitati sa faci plaja si atat, deci nu mergi in Napoli ca sa stai la plaja, pentru acest lucru ai alte alternative mult mai ok.

Mancarea mai ieftina, poate referitor la Pizza (care costa 3,5-5,5eur o margherita). La restaurante normale cu mancare normala italieneasca, platesti preturi normale, adica nu sunt chiar foarte ieftine (o portie de paste 6-10eur).

#1087
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016

 max_01, on 16 iulie 2022 - 13:55, said:

Napoli: mâncare mai ieftină ca-n România, Sfaturi, idei și prețuri.

Mai ales că mâncarea este mai ieftină decât în restaurantele din București, insulele grecești sau orașele din Cipru.
Da, "foarte" ieftina, mai ales daca stai la terasa, cand, la sfarsit, cand iti vine nota, iti piere toata pofta cu taxa "Coperta", care mai adauga 1,5-4 euro de persoana.

 business11, on 18 iulie 2022 - 08:47, said:

In Napoli nu exista infrastructura de facut baie.
Insa baia, adica wc-u e gratis, peste tot pe stradute. Daca nu esti atent unde calci.... Dar oricum, mirosurile pe acele stradute sunt clare, sa nu fi mancat inainte.

 business11, on 18 iulie 2022 - 08:47, said:

referitor la Pizza (care costa 3,5)
Sau o felie de pizza.


#1088
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 MMike, on 21 iulie 2022 - 21:30, said:

Da, "foarte" ieftina, mai ales daca stai la terasa, cand, la sfarsit, cand iti vine nota, iti piere toata pofta cu taxa "Coperta", care mai adauga 1,5-4 euro de persoana.


Insa baia, adica wc-u e gratis, peste tot pe stradute. Daca nu esti atent unde calci.... Dar oricum, mirosurile pe acele stradute sunt clare, sa nu fi mancat inainte.


Sau o felie de pizza.


O pizza la celebra Da Michele care apare si in Ghidul Michelin e 4-5 Euro. Cand am fost eu era 4, poate s-o mai fi scumpit  de patru ani. Ca preturi Napoli e ieftin, daca luam in considerare si calitatea mancarii e in topul absolut din Europa, greu, aproape imposivil chiar sa  gasesti mancare mai buna ca la Napoli

Coperto e ceva normal, rar gasesti coperto mai mare de 3 euro, cred ca nici la o stea Michelin nu au mai mult. Oricum, coperto e ceva ce imi place la restaurantele italiene, stii din start cat ai de platit bacsis.

Edited by giuliani, 21 July 2022 - 21:49.


#1089
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016

 giuliani, on 21 iulie 2022 - 21:45, said:




O pizza la celebra Da Michele care apare si in Ghidul Michelin e 4-5 Euro. Cand am fost eu era 4, poate s-o mai fi scumpit  de patru ani. Ca preturi Napoli e ieftin, daca luam in considerare si calitatea mancarii e in topul absolut din Europa, greu, aproape imposivil chiar sa  gasesti mancare mai buna ca la Napoli

Coperto e ceva normal, rar gasesti coperto mai mare de 3 euro, cred ca nici la o stea Michelin nu au mai mult. Oricum, coperto e ceva ce imi place la restaurantele italiene, stii din start cat ai de platit bacsis.
Eu zic de iulie anu asta. Alte preturi se pare.
Coperta nu scrie pe nicaieri ca e inclusa. Niste mincinosi, intrebi ospataru si zice cu juma de gura ca nu adauga Coperta si cand aduce nota de plata.... E "foamete" dupa ridicarea restrictiilor. Mai bine o pizza sau un senvis mare luat si mancat din mers care nu contine Coperta.

#1090
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007
Nu exista niciun restaurant in Italia care sa nu puna coperto, aia e regula, n-ai ce intreba. Nu scrie nicaieri pentru ca e se stie ca asa e peste tot.

In Napoli tocmai, e pacat sa mananci asa pe strada, la restaurante mancarea e absolut fabuloasa.

Edited by giuliani, 21 July 2022 - 23:19.


#1091
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 13.07.2011
eu am fost in martie, si la Da Michele era 4,5 eur o pizza intreaga. Am mancat si cu 3,5 dar si cu 5,5.

#1092
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016
Nu toti au Coperta. Poti intreba inainte. De exemplu am mancat in Milano (in aceeasi perioada) cu 5 euro (la oferta) o pizza margherita (cu blat subtire) si un Aperol Spritzz si fara Coperta.
Iar Coperta, de remarcat ca e per persoana, se da de fiecare care sta la masa (1.5-3 euro).

Se iese destul de bine cu sanvisuri, ca le fac mari, cam 6-7 euro minim. Te satura unul.

#1093
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,961
  • Înscris: 25.04.2016

 giuliani, on 21 iulie 2022 - 23:18, said:

In Napoli tocmai, e pacat sa mananci asa pe strada, la restaurante mancarea e absolut fabuloasa.
Nu numai in Napoli ci in toata Italia ai ce alege de mancare la restaurante daca ai timp de asa ceva si atunci nu mai tii cont de coperta. Insa daca esti in trecere si nu stai bine cu timpul, nu merita acea coperta.

#1094
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
Italienii spun că acel "Coperto" nu este un bacșiș ci reprezintă pâinea,uleiul, oțetul balsamic sau sosurile puse pe masă.

Și Google zice la fel "A coperto is not a tip, it is a cover charge to offset the price of bread, oil, salt, and anything else you might be using.

Edited by atupi, 24 July 2022 - 12:19.


#1095
kriiss

kriiss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,185
  • Înscris: 06.06.2005
Eh, mi-a pus coperto pe nota de 2 cafele si un suc (nu peste tot, e adevarat) , nici vb de paine si uleiuri, nu am mancat nimic

Edited by kriiss, 24 July 2022 - 15:05.


#1096
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,623
  • Înscris: 12.12.2006
Coperto e ca o taxa ca te-ai pus la masa, de persoana. Majoritatea restaurantelor o au, cam intre 1 si 4 euro de persoana. Unele restaurante iti dau paine/covrigei/masline/grisine/ulei de masine fara sa le mai adauge pe nota, poti sa le consideri in coperto.

Bacsisul e separat.

Kriis probabil te-ai asezat la un restaurant si ai comandat doar bauturi. Asta in general nu le convine pt ca le ocupi o masa unde ar putea veni altcineva care mananca. Asa ca taxa de coperto tot o platesti. La cafenele sau baruri nu este coperto. Cand vrei doar sa bei ceva e bine sa alegi o cafenea.

Edited by mdt, 24 July 2022 - 15:12.


#1097
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 kriiss, on 24 iulie 2022 - 15:04, said:

Eh, mi-a pus coperto pe nota de 2 cafele si un suc (nu peste tot, e adevarat) , nici vb de paine si uleiuri, nu am mancat nimic


Te-ai asezat la restaurant si ai comandat doar atat. La restaurant platesti coperto indiferent ce si cat consumi.

Pentru doua cafele si un suc se merge la bar / pasticceria.

De-asta e bine sa stii unde mergi si ce sa faci, sa ai un minim de documentare. Am patit in Sicilia tot asa, era seara si voiam sa mancam un desert si sa bem un pahar de vin, ne-am asezat la restaurant si am comandat..... chelnerul ne-a intrebat daca chiar vrem sa stam acolo pt asa ceva, fiindca platim coperto 2€/pers, si ca de obicei chestiile astea se fac la bar/pasticceria. Indiferent unde mergi trebuie sa te documentezi, asta e Posted Image

N-o fi bacsis in totalitate (e ulei, paine, balsamico, sticksuri, plus hartiile de pe masa si servetelele ce se schimba la fiecare client), insa e important de stiut ca in Italia nu se lasa bacsis, se uita aia la tine ca la nebun daca lasi bani pe masa. Nu mai stiu pe unde exact lasasem vreo 50ct pe masa, a fugit chelnerul dupa mine sa imi dea banii inapoi, credea ca i-am uitat.

Edited by giuliani, 25 July 2022 - 09:29.


#1098
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,583
  • Înscris: 17.08.2007
@giuliani anul asta in Sardinia am mai lasat 1-2 euro daca ne-a placut noua maxim locatia sau serviciul si nu ne-a refuzat niciunul, doar au multumit :)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate